Skocz do zawartości

Marsa obserwacje


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Poruszałem wcześniej kwestię Olympus Mons, czy przy jego szukaniu wypatrywać ciemniejszego czy jaśniejszego miejsca, ale ostatnio po analicie fotek oraz rysunków z sieci nabrałem przekonania że będzie to raczej jaśniejsze miejsce a pewności nabrałem widząc tą genialną fotkę naszego kolegi Waldka

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...pe=post&id=9677

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
Tematyka jest już poruszona ale rozrzucona a nie chce zakladac osobnych wątków dla każdego detalu więc...

 

Opozycja Marsa zbliża się wielkimi krokami, tarcza jest już duża a jego oblicze przewija się powoli co dzień zaczynając troszkę dalej przez co można na spokojnie prześledzić po kolei wszystkie rejony, lecz tempo postępu przesuwu nie pozwala na dziurę w obserwacjach dłuższą niż ok. tydzień-dwa aby nie przegapić niczego. Dla jasności chodzi mi o fakt że codziennie godzina np. 23 łapie Marsa obróconego do Ziemi kawałek dalej niż dnia poprzedniego.

 

Podstawowa sprawa z Marsem dla mnie na ten rok to Deimos i Fhobos (jego księżyce), przeznaczyłem na ten cel plossl Soligora 4mm w którym w ognisku zamocowałem odpowiednią przesłonę aby móc trzymać przesłonietą tarczę na środku pola okularu ponieważ posługiwanie się krawędzią pola widzenia okularu wnosi mnóstwo jego wad optycznych.

Przy odpowiedniej pozycji księżyców podjąłem już kilka prób bez powodzenia, teleskop to 270/1500, dość jasny ale obraz Marsa daje świetny rozdzielczości też mu nie brakuje tylko księżyców coś nie widać.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=9740

 

Druga rzecz jaką chciałem poruszyć to Valles Marineris ( Wielki kanion), jest teraz akurat dobry okres do polowania na niego, o ile w Opisanie niewiele było widać to wczoraj widziałem bez problemu jego zarys, wystąpił jako ciemna nierównomierna kreska co dobrze widać na tym zdjęciu http://members.lycos.co.uk/hamal/Roboczy/V...drzej-Lysy).bmp, mam nadzieję ze autor Andrzej Łysy się nie obrazi ale ta fotka najlepiej oddaje wczorajszy obraz Marsa jaki miałem w teleskopie.

 

Następny ciekawszy detal do obserwacji to Olympus mons (Góra-Olimp), największe wzniesienie na Marsie, jeszcze nie okres na niego, ale teraz już zastanawiam się czego szukać nad czym dyskutowałem już z Lemarc-em, czy to ma być jaśniejsze miejsce czy ciemniejsze? Ot pytanie, jak myślicie?

 

Może macie jeszcze jakieś propozycje innych obiektów w zasięgu naszego amatorskiego sprzętu, no i ciekaw jestem Waszych doświadczeń i przemyśleń na powyższe.

Hej

W środe obserwowałem marsa, (a raczej próbowałem) przez okular 20mm i 10mm. Fakt że przez niebo co chwile przechodziły warstwy chmór ale były krótkie momenty czystego nieba. Niestety żadnych szczegułów na marsie nie za obserwoawałem. Liczyłem że coś tam zobacze przy 70x ale okular zaczoł parować. Dużo większe wrażenie wywarły na mnie położone blisko marsa plejadki - pięknie prezentowały się w okularze K20mm, tylko pole widzenia mogło by być troszke większe.

Czy jest szansa zaobserwować jakieś szczeguły na tarczy marsa przez mojego SkyLuxa??

Pozdr

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

W środe obserwowałem marsa, (a raczej próbowałem) przez okular 20mm i 10mm. Fakt że przez niebo co chwile przechodziły warstwy chmór ale były krótkie momenty czystego nieba. Niestety żadnych szczegułów na marsie nie za obserwoawałem. Liczyłem że coś tam zobacze przy 70x ale okular zaczoł parować. Dużo większe wrażenie wywarły na mnie położone blisko marsa plejadki - pięknie prezentowały się w okularze K20mm, tylko pole widzenia mogło by być troszke większe.

Czy jest szansa zaobserwować jakieś szczeguły na tarczy marsa przez mojego SkyLuxa??

Pozdr

Bartek

 

Niestety przy tym rozmiarze tarczy Marsa przekracza to mozliwosci SkyLuxa :-(

Ale kto wie... Sprobuj, ale z dobrym okularem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety przy tym rozmiarze tarczy Marsa przekracza to mozliwosci SkyLuxa :-(

Ale kto wie... Sprobuj, ale z dobrym okularem!

No mam jeszcze zestawowy K4mm ale to kiepski okular, no ale spróbować można. Zbieram teraz na Vixena LVW 5mm albo 8mm - to chyba niezłe okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mam jeszcze zestawowy K4mm ale to kiepski okular, no ale spróbować można. Zbieram teraz na Vixena LVW 5mm albo 8mm - to chyba niezłe okulary.

