Skocz do zawartości

Wyniki 49. Olimpiady Astronomicznej na żywo!


Rekomendowane odpowiedzi

Dziś ok. godziny 12.00 zostaną ogłoszone wyniki 49. Olimpiady Astronomicznej. Ogłoszenie wyników po raz pierwszy odbędzie się również na żywo w Internecie. Kilka chwil po oficjalnym ogłoszeniu zwycięzcy przez Komitet Organizacyjny, informacja taka zostanie również zamieszczona na stronie Portalu Astronomicznego AstroCD.

http://www.astrocd.pl

Zapraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki 49. Olimpiady Astronomicznej

 

macioszek.jpg

 

Krystyna Macioszek (zdjęcie) z V LO im. Krzysztofa Kieślowskiego w Zielonej Górze została zwyciężczynią 49. Olimpiady Astronomicznej, która w niedzielę zakończyła się w Planetarium Śląskim w Chorzowie. W finale tegorocznej olimpiady zatriumfowały panie – laureatką drugiego miejsca została Karolina Sołtys z I LO im. St. Staszica w Lublinie.

Kolejne miejsca zajęli, uhonorowani również tytułami laureatów: III ex aequo – Piotr Czarnik z Rzeszowa i Krzysztof Zieleniecki z Kielc oraz IV ex aequo – Paweł Kołacz z Myszkowa i Tomasz Smoleński z Radomia.

Dziewięciu dalszych uczestników finałowej rozgrywki – Marcin Abram z Gliwic, Krzysztof Niemkiewicz z Radomia, Paweł Sierszeń z Piotrkowa Trybunalskiego, Juliusz Stasiewicz z Białegostoku, Paweł Swaczyna z Świętochłowic, Tomasz Szalast z Radzynia Podlaskiego, Rafał Szepietowski z Gdyni i Karol Wędołowski z Włocławka – uzyskało tytuł finalisty.

 

Szczegóły: http://www.astrocd.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zwycięzcom. Ja uczestniczyłem w finale tylko raz, to była chyba 24 Olimpiada Astronomiczna, zająłem chyba 13 miejsce. Pamiętam jeszcze z finału Włodka Klatę i Mirka Schmidta. Może ktoś jeszcze z astroforumowiczów uczestniczył w tym finale?

Pozdrawiam młodą siłę polskiej astronomii. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

Ogłoszenie wyników po raz pierwszy odbędzie się również na żywo w Internecie.

 

 

Również gratuluję. Jestem pełen podziwu dla uczestników.

Ja brałem udział w OA 3 razy. Trzykrotnie bylem w II etapie jednak nigdy nie poszczęściło mi się awansować na wyższy szczebel.

 

MiK

Edytowane przez Michal Kusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznię gratuluje moim koleżankom (mam nadzieje, że sie za to na mnie nie obrażą). Zajęły dwa pierwsze miejsca, naprawdę niesamowite.

No cóż może po prostu powiedzmy nareszcie.

 

Ja sie zadowalam swoim tytułem finalisty, a po za tym mam jeszcze 2 lata (jestem w pierwszej klasie).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje :)) W czasach gdy trafilem na final (z 8 lat temu) byla tez miedzy nami jedna kolezanka. Podobno pierwsza od 25 lat.Wywolalo to zdumienie jakies, wszyscy owa biedna istote fotografowali ze wszystkich stron, nie mogli sie nadziwic a ze przy okazji byl 8 marca to kombinowalismy kwiatka... milo ze cos sie zmienia, swiat bedzie piekniejszy :)

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki 49. Olimpiady Astronomicznej

 

Krystyna Macioszek (zdjęcie) z V LO im. Krzysztofa Kieślowskiego w Zielonej Górze została zwyciężczynią 49. Olimpiady Astronomicznej, która w niedzielę zakończyła się w Planetarium Śląskim w Chorzowie. W finale tegorocznej olimpiady zatriumfowały panie – laureatką drugiego miejsca została Karolina Sołtys z I LO im. St. Staszica w Lublinie.

Kolejne miejsca zajęli, uhonorowani również tytułami laureatów: III ex aequo – Piotr Czarnik z Rzeszowa i Krzysztof Zieleniecki z Kielc oraz IV ex aequo – Paweł Kołacz z Myszkowa i Tomasz Smoleński z Radomia.

Dziewięciu dalszych uczestników finałowej rozgrywki – Marcin Abram z Gliwic, Krzysztof Niemkiewicz z Radomia, Paweł Sierszeń z Piotrkowa Trybunalskiego, Juliusz Stasiewicz z Białegostoku, Paweł Swaczyna z Świętochłowic, Tomasz Szalast z Radzynia Podlaskiego, Rafał Szepietowski z Gdyni i Karol Wędołowski z Włocławka – uzyskało tytuł finalisty.

