Skocz do zawartości

Konkursik


Henryk

Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie z sugestiami niektórych kolegów będę prowadził konkurs w dziedzinie gwiazd zmiennych. Będzie to zabawa bez nagród, a jedynie może z symbolicznymi upominkami i to niekoniecznie dla zwycięzców. Nie chodzi bowiem o walkę, tylko właśnie o zabawę.

Czas trwania konkursu na razie nie jest określony, planuję go na około pół roku, ale może potrwać do jesienii, zaś gdyby nie było zainteresowania, to oczywiście krócej.

Zagadki nie będą bardzo trudne, a gdyby nie były najłatwiejsze, to będę podawał spore podpowiedzi. Moją intencją nie jest bowiem zmuszanie kolegów do ślęczenia godzinami nad atlasem i szukania igły w stogu siana, tylko zabawa, nauka i do tego dokładam odrobinę konkurencji.

Czas na odpowiedzi będzie długi, 2-3 dni, nie zobowiązuję się do podawania rozwiązania w konkretnym terminie.

Punktacja będzie dodatnia - za pierwsze miejsce - 10punktów, za 10te - 1 punkt, za 11te i dalej bez punktów, ale oczywiście wszystkich odgadujących będę wymieniał w podsumowaniach.

 

No i jeszcze termin. Środa, godzina 21a, kiedy to już większość z nas jest w domu. Miał być czwartek, ale właśnie sobie uświadomiłem, że przecież kilka razy by mnie nie było, więc mam nadzieję, że środa wszystkim odpowiada.

 

Tak więc do zobaczenia za rok i oczekuję wielu poprawnych odpowiedzi w środowym konkursiku :D .

 

P.S. Robert Bodzoń podliczył punkty po 22 edycjach GZ fotozagadki. Oficjalnie nie było żadnej punktacji i w konkursiku startujemy od zera, podam to jednak jako ciekawostkę i zachętę dla wymienionych poniżej osób:

1. SSW - 166 pkt.

2. Antyqjon - 144

3. Heniek - 117

4. Domek - 98

5. Damian - 71

6. Hermes - 65

7. Arkady - 55

8. Zakapiorek - 41

9. Janusz P. - 40

10. Paweł Trybus - 32

11. Robert Bodzoń - 28

12. GTI - 22

13. JaLe - 21

14. El_Capitano - 19

14. Wojtek Koznowski - 19

16. Dark - 15

17. Adam - 13

18. Xpiox (PZZ) - 12

19. AdrianT - 10

20. PawelK - 9

20. Radek Grochowski - 9

22. Piotr Guzik - 7

23. Adam z Piły - 4

23. Mateusz_S - 4

25. Hans - 3

26. McQueen - 2

26. Tomek L - 2

28. Andrzej Simiński - 1

28. Darek B - 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, widzę, że zagadka sprawiła odrobinę trudności co niektórym słabszym zawodnikom, jak na przykład Antyqjon...

 

Przedstawiona gwiazdka to Eta Aql, pierwsza odkryta cefeida. Należy do zmiennych, które można oceniać gołym okiem, co bardzo polecam latem i jesienią zwłaszcza.

 

Prawidłowo odpowiedzieli i punkty otrzymali:

Janusz P - 10

Tomek L - 9

Robert B - 8

Paweł T - 7

Mateusz S - 6

Domek - 5

Michał W - 4

Adam G - 3

Misiek C - 2

Radek G - 1

Damian J - 1

Damian - 1

SSW - 1

Arkady - 1

JaLe - 1

 

Gratuluję i przypominam, że następna runda w środę o 20tej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak przy poprzedniej zagadce przedstawiam prawie cały gwiazdozbiór i zmienną do oceniania bez pomocy lornetki.

Odpowiedzi proszę na priva.

Rozwiązanie podam nie wcześniej niż w piątek wieczorem.

 

konk2.jpg

 

 

Przepraszam za opóźnienie, wynikły problemy z ftp i od blisko godziny nie mogłem załadować zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piątkowy wieczór minął, mogę więc podać odpowiedzi ;) .

