Skocz do zawartości

HEQ5, EQ6 czy GPD


Mizar

Rekomendowane odpowiedzi

Patrzę w oferty, czytam opisy i opinie i jakoś nie mogę się zdecydować. Nie miałem styczności z żadnym z tych montaży dlatego w końcu zdecydowałem się zapytać bardziej obeznanych.

Tuba będzie ważyła około 15 kg. Pytanie oczywiście: który z nich jest najlepszy?

 

O GPD w DO piszą tak:Jest to prawdziwy montaż paralaktyczny wyposażony w lunetkę biegunową, dzięki czemu można łatwo uzyskać wyrównanie z osią biegunową oraz pierścienie rektascensji i deklinacji.

 

O HEQ5: Montaż paralaktyczny HEQ5 przeznaczony do pracy pod dużymi obciążeniami jest zmniejszoną kopią montażu EQ6.

 

O EQ6: Z łątwością współpracuje z refraktorami o aperturze do 200mm (8") i Newtonami o aperturze do 350mm (14").

 

I jak tu wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEQ5 i EQ6 tylko do vizuala. do foto zdecydowanie GPD ale chyba nie na 15kg chociaż nigdy niemów nigdy.

 

ps jesteś pewien że SAMA tuba bedzie ważyła 15kg? to plus szukacz + okular i costam jeszcze to będzie jeszcze więcej?

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać, nic ująć. Masa mojej tuby (SCT8") to około 6kg, po dodaniu wszystkich gadżetów jest już dwa razy więcej i jest to maksimum dla mojego Losmandy do astrofoto. Z wymienionych przez Ciebie montaży wybrał bym bez zastanowienia GPD, bo mozna z nim powalczyć z astrofoto, ale raczej nie z takim ciężarem. Chociaż trzeba przyznać, że Waldek chyba pzreciąża swojego GPD i udaje mu się ciągnąć po 3-5 minut, ale Waldek to już jest po prostu mistrz.

Do takiego ciężaru poleciłabym Losmandy G11

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEQ5 i EQ6 tylko do vizuala. do foto zdecydowanie GPD ale chyba nie na 15kg chociaż nigdy niemów nigdy.

 

ps jesteś pewien że SAMA tuba bedzie ważyła 15kg? to plus szukacz + okular i costam jeszcze to będzie jeszcze więcej?

 

Tuba 15 a do niej kątówka 2" i okular 2". No oczywiście szukacz jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i żadnych guiderów, pigibacków itp? goły wizual ewentualnie kamerka? ale to i tak wychodzi 16,5-17kg

 

no może do vizuala GPD by zdzierżył ale żadnych gwarancji. moze poszukaj na googlach czy ktoś obsadził GPD takim ciężarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać, nic ująć. Masa mojej tuby (SCT8") to około 6kg, po dodaniu wszystkich gadżetów jest już dwa razy więcej i jest to maksimum dla mojego Losmandy do astrofoto. Z wymienionych przez Ciebie montaży wybrał bym bez zastanowienia GPD, bo mozna z nim powalczyć z astrofoto, ale raczej nie z takim ciężarem. Chociaż trzeba przyznać, że Waldek chyba pzreciąża swojego GPD i udaje mu się ciągnąć po 3-5 minut, ale Waldek to już jest po prostu mistrz.

Do takiego ciężaru poleciłabym Losmandy G11

 

 

Matko,a co za gadzety waza kolejne 6 kg??

 

 

No Mizar,po opozycji Marasa jest,czas na nowy telep-az sie boje...:)

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu znajdziesz wykresy PE : http://www.astrosurf.com/demeautis/ep/pe.htm

GPD: http://www.astrosurf.com/demeautis/ep/gpdx.htm

HEQ5: http://www.astrosurf.com/demeautis/ep/heq5.htm

różnica chyba dość wyraźna

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

GPD można robić bez większego problemu (montażem wyjętym prosto z pudła) przy ogniskowej 750~1000 mm ekspozycje około 120" - a jak ktoś go dobrze pozna i ustawi (jak np Waldi) to i sporoooo więcej. Standartowo przy tej ogniskowej montaże klasy EQ5, SVP, HEQ5 itp to przy ww. ogniskowej około 30~60" (to ostatnie raczej sporadycznie i po solidnym tuningu). Ponadto proszę mi wierzyć, jakość wykonania to zupełnie inny standard, od tego jak jest pomalowany po wykończenie detali.

