Skocz do zawartości

Marcowe zaćmienia


puszi

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Wczoraj na TVN meteo pani chmurka powiedziała, że miesiąc marzec to miesiąc zaćmień i tak to najważniejsze dnia 29 marca i dnia.........właśnie nie pamietam którego(bodajże 14-15 marzec) zaćmienie księżyca o godzinie 22:20 - a tej informacji nigdzie nie mogę znaleźć tzn ani tutaj ani tutaj ani tutaj!!!!!!! WTF? czy pani chmurka sie pomylila? czy ja źle usłyszałem? Zaćmienie księzyca to przecież też fajowa sprawa:D

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Wczoraj na TVN meteo pani chmurka powiedziała, że miesiąc marzec to miesiąc zaćmień i tak to najważniejsze dnia 29 marca i dnia.........właśnie nie pamietam którego(bodajże 14-15 marzec) zaćmienie księżyca o godzinie 22:20 - a tej informacji nigdzie nie mogę znaleźć tzn ani tutaj ani tutaj ani tutaj!!!!!!! WTF? czy pani chmurka sie pomylila? czy ja źle usłyszałem? Zaćmienie księzyca to przecież też fajowa sprawa:D

pozdrawiam

 

 

Z 14 na 15 marca

Kalnendarz

Edytowane przez grzel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że mam fotkę zaćmienia w niemal identycznej fazie.

 

Najpierw ekran SkyMapy pokazujący fazę jutrzejszego zaćmienia:

http://www.piotrkow.net.pl/~astroccd/Prywatne/1.GIF

 

Teraz ekran SkyMapy pokazujący fazę zaćmienia na zdjęciu:

http://www.piotrkow.net.pl/~astroccd/Prywatne/2.GIF

 

Samo zdjęcie:

http://www.piotrkow.net.pl/~astroccd/Ftp/K...7%2013%3b16.JPG

 

I porównanie z pełnym Księżycem:

http://www.piotrkow.net.pl/~astroccd/Ftp/K...7%2012%3b38.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadowska pogoda nam się szykuje, w tej chwili Księżyc prześwituje przez półprzezroczystą warstwę chmur wysokich i na upartego ktoś mógłby się dzisiaj dopatrzeć półcienia. Już nawet zachmurzenie całkowite jest lepsze bowiem przynajmniej nie będziemy oglądać fałszywych półcieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pogoda lipna nmiestety :(

Lipna pogoda w Poznaniu była też podczas I kontaktu zaćmienia z 3 października i jak nagle zaczeło Słonko piec że zaćmienie było niemal super do samego końca. I z lipnej pogody zrobiły sie lipne prognozy.

Szansa jest zawsze, nawet minimalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa lub trzy razy w życiu oglądałem zaćmienie półcieniowe Księżyca i prawdę mówiąc, jak dla mnie jest to tak słabo zauważalne zjawisko, że nie będę żałował jak nie zobaczę tego obecnego.

 

Niestety w niektórych mediach mylą zaćmienie półcieniowe z częściowym, a nawet całkowitym podając informacje tego typu, jak dzisiaj w Panoramie o 18:45 - "część Księżyca zmieni kolor na ciemnoczerwony, a nawet brunatny".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja tym razem jakoś nie miałem zapału do fotek, daltego tylko pstryknąłem kilka (i to hańba!!! ;D) przez okno, 300D + Pentacon 300mm. W okolicach maksimum pociemnienie u dołu było bardzo wyraźnie, a na początku już prawie zwątpiłem w to zaćmienie ;). Tak więc moja okienna fotka wygląda następujaco:

 

2006-03-15_00-36-40_320_100.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tylko pomażyć...................frajerska zima nigdy sie nie skończy chyba, już chyba z 7 miesięcy jest zimno i brzydko hehehehe nasza strefa jest po prostu do :Ass:

 

Zimy wszyscy mamy już dosyć, ale nie jest aż tak źle. Mieliśmy piękną jesień i załamanie pogody przyszło dopiero na początku listopada. Wręcz rewelacyjny był (u mnie) październik. A jeżeli wiosna (kwiecień-maj) będzie ładna to myślę, że wszyscy zapomnimy o brzydkiej zimie. Może okres ładnej pogody rozpocznie się od 29 marca :) (oczywiście od rana). Wczoraj słyszałem, że w Turcji intensywne opady i powodzie :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja mam żle ustawiony monitor, ale zdjęcie sumasa jest najbliższe tego co widziałem w lornecie 25x100 czyli właściwy, acz subtelny kontrast. Pozostałe świetne zresztą fotki są zbyt kontrastowe. Można go zmniejszyć i też będzie widać półcień na skaraju tarczy. Nie gniewajcie się że się czepiam, ale to subtelne zjawisko, które warto było obejrzeć nie tylko przez wizjer aparatu. Dodam że wypatrywałem jakiegoś subtelnego koloru w półcieniu, lecz była tylko szarość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.