 

 

Również gratuluję wszystkim lauretom i uczestnikom Olimpiady.

I przy okazji mam pytanko. Zgodnie z oficjalną klasyfikacją końcową zwycięzcą został Radosław Chrapkiewicz, i w ogole lista Marka (skopiowanej z astronomia.pl) ni jak się ma do tamtej listy, bo np. Krystyna Macioszek tam figuruje na miejscu XI. Może ktoś mnie oświeci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również gratuluję wszystkim lauretom i uczestnikom Olimpiady.

I przy okazji mam pytanko. Zgodnie z oficjalną klasyfikacją końcową zwycięzcą został Radosław Chrapkiewicz, i w ogole lista Marka (skopiowanej z astronomia.pl) ni jak się ma do tamtej listy, bo np. Krystyna Macioszek tam figuruje na miejscu XI. Może ktoś mnie oświeci.

 

Bo to sa chyba jeszcze wyniki poprzedniej olimpiady ;)

 

ewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również gratuluję wszystkim lauretom i uczestnikom Olimpiady.

I przy okazji mam pytanko. Zgodnie z oficjalną klasyfikacją końcową zwycięzcą został Radosław Chrapkiewicz, i w ogole lista Marka (skopiowanej z astronomia.pl) ni jak się ma do tamtej listy, bo np. Krystyna Macioszek tam figuruje na miejscu XI. Może ktoś mnie oświeci.

 

:ha::ha:

 

Co mój tekst skopiowany z astronomii.pl !!

To woła o pomste do niebios.

 

Po pierwsze to astronomia.pl skopiowała za moją zgodą news http://www.astrocd.pl/modules.php?name=New...order=0&thold=0, który został zamieszczony w portalu AstroCD w dniu 12 marca, o godzinie 12:14, czyli dosłownie kilka chwil po ogłoszeniu wyników.

Nikt ich nie mógł mieć ich wcześniej, bowiem zrobiłem to w zasadzie na żywo.

 

Po drugie: Lista z http://www.planetarium.chorzow.net.pl/kwal.htm, to stara klasyfikacja !

 

Oficjalna strona olimpiady to: http://www.planetarium.chorzow.net.pl/49olimpiady.html, ale tam jak do tej pory nic nie ma.

 

Proponuje uważniej czytać.

 

Zdjęcia oraz pełny tekst artykułu tylko na http://www.astrocd.pl/modules.php?name=New...order=0&thold=0

Edytowane przez Marek Substyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za wprowadzenie w błąd, problem się wziął stąd, że na temat Olimpiady trafiłem przez portal astronomia.pl a tam jak byk na dole jest odnośnik do wyników sprzed roku i to mnie zmyliło. Nie mając za dużo czasu na analizowanie co i gdzie jest źle napisałem tego posta, jak widać, zawierającego kilka nieścisłości, szczęśliwie zresztą już wyjaśnionych. Jeszcze raz sorry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZADANIA ZAWODÓW III STOPNIA

 

1. Ciężkie pierwiastki są produkowane w ostatnich stadiach ewolucyjnych masywnych gwiazd. Stąd kluczową informacją pozwalającą ocenić liczbę gwiazd w tych stadiach jest określenie ilości nowo powstających ciężkich pierwiastków. Można to zrobić np. mierząc strumień kwantów gamma powstających w wyniku rozpadu krótko żyjących izotopów (krótko żyjące izotopy "świecą" niedługo i praktycznie emitowane promieniowanie określa tempo ich powstawania). Z początkiem 2006 roku doniesiono o pomiarze natężenia strumienia fotonów pochodzącego z rozpadu 26Al o okresie połowicznego zaniku 7,2*105 lat. Natężenie to wyniosło FI = 3.310-4 fotonów na centymetr kwadratowy i sekundę. Fotony przychodzą z niewielkich, prawie punktowych źródeł nieregularnie rozłożonych w pasie o szerokości około 20 stopni i rozciągającym na długości około 60 stopni wzdłuż płaszczyzny Galaktyki. Jak należało się spodziewać środek pasa leży w kierunku na centrum Galaktyki. Okazało się dodatkowo, że fotony pochodzące ze skrajnych części pasa wykazują przesunięcie ku czerwieni i fioletowi wskazujące na udział źródeł promieniowania w ruchu wokół Galaktyki.

Korzystając z tych danych oszacuj ilość 26Al w Galaktyce.

