Skocz do zawartości

Kupno nowego teleskopu


opexoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jestem nowy na forum i zreszta nowy jesli idzie o temat sprzetu astronomicznego i jako tako rozumianej calej astronomii. Mam zamiar kupic teleskop. Od pewnego czasu chodze po stronach internetowych i szukam czegos dla siebie, a moze i po pierwsze staram sie zrozumiec budowe teleskopu i wymiar wagi jego parametrow. Pieniadze na teleskop zbieram juz okolo roku czasu. Narazie udalo mi sie uzbierac 1500 zl. I za taka cene gdzies okolo planuje kupic swoj wymarzony sprzet. Sklaniam sie do kupna teleskopu ktory glownie sluzylby mi do ogladania tzw. DS'ow, chociaz chcialbym poznac tez obiekty naszego ukladu slonecznego. Z ofert sklepów internetowych wybralem ponizsze :

 

Celestron C6-N

 

"Meade/Bresser" Messier N-150

 

"Soligor" MT-750

 

Ktory teleskop w mojej sytuacji mi radzicie ?

 

jesli idzie o pierwszy to nie wiem dlaczego ludzie pisza w opiniach ze nalezy kupic jeszcze komplet okolarow czy jakies Barlowy ? czy jest to konieczne ? jesli tak to czy to samo trzeba zrobic jesli idzie o dwa pozostale teleskopy ? No i co z kolimacja ? Na astrokrak pisze ze wykonywana jest darmowo , za to jesli chodzi o deltaoptical nic na ten temat nie pisze...

 

Bede wdzieczny za kazda wskazowke...

 

Pozdrawiam Wiktor

Edytowane przez opexoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklaniam sie do kupna teleskopu ktory glownie sluzylby mi do ogladania tzw. DS'ow, chociaz chcialbym poznac tez obiekty naszego ukladu slonecznego. Z ofert sklepów internetowych wybralem ponizsze :

 

Celestron C6-N

 

"Meade/Bresser" Messier N-150

 

"Soligor" MT-750

 

Ktory teleskop w mojej sytuacji mi radzicie ?

 

jesli idzie o pierwszy to nie wiem dlaczego ludzie pisza w opiniach ze nalezy kupic jeszcze komplet okolarow czy jakies Barlowy ? czy jest to konieczne ? jesli tak to czy to samo trzeba zrobic jesli idzie o dwa pozostale teleskopy ? No i co z kolimacja ? Na astrokrak pisze ze wykonywana jest darmowo , za to jesli chodzi o deltaoptical nic na ten temat nie pisze...

 

Bede wdzieczny za kazda wskazowke...

 

Pozdrawiam Wiktor

 

Celestron i Soligor to praktycznie sa sama liga. Takie same parametry lustra i takie same montaze. Sa juz na rynku dosc dlugo i byly opisywane na forum. A wypowiedzi wlascicieli dadza Ci oglad na te sprzety.

Meade/Bresser ma dluzsza ogniskowa. Troche lepiej spisze sie na planetach. Ma tez najlepsze wyposazenie w okulary na start. Do Celestrona daja jeden 20mm a do Soligora 25mm - za malo na poczatek. Bedziesz musial dokupic dodatkowe. Meade/Bresser ma 10, 15 i 25mm i barlowa x2 w zestawie, oraz lepszy szukacz, lepszy montaz i dwucalowy wyciag co tez jest duzym plusem. Mimo, ze nikt go nie opisywal na forum, sklanialbym sie ku niemu.

 

W kazdym razie 150mm na ktore sie zdecydowales to rozsadne minimum, ktore zadowoli poczatkujacego, zarowno na planetach jaki i na DSach.

 

Kolimacja to ustawienie luster w jednej plaszczyznie optycznej, doklaniej o niej bylo walkowane juz na forum sporo. Takze sposoby kolimacji sa w archiwum jasno przedstawione. Wystarczy uzyc opcji szukaj :D

 

pozdrawiam

Maciek J.

Edytowane przez monter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Nowy.

Poczytaj archiwum, wiele już razy było o zakupach.

To co podajesz, to nie są złe teleskopy, ale mam wrażenie, że obecnie najlepszą ofertą na rynku do DS jest Synta 200/1200 z http://www.astroshop.de/shop/en/159/4440/.

 

Na zaprzyjaźnionym forum astro4u ktoś ostatnio kupował i wyszło mu 1020 zł razem z przesyłką.

Co do okularów, to niestety, są one konieczne. Każdy daje inne powiększenie, więc potrzebujesz przynajmniej ze 3, jeden dla DS, drugi do planet, trzeci jakiś pośredni, np do gromad. A w zestawie DO jest tylko jeden, 20mm.

