Skocz do zawartości

Lusterko - badziew made in Poruczko


franz

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ zakończyłem sezon obserwacyjny w górach dla mojej lornety 230 mm postanowiłem dać do zbadania lusterko płaskie 64 mm kupione za 120 zł u pana Poruczki. Lusterko to miałem w lewym tubusie lornety gdzie obraz był dużo gorszy niż w prawym. W prawym tubusie jest lusterko "Antaresa" zakupione w Astrokraku. Tam obrazy są OK. Badania interferometrem wykazały, że powierzchnia lusterka p. Poruczki jest wybrzuszona zamiast płaska, a dokładność wynosi 1,5 Lambda zamiast wymagane minimum 1/4 Lambda.

Kto chce wyrzucić kasę w błoto tak jak ja to zachęcam do kupna. Pan Poruczko zaklinał się na wszystkie świętości, że sprzedaje mi dobre lusterko, a jeśli się okaze że jest złe to mogę obsmarować go w necie co niniejszym czynię.

 

pozdrawiam, astrodziadek

lorneta_230_mm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie, już myślałem że takie konstrukcje będę mógł oglądać tylko na zachodnich serwisach, a tu taka niespodzianka. Gratuluję astrodziadku fajnego sprzętu i zniecierpliwością czekam na jakąś recęzje, opis budowy itp. :helo::helo::helo:

Jak kolimujesz tę lornetę i do jakich max powerów kolimacja jest jeszcze poprawna?

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recenzja jest krótka. Sprzęt jest za.....y. Efekty stereo ekstra. Radość obserwacji psuł kiepski obraz w lewym tubusie ale pomimo tego oglądanie DS-ów było bardzo ekscytujące. Kolimacja na oko + obserwacja

plamki wyjściowej na soczewce ocznej za pomocą lupy. Wzajemne justowanie tubusów na oko, jak się obrazy zejdą w jeden w łepetynie to nic innego nie potrzeba. W przyszłym sezonie będzie wymienione lusterko płaskie w lewym tubusie. Było nie było, tych luster jest w sumie 6. Kątówki są 2", a nie 1,25" jak ma 95% binarów, które można oglądać w necie. Kupne 2" kątówki się nie nadają, ponieważ po złożeniu ich jest za duży rozstaw dla oczu, dlatego trzeba je zrobić samemu. Planów żadnych nie ma i nie będzie. Robiłem tylko na bieżąco szkice, które wywaliłem.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Objawia się to tak, że obrazy gwiazd są trójkątne. Im większe powiększenie tym gorzej, ale już przy tych małych powiększeniach rzędu 50 -70 x degradacja jest widoczna. W prawym tubusie tego nie ma. Tam obraz

gwiazd jest punktowy o ile tylko można tak powiedzieć o teleskopie typu Newtona. Stwierdziłem to zaraz po zmontowaniu tubusów, dlatego ten gorszy dałem na lewe oko, ponieważ moje oko przewodnie to jest prawe oko. U mańkutów z reguły jest odwrotnie. Pomimo całej jednak przewodniości coś tam widzę lewym okiem też (inaczej nie robiłbym binara) i ta degradacja daje mi się we znaki. Jak pisałem poprzednio obrazy DS szczególnie w małych powiększeniach w okularach 2" są fantastyczne. Tak przebolałem ten sezon ale na następny (od wczesnej wiosny) chcę wymienić to dziadowskie lusterko. Ja wiem, że p.Poruczko nie robi tych lusterek ale nie przeszkodziło mu to w skasowaniu forsy. Nie mam zamiaru szarpać sobie nerwów za 120 zł i toczyć nie kończące się dyskusje telefoniczne z tym Panem na mój koszt. Pragnę jednak ostrzec innych przed badziewiem od tego Pana. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że to jest wina tego właśnie lusterka, ponieważ po przełożeniu lusterek pomiędzy tubusami miałem sytuację dokładnie odwrotną. Ponadto wada została steierdzona i zmierzona interferometrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to Ty HAMALu, "przegapiłeś" TAKI ATM?

tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8732&hl=

możesz nasycić oczy :)

pozdrowienia

 

 

Kurcze, miałem pracowity okres a potem tylko przeleciałem po łebkach tematy.

Dzięki wielkie Sumas :Beer:

 

PS I astrosiedzicho podobne do mojego :huh: nie ma to jak podobne rozwiązania zrobione niezależnie, ale jak to mówie problem ma zazwyczaj zbliżone optymalne rozwiązania :D

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.