Jump to content

UNIWERSAŁ Szukacz Komet 150/900 po przeróbkach i modyfikacji

krzysiek81
 Share

Recommended Posts

25 minut temu, Domas0 napisał:

Posiadam taki sam. Ile kosztowała cię przeróbka? Lustra nie musiałeś napylać?

Coś około 300zł w sumie za materiał, dokładnie nie liczyłem. 

Lustra są w bardzo dobrym stanie ale pewnie niedługo wyślę główne do Krakowa po warstwy 96%

Edited by krzysiek81

Gratulacje za włożoną pracę. Patrzę i patrzę z sentymentem, ale muszę Cię zmartwić jednym - straciłeś oryginalny kolor. W połączeniu z niespotykaną konstrukcją były rozpoznawalne z daleka jak ... porsche ?

8 minut temu, RMK napisał:

Gratulacje za włożoną pracę. Patrzę i patrzę z sentymentem, ale muszę Cię zmartwić jednym - straciłeś oryginalny kolor. W połączeniu z niespotykaną konstrukcją były rozpoznawalne z daleka jak ... porsche ?

Też miałem chwilami wątpliwości czy dobrze zrobiłem zmieniając kolor na biały, jednak zostawię tak jak jest ze względu na biały wyciąg okularowy który gryzł by się z oryginalnym kolorem tuby 

Teraz, krzysiek81 napisał:

Tak były niebieskie jak i białe, ogólnie kolor mógł indywidualnie dobrać klient. 

No właśnie białe też widziałem ale nie miałem pewności czy dobrze pamiętam;)

Mi się wtedy marzył taki sprzęt, ale brak kasy zadecydował za mnie. Obserwacje przez wiele lat tylko gołym okiem i lornetką, ale pod dobrym niebem. 

A pamiętacie program "Gwiazdy świecą nocą"? Można było wygrać takie cudeńka. 

Czemu oni to puszczali w nocy z niedzieli na poniedziałek, przecież wszyscy szli rano do roboty i szkoły... 

9 minut temu, oicam napisał:

No właśnie białe też widziałem ale nie miałem pewności czy dobrze pamiętam;)

Mi się wtedy marzył taki sprzęt, ale brak kasy zadecydował za mnie. Obserwacje przez wiele lat tylko gołym okiem i lornetką, ale pod dobrym niebem. 

A pamiętacie program "Gwiazdy świecą nocą"? Można było wygrać takie cudeńka. 

Czemu oni to puszczali w nocy z niedzieli na poniedziałek, przecież wszyscy szli rano do roboty i szkoły... 

Dokładnie pamiętam te czasy i programy w TV,reklamy w Wiedzy i Życie, to właśnie moja młodość i pierwsze teleskopy Uniwersał. Jeździłem do Żywca z bratem na rowerach ponad 40 km  w jedną stronę posiedzieć w pracowni, pooglądać teleskopy i porozmawiać z Panem Jackiem, wracają wspomnienia. 

• Like 4

@krzysiek81 aż mi się przypomina jak pierwszy raz zobaczyłem M31 gołym okiem. Wtedy brak sprzętu nie był problemem. 

Ja pochodzę z małego miasta w lubelskiem. Do Lublina miałem ponad 60 km. Wiedzę czerpałem z dwóch bibliotek z pokaźną liczbą dobrych książek i tak jak piszesz, z Wiedzy i Życia oraz Świata Nauki. 

Obserwacje gołym okiem i pożyczoną radziecką lornetką to było coś wspaniałego. Nawet się nie przejmowałem, że nie mam teleskopu.

Pamiętam jak na Krakowskim Przedmieściu w Lublinie, niedaleko Saskiego w sklepie nie pamiętam jakim na wystawie zobaczyłem pierwszy raz w życiu na żywo teleskop. Ale to były czasy... 