Jeśli tego jeszcze nie chwytasz, to lepiej wstrzymaj się z zakupami.

 

Bełkotem marketingowym n/t darmowej kolimacji też się nie przejmuj.

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie że Synta 200/1200 będzie najlepszym wyborem dla początkującego astroamatora.

Jest to sprzęt o sporej jusz aparaturze który pozwoli jusz dużo zobaczyć, zamontowany jest na dobsonie co wydaje mi sie że dla początkującego jest jak znalazł. Bardzo łatwy w obsłudze i co najważniejsze chyba w twojim przypadku tani za pieniąszki które zaoszczędzisz na statywie możesz spokojnie kupić sobie jakis dobry okularek. Obecnie chyba Synta 200/1200 jest najlepszym sprzętem w tym przedziale cenowym

Pzdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał/Rammstein,

Nie, żebym chciał się czepiać, ale czy kiedykolwiek patrzyłeś przez Syntę? Bo wnioskując z Twoich wcześniejszych postów, niekoniecznie, i dlatego jakoś nie rozumiem sensu Twojej wypowiedzi.

Tak, niestety, styl i ortografia Twojej wypowiedzi wpływa trochę na ten negatywny odbiór.

 

Ja przyznaję szczerze, że żaden ze mnie obserwator, ale chociaż patrzyłem kilka razy przez Syntę kolegi freberta i obrazy dawała znakomite. Ale nie jestem w stanie powiedzieć, ile tej znakomitości dodawał im doskonały okular Naglera (a może to był Erfle), który sam kosztuje ze dwa razy więcej od całej Synty. Chciałem ją tylko wskazać koledze jako ewentualnie ciekawą propozycję do rozważenia.

 

Najlepiej, żeby umówił się z kimś, kto ma sprzęt podobnej klasy, popatrzył i wybrał, co mu pasuje. A może DS-y mu się w ogóle nie spodobają i będzie chciał kupić sprzęt bardziej planetarny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumiec ze aby roznicowac powiekszenia potrzebne mi sa rozne okulary. Do tego dochodzi tez barlow ktory zalozony na okular rowniez wplywa na wielkosc dawanego powiekszenia. Moje pytanie brzmi wiec: skad bede wiedzial ze uda mi sie zalozyc okular na moj teleskop i barlowa na okular? Jakie parametry o tym decyduja? Pozatym mam tez drugie pytanie: czy barlow jest konieczny do ogladania DS'ow w przypadku zakupu powyzszych teleskopow ?

Edytowane przez opexoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał/Rammstein,

Nie, żebym chciał się czepiać, ale czy kiedykolwiek patrzyłeś przez Syntę? Bo wnioskując z Twoich wcześniejszych postów, niekoniecznie, i dlatego jakoś nie rozumiem sensu Twojej wypowiedzi.

Tak, niestety, styl i ortografia Twojej wypowiedzi wpływa trochę na ten negatywny odbiór.

 

Ja przyznaję szczerze, że żaden ze mnie obserwator, ale chociaż patrzyłem kilka razy przez Syntę kolegi freberta i obrazy dawała znakomite. Ale nie jestem w stanie powiedzieć, ile tej znakomitości dodawał im doskonały okular Naglera (a może to był Erfle), który sam kosztuje ze dwa razy więcej od całej Synty. Chciałem ją tylko wskazać koledze jako ewentualnie ciekawą propozycję do rozważenia.

 

Najlepiej, żeby umówił się z kimś, kto ma sprzęt podobnej klasy, popatrzył i wybrał, co mu pasuje. A może DS-y mu się w ogóle nie spodobają i będzie chciał kupić sprzęt bardziej planetarny?

 

 

Osobiśćie miałem możliwść lukania przez tą synte dlatego szczerze ja polecam, za tą cene napewno nieznajdziesz lepszego sprzętu , pisze to bo sam zamawiałem kilka dni temu teleskop i poruwnywałem kilka modeli między innymi właśnie wspomnianą Synte.

B)

Sorki za ortografie(dysortograf)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli kosztowal wiecej od Synty to byl Nagler :) Erfle nie sa takie drogie :) a Nagler to okular kultowy i w polaczeniu z 20cm lustra potrafi pokazac piekne widoki.

Opcja Synty/Celestrona 8" na Dobsie to tez dobra perspetkywa, warta rozwazenia. Zobaczymy co na to wszystko autor watku.