Zaznaczona gwiazdka, to Algol, czyli Beta Perseusza. Zmienna zaćmieniowa znana już w starożytności, chociaż nie znano wtedy przyczyny jej zmian jasności.

Odpowiedzieli:

Heniek - 10

Robert Bodzoń - 9

E.Eri - 8

Janusz P - 7

Damian j - 6

Michal_w - 5

Mateusz_S - 4

Radek Grochowski - 3

Domek - 2

Damian - 1

Adam z Piły - 1

Arkady - 1

Antyqjon - 1

JaLe - 1

SSW - 1

Hermes - 1

Tomek L - 1

Misiek c - 1

 

Suma punktów po dwóch edycjach:

Janusz P - 17

Robert Bodzoń - 17

Heniek - 10

Tomek L - 10

Mateusz_S - 10

Michal_w - 9

E.Eri - 8

Domek - 7

Paweł Trybus - 7

Damian j - 7

Adam z Piły - 4

Radek Grochowski - 4

Misiek c - 3

Damian - 2

SSW - 2

Arkady - 2

JaLe - 2

Hermes - 1

Antyqjon - 1

 

Gratuluję i zapraszam do kolejnej zagadki w środę o 20tej (mam nadzieję, że tym razem nic nie nawali na łączach...).

Zagadka nr 3 będzie dotyczyła kolejnej mirydy z literką R :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezentowana gwiazdka, to R Aur, miryda o okresie pulsacji około roku i 3 m-cy.

Odpowiedzi przysłali:

Arkady - 10

Robert Bodzoń - 9

Tomek L - 8

Heniek - 7

Domek - 6

JaLe - 5

Hermes - 4

Janusz P - 3

Radek Grochowski - 2

Damian - 1

SSW - 1

Michal_w - 1

E.Eri - 1

Antyqjon -1

 

Suma punktów po trzech rundach:

Robert Bodzoń - 26

Janusz P - 20

Tomek L - 18

Heniek - 17

Domek - 13

Arkady - 12

Mateusz_S - 10

Michal_w - 10

E.Eri - 9

Paweł Trybus - 7

Damian j - 7

JaLe - 7

Hermes - 5

Adam z Piły - 4

Radek Grochowski - 6

Misiek c - 3

Damian - 3

SSW - 3

Antyqjon - 2

 

Gratuluję i przypominam, że następna zagadka w środę o 20tej.

Można składać zapotrzebowanie na typ gwiazdki, ale wg innych kryteriów. Oczywiście nie gwarantuję, że zaspokoję to zapotrzebowanie ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzejmie donoszę, że zagadka już przygotowana. Tym razem zgodnie z życzeniem Domka, na zdjęciu poza gwiazdką-zagadką, będzie także widoczna gromada-eMka :) . Będzie widać także inną zmienną, ale o nią nie będę pytał ;) .

Zagadka jutro wieczorem, zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, prezentowana gwiazdka, to SS Gem, pulsująca kula gazu typu RVA. Jest to niedoceniana przez nas gwiazda, ma bardzo mało ocen w bazie, mimo położenia łatwego do namierzenia i jasności wystarczającej dla dobrych lornetek.

Widoczna gromada to M 35, a obok widać NGC 2158, którą co niektórzy brali swego czasu za kometę, a ja jej w ogóle nie znałem do czasu "wywołania" zdjęcia ;) . Oto jej zdjęcie w zbliżeniu w wykonaniu mojego imiennika: NGC 2158.

