Skocz do zawartości

Teleskop do 550zł - który ?


Gość NID

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, powiedzcie mi taką rzecz ( proszę o konkretną odpowiedź ) :

Jeśli dwa teleskopy mają takie same parametry oprócz dług. ogniskowej ( różnica 40cm ) to jak to się ma do ostrości widzenia, do max. powiększenia użytecznego itp. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

NID, a zastanawiałeś się nad wyskrobaniem telepa własnoręcznie? To na prawdę nie jest trudne - tylko czasochłonne. Miałem podobny problem jak i Ty - chciałem pokukać w niebo ale do końca nie byłem pewny czy mi się to spodoba. Postanowiłem więc wyskrobać coś samemu zamiast przeznaczać znaczną część wypłaty na jakiś sprzęt, który wg forumowiczów może się okazać kiepski (U boty, czy sprzęciory z Tecso itp.). W chwili obecnej mam już gotowy tubus 150/1500 i to w zaskakująco niskiej cenie – 200PLN (rura PCV 200mm, wyciąg, lustro główne i kątowe). Pozostało dorobienie montażu i dokupienie jakichś fajnych okularków. Trzeba tylko dobrze poszukać i pokombinować aby złożyć fajny sprzęt małym kosztem – bo nie opłaca się składać telepa z gotowych części – bo taniej wychodzi np. wyżej wspominana synta.

Pozdrawiam

Jap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie dlubanie telepa samorecznie jest przy obecnych cenach starta czasu i zdrowia. Szczegolnie dla kogos kto nigdy takiego sprzeta nie robil

 

NID moim zdaniem skoro nie masz szans na wiecej kasy a nie znajdziesz nic uzywanego kupuj 114mm. Ja mialem takiego sprzecika przez ponad rok, co sie napatrzylem to moje :) piewszy wlasnooczny saturn do tej pory przywodzi mile wspomnienia. W miedzuczasie nazbieralem kasy sprzedalem 114 i kupilem sobie oriona 200mm i ciesze sie podwojnie bo widze jak ogromna roznice w obrazie daje tak wielka roznica w lustrze. Lornetke tez mam ale uzywanie jej bez zurawia to mordega a lornetka+zuraw=teleskop.

 

No i zawsze moze sie okazac ze astro to jednak nie to co cie kreci a wtedy szkoda by bylo wywalonej na wiekszy sprzet kasy.

 

a tak na marginesie tu znajdziesz obrazki podobne do tego co mozna zobaczyc golym okiem przez teleskop

(pod rysunkiem sa opisy, min jakim sprzetem prowadzono oserwacje)

http://www.skyrover.net/ds/ds_detail.php?id=183

Edytowane przez McQueen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jap, własnoręczne wykonanie telepa nuie ma sensu w tym przypadku B)

Powiem tak ... chwilę się zastanawiałem, a nadszedł czas wyboru, jeśli chodzi o nowe to wybatrzyłem :

 

Celestron PowerSeeker 127EQ - 599zł w fotozakupy.pl

Sky-Watcher (Synta) SK1149EQ2 - 575zł w fotozakupy.pl

Sky-Watcher (Synta) SK1309EQ2 - 699zł w delta-optical

 

Jak byście prównali te telepy między sobą, jakie obiekty można za ich pomocą dobrze i nieźle zobaczyć, ew. jakiego typu fotki można za ich pomocą wykonać ( przykłady zdjęć? ), czy stojaki są wytrzymałe i inne wasze uwagi.

No chyba, że ktoś ma na sprzedaż podobny teleskop używany, wtedy proszę podać swoją ofertę (warunek - stan bdb wraz z wszystkimi częściami które były w zestawie )

 

Aha, i czy to dobre teleskopy jak na pierwszy zakup ?

 

Pozdr. i oczekuje konkretnych komentarzy i opinii.

Edytowane przez NID
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymienionymi telepami bedziesz mial w zasiegu pod przyzwoitym niebem wszystkie eMki, najjasniejsze NGCe i planetki Wenus - fazy, Mars - fazy i najwieksze obiekty na pow. (przy opozycji), Jowisz - mooniki, pasy chmurw moze WCP (ale to w bardzo dobrych warunkach), Saturn - mooniki, pierscienie w dobrych warunkach pas chmurw i Cassini, Uran i Neptun - barwne tarcze bez szczeg.

 

Czy dobry wybor? To zalaezy co kto lubi, wszystkie wymienione telepy maja mierne montaze i przecietne okulary w kicie.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mojego newtona z tymi dwoma okularami kupiłem za 100zł :D Chyba chodzi o to, żeby wyciągnąć jak najwięcej radości z tego co się zobaczy. Jak zobaczyłem pasy chmur na Jowiszu to bylem :Loveit: potem były pierścienie Saturna :helo: Ale gdy udało mi się dostrzec M57 to tylko :banan: niby blaado szare kółko z dziurką ale :banan::banan::banan: I tak sobie "pracuję" na tym sprzęciku już pół roku. Niedługo roboty przymusowe ;) w Anglii i zbieram na coś konkretniejszego np tą słynną syntę 200/1200

 

PS. A to z boku to mój Saturn. :P

Edytowane przez -=Dvc=-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nid wszystko co sie dzieje w tym watku oznacza, że troche czytać nie umiesz.

 

propozycja 127EQ oznacza, że zupełnie nie czytasz forum.