 

pozdrawiam

Maciek J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumiec ze aby roznicowac powiekszenia potrzebne mi sa rozne okulary. Do tego dochodzi tez barlow ktory zalozony na okular rowniez wplywa na wielkosc dawanego powiekszenia. Moje pytanie brzmi wiec: skad bede wiedzial ze uda mi sie zalozyc okular na moj teleskop i barlowa na okular? Jakie parametry o tym decyduja? Pozatym mam tez drugie pytanie: czy barlow jest konieczny do ogladania DS'ow w przypadku zakupu powyzszych teleskopow ?

 

Powiekszenie uzyskujemy dzielac ogniskowa teleskopu przez ogniskowa okularu. Barlow np x2 wydluza ogniskowa ukladu o wartosc swojej krotnosci.

Sa dwa przyjete standardy wyciagow 1,25 i 2 cale. Generalnie tez wyciag 2 calowy ma redukcje na 1,25 cala. Takie tez srednice maja okulary. Nie zalozysz barlowa na okular, barlow wkladasz w wyciag i dopiero w barlowa leci okular.

Do DS na ogol stosuje sie male powiekszenia, lecz jesli chce ogladac np mglawice planetarne, czy gromady kuliste - tu warto dac wiekszy power.

 

Sadzac po tym co piszesz, najlepiej bedzie jak zainwestujesz na poczatek w zlot :) a dopiero pozniej kupisz teleskop. Skontaktuj sie z miejscowymi milosnikami astro. Pokaza Ci na swoich sprzetach o co w tym wszystkim chodzi.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie że Synta 200/1200 będzie najlepszym wyborem dla początkującego astroamatora.

Jest to sprzęt o sporej jusz aparaturze który pozwoli jusz dużo zobaczyć, zamontowany jest na dobsonie co wydaje mi sie że dla początkującego jest jak znalazł. Bardzo łatwy w obsłudze i co najważniejsze chyba w twojim przypadku tani za pieniąszki które zaoszczędzisz na statywie możesz spokojnie kupić sobie jakis dobry okularek. Obecnie chyba Synta 200/1200 jest najlepszym sprzętem w tym przedziale cenowym

Pzdrawiam :Salut:

Popatrz Pan..... Michał C. w nowej odsłonie.

(Nie czepiajcie się jego ortografii, już o tym pisał, że to u niego rodzaj dolegliwości, która jakoś tam się fachowo nazywa.)

Panie Rammstein jakie są losy lustra 35 cm, które podobno się robi w Astrokraku? Może już zrobione?

Może parę słów o vixenie 30x80. Szerokie widoki?

 

I jeszcze jedno warto sobie kupić książkę wydawnictwa Pascala "Niebo na weekend". Tam jest wiele odpowiedzi na najprostsze pytania dotyczące astronomii.

pozdr

Edytowane przez Emcekwadrat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta, Synta, Synta wszedzie ta Synta. Sam patrzyłem przez dwa teleskopy tylko ale moge powiedzieć że ja szukałem teleskopu do 1300zł i i jak nie chcesz używanego to masz dwa wybory mniej więcej.. Albo http://www.astroshop.de/shop/159/4440/ wszyscy ją na forum zachwalają ma 20cm lustro montaż dobsona lub lub newtona na paralaktyku za 150mm. Osobiście bym się skłaniał do Synty bo ma większe lustro, wszyscy ją wychwalają, no i większe lustro :D . Jednak jeśli byś skłaniał się do newtona to ten z dłuższą ogniskową chyba byłby lepsze bo ma więcej okularków na start.

 

Nie jest to można najlepsza opinia, ale ja taką sobie wypracowałem może Ci coś w tym pomoże...

 

Czesc emcekwadrat :-)

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do synty 200/1200 Nagler nie jest az tak potrzebny zeby jego cena straszyc . Ten telep z Niemiec ostatnio mozna sprowadzic do 1050zl- z astro4u.org . Wydaje mi sie , ze jak nie polubi sie go, to z mala strata mozna odsprzedac . telep z lustrem do 114 mm jest z zakresu minimum, ale duzo mozna sie nim nauczyc , choc obraz z wiekszego lustra jest z wieksza rozdzielczoscia , wiecej widac .

Zlot powinien pomoc , ale badz w weekend .

Choc osobiscie montaz paralaktyczny chocby kosztem mniejszego lustra 150 jest jak dla mnie decydujacy

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie tak sobie gadamy, ale nie wiemy jakie niebo ma opexoc?