 

Hm... a zastanawiales sie nad kupnem dwoch krotkich LV?

A LVW kupic jakiegos dluzszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysl, do planet nie trzeba duzego pola .

No tak, ale myśle troche o przyszłości. Planuje kiedyś kupić Newtona 250/1200 i tak sobie myślałem że ten LVW będę miał i do planet i do niektórych DS. A długo ognikskowy okular nie musi aż być z tak wysokiej pułki jak krótkoogniskowy więc myśle jeszcze do kompletu kupić SWANa 20mm lub 33mm. :ha:

Pozdr

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale myśle troche o przyszłości. Planuje kiedyś kupić Newtona 250/1200 i tak sobie myślałem że ten LVW będę miał i do planet i do niektórych DS. A długo ognikskowy okular nie musi aż być z tak wysokiej pułki jak krótkoogniskowy więc myśle jeszcze do kompletu kupić SWANa 20mm lub 33mm. :ha:

Pozdr

Bartek

 

Poczytaj:

http://www.astronoce.pl/POLSKA/TESTY/TEST03/TEST03.pdf

 

I inne testy okularow na Astronocach tez warto przejrzec.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj:

http://www.astronoce.pl/POLSKA/TESTY/TEST03/TEST03.pdf

 

I inne testy okularow na Astronocach tez warto przejrzec.

Dzięki...juz jakiś czas temu czytałem te testy i właśnie do takich wniosków jak powyżej doszedłem. A swoją droga to swietna stronka.

Za szerokatnym okularem przemawia takze wygoda. Bardzo denewrwuje mnie ogladanie przez bardzo malutki otworek a przy 5, czy 8mm to napewno jest denerwójace. No przynajmniej denerwójace było w K4mm...ale to może kwestia przyzwyczajenia??No ale jeszcze nie kupuje więc jest czas na przemyslenie mojego wyboru..

Pozdr

BARTEK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki...juz jakiś czas temu czytałem te testy i właśnie do takich wniosków jak powyżej doszedłem. A swoją droga to swietna stronka.

Za szerokatnym okularem przemawia takze wygoda. Bardzo denewrwuje mnie ogladanie przez bardzo malutki otworek a przy 5, czy 8mm to napewno jest denerwójace. No przynajmniej denerwójace było w K4mm...ale to może kwestia przyzwyczajenia??No ale jeszcze nie kupuje więc jest czas na przemyslenie mojego wyboru..

Pozdr

BARTEK

 

Nic bardziej blednego porownywac skyluxowy K-4 z np. LV7.

Okulary LV maja duza soczewke oczna i LER na poziomie 20mm wiec komfort obserwacji jest nieporownywalny.

Nie zaznasz tu efektu patrzenia przez dziurke od szpilki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:whistling::szczerbaty:

 

A teraz dzieci, postaramy sie zinterpretowac mys przewodnia wiersza oraz uzasadnic swoja odpowiedz na pytanie Co poeta mial na mysli?

 

Pozdrawiam.

 

Hehehe.

Wiedzialem, ze sie ktos przyczepi :szczerbaty:

 

To zrob w kartce dziurke szpilka i patrz przez nia.

To bedzie efekt patrzenia przez K-4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ty! Wiesz jaki fajny byl Jowisz! Mial 3 mooniki i 1 pasek SUUUPER!. A jak sie oko przytknelo bezposrednio do szkla to rzesy nie przeszkadzaly i nie zaparowywal.

 

W szoku to ja bylem dopiero jak sobie kupilem Plossla 6 mm soligora. Co za komfort!

 

A Potem byl kolejny szok. Na LV 5mm :szczerbaty:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ze po pierszej obserwacji musiales wydlubywac okular z oka :Boink:

Sorki że w dziale obserwacji sie pytam ale tak wyszło :blink: Co sądzicie o Hyperjonach Baadera??Jakoś tak miło sie na nie patrzy :D i test na astronocach całkiem(17mm i 21mm), całekim wypadł...cena też nie z kosmosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki że w dziale obserwacji sie pytam ale tak wyszło :blink: Co sądzicie o Hyperjonach Baadera??Jakoś tak miło sie na nie patrzy :D i test na astronocach całkiem(17mm i 21mm), całekim wypadł...cena też nie z kosmosu.

 

Ubozsza wersja LVW ale nie majac wizualnego porowniania z LVW sa calkiem przyzwoite.

Asystowalem przy testach Astronocy, mam LVW wiec coz moge powiedziec... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubozsza wersja LVW ale nie majac wizualnego porowniania z LVW sa calkiem przyzwoite.

Asystowalem przy testach Astronocy, mam LVW wiec coz moge powiedziec... :szczerbaty:

Hej

A co sądzicie o Vixen LV 8-24 mm Zoom?? Jakość obrazu jest taka sama jak w "nie zoomowych"LV??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.