Skocz do zawartości

Teleskop "Meade" LightBridge 8"


doktor Robotnik

Rekomendowane odpowiedzi

Oto ten teleskop;

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=365

 

Czy to jest rzeczywiście idealne powiązanie dużej apertury z małą wagą?

Co sądzicie o konstrukcji kratownicowej?

Jakie to ma minusy?

 

Czy taki newton jest lepszy od tradycyjnych tubowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto ten teleskop;

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=365

 

Czy to jest rzeczywiście idealne powiązanie dużej apertury z małą wagą?

8" to nie taka duza apertura, ale odp na pytanie brzmi - tak.

Co sądzicie o konstrukcji kratownicowej?

Lekkie, idealne do transportu (nie trzeba kupowac kombi, ani busa zeby wozic przykladowo 40cm lustro za miasto), banalne w obsludze.

Jakie to ma minusy?

Poza tym, ze przy kazdym zlozeniu trzeba sprawdzic co tam z kolimacja? - Zadnych :) no moze brak prowadzenia, ale dysponujac platforma eq i ten problem mamy z glowy.

Czy taki newton jest lepszy od tradycyjnych tubowych?

Jest przede wszystkim latwiejszy w transporcie. A czy lepszy? W jakim sensie? Jak postawisz tradycyjna 20cm w tubie i taki kratownicowy, obok siebie z tymi samymi okularami, to na bank nie zauwazysz roznicy w obrazie.

 

pozdrawiam

Maciek J.

Edytowane przez monter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto ten teleskop;

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=365

 

Czy to jest rzeczywiście idealne powiązanie dużej apertury z małą wagą?

 

Małą wagą? Ja tam widzę na stronie Meade wyspecyfikowane (netto) 22 kg, czyli więcej niż 16 kg Synty 8" (wartość ze stron Synty, bo Astroshop.de podaje 26 kg).

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waga moze jest istotna,ale pomysl o innych sprawach zwiazanych z waga, tubus ,ktory malo wazy jest b. wrazliwy na wszelkie wstrzasy,mialem antaresa astrokrkaka 230/1500 imma synte,tlumienie drgan w antku bylo na poziomie -/12sek. w Synice jest duzo dluzszy,Antartes byl duzo ciezszy od Synty.

Podczas ogladanie np. Planet przy duzym powiekszeniu jest to nielada probelm,uwierz mi na slowo.

pozdro

J.K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

A co sądzicie o pewnym rozwiązaniu w "większym bracie" tego Newtona - LightBridge 12" De Luxe?

Cytat : "system chłodzenia zwierciadła głównego".

Czy to warte 400 złotych różnicy w porównaniu z taką samą apreturą, lecz bez chłodzenia? Mowa oczywiście o naszych warunkach klimatycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waga moze jest istotna,ale pomysl o innych sprawach zwiazanych z waga, tubus ,ktory malo wazy jest b. wrazliwy na wszelkie wstrzasy,mialem antaresa astrokrkaka 230/1500 imma synte,tlumienie drgan w antku bylo na poziomie -/12sek. w Synice jest duzo dluzszy,Antartes byl duzo ciezszy od Synty.

Podczas ogladanie np. Planet przy duzym powiekszeniu jest to nielada probelm,uwierz mi na slowo.

pozdro

J.K

 

Drgania na Dobsonie? Hmm cos dziwne, bo ja u siebie puszczam tube po nakierowaniu na cokolwiek i nie mam zadnych drgan. Obserwowalem wiele razy Synta 203/1200, oraz AK 350/1500 i tez o zadnych drganiach nie bylo mowy, puszczam tubus i wszystko stoi. Jeszcze te 12 sek? Nie kumam troche.

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o pewnym rozwiązaniu w "większym bracie" tego Newtona - LightBridge 12" De Luxe?

Cytat : "system chłodzenia zwierciadła głównego".

Czy to warte 400 złotych różnicy w porównaniu z taką samą apreturą, lecz bez chłodzenia? Mowa oczywiście o naszych warunkach klimatycznych.

 