 

Odpowiedzi przysłali:

Hermes - 10

Janusz P - 9

SSW - 8

Antyqjon - 7

Heniek - 6

Domek - 5

Xpiox - 4

Damian j - 3

Robert Bodzoń - 2

E.Eri - 1

Arkady - 1

Adam z Piły - 1

Damian - 1

Tomek L - 1

Michał_w - 1

Hans - 1

JaLe - 1

Mateusz_S - 1

 

Suma punktów po 4 rundach:

 

Janusz P - 29

Robert Bodzoń - 28

Heniek - 23

Tomek L - 19

Domek - 18

Hermes - 15

Arkady - 13

Mateusz_S - 11

Michal_w - 11

SSW - 11

E.Eri - 10

Damian j - 10

Antyqjon - 9

JaLe - 8

Paweł Trybus - 7

Radek Grochowski - 6

Adam z Piły - 5

Damian - 4

Xpiox - 4

Misiek c - 3

Hans - 1

 

Cieszę się z udziału kolejnych osób, w sumie jest nas już 21. Zapraszam w środę, 1 lutego o 20tej na kolejną zagadkę. O ile nie wymyślę czegoś ciekawszego, przedstawię kolejną mirydę R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo Tomkowi L i SSW za wsparcie merytoryczne :) .

 

A oto kolejna zagadka, chyba piąta. I tym razem na życzenie Hansa będzie eMka. Na fotce widać gromadę z katalogu pana Karola Messiera, spory kawał pewnego gwiazdozbioru i gwiazdę zmienną z pogranicza "gołooczności" ;) . Co to za jedna?

 

konk01pazdz05.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff, chyba już czas na rozwiązanie zagadki...

Prezentowana gwiazdka, to cefeida S Sge o jasności zmieniającej się w ciągu nieco ponad ośmiu dni w zakresie 5.2 - 6 mag. Na zdjęciu widać poza tym kawałek Strzały z gromadą M 71 w środku.

Odpowiedzi podesłali:

SSW - 10

Heniek - 9

Antyqjon - 8

Tomek L - 7

Radek Grochowski - 6

Hermes - 5

Michal_w - 4

Damian - 3

Domek - 2

Janusz P - 1

Hans - 1

JaLe - 1

E.Eri - 1

Arkady - 1

 

Suma punktów po 5 rundach:

 

Heniek - 32

Janusz P - 30

Robert Bodzoń - 28

Tomek L - 26

SSW - 21

Domek - 20

Hermes - 20

Antyqjon - 17

Michal_w - 15

Arkady - 14

Radek Grochowski - 13

E.Eri - 11

Mateusz_S - 11

Damian j - 10

JaLe - 9

Paweł Trybus - 7

Damian - 7

Adam z Piły - 5

Xpiox - 4

Misiek c - 3

Hans - 2

 

Jak widać nastąpiły przetasowania na czołowych pozycjach. Gratuluję wszystkim odpowiedzi i zapraszam na kolejną rundę w środę o 20tej. Tym razem będzie kolejna miryda R.

 

Przy okazji przepraszam wszystkich kolegów, że tak późno podaję rozwiązania, oraz mało opowiadam o gwiazdkach. Niestety nowe obowiązki służbowe od stycznia i problemy zdrowotne pozbawiły mnie sporej ilości wolnego czasu. Cieszę się więc, że pogoda u mnie brzydka, gdyż i tak nie mógłbym obserwować gwiazdek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zgodnie z obietnicą miryda "R". Chyba jedna z popularnieszych, więc obserwatorzy gz będą mieli tym razem fory, nie potrzebując mapek do pomocy... Hmm, mam nadzieję, że jeszcze jej nie pokazywałem jako zagadki :roll:

Oto gwiazdka, jak się nazywa?

 

konk08stycz06a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff, cóż za stres dla mnie :D . W ciągu pół minuty dostałem cztery odpowiedzi. Wybaczam wszystkim brak przywitań i tematów, gdyż liczyły się ułamki sekund... I tak SSW stracił dwa miejsca na wstawieniu buźki ;) .

Jak na razie kolejność wygląda nastęująco:

Heniek

Antyqjon

SSW

Robert Bodzoń

E.Eri

Arkady

 

Emocje opadły, ale siódme miejsce nadal wolne. Do roboty astrokoledzy :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na rozwiązanie zagadki. Zaznaczona gwiazdka to jedna z częściej obserwowanych miryd - R Leo. Doświadczyła ona ponad 1000 obserwacji w polskiej bazie prowadzonej przez SSW.

