Skocz do zawartości

Marcowe zaćmienia


puszi

Rekomendowane odpowiedzi

Poprawcie mnie jezeli sie myle. To polcieniowe zacmienie wystapilo tam, gdzie stojac na powierzchni Ksiezyca, mozna bylo w tym czasie obserwowac czesciowe zacminie Slonca przez Ziemie. Zgadza sie?

 

Pozdrawiam.

 

Radek już potwierdził, ale ja dopiszę jeszcze dwa zdania :).

 

Tak, dla obserwatora z Księżyca to będzie częściowe zaćmienie Słońca. A wiadomo, że jak obserwujemy na Ziemi częściowe zaćmienie, to zaznaczające się pociemnienie (otoczenia) obserwujemy dopiero, gdy faza przekroczy około 90%. I tak samo jest na Księżycu, wyraźne pociemnienie tarczy występuje w tych miejscach dla których zaćmienie częściowe jest zbliżone do całkowitego. A pojawienie się rzeczywistego cienia na Srebrnym Globie oznacza, że tam zaczyna się zaćmienie całkowite :). Pomijam tutaj wpływ atmosfery (zachmurzenia), który przyczynia się do rozmycia brzegu cienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje obserwacje zacząłem od włączenia programu Cartes du Ciel gdzie sprawdziłem kiedy nastąpi początek tego zjawiska. Następnie sprawdziłem czy pogoda się nie psuje. Wtedy mogłem już spokojnie usiąść na Czacie Astro-Forum.org gdzie rozmawiałem z wieloma osobami z całej Polski. Okazało się ze tylko my na wschodzie mieliśmy wystarczająco dobrą pogodę. w czasie rozmów kilkukrotnie wychodziłem na balkon by sprawdzić pogodę oraz popatrzeć na księżyc przez „filtry” chciałem sprawdzić czy zastosowanie ich da jakiś efekt. Tymi „filtrami” były: szkiełko spawalnicze, środek dyskietki, oraz jakieś żółte szkiełka które były razem z lornetką.

 

Pierwszy raz na dłużej wyszedłem o godz. 22:30 wtedy jeszcze nic nie było widać :(

 

Drugim (i ostatnim) było wyjście o godz. 23:00 wtedy wyszyłem razem ze swoją siostrą. Niczego znów nie zobaczyliśmy :( . Ona zrobiła zdjęcie dla księżyca ale bez lornetki bo jakoś się nie udało (za słaby ten aparat w komórce :D ) Gdy już się prawie poddaliśmy wpadłem na pomysł by wziąć te żółte szkiełka (na początku nie były w planie) i po dłuższym przyglądaniu się zobaczyłem ze dół księżyca jest trochę ciemniejszy. Nie było to nic nadzwyczajnego więc tez poszedłem spać.

 

Bym zapomniał :) obserwowałem przez lornetkę 7x35 z Mojego balkonu w Białej Podlaskiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo zachmurzenie w Ostrołęce nie dawało szans na obserwację, jednak przed początkiem zaćmienia niebo rozpogodziło się, pozostało jedynie trochę zamglenia i chmur wysokich. Wizualnie przez lornetkę 8x40 półcień był zauważalny na brzegu Księżyca ok. 23:00. Zdjęcia: SkyLux na EQ-5 + Canon A75 w projekcji okularowej Plossl 20mm na ATM'owej złączce + dublet szyb okiennych ED.

eclipse060315s3cm.jpg

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.