Jump to content

Janości obiektów mgławicowych

HAMAL
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie.Dorwałem się do internetu i postanowiłem uporządkować przy pomocy bardziej doświadczonych Kolegów niektóre nurtujące mnie zagadnienia.Jeśli oczywiście będą mieli ochotę. Podsumowując wiosenne obserwacje galaktyk mam problem z określeniem jasności wizualnej obiektów.Chciałem zrobić listę widocznych przez mój teleskopek odległych światów tylko w każdym miejscu wartości są inne.SKY MAP podaje inaczej ,katalog Hershela inaczej,co strona na necie to inna wartość choć ciągle [ mag.visuality ]Co najlepsze? I jeszcze jedno pytanie-Kresem zasięgu mojego sprzętu jest NGC 4388 w dobrych warunkach.TO dużo?Odrazu po kupieniu przed wymianom zwierciadła kątowego była M87. :)

Jeśli chodzi o jasności obiektów mgławicowych, to panuje tu niezły burdel. W większości mierzy się jasność powierzchniową obiektu, ale na przestrzeni lat różne były metody tych pomiarów. Pamietaj że katalogi Hershela, czy NGC powstały baaardzo dawno temu i jasność tych obiektów była oceniana "na oko". Programy komputerowe (te zaawansowane) podają zwykle katalog z jakiego program korzysta. Ja mogę Ci polecić katalog Saguaro sporządzony przez Saguaro Astronomy Club w Arizonie http://www.saguaroastro.org/. Jest to kompilacja kilku katalogów z wieloma poprawkami i dodatkami wniesionymi przez obserwatorów. Zawiera on łącznie ok. 10 tys. obiektów i jest chyba najbardziej użytecznym i wiarygodnym katalogiem dla miłośników astronomii 8).

I do tego, Hamalu, katalog SAC występuje (między innymi katalogami DS-ów) w SkyMapie. Wystarczy tylko uczynić go podstawowym na poszczególnych levelach.

Fakt, że z tymi obiektami mgławicowymi moga być kłopoty. W Jodłowie oglądaliśmy bodajże Sowę o jasności wg SNPro ok. 12 mag, a była widoczna moim refraktorem 100mm, co wydaje się być niemożliwe.

Mam zapisane tylko, że obserwowaliśmy ją Syriuszem, więc chyba M108 nie widzieliśmy w Tale. Natomiast ze słabszych widoczne były M96, M58, M60, M94, M106. Obserwowaliśmy te galaktyki razem z Leszkiem Jędrzejewskim przy pomocy systemu go-to.

Czekajcie. Ja mam OPTISAN 900/114 II z supermarketu i bez problemu obserwowałem M 108 , a M 58 jest tylko punktem odniesienia do-4435,4438,4371,4429,4596,(4754,4762 ładna para)itd.A obserwacje prowadzę na peryferiach miasta.Przecież refraktor 100 jest lepszy od reflektora 114.Chętnie wymienię uwagi z posiadaczami sprzętu o podobnych parametrach.

Guest Janusz_P.

O rzesz twa, albo masz sokoli wzrok albo tajemny wzmacniacz światła tlumaczący symbol "II" w twoim działku 114 mm ;) ;) ;)

Jestem poważnym obserwatorem.Szukam galaktyk przy pomocy mało dokładnych map aby się nie sugerować. Potem dopiero potwierdzam dokładnymi.I należy pamiętać aby słabe obiekty obserwować okiem prowadzącym.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.