 

Stąd ta różnica w cenie

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na czym polega tuning montażu i czy można go przeprowadzić samodzielnie, moim statywem docelowym był EQ6, ale teraz sam nie wiem chyba zacznę zbierać na GPD mam zamiar w przyszłości kupić jakiegoś ED 80mm do astrofotografii i nasuwa mi się pytanie czy GPD utrzyma do wizuala syncie 1200mm, bo EQ6 na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

utrzymać, utrzyma, ale zwróć uwagę, że nie tylko masa jest istotna, lecz także długość tuby. Przy 1.2m pojawiają się większe siły skrętne. Nie bedzie to takie stabilne. Dodatkowo tubus Synty F/6 jest z cieńszej blachy niż F/5. Do foto będzie się uginać, ale do visuala wystarczy.

To takie skrajne może porównanie, ale maluchem też da się orać pole. Ale po hektarze będzie na złom. Dłuższa praca przeciążonego montażu nie wychodzi mu najlepiej.

 

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

powiedzmy, że jest kilka sposobów na tuning od prostych zabiegów które może wykonać każdy po specjalizowane czynności możliwe do wykonania tylko przez fachowca ze specjalnym parkiem maszynowym. Przez lata na forach utrwalano (jedna osoba utrwalała) mit o szlifowaniu slimaków i ślimacznic - te historie można włożyć między bajki...

 

Podstawowy tuning który może wykonać każdy to: wymiana smaru na taki o lepszych właściwościach (mowa o montażach z chin) i wymiana części podkładek / zamiana ich na teflony. Krok dalej będzie polegał na dokładnym przejżeniu wnętrza montażu i wyrównanie wszystkich nierówności pozostałych po masowym procesie produkcyjnym (praktycznie prawie w każdym montażu można znaleźć wióry po obróbce....) - czyli dremelek + bardzo drobny papier (500~1000). Kolejny step to sprawdzenie ślimacznicy i docieranie ślimacznicy oraz ślimaka przy zastosowaniu odpowiednich past. Na koniec hardcore czyli wykonanie nowej slimacznicy i ślimaka (można takie zestawy nabyć dla EQ6 zdaje się że w niemczech).

 

Jak już to zrobilimy i stwierdzimy, że nasz montaż EQ5 działa prawie jak GPD, po pół roku zabawy zmienaimy go na EM200 i mamy niemal wszystkie problemy z głowy....

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można wiedzieć czym róznią się GPE i GPD, ze jeden jest przeszło dwa razy droższy?

Chyba lunetka biegunowa i pierścienie tyle nie kosztyją?

Przydałby się jeszcze do tego jakiś statyw kolumnowy (absulunie nie trójnóg). Czy są ospowiednie statywy, które pasują bez przeróbek?

 

W DO jak coś napiszą o produkcie to się aż skóra na plecach marszczy, a przydłoby sie pare podstawowych danych choćby:

 

Ile to to waży?

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu jest, jak można tuningować EQ5: http://www.astrosurf.com/astrolynx/EQ5/EQ5.html

niestety po francusku, ale obrazki wyjaśnią pewnie wiele

pozdrowienia

 

A można wiedzieć czym róznią się GPE i GPD, ze jeden jest przeszło dwa razy droższy?

Chyba lunetka biegunowa i pierścienie tyle nie kosztyją?

...

Ile to to waży?

 

z tego co wyszukałem, to:

 

GPD - waży 8 kg nośność ok.11 kg

GPE - waży 3,9kg, nośność ok. 8 kg

 

no tak na wagę, to cena się zgadza :D

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matko,a co za gadzety waza kolejne 6 kg??

 

:) Nie wiem czy 6kg ale sporo, zależy co do tego dokładam, ale w przykładowej konfiguracji do astrofoto to jest coś takiego:

1. szukacz

2. dodatkowy wyciąg Crayforda

3. Canon 300D

4. SkyLux

5. SBIG-237 jako guider w SkuLuxie

6. Grzałka na płytę korekcyjną

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Przyznam się bez bicia, że piszę test porównawczy GPE i GPD (robię to już od pół roku, i brak mi czasu na skończenie, podobnie ja w przypadku innych rzeczy...).

 

Zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma montażami to wykonanie poszczególnych kluczowych elementów i tak seria GPE ma ślimacznice z aluminium i jest wykonana lżej, GPD całą główną oś RA ma wykonaną ze stali a ślimacznice są wykonane z brązu. Podobnie jest w osi DEC gdzie w GPD jest to gruby stalowy pręt a w GPE skorupowy odlew z aluminium. Stąd wynika różnica w nośności i w wadze. Różnica w precyzji to jak podaje producent maksymalna odchyłka w procesie (ślimak/ślimacznica) na poziomie 0,002mm oraz docieranie każdego z zespołów przekładni - dla GPD. Producent jasno nie określa odchyłek dla wykonania GPE, pisze jedynie że GPD jest wykonywany z dwukrotnie większym rygorem dokładności, przypuszczam, że nie ma również mowy o docieraniu przekładni.

 

Stąd różnica w cenie i dokładności.

 

1.jpg

 

2.jpg

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.