Odpowiedzi podesłali:

Heniek - 10

Antyqjon - 9

SSW - 8

Robert Bodzoń - 7

E.Eri - 6

Arkady - 5

Tomek L - 4

Hermes - 3

Domek - 2

Janusz P - 1

Radek Grochowski - 1

JaLe - 1

Damian - 1

Michal_w - 1

Adam z Piły - 1

Oskar - 1

Dark - 1 (o ile dobrze pamiętam, Dark właśnie wykonał tysięczną obserwację R Leo)

Rywalizacja była zacięta, w uzupełnieniu poprzedniego postu dodam, że pierwsze trzy osoby odpowiedziały w ciągu pięciu sekund... Aż się poważnie zastanawiałem, czy nie uznać równorzędnie trzech pierwszych miejsc, w końcu zrezygnowałem z pomysłu, nie chcąc tworzyć precedensu ;).

 

Suma punktów po 6 rundach:

Heniek - 42

Robert Bodzoń - 35

Janusz P - 31

Tomek L - 30

SSW - 29

Antyqjon - 26

Hermes - 23

Domek - 22

Arkady - 19

E.Eri - 17

Michal_w - 16

Radek Grochowski - 14

Mateusz_S - 11

Damian j - 10

JaLe - 10

Damian - 8

Paweł Trybus - 7

Adam z Piły - 6

Xpiox - 4

Misiek c - 3

Hans - 2

Oskar - 1

 

Informuję też, że po raz pierwszy wzięła udział w konkursie kobieta. Niestety odpowiedziała nie całkiem poprawnie, ale dobry początek zrobiony.

Gratuluję koleżankom i kolegom i zapraszam do kolejnej zagadki już w środę o 20tej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojej, czas na siódmą kolejkę...

Dzisiaj zgodnie z sugestiami gwiazda zmienna w znanej okolicy. Niestety coraz trudniej znaleźć gwiazdki w pobliżu eMek, których jeszcze nie było w konkursach, dlatego tym razem w mniejszej skali, żeby złapać gz wraz z dwoma (jedna ledwo widoczna) gromadami M u góry i jedną NGC obok zaznaczonej gwiazdki. To cefeida, jak się nazywa?

 

konk7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W imieniu Henryka, któremu coś net szwankuje, podaję rozwiązanie:

 

Ojej, zaraz następna zagadka, a tu nie mam rozwiązania poprzedniej...

Spieszę więc z odpowiedzią. Zaznaczona gwiazda, to cefeida klasyczna X Pup. W lewej, górnej części zdjęcia widać gromadę M 47 i przy odrobinie wyobraźni - M 46.

Odpowiedzi podali:

Antyqjon - 10

Janusz P - 9

Hermes - 8

Tomek L - 7

Heniek - 6

Robert Bodzoń - 5

Arkady - 4

Michal_w - 3

SSW - 2

Damian - 1

Domek - 1

JaLe - 1

 

Suma punktów po 7 rundach:

Heniek - 48

Robert Bodzoń - 40

Janusz P - 40

Tomek L - 37

Antyqjon - 36

SSW - 31

Hermes - 31

Domek - 23

Arkady - 23

Michal_w - 19

E.Eri - 17

Radek Grochowski - 14

Mateusz_S - 11

Damian j - 10

JaLe - 11

Damian - 9

Paweł Trybus - 7

Adam z Piły - 6

Xpiox - 4

Misiek c - 3

Hans - 2

Oskar - 1

 

Zapraszam jutro o 20tej na kolejną zagadkę. Tym razem ponownie miryda R, o której zresztą była mowa na forach. Ponieważ wreszcie są (mam nadzieję, że nie złudne) zapowiedzi ładnej pogody na jutro, może się zdarzyć, że zagadkę przedstawi Damian, ale odpowiedzi proszę przysyłać do mnie. A ja liczę na pierwsze obserwacje od ponad 40 dni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.