Skocz do zawartości

Teleskop do 550zł - który ?


Gość NID

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym kupić pierwszy w swoim życiu teleskop i przyznam się szczerze, że skusiły mnie oferty

tych z Allegro. Jednak po przeczytaniu kilkudziesięciu postów na kilku forach doszedłem do wniosku,

że zakup któregoś z nich faktycznie mógłby zniechęcić mnie do dalszej obserwacji nieba.

Moje zatem pytania : który z poniższych teleskopów jest najlepszy w tej klasie cenowej,

którą podałem, czy można za ich pomocą przyzwoicie obejrzeć planety, gwiazdy, satelity i takie tam

(jeśli macie fotki uzyskane przy użyciu któregokolwiek z niżej wymienionych teleskopów, będę wdzięczny ) ?

Oto wybrane jednostki :

Sky-Watcher:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ef898526b55e5b7

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ef898526b55e5b7

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ef898526b55e5b7

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ef898526b55e5b7

Celestron:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ef898526b55e5b7

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ef898526b55e5b7

 

Aha, ważne tez by miał stabilny statyw, no i czy istnieje możliwość późniejszego ich "podtuningowania".

Zależy mi także, by łatwo można było za pomocą nich robić fotki.

No i czy w Polsce da się je kupić taniej niż w Delta Optical ?

Z góry dzięki za wszelką pomoc, porady i sugestie.

Pozdr.

Edytowane przez NID
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tanie, to drogie.

Jeżeli chcesz coś obserwować, to z tych tylko ten ze zwierciadłem 114 mm.

A najlepiej zbieraj drugie 550 zł na syntę 200/1200 za 1099. Ten sprzęt nie zrazi Cię do astronomii.

Jak masz już 550 zł to weź np. kredyt na pozostałą kwotę. Nie wywalaj kasy na małe refraktorki, bo później bedziesz miał problem, żeby je sprzedać za połowę ceny.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozszerzę: w tej cenie nie kupisz nic, co będzie dawało prawdziwą radość "mania" i na stabilnym montażu. Więc dozbieraj. Jedyne co ewentualnie mi się nasuwa na myśl to ten teleskop Mam u siebie takiego, nie licz na to, że będzie to twój wymarzony sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, będę rozglądał się jedynie za tymi "114".

Co myślicie na temat Celestron PowerSeeker 114EQ : http://www.allegro.pl/item97747524_telesko...q_gw_f_vat.html ?

Na tej aukcji jest tańszy o ok 160zł niż w Delta Optical, poza tym w delcie nie ma już ich w magazynie ...

No i prośba do użytkowników tego typu "urządzeń" : pokażecie mi fotki ciał niebieskich itp. wykonanych za ich pomocą ? To mi dużo da, a nie mam jak przetestować tego przed samym zakupem ...

Edytowane przez NID
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 miesiące temu próbowałem udowodnić takie same racje, jak twoje. Do 550 czy 650 zł. I nie kupiłem, czego sobie gratuluję. Dozbieraj, please...

No i poczytaj jeszcze, tak naprawdę, dział "Sprzęt astronomiczny". Jest tu masa topiców na temat takich sprzętów. Miłej lektury!!!

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj że fotki nijak się mają do tego co widać w okularze..

Np żeby zobaczyć tak m31 jak wychodzi na fotografiach z małego refraktora 80mm trzebaby teleskopu o średnicy conajmniej powyżej 0,5 metra! (to tylko taki przykład nie wiem czy akurat tak to bedzie:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie kup lepiej lornetke, bo te teleskopy(7cm) to złom do astro tak naprawde nie bedziesz zadwolony, 11cm niby więcej ale tak naprawde to bardzo nie wiele. Teleskopy od 1000zł. Synta 200mm w tej cenie najlepsza lub cos używanego z lustrem powyżej 150mm!

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dozbieranie odpada to zapomnij o teleskopie jeśli nie chcesz kupić złomu i sprzedać go za ledwo (!!)połowe ceny. Kup lornetke w takim razie, można już całkiem przyzwoite większe lornetki kupić tylko jeszcze kwestia statywu i żurawia... lub 7x50 idealną na początek.

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, dozbieranie absolutnie odpada, kwota 550zł to max ( no, jeszcze ew. + koszta wysyłki :( )

 

Jak masz taką kwotę to nic nowego i w miarę dobrego nie kupisz.

Rozglądaj się za sprzętem używanym. Od czasu do czasu można znaleść jakąś godną uwagi ofertę.

Albo sam daj ogłoszenie że chcesz odkupisz jakis telep i masz tyle to a tyle kasy.

Albo kup po prostu dobrą lornetkę.

 

Albo szukaj w Lidlu. Czasami można u nich coś dobrego na początek utrzelić.

