Skocz do zawartości

Eksploatacja teleskopu


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

Przy okazji chcialem sie z Wami przywitac, poniewaz jestem tutaj nowy :), troche wasze forum czytalem ale jakos nie pisalem ;)

 

Mam takie pytanie odnosnie czyszczenia optyki w teleskopach, otoz mam problem.

Po kilku obserwacjach na okularze mam farfocle, jak usuwacie tego typu zabrudzenia zeby nie zniszczyc powloki okularow ?

 

I drugie pytanie , czy mozna czyscic optyke domowymi sposobami bez specjalnych plynow i szmatek , ktorych niestety nie mam :)

 

Pozdrawiam.

fhorse.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj na forum,

luźne pyłki, farflocle najlepiej usuwać gruszką, którą możesz za niewielkie pieniądze kupić np. w aptece,

dobrze by było jakbyś jednak zakupił taki specjalny zestawik do czyszczenia optyki

pozdrowienia

 

ładny konik, a można widzieć po co go załączyłeś? :rolleyes:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli cos nie idzie na sucho to ja uzywam plynu do czyszczenia obiektywow foto z powlokami MC firmy Hama. Dopadlem go w jakim duzym sklepie foto w Zakopcu, wiec mysle, ze jest do zdobycia i w innych tego typu punktach. Kosztuje ok. 40pln. i jest to buteleczka 10 lub 5ml plynu i spec pedzelek do nanoszenia go na optyke. Nie zostawia sladow i nie zauwazylem aby jakos dzialal na warstwy przeciwodblaskowe optyki (nawet te delikatne na ruskim szkle). W razie potrzeby moge dac fotke takiego zestawu, ale to nie dzis. Generalna zasada jest:

 

1. Nie czyscic jak nie trzeba.

2. Jak trzeba, to patrz p. 1

 

B)

 

Generalnie prawie wszystko, lacznie ze sladem po tlustym paluchu da sie usunac delikatnie na sucho. Nadgorliwosci optyka nie lubi (ja np. nieswiadomie starlem czesciowo warstwy MC na ruskim SPL 10mm przecierajac zaparowana soczewke paluchem - no wiesz, -10*C, warunki polowe, zmeczenie...)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli cos nie idzie na sucho to ja uzywam plynu do czyszczenia obiektywow foto z powlokami MC firmy Hama. Dopadlem go w jakim duzym sklepie foto w Zakopcu, wiec mysle, ze jest do zdobycia i w innych tego typu punktach. Kosztuje ok. 40pln. i jest to buteleczka 10 lub 5ml plynu i spec pedzelek do nanoszenia go na optyke. Nie zostawia sladow i nie zauwazylem aby jakos dzialal na warstwy przeciwodblaskowe optyki (nawet te delikatne na ruskim szkle). W razie potrzeby moge dac fotke takiego zestawu, ale to nie dzis. Generalna zasada jest:

 

1. Nie czyscic jak nie trzeba.

2. Jak trzeba, to patrz p. 1

 

B)

 

Generalnie prawie wszystko, lacznie ze sladem po tlustym paluchu da sie usunac delikatnie na sucho. Nadgorliwosci optyka nie lubi (ja np. nieswiadomie starlem czesciowo warstwy MC na ruskim SPL 10mm przecierajac zaparowana soczewke paluchem - no wiesz, -10*C, warunki polowe, zmeczenie...)

 

Pozdrawiam.

 

 

swięte słowa! święta słowa... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wole byc ostrozny i uzywam tylko specjalnego plynu do czyszczenia optyki z powlokami firmy Zeiss. Rownie dobre sa plyny Kodaka i Hama. Poniewaz niektore okulary kosztuja wiecej niz moj teleskop, to czyszcze tylko kiedy trzeba, dbam aby nie dotknac szkla paluchem i uzywam sciereczek jednorazowych, ktore mozna kupic w sklepie fotograficznym.

 

Nie chce ryzykowac zniszczonych powlok, za bardzo lubie moje szkielka ;)

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.