Skocz do zawartości

Mróz


grzel

Rekomendowane odpowiedzi

Nie słyszałem tej wypowiedzi ale znam osobiście M.Kamińskiego i wiem jakie miał temperatury podczas swoich wypraw. Jeżeli chodzi o Antarktydę to latem temperatura uzależniona jest od odległości od oceanu i wacha się od 0st. do -40st. Czasem zdarzają się skoki do -45 -50. Zimą czyli podczas nocy polarnej często najczęściej się wacha między -50 a -70st. Często jednak sięga -80st. Na biegunie północnym Kamiński przez pierwsze dwa tygodnie wyprawy miał temperaturę -45 - 50st. i cholernie ciężko mu wtedy było. Najgorszy jednak jest wiatr, który ogromnie potęguje temperaturę odczuwalną. Ja na swojej wyprawie najniższą temperaturę odczuwalną miałem około -75st. (czyli przy uwzględnieniu wiatru). Przy takiej temperaturze człowiek musi być nieustannie w ruchu i musi być całkowicie uszczelniony od wiatru. Wystawienie gołego ciała na kilka sekund kończy się odmrożeniem. Zachowania organizmu są bardzo ciekawe podczas niskich temperatur. Kiedy na Arktyce miałem 2 dni temperaturę naturalną -35st. - 45st., a potem mróz zelżał do -20 st. to wydawało się, że jestem na Hawajach i jest super cieplutko. Zdjąłem wtedy nawet czapkę, bo mi było za gorąco podczas marszu.

Najgorszą mroźna pogodą jest ujemna tempratura, połączona z silnym wiatrem i wysoką wilgocią. Naprawdę duża przyjemniejsza jest temperatura -40st. ale bez wiatru i wilgoci, niż -10st. z wilgotnością 90% i wiatrem.

To wszystko rzeczy bardzo względne.

Jeszcze jeżeli chodzi o wypowiedź Kamińskiego to najprawdopodobniej miał na myśli wyprawę z Jaśkiem Melą. Mieli wtedy naprawdę prawdziwe lato na Antarktydzie i temperatura średnia wynosiła -15 -20 st.

Co do telewizji to fakt, że kłamie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja sie jeszcze podziele fotkami z wczorajszej wyprawy rybackiej,ktora jak powiedziala Ori,miala miejsce w czasie -10 stopniowej odwlilzy,6 godzin na lodzie.

 

Zdjecie 1 -widok zalogi rybackiej,z odleglosci 1300m(+ - 8m) Canon PS A60 maksymalny zoom-7,5x

2- Widok ogolny na zamarzniety Zalew Wislany.

3- "Trop"

4- Przerebel rybacki

5,6- Jedno z podstawowych narzedzi pracy rybakow na lodzie,grubosc lodu(wczoraj)ok 40cm.

7- Transport.

NiedzwiedzPolarny_003.jpg

NiedzwiedzPolarny_013.jpg

NiedzwiedzPolarny_010.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czuje sie w obowiazku doniesc,ze wczoraj,w czasie okresowego sprawdzania sieci rybackich,jeden z czlonkow wyzej opisywanej zalogi,wlecial w wyciety(poprawiony),kilka dni wczesniej,a nieoznakowany przerebel,taki jak widoczny na zdjeciu wyzej.Przezyl na szczescie,bo mial sie czego chwycic i nie chodzi tu o ciagle gruby lod,lecz przymarzniete do powierzchni lodu,wczesniej wycinane kawalki,ktorych sie chwycil,plaskiego lodu chwycic sie nie da.

Tak wiec podejscie do lodu,tylko rozumne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się robić w takich temperaturach zdjęcia?

Jak zachowują się kamerki i aparaty fotograficzne?

Pewnie ciężko chodzą.

Dla laptopa pewnie to pewna śmierć.

 

Ostatniej soboty sam znalazłem odpowiedzi na te pytania.

 

Zacząłem obserwacje około 20.40 (teleskop studził się około godziny). Temperatura -12 st.

Około 21.30 na termometrze było już -14 st. W montażu smar na tyle zgęstniał, że prowadzenie nie dawało już sobie rady. Baterie były i są ok.

Aparat fotograficzny (canon A520) też dostał głupawki - zaczął sygnalizować błąd karty. Ni jak nie chciał "znormalnieć".

Laptopa oszczędziłem.

 

Na drugi dzień, wszystko już normalnie działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.