Wskazówki: W celu oszacowania odległości w jakiej znajdują się źródła promieniowania skorzystaj z danych o przesunięciu dopplerowskom - z podanych własności można sądzić, że źródła promieniowania należą do pewnego pierścienia otaczającego jej centrum. Ponieważ chodzi jedynie o oszacowanie, do rachunków przyjmij, że wszystkie fotony pochodzą z jednego źródła leżącego w jakiejś wybranej przez Ciebie odległości z przedziału tych, które dopuszcza położenie tego pierścienia. Wyraźnie zapisz jaka odległość została wybrana i dlaczego. Przyjmij, że odległość od centrum Galaktyki wynosi 28 tyś. lat świetlnych.

 

 

2. Podaj, w jaki sposób zmieniają się w ciągu roku obserwowane współrzędne równikowe gwiazdy Alfa Leonis (Alfa Lwa). Przyjmij, że średnie współrzędne Alfa Lwa wynoszą: RA2000 = 10h08m00s, DEc2000 = +11o58'00", paralaksa pi = 0,039 sekundy łuku.

 

 

3. *) Wiedząc, że odtwarzana sfera odpowiada wyglądowi nieba podczas jednej z tegorocznych nocy na Ziemi, korzystając z dostępnych materiałów, określ z możliwie największą dokładnością:

a) datę odtwarzanej nocy,

B) szerokość geograficzną miejsca obserwacji,

c) porę nocy,

d) widoczne na niebie obiekty z katalogu Messiera,

e) współrzędne horyzontalne wskazanego obiektu.

 

 

4. 10 listopada 2005 roku w obserwatorium SAAO znajdującym się na płaskowyżu Karoo w RPA nastąpiła oficjalna inauguracja SALT (Southern African Large Telescope) - teleskopu o największej obecnie powierzchni zbierającej światło, odpowiadającej powierzchni monolitycznego lustra o średnicy 10,5 metra. Polska uczestniczyła w jego budowie ponosząc ok. 11% kosztów. W takim samym wymiarze polscy astronomowie mogą korzystać z czasu obserwacyjnego na tym teleskopie. W odróżnieniu od klasycznych teleskopów SALT, może poruszać się tylko wokół jednej osi: możliwy jest dowolny ruch w azymucie, natomiast stałe jest nachylenie osi teleskopu - wynosi ono 37 stopni względem pionu. W trakcie obserwacji zwierciadło teleskopu pozostaje nieruchome, a wybrane obiekty przesuwające się przed lustrem wraz z ruchem sfery niebieskiej mogą być obserwowane dzięki ruchowi urządzenia śledzącego, tzw. trackera, znajdującego się na powierzchni ogniskowej. Ponieważ lustro główne ma kształt sferyczny, tracker jest wyposażony w korektor aberracji sferycznej. Ruch trackera umożliwia obserwacje w pasie nieba o szerokości 12 stopni (6 stopni od osi zwierciadła).

 

Biorąc pod uwagę specyfikę budowy teleskopu SALT i jego ograniczenia określ jego możliwości obserwacyjne, w szczególności:

- określ jaki obszar nieba jest dostępny do obserwacji w zadanym momencie we współrzędnych horyzontalnych;

- określ zakres deklinacji obiektów, które SALT może obserwować;

- oszacuj jaki procent sfery niebieskiej, dostępnej z obserwatorium SAAO, jest możliwy do obserwacji za pomocą teleskopu SALT.

 

Informacje dodatkowe:

- szerokość geograficzna obserwatorium SAAO: -32o; - pole boczne odcinka kuli (czaszy) wylicza się ze wzoru: Pb =2*pi*R*h, gdzie R jest promieniem kuli, h jest wysokością czaszy;

- przyjmij promień sfery niebieskiej równy 1.

 

 

5. Planetoida typu NEO obiega Słońce po elipsie w tej samej płaszczyźnie, w tym samym kierunku i z tym samym okresem co Ziemia. Drugie ognisko orbity planetoidy znajduje się na orbicie Ziemi.

Wiedząc, że wczoraj planetoida była w opozycji i aphelium oblicz kiedy przetnie ona orbitę Ziemi i jaka będzie wówczas jej odległość od nas.

W rozwiązaniu pomiń oddziaływania perturbacyjne i przyjmij, że orbita Ziemi jest okręgiem.

 

 

6. Określ, kiedy sporządzono załączoną mapę aktualnego wówczas nieba. Należy podać pełne uzasadnienie odpowiedzi.

Wskazówka: Wskutek zjawiska precesji Punkt Barana przesuwa się po ekliptyce w kierunku przeciwnym niż ruch Słońca o kąt 50,3 sekundy rocznie.

 

(mapki nie mam jeszcze)

Edytowane przez Marek Substyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.