Z tego co pamiętam obie wersje posiadają system chłodzenia, natomiast wersja "de luxe" ma lepszy okular, lepszy szukacz i stalową rolkę wspomagającą ustawianie w rektascensji. Mnie właśnie interesuje na ile istotny jest ten ostatni element. Czy w wersji standardowej przesuwanie teleskopu jest "ciężkie", a w wersji de luxe "lekkie". Jaka jest różnica? Ale na odpowiedź zapewne jeszcze poczekam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu to 200 mm lustra byly gigantami i bezwzglednie Dobson jako montaz . Teraz świat poszedl w ślady firmy U :banan: i montaze paralaktyczne do takich luster sa czesciej spotykana z racji wygody obserwowania planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlumienie drgan w Antku bylo ponizej 1 sek. jesli teleskop posiada tlumienie drgan paro sekundowe to przy duzym powiekszeniu jest to nielada problem,synta byla testowana w PTMA w Warszawie i niestety tlumienia drgan wyszly b.duze-wrecz niedopuszczalne, tlumienia sa spowodowane za zbyt letka tuba optyczna,nalezalo by go troche wzmocnic- jesli nie miales ciezkiej tuby newtona gdzie drgania byly ponizej 1sek nie wiesz o czym mowie.,Wielu z nasz przyzwyczaja sie do tego co ma nie zwazajac na bledy w konstrukcji. Kolejnym bledem jest swiecacy wyciag okularowy w syncie ,ktory jest na tyle wysuniety ze przy okularach ortoskopowych jest przszkoda dla swiatla,sprawdzalem to w 3 roznych Syntach i jest to kolejna wada-zbyt ciasno dopasowany tubus do lustra,oprocz tego wyciag jest srebrzysto odblaskowy i nawet jesli ogiskuje z innymi okularami w taki sposob ze nie 'wchodzi na lustro" to powoduje liczne refleksy ,odbicia itp. - wad jest duzo nie bede opisywal montazu lustra ,podpora w 3 pnkt na 2mm korkach,uwaga na kolimacje !!! lustro nalezy z umiarem odkrecac, pajaki lustra bocznego maja roznice dlugosci 1,5mm ,o innych wadach potw. przez wiele osob nie bede pisal.

chcialem tyllko dodac ,ze jestem posiadaczem synty ktora wciaz ulepszam.

Pozdro

J.K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest przede wszystkim latwiejszy w transporcie. A czy lepszy? W jakim sensie? Jak postawisz tradycyjna 20cm w tubie i taki kratownicowy, obok siebie z tymi samymi okularami, to na bank nie zauwazysz roznicy w obrazie.

 

pozdrawiam

Maciek J.

 

jesli teleskop posiada kratownice i to wystarcza, to po co w takim razie przyklada sie tyle uwagi do wyczernienia tuby, jesli to i tak jest zbedne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli teleskop posiada kratownice i to wystarcza, to po co w takim razie przyklada sie tyle uwagi do wyczernienia tuby, jesli to i tak jest zbedne

 

Według mnie, jeżeli postawisz teleskop w ciemnym miejscu, to nie będzie problemu. Jeżeli jednak będziesz korzystał z teleskopu kratownicowego w miejscu do którego dobiega światło z jasnych źródeł (nawet latarnie oddalone o 0,5 - 1 km) to przez te wolne przestrzenie wpadnie tyle niepotrzebnego światła, że dobre wyczernienie ma zasadnicze znaczenie.

Nie wiem do końca, czy o to chodziło w Twoim pytaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak budowalem swoj telep z pomaranczowej rury kanalizacyjnej to wszystko poskladalem i popatrzylem w okular . Widzialem podobnie jakbym bardzo mocno rozjasnil monitor i dodatkowo kontast na min. calosc o odcieniu pomaranczy . Rure wtedy mialem niewyczerniona . Jak dalem naprzeciw wyciagu jakas ciemna kartke to kolosalnie sie poprawilo .

W/g mnie wyczernic nalezy co najmniej pas w okolicach wyciagu , a najdokladniej naprzeciw wyciagu .

Aksamit, papier scierny , farba z trocinami czy jak ostatnio chcialbym zrobic jakas czarna matowa kratownice z 1-2 cm wysoka z oczkami co kilka mm / do cm/ . Chodzi o to aby jak najmniej rozproszonego swiatla wpadalo w wyciag .

Nie wiem na ile poprawia kontrast wyczernienie tuby nizej . Chocby nawet tylko troche to warto .

Boczne swiatlo padajace na lustro nie powinno zmniejszac kontrastu obrazu o ile nie dotrze do okularu w wyniku jakis rozproszen bardziej na rysach czy brudzie lustra .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie, jeżeli postawisz teleskop w ciemnym miejscu, to nie będzie problemu. Jeżeli jednak będziesz korzystał z teleskopu kratownicowego w miejscu do którego dobiega światło z jasnych źródeł (nawet latarnie oddalone o 0,5 - 1 km) to przez te wolne przestrzenie wpadnie tyle niepotrzebnego światła, że dobre wyczernienie ma zasadnicze znaczenie.

Nie wiem do końca, czy o to chodziło w Twoim pytaniu?

 

o to :Salut: , mój Syriusz na samym początku nie był wyczerniony bo całą matową farbę zeszlifowałem w celu założenia nowej warstwy. Podczas obserwacji w dość ciemnych warunkach ( ale lampy też były w oddali ) obraz był dobry ale jasny, jednak kiedy wyczerniłem tubę efekt był lepszy, tak przynajmniej mi się wydaje. W warunkach idealnych nie sprawdzałem i nie mogę nic napisać, ale wydaje mi się, że masz rację i różnicy nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.