Skocz do zawartości

Kwartet qbanos'a


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

:)

 

Witam,

 

Przedstawiam moja pierwszą przymiarkę z nowym mocowaniem do projekcji okularowej i nowym okularem - soligor 18mm ED. Jako cel wybrałem bardzo znaną grupkę obiektów a w kadrze zmieściła się tez 4 mgiełka, dlatego kwartet ;)

 

Po pierwszych testach jest pozytywnie zaskoczony wydajnościa tych 15 sek w moim kompakcie - nawet na pojedyńczych klatkach dane obiekty się rejestrowały w sposób widzialny. Wzrósł również zasięg do ok 14mag, wzrosło powiększenie ale zmniejszyło sie pole. Znikneła natomiast dystorsja na brzegach.

 

O dziwo udało mi się również zarejestrować jakieś szczegóły galaktyk np ciemny pas w NGC 3628 czy poprzeczkę w M66. Niestety jakieś złe stony też są - nie ustawiłem osiowo aparatu i widać pociemnienie na prawej stronie (akurat tam gdzie jest NGC3628 <_< )

 

Oprócz tego testowałem mojego kompakta w fotkach w trybie BW gdyż zachowuje się wtedy wydajniej. I tak dałem rade zrobić 127x15sek BW oraz 30x15sek RGB. Wszystko oczywiście dla przypomnienia Canon PS A60 w projekcji z Tairem 4,5/300.

 

Po zestakowaniu, małej obróbce i wykadrowaniu wyszło to:

 

quartet0dj.jpg

 

Od teraz porzeszyły się znacznie horyzonty mojego kompakta, w końcu katalog NGC jest dość spory :rolleyes:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja jak zwykle w takich sytuacjach chcialbym sobie zobrazowac kjak ten kwartet widac na zywo w teleskopie 150 mm :)

 

A wlasnie mniej wiecej tak jak na fotce, gdy golym okiem masz zasieg podchodzacy pod 5,5-6M.

 

Qbanos. gratulacje fotki. Doskonaly efekt tym bardziej, ze to z projekcji okularowej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam jeszcze jeden obiekt (M51), ale bardziej jako eksperyment gdyz niestety źle ustawiłem ostrość i montaz przed foceniem. Poza tym tylko 90x15sek BW, stad wylazl szum.

 

m517hj.jpg

 

Niemniej jednak to co wyszło dobrze rokuje na przyszłe próby, widac zarys ramion :)

Jeszcze z nia powalcze ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jestem zaskoczony tymi fotkami.Kiedy probowalem podlaczyc moj PS A60 do teleskopu lub obiektywu w projekcji okularowej,to jasniejsze gwiazdy robily refleksy i sie zniechecilem.

Jedyna rzecz,jaka uwiecznilem ta metoda to Gwiazda Polarna wraz ze swoja towarzyszka,odlegla o okolo 18 sekund i swiecaca blaskiem +11mag.

Teleskop U 170/2800 +okular 15mm+ PS A60, 4 ekspozycje po 15 sekund na iso 200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Co do widoku w xt6 (150/1200) to jest praktycznie identycznie,

niebo moze nie idealne, ale "obłoczki" m65 i m66 dość podobne

(przy zastosowaniu okularu 17mm-ruski mikroskopowy 14x, daje dobry

kontrast w przypadku zbyt jasnego nieba)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.