Skocz do zawartości

Wenus


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety, pochmurna pogoda przeszkadza nam w obserwacjach Wenus. A szkoda, bo w najbliższych dniach będziemy mieli okazję podziwiać jej tarczę w bardzo małej fazie, a o dużej średnicy. Może gdzieś w przerwach między chmurami uda się wypatrzeć błyszczący sierp planety. Tym bardziej, ze w momencie dolnej koniunkcji ze Słońcem będzie można podjąć próby odszukania Wenus zarówno wieczorem (o zachodzie Słońca), jak i rano (o wschodzie). Ale nie będzie to łatwe zadanie. Warto więc już teraz śledzić bohaterkę tego wątku.

 

Poniżej podaję dane dla najbliższych dni.

 

data - wysokość nad horyzontem w momencie zachodu Słońca - czas widoczności po zachodzie (w minutach) - oraz fazę planety

 

28 - 14° - 130 - 8,6%

1 - 12° - 110 - 5,3%

4 - 11° - 93 - 3,3%

7 - 9° - 73 - 1,7%

10 - 6° - 53 - 0,8%

13 - 4° - 31 - 0,4%

 

14 - 4° - 38 - 0,4%

 

Ta ostatnia linijka dotyczy już widoczności porannej.

Dane obliczone dla centralnej Polski.

 

Obecnie Wenus ma jasność - 4,5 mag. i średnicę 55". W czasie dolnej koniunkcji będzie to odpowiednio - 4,0 mag. i 63".

 

Co ciekawe obecnie jasność Ziemi widocznej z Wenus wynosi - 6,3 mag, a gdy Ziemia znajdzie się w opozycji będzie błyszczała na wenusjańskim niebie blaskiem - 6,8 mag. :o. Tylko te chmury, tak gęste jak nad Polską ;):D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę lub niedzielę widziałem Wenus gołym okiem koło poludnia, ale odszukałem ją najpierw lornetką 10x50, w ktorej widać było cienki sierp. Liczyłem że zrobię fotki teleskopem z filtrem fioletowym, lub ciemno niebieskim, lecz chmury zgęstniały. Może jeszcze uda się przed koniunkcją, a jak nie to po minięciu słoneczka, bo warunki do dziennej obserwacji będą się polepszać.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nareszcie :D przed chwilą ją dojrzałem. Tyle dni oczekiwania. Patrzyłem przez lornetkę 7x50 (z ręki), a i tak bez kłopotu widziałem mały sierp planety. Kto ma ładną pogodę niech spojrzy. Naprawdę warto :)

 

Dzisiaj ma fazę 1,75% (!), jasność -4,2 mag. i zachodzi ok. 1h13min po Słońcu.

 

Zacząłem ją szukać kilka minut po tym jak za odległym blokiem schowało się Słońce. Przez chwilę "buszowałem" pomiędzy antenami i tuż ponad nimi, bez efektu :(. Już zacząłem się martwić, co jest nie tak, gdy wzniosłem lornetkę trochę wyżej. Nie spodziewałem się nawet, że na tydzień przed koniunkcją ze Słońcem będzie tak wysoko i tak dobrze widoczna. To dobra prognoza na następne dni. Oby tylko dopisała pogoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.