Jakie ma możliwości obserwacyjne. Wystawienie 20 cm Synty jest nie małym przedsięwzięciem logistycznym, zwłaszcza jak się mieszka na IV piętrze bloku bez windy. ;)

Bo może się okazać. że .... dsy będą blade.

Przybliż nam o miejscu obserwacji, ż którego zamierzasz patrzeć.

 

A propos lornetki, to jest chyba niezbędnik astroamatora. Jakaś ładniutka 10x50 np.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o moje warunki obserwacyjne to mam raczej srednio dobre. Mieszkam na wsi. Choc wsia tego do konca nazwac nie mozna z powodu tego ze jakies 1000 m odemnie jest taka duza firma logistyczna ktorej swiatlo psuje obraz pewnego obszaru nieba. Ogolnie to mialem zamiar poprostu wstawiac teleskop na przyczepke przyczepiona do samochodu i jechac z nia gdzies niedaleko gdzie mam cudowane warunki obserwacyjne. Jesli idzie o moja wiedze astronomiczna to jak napisalem narazie jest raczej krucha. Wiec faktem jest ze spotkanie takie jak zlot byloby calkiem na miejscu. Mieszkam w okolicach Warszawy. Dokladnie sa to okolice miasta polozonego 50 km na zachod od stolicy, zwanego Sochaczewem. Moze wiecie czy gdzies niedaleko jest cos organizowane ? Co do teleskopu jak narazie chyba najbardziej sklaniam sie ku kupnu Messier'a N-150. Powod jest taki ze ma on juz w zestawie 3 okulary i Barlowa x2, a ma to dla mnie takiego plusa ze poprostu boje sie dokupywac dodatkowy osprzet nie wiedzac czy napewno bedzie on pasowal. Chociaz jak narazie strach mi pomalu przechodzi dzieki waszym opinia i rada.

Jeszcze sprawa lornetki. Czemu jest taka wazna ?

Edytowane przez opexoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, na pewno nie ja jestem na tym forum od mówienia co od czego jest ale spróbuje coś wyklepać jeszcze ( moja opinia, jak coś jest nie tak to niech ktoś prosze mnie ktoś poprawi)

 

Nie martw się że coś nie bedzie pasować, na pewno będzie <_<

Tutaj post Hansa z pewnego tematu który kiedyś założyłem :

 

Okularu 1,25" mozesz uzywac w nasadce 1,25" i 2", wyciagu 1,25" i 2" i z barlowem 1,25"

Nasadki 1,25" mozesz uzywac z wyciagiem 1,25" i 2" oraz okularami 1,25"

barlowa 1,25" mozesz uzywac z wyciagiem 1,25" i 2", z nasadkami 1,25" i 2" i okularami 1,25"

Okularu 2" mozesz uzywac z wyciagiem 2" nasadka 2" i barlowam 2"

Nasadki 2" mozesz uzywac z wyciagiem 2" okularami 1,25" i 2"

Barlowa 2" mozesz uzywac z wyciagiem 2" nasadka 2" okularem 2"

 

Jak kupisz 1,25" okular to go wsadzisz praktycznie do każdego teleskopu.

Lornetki są ważne bo za taką cene można kupić bardzo świetną lornetke do obserwacji DS która mobilnością bije na głowę teleskopy (większość?) a i obserwacja DS przez lornetke jest o wiele przyjemniejsza, używasz obojga oczu, obrazy są jaśniejsze i ogólnie dużo plusów jeśli chodzi o DS. Minus to to że nie ma powiększeń co dyskfalifikuje lornetke do planet i do lornetki większej np. 20x80 trzeba mieć statyw. Lornetka 10x50 też jest wskazana jako lornetka poglodowa (lekka, obraz się nie trzęsie, nie wymaga statywu)i do oglądania np. tego co chcemy zaraz wycelować teleskopem. Pomyśl o Syncie bo w przyszłości możesz żałować że nie wybrałeś Synty jak masz ciemne niebo to weź bo Synta 8" zbierze 2x więcej światłaz obiektu (!) 20cm lustrem niż lustro 15cm i jest tańsza na dodatek mówie tak bo w przyszłości możesz poprostu żałować, bo _każdego_ chyba ciągnie do większego lustra :-)

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na tą ofertę z astroshopa i normalnie :o

Dobson 10 z pyrexu okolo 1900 pln a 8 zwykla 900 plnow ja pi******!!! :)

Chyba się skuszę, choc myslalem caly czas o czyms na eq to przy takich lustrach nie ma sie nad czym zastanawiac.

Z mobilnoscia troche kiepsko bo waza swoje ale to jest temat do przeskoczenia, sam bym wyjezdzal tez na jakies łąki i polany, tylko wystarczy przewiezc ale za to jak latwo to sei rozklada.