Przeszukaj forum na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas zastanawiam się także nad używkami, ale jeżeli chodzi o nówki, to czy wśród nich ten Celestron PowerSeeker 114EQ jest najlepszy? Wierzcie mi, że przejrzałem na prawo i lewo, w górę i w dół to forum zanim postanowiłem napisać pierwszy topic i gdzieś znalazłem, że jak na tą kwotę ten telep był polecany ... no ale właśnie, co w nim tak naprawdę się dobrze/nieźle zobaczy ? Jakie jest faktycznie maksymalne (czytaj: znośne pod względem ostrości ) powiększenie w tym modelu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mcarti, ale przecież soczewka Barlowa jest w zestawie Power Seeker 114 EQ, to jego parametry (przynajmniej oficjalnie) :

- ogniskowa: 900mm

- średnica zwierciadła głównego: 114 mm

- aluminiowy trójnóg

- montaż paralaktyczny

- okular 1,25" 20 mm (45x)

- okular 1,25" 4 mm (225x)

- soczewka barlowa 3x 1,25" (135x, 675x)

- szukacz 5x24

Czy to naprawdę taki złom ?

Czytałem tu ( i nietylko tu ) poprzednie posty i kilka osób wypowiadało się że jak na obserwacje planet jest jak najbardziej ok ... to jak to w końcu jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj rolnetki tylko staraj sie zlapac sprzet uzywany jesli nie mozesz dozbierac ...lornetka bedziesz mogl co najwyzej przegladac niebo ale jesli chialbys poobserwowac ...to np. 130 mm Newtona Ci to umozliwi 114 mm teoretycznie tez ..napewno wiecej zobaczysz niz lornetka...jest wiele obiektow ktore sa jasne i wymagaja powiekszenia wiekszego niz 20 x .....planety zreszta to samo ...biorac pod uwage teleskopy typu Newton 70 mm lepsza bedzie lornetka bo sprzet przynajmniej bedzie wart swojej ceny a taki Newton bedzie za ciemny

 

Po za tym i tak bedziesz musial sie do wielu rzeczy przyzwyczaic ...nawet do obserwowania mglawic bedziesz musial przywyknac zeby wpelni wykorzystac nawet taka 114 bedziesz musial sie najpierw nauczyc przez niego patrzec ...wiadomo im wieksza apertura tym lepiej dlatego biorac pod uwage ze za 500 zl fajerwerkow nie bedzie najlepiej by bylo rozgladnac sie za czyms uzywanym zeby postawic sie w bardziej komfortowej sytuacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeby wpelni wykorzystac nawet taka 114 bedziesz musial sie najpierw nauczyc przez niego patrzec ...

 

To jakiś nowy model Takashi?? :rolleyes:

 

NID nie kupuj w pospiechu, lepiej chwile zaczekać może pojawi się okazja, a tak się wpakujesz w coś co może nie spełnić Twoich oczekiwań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest sie krytyczny do tego co widac to zaden teleskop na dluzej nie zadowoli .

Kwestia mozliwosci . Gdy sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma.

Telep z http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11813 w/g mnie na poczatek powinien zadowolic , jak ma w porzadku lustra . Jak pisalem lichy montaz , ale niejeden z nas ma taki sam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mcarti, ale przecież soczewka Barlowa jest w zestawie Power Seeker 114 EQ, to jego parametry (przynajmniej oficjalnie) :

- ogniskowa: 900mm

- średnica zwierciadła głównego: 114 mm

- aluminiowy trójnóg

- montaż paralaktyczny

- okular 1,25" 20 mm (45x)

- okular 1,25" 4 mm (225x)

- soczewka barlowa 3x 1,25" (135x, 675x)

- szukacz 5x24

Czy to naprawdę taki złom ?

Czytałem tu ( i nietylko tu ) poprzednie posty i kilka osób wypowiadało się że jak na obserwacje planet jest jak najbardziej ok ... to jak to w końcu jest ?

 

sytuacja jest taka :

 

przyjmijmy ze teleskop takich rozmiarow ma dobra optyke bo to jest podstawa ...bedziesz mogl maksymalnie powiekszyc ok 200 - 220 x przy Ksiezycu co juz jest sympatycznym powiekszeniem choc ja u siebie wrzucam 400 x badziewnym okularem i jestem zajarany jak dziecko z tym ze mam nieco wieksze lustro wiec przyjmijmy ze te 220 x na Ksiezycu bedzie fajnym powiekszeniem i z takim powiekszeniem juz bardzo fajnie ksiezyc widac ..jego kraterki ...mniejsze zakarmarki (jesli nie widziales ksiezyca w zadnym wiekszym sprzecie to bedziesz bardzo usatysfakcjonowany jak chyba kazdy na Twoim miejscu)

 