• Like 2
  • Love 1

Mój newton 76/400 był biały jak śnieg. Byłem po niego w Żywcu z rodzicami po drodze odwiedzając rodzinę gdzieś na Śląsku. W roku pracowni stał wieeeeeelki newton 10", który wtedy wydawał mi się tylko odrobinę mniejszy niż 5 m teleskop na Mount Palomar.  

Wszedłem na google.maps na ulicę Poniatowskiego 9 w Żywcu (adres z naklejki) przez okno na parterze widać cos na kształt montażu.

Dlaczego oryginał ma dwa szukacze ?

Edited by anatol
  • Like 1

1 minutę temu, anatol napisał:

Mój newton 76/400 był biały jak śnieg. 

Dlaczego oryginał ma dwa szukacze ?

Starsze modele miały dwa szukacze które bazowały na soczewkach PZO. 

Warto wspomnieć że prostokątne lusterko wtórne oraz blank borokrzemowy na lustro główne to również produkt PZO Warszawa, jest bardzo dobre optycznie. Lustro główne jest świetnie wykonane, prawdopodobnie wtedy przez Pawła Soche z Krakowa, teleskop daje piękne krystalicznie czyste i ostre obrazy. 

1 minutę temu, anatol napisał:

Ten większy "szukacz" jest z obiektywem PZO 66/400 ? Masz go może jeszcze ? 

To nie był obiektyw 66mm,z tego co pamiętam to było około 50mm,nie mam już ani jednego ani drugiego szukacza, za to mam jeszcze rozgrzebaną tube cassagraina Uniwersał 150/2800 która będę niedługo modernizował.

7 minut temu, krzysiek81 napisał:

To nie był obiektyw 66mm,z tego co pamiętam to było około 50mm,nie mam już ani jednego ani drugiego szukacza, za to mam jeszcze rozgrzebaną tube cassagraina Uniwersał 150/2800 która będę niedługo modernizował.

Ciekawe będzie porównanie newtona i cassergraina. Apertura taka sama, ale systemy inne, teoretycznie na planetach klasyczny cassegrain F/18,6 powinien pokonać newtona F6. Jakie LW ma ten cassegrain ? W końcu sami twórcy swojego newtona nazwali "szukaczem komet". Ciekawe czy ktoś odnalazł nim jakąś kometę (niekoniecznie nową) ?  :emotion-5:  

Gratuluję renowacji, fajnie to wygląda choć tej żółci szkoda trochę  .... 

Edited by anatol

2 minuty temu, anatol napisał:

Ciekawe będzie porównanie newtona i cassergraina. Apertura taka sama, ale systemy inne, teoretycznie na planetach klasyczny cassegrain F/18,6 powinien pokonać newtona F6. Jakie LW ma ten cassegrain ? W końcu sami twórcy swojego newtona nazwali "szukaczem komet". Ciekawe czy ktoś odnalazł nim jakąś kometę (niekoniecznie nową) ?  :emotion-5:  

Gratuluję renowacji, fajnie to wygląda choć tej żółci szkoda trochę  .... 

Zmodernizuje Cassegraina i porównamy obrazy, nie pamiętam jakie lustro wtórne ma średnicę, jutro pomierze i napisze.W sumie szkoda tej żółci, może kiedyś zrobię korektę i zmienię kolor na firmowy. 

Miałem U13 (200/3500 cassegrain) w głębokim błękicie, dawał trochę gorsze obrazy od Tala200 którego kupiłem po nim. Zawsze zastanawiałem się nad ideą dwóch szukaczy które z resztą były bardzo słabą stroną tego sprzętu. Większy był wykonany częściowo z tektury, miał wklejonego gwoździka przed okularem, ale jakoś dawało się go używać(nim śruba dociskowa nie przebiła na wylot części tekturowej) mniejszy wyglądający jak celownik optyczny do broni, był bezużyteczny.

Edited by Misza
  • Like 1

19 minut temu, anatol napisał:

Ciekawe czy ktoś odnalazł nim jakąś kometę (niekoniecznie nową) ? 