Zbieram kase na Doba 10 mam nadzieje ze promocja jeszcze troche potrwa;)

A wiecie moze czy da rade pojechac i kupic na miejscu w deutschlandzie ma ten astroshop jkas siedzibe, jesli nie to czy orientujecie sie jakie sa koszty wysylki i jak z gwarancja?

Pozdrawiam

Edytowane przez puszi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady z tą przyczepką ;) Kazdy z tych teleskopow spokojnie zmiesci sie w aucie. Ja swoje 10" woze w bagazniku kombi. Dobson laduje przy foteleach, tuba przy klapie i jazda. Jesli jedziemy kolegi hatchbackiem to tuba laduje na tylnaj kanapie i tez jest ok.

 

opexoc - skoro mieszkasz pod Warszawa to nie jest zle ;) Wpadnij do wawy do PTMA. Spotkaj sie z ludzmi, ktorzy maja juz teleskopy i pokaza Ci co i jak. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz Pan..... Michał C. w nowej odsłonie.

(Nie czepiajcie się jego ortografii, już o tym pisał, że to u niego rodzaj dolegliwości, która jakoś tam się fachowo nazywa.)

Panie Rammstein jakie są losy lustra 35 cm, które podobno się robi w Astrokraku? Może już zrobione?

Może parę słów o vixenie 30x80. Szerokie widoki?

 

I jeszcze jedno warto sobie kupić książkę wydawnictwa Pascala "Niebo na weekend". Tam jest wiele odpowiedzi na najprostsze pytania dotyczące astronomii.

pozdr

 

 

Lustro jest jusz zlecone firmie Astrokrak do wykonania, obiecano mi że za 6 tygodni teleskop będzie gotowy zobaczymy. Jak tylko dostane sprzęt napewno napisze.

Co do lornetki ogólnie jestem z niej zadowolony , choć jak narazie obserwacje prowadze tylko i wyłącznie z ręki co strasznie mi je utrudnia, mam nadzieje że w najbliszym czasie zakupie jakis statyw do tej lornety, bo bez statywu to niewiele sie da nią zobaczyc przy takim powerze.

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do lornetki ogólnie jestem z niej zadowolony , choć jak narazie obserwacje prowadze tylko i wyłącznie z ręki co strasznie mi je utrudnia, mam nadzieje że w najbliszym czasie zakupie jakis statyw do tej lornety, bo bez statywu to niewiele sie da nią zobaczyc przy takim powerze.

Pozdrawiam :Salut:

 

Obserwacje z reki 2,3 kilogramowa lornetka z powiekszeniem 30x?? Chyba sobie jaja robisz!! Jakis statyw? Tutaj jedynie drewniany Goliat cos poradzi.

 

 

pozdrawiam

Maciek J.

Edytowane przez monter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rammstein5 17 lat i już dźwiga 2-3 kg lornetke w rękach o pow 30x, zastanawiam się gdzie masz statyw bo to pierwsze o czym powinienieś myśleć bo takie obserwacje są nie porozumieniem. I jak mniemam czekasz na lustro 35cm, na samo lustro czy cały teleskop? Jeśli tylko lustro i chcesz sam dalej robić to widze żę masz niezły rozmach chłopie. Pozatym stanawiam się skąd 17 latek może mieć tyle kasy żeby pozwolić sobie na to wszystko. Swoją drogą to zabierasz się do obserwacji od _dupy strony_ czyli od tyłu najpierw powinienieś poczytać książki o astro a Ty odrazu walisz z grubej rury i walisz lustro 35cm, moge się domyślać że za nie długo cały sprzęt bedzie na sprzedaż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rammstein5 17 lat i już dźwiga 2-3 kg lornetke w rękach o pow 30x,

(...)

Pozatym stanawiam się skąd 17 latek może mieć tyle kasy żeby pozwolić sobie na to wszystko.

Oj. zysix, ja bym się tak lekkomyślnie nie pytał. Przecież to oczywiste, że Rammstein5 to młodszy brat Pudziana*, więc 3 kilogramową lornetkę na małym palcu stabilnie trzyma. A kasę wygrał w zawodach Strongmenów.

A Polska to wolny kraj. Lepiej wydawać kasiorę na teleskop niż na łatwe laski czy dragi, nieprawdaż? Ja trzymam z Rammsteinem, może da mi popatrzyć przez swoją armatę.

 

* choć pokrewieństwo w Chuckiem Norrisem też nie jest wykluczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.