Skocz do zawartości

lornetka


qwert1234567

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
Ja się Twego NICKA nie czepiam, choć on też nie należy do '' inteligętnych"

 

cześć stary wiem że masz dysortografie i inne takie ale teraz nie odbiłeś "emcemu" nic a nic..'' inteligętnych"??

 

P.s dzięki za podpowiedzi dzis dzwoniłem do "DELTA-OPTICAL" i chyba pojade do nich na mały rekonesans..

A tak swoja droga to jeśli jest ktos z okolic Łodzi chetny na wypad do Mińska Maz. w tym samym celu to zapraszam, zawsze raźniej i można wymienić poglądy.

Choć wolałbym gdzieś blizej lub na miejscu sprawdzić kilka lornet..czy ktos wie gdzie w pobliżu Łodzi jest szansa na przegląd kilku lornet??

 

Myśle o SkyMaster 15 x 70 , Kronos 20 x 60 , taiga 16 x 80WA

Mam jeszcze opcje kupna w USA ale nie wiem jak to wyjdzie muszę subtelnie pogadać ze znajomym Amerykaninem, który mieszka w Polsce.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili mam dwie lornetki w używaniu. Obie wygrzebałem na allegro i są to oryginalne japońce. Pierwsza ma parametry 12x50 (wide angle 6 stopni pola widzenia), centralna regulacja ostrości, ma nazwę BRILLIANT , coated optics.

A druga 20x60 OPTIPHOT, ma napisy antireflex triple tested, pole 3 stopnie, też centralna regulacja ostrości.

Wszystkie mają wybite oznaczenie Japan oraz numery fabryczne. Są to lornetki jak sądzę z lat 80-tych, albo jeszcze starsze. Świadczy o tym solidny skórzany futerał.

Pierwsza mi służy za przeglądówkę, jest na granicy widzenia z ręki. Odwzorowanie bieli w obu lornetkach bardzo dobre jak na ich klasę. Rosyjskie BPC jest daleko w tyle, po przeniesieniu wzroku z japońskiej na BPC 8x30 ma się wrażenie jakby z tej drugiej patrzyło się przez filtr przeciwmgielny. Kolimacja bez zarzutu.

Mam porównanie również tej większej do kronosa 20x60. Przybliżenie w japończyku trzyma normę, bpc jak wykazały testy Arka ma x18 - stąd jak sądzę w BPC delikatnie większe pole widzenia. Nie miałem jak z powodów pogodowych popatrzeć dłużej przez jpn 20x60, ale moje wrażenia są następujące. Używam samoróbnego żurawia posadzonego na goliacie. Saturn da się rozpoznać kulka z uszkiem, aberracja chromatyczna w centrum pola znikoma (w BPC było gorzej), Jowisz mały groszek, pasów nie widziałem. Bardzo ładnie wygląda żłóbek, gromady otwarte w Woźnicy (M36-38). Jest mimo tej samej średnicy obiektywów jaśniejsza niż BPC. Jej minusem jest większe jednak niż w BPC zakrzywienie obrazu na brzegach, i występuje wcześniej. Są to moim zdaniem lornetki o wiele więcej warte niż za nie zapłaciłem (za każdą dałem 200 zł). A i jeszcze jedno po zamontowaniu do żurawia większy japończyk ma tendencję do opadania (zmniejszenie rozstawu), będę musiał podokręcać co nieco. Co ważne obie mają rozstaw oczu maks. 74 mm, co jest niebagatelnym parametrem, o czym nie zbyt wielu raczy pamiętać. "Japończyki" mają również o wiele większy LER niz rosyjskie, nie trzeba machać rzęsami po okularach.

W sumie za tyle można było zaryzykować, czego nie żałuję. Podsumowując, mając odrobinę wiedzy optycznej można i na allegro wyłowić perełki

pozdr

PS Mimo, że ten optisan (link wyżej) jest nowy to jakoś niezbyt chętnie bym wyłożył na niego kasę, nie wiem jak Wy?

Edytowane przez Emcekwadrat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem,wiem jednak takie wartości zawsze powalają mnie z nóg...I myślę , że mogą być dość realne jeśli idzie o parametry..w koncu to BARSKA ,jeśli idzie o ASTRO BINO to tutaj..

 

http://www.opticsplanet.net/binastro.html

 

i jest kilka z zoomem ,które od biedy mogą służyć za dnia jaki do nocnych obserwacji...Och znowu mi te zoomy po głowie chodzą ..

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och znowu mi te zoomy po głowie chodzą ..

 

To je wybij sobie z głowy młotkiem, dobrze Ci radzę. :Boink: Co z tego,że zobaczysz dużego Jowisza czy Księżyc przy tych 100x jak g... na nim bedzie szczegółow, bo wszystko zamazane. Równie dobrze krążek z żółtego papieru możesz sobie na ścianie powiesić i sobie popatrzeć. Zomowac tez go mozesz do woli. 10 kroków do przodu, 10 do tyłu... Ileż razy można powtarzać, a ten wie swoje

Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. A pocztę, psiakrew, zamknęli :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci zamknęli o tak "późnej" porze to nienajgorzej. U mnie ktoś sprytny pocztę zastąpił punktem pocztowym i też mie dziś brakło (zamykają o 14:30 :Boink: ). Trzeba było gumować do Wodzia.

Pozdrawiam

Jarek J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.