z tym ze Ksiezyca ogladac non stop i tylko jego to lipa wiec wiadomym jest ze wyskoczysz ta 114 mm na planety ..podejrzewam ze przy dobrym seeingu bedziesz mogl zastosowac do takich planet jak Saturn czy Jowisz (czyli najkorzystniejszych ) jakies 180x ...w przypadku Saturna czy Jowisza Wenus czy Merkurego to juz jest nawet wporzadku(choc ja staram sie na plentach nie schodzic ponizej 200 x) no i podejrzewam ze ten teleskop bedzie przy tych 180 x potrzebowal naprawde dobrych warunkow obserwacji ..czyli takich nocy bedziesz zdecydowana mniejszosc...w przypadku Marsa to bedzie minimum choc pewnie w miare doswiadczenia to i 120 x bedzie dobrym widokiem :) ...pozostale plenty nawet wiekszym sprzetem widac jak gwiazdki ....te rzeczy napewno lepiej bedzie widac w 114 mm niz w lornetce...pozniej pewnie bedziesz chcial ogladac obiekty mglawicowe do ktorych potrzeba jak najwiekszego lustra do tego zeby zbierac swiatlo ..w zwiazku z tym ze im wieksze powiekszenie tym ciemniejszy obraz logicznym jest fakt ze bedziesz mogl zastosowac stosunkowo mniejsze powiekszenie zeby cos dostatecznie dobrze zarejestrowac w okularze...obiekty mglawicowe sa rozne rozniste o roznych jasnosciach powierzchniowych i gabarytach (srednicach) ...pewna czesc z nich wymaga rowniez wiekszego powiekszenia aby klarowniej bylo ja widac ze wzgledu na swoje rozmiary jak np. M57 czy inne mglawice planetarne ...wtedy rowniez taka 114 bedzie sie lepiej sprawdzac niz rolnetka mimo iz fajerwerkow nie bedzie ...pewnie jeszcze bedziesz ja na poczatku probowal zlapac w miescie co juz zupelnie pozbawi nebule atrakcji wiec musisz pamietac ze pelen maks teleskopu na obiektach mglawicowych mozesz osiagnac tylko w ciemnym miejscu poza miastem...wtedy nawet takie lustro da rade na kilku nebulach ..szczegolnie planetarnych jak Kocie Oko np....jest kilka gromadek ktore tez zobaczysz otwartych jak i kulistych z katalogu Messiera ..podobnie galaktyk ..jedne z nich beda wymagaly powiekszenia bo beda mialy dobra jasnosc powierzchniowa ale mala srednice katowa...inne zas beda obiektami rozleglymi i bedziesz stosowal minimalne powiekszenie a co za tym idzie bedziesz mial odpowiednio jasny obraz.... dlatego musisz zdac sobie sprawe jak ogranicza srednica lustra w obserwacjach i musisz tez brac pod uwage ze roznica w ogladaniu mglawic w miescie i nawet na obrzezach miasta jest duza a w super ciemnym miejscu kolosalna co napewno da sie odczuc w takim 114 mm

 

wiec bedziesz ograniczony lustrem i podejrzewam ze w dobrych warunkach bedziesz w stanie widziec obiekty Messiera...czesc z nich bedzie widzial spokojnie ..jak Pleiady czy Mglawice w Orionie ..podczas gdy sie nauczysz obserwacji to moze bedziesz widzial je bardzo dobrze..na pierwszy rzut jednak nie spodziewaj sie rewelacji ...obiekty mglawicowe to czarno biale mgielki ktore maja i owszem struktury ktore widac wprost proporcjonalnie do lustra jakie posiadasz i wprawy swojego oka co nie jest nieistotne szczegolnie przy tej 114 mm...ja np. wrzucam u siebie 10 mm i spogladajac na Ring Nebule w dobrym miejscu widze ja bardzo dobrze strukturalnie...w 114mm bedzie oczywiscie stosunkowo mniej jasny obraz ....dlatego najlepiej kupic cos aktualnie najwiekszego z w miare dobra optyka co w tym wypadku probowalbym zakupic cos uzywanego bo nawet jesli mialby byc to teleskop 130 mm to sie oplaca...o tyle dylemat 250 mm i 300 mm jest mniej istotny bo w obu obiekty bedzie widac wspaniale ..o tyle kupujac teleskop wielkosci 114 mm i 130 mm to korzysci beda bardziej pozyteczne i znaczace ..bo w takich newtonach 80 mm juz niewiele widac

 

dlatego warto sie rozgladnac choc tutaj na forum poczekac troche ktos sie napewno pojawi ze sprzedaza swojego teleskopu ..moze jeszcze jakis grosz za ten czas wpadnie :) ....slowem to nie jest tak ze w 114 mm nic nie zobaczysz ale bedzie Ci trudniej :)

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podejrzewam ze ten teleskop bedzie przy tych 180 x potrzebowal naprawde dobrych warunkow obserwacji ...

 

Koper im większa tuba tym większy wpływ atmosfery na obraz, mniejszy telep jest mniej podatny na zły seeing i turbulencje.

 

 

niz rolnetka

Błagam, to mi sie od razu kojarzy z rolmopsami :D LORNETKA

 

Generalnie to co podsuwa Zbig to bedzie dobry wybór, wiem coś o lichych montażach ale z czasem mozna taki wymienić a lustro 130mm ma już spore możliwości. Możesz zaryzykować i poczekać jeszcze trochę może cena tego telepa spadnie jescze troszkę i zostanie Ci na jakiś okular :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki 114/900 na pewno sprawi ci duzo radochy jak spojrzysz przez niego na Księżyc, Saturna czy Jupitera. Ale obiekty mgławicowe to już raczej marnie się będą prezentować i jeśli nie potratisz jeszcze obserwować i nie wiesz czego się spodziewać możesz się troszkę rozczarować.

 

Ja bym jednak wziął rolnetke...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.