Ależ oczywiście! :D
Na początku lat 2000 miałem taki "szukacz komet" i potwierdzam - optycznie to był bardzo dobry teleskop. Co prawda mechanicznie to był dramat... Mikroruchy kaleczące palce, pękające żeliwne nóżki słupa statywu.  Miałem już wersję z wyciągiem 1,25" :)
Wracając do komet to robiliśmy wówczas z kumplem trochę ocen do SOKu. A kumpel to w ogóle miał wypas, bo miał model wyżej czyli 20 cm lustro w żółtej tubie.

• Like 1

9 minut temu, monter napisał:

Ależ oczywiście! :D
Na początku lat 2000 miałem taki "szukacz komet" i potwierdzam - optycznie to był bardzo dobry teleskop. Co prawda mechanicznie to był dramat... Mikroruchy kaleczące palce, pękające żeliwne nóżki słupa statywu.  Miałem już wersję z wyciągiem 1,25" :)
Wracając do komet to robiliśmy wówczas z kumplem trochę ocen do SOKu. A kumpel to w ogóle miał wypas, bo miał model wyżej czyli 20 cm lustro w żółtej tubie.

Również posiadałem super szukacza komet 200/1000, jest pewnie jeszcze u znajomego z którym straciłem kontakt, miał świetną optyke. 

Ogólnie warto szukać tych już zabytków że względu na optyke z której można zbudować nowy teleskop lub poprawić firmowe niedociągnięcia 

Edited by krzysiek81

Ja miałem U5 w wersji dosyć wczesnej. Kiedyś go rozkręciłem i powiem szczerze, żeby coś z nim zrobić trzeba by zostawić lustro, resztę wywalić i zbudować teleskop od nowa :) Kupiony za oszczędności zbierane pewnie przez rok albo i dłużej. Z Grudziądza do Żywca pojechałem po ten badziew. Leży gdzieś w piwnicy, bo do sprzedaży się nie nadawał, nie miałem serca, aby kogoś innego nim "krzywdzić" ;)

16 minut temu, tomekL napisał:

Ja miałem U5 w wersji dosyć wczesnej. Kiedyś go rozkręciłem i powiem szczerze, żeby coś z nim zrobić trzeba by zostawić lustro, resztę wywalić i zbudować teleskop od nowa :) Kupiony za oszczędności zbierane pewnie przez rok albo i dłużej. Z Grudziądza do Żywca pojechałem po ten badziew. Leży gdzieś w piwnicy, bo do sprzedaży się nie nadawał, nie miałem serca, aby kogoś innego nim "krzywdzić" ;)

A lustra ma dobre? Szkoda żeby trupiał w piwnicy:flirt: jakie to parametry dokładnie miało? 

8 minut temu, krzysiek81 napisał:

To jest Newton 90/900

To chyba rzeczywiście szkoda zachodu trochę. Ale f/10, na Księżyc w sam raz. 

Może być dużo lepszy od SW Mak 90!

Edited by oicam

6 minut temu, oicam napisał:

To chyba rzeczywiście szkoda zachodu trochę. Ale f/10, na Księżyc w sam raz. 

Może być dużo lepszy od SW Mak 90!

Zaczynałem od tego modelu, jak wiadomo pierwsze spojrzenie przez teleskop na księżyc, Jowisza i Saturna robi wrażenie nawet w tak niewielkim aperturowo teleskopie. 

Dawał ładne obrazy planet i księżyca ale na DS brakowało apertury, dodatkowo firmowe mikroskopowe okulary miały małe pole widzenia. 

• Like 1

Odkopałem optykę do Cassegraina U 150/2800, lusterko wtórne posiada średnicę 50mm.Ogolnie lustra przykurzone, po umyciu powinny być w dobrym stanie, jednak potrzebują nowych warstw i takie niedługo dostaną. 

IMG_20210805_205229.jpg

• Like 2