 

co do "stojaków", chodzi o statyw czy montaż? pytanie o stabilność jest niepoważne i nie na miejscu, bo oba w tych teleskopach są gówniane. prośba o przykłady zdjęć świadczy o tym, że nie czytasz forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mojego newtona z tymi dwoma okularami kupiłem za 100zł :D Chyba chodzi o to, żeby wyciągnąć jak najwięcej radości z tego co się zobaczy. Jak zobaczyłem pasy chmur na Jowiszu to bylem :Loveit: potem były pierścienie Saturna :helo: Ale gdy udało mi się dostrzec M57 to tylko :banan: niby blaado szare kółko z dziurką ale :banan: I tak sobie "pracuję" na tym sprzęciku już pół roku.

PS. A to z boku to mój Saturn.

 

DVC!!!!

czy dobrze rozumiem, ze masz takiego bresserka jak ja???

i takie fotki z NIEGO????;)

to z kamerki ten Saturnik?

 

a mi nikt na zlocie nie wierzył, że przez bresserka też coś widać;)

ONI MI NIE WIERZĄ, ŻE WIDAĆ PASY!! ;)

 

ja się nie ma co sie lubi, to się lubi , co się ma :)

i o to chodzi, żeby umieć się cieszyć tym co jest..

ja mojego bresserka baaaardzo lubię, choć też zamierzam coś wiecej w przyszłości nabyć :)

Edytowane przez alizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@alizar:

Ano Saturn z kamerki. Niestety kamerka lipna więc i zdjęcie niezbyt imponujące. Kombinuje pożyczyć jakiś aparat cyfrowy. Jak się uda to wrzucę coś lepszego.

 

Pasy widać elegancko. Jak sami nie popatrzą przez niego to nie uwierzą B) W Saturnie widać Cassiniego. można zobaczyć też wiele eMek (a wszędzie piszą, że takim sprzętem tylko się można zniechęcić).

 

A tutaj taki mały OT - księżyc też z kamerki :)

ksiezyc.jpg

Ale to już nie ten dział forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

propozycja 127EQ oznacza, że zupełnie nie czytasz forum.

[...]pytanie o stabilność jest niepoważne i nie na miejscu, bo oba w tych teleskopach są gówniane. prośba o przykłady zdjęć świadczy o tym, że nie czytasz forum.

Czytam, i doskonale wiem, że ta 127'ka ma montaż EQ1 a nie EQ2 tak jak radziłeś ...

Skoro stabilność tych teleskopów jest gówniana, to w takim razie jak określisz stabilność telepów do 200 zł ????

Co do zdjęć ... jednak chyba niektórzy takie zdjęcia porobili, czyli się da ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co za ludzie NO!!! ;) do pasów wcale nie trzeba dużych powiększeń ani apertuty. pasy mają raptem 5" szerokości.

 

po prostu ostatnio na zlocie w Bukowcu próbowano mi wmówić, że ja to nie mogę wiele widzieć w moim bresserku.... ;)

a jednak... w końcu to TEŻ jest TELESKOP a nie jakiś mikroskop!!

;)

Edytowane przez alizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... chyba głównie pod uwagę biorę model Sky-watcher 1149EQ2 Reflektor 114/900.

A to dlatego, że jak na 570zł to ma najlepsze parametry z tych co porównywałem i się dowiadywałem

(nie tylko poprzez to forum). Zresztą chce by to był trafiony zakup jak na pierwszy telep, w dodatku do 6 stów. Jeśli mnie astronomia pochłonie w całości , to nadejdzie taki czas by nazbierać na sprzęt

z wyższych półek.

Ważne jest zresztą to, o czym ktoś wspomniał : istotna jest radość płynąca z patrzenia, a nie martwienie się jak wyglądają parametry własnego telepa w stosunku do innego itp. itd.

... no chyba, że mnie ktoś zaskoczy ofertą typu : mam teleskop w idealnym stanie, 114/900 na sprzedaż za niską cenę B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem do zabawy za 550 Sky Watchera 90mm i ogniskowej 1250 ostrosc bajka piekne obrazy daje ale nadaje sie do planet i ksiezyca do fotografii tak sobie kupiłem go do prowadzenia ale widząc jakie daje obrazy czesto nim obserwuje sobie ksiezyc i planety nawet okulary dodane do kompletu są niczego sobie

.Tylko wiesz to jest sam teleskop z przejsciem kątowym i okularami 20 i 10 i szukaczem laserowym.

Za tą cene to super sprzet w Delta juz ich niema narazie.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Dziś dzień Pierwszej Komunii mego syna. Dostał na nią ode mnie Skyluxa z napędem na 1 oś, co wyniosło w FotoClassicu 550 zł. Uważam, że jest to trafiony zakup na początek. Jak się znudzi mu astro, to nie będzie problemu. Natomiast jak "załapie" - ech, to już inna pieśń ;)

Podoba mi sie zwłaszcza statyw z rurek stalowych - jest znacznie stabilniejszy, niż aluminowy w posiadanej dotychczas przeze mnie wersji. Ma też inną osłonę na tubusie. Jakość wykonania i złożenia montażu oraz całej reszty też przynajmniej poprawna - wszystko chodzi płynnie, bez luzów.

Tylko trzymać kciuki, żeby Młody chciał zarazic sie tą samą chorobą, co jego Stary :) Na razie nawet niebiosa przychylne - po 3 dniach chmur - wieczór jest pogodny !!!

 

P.S. Przyznam się do tego, że jestem absolutną "trąbą" i nie umiem założyć napędu do montu. A nawet nie ma żadnego rysunku poglądowego. Jeśli ktoś pomoże - dziękuję z góry!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjeciu jest naped i montaz EQ1. http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=7295.0

Musisz miec taki naped jak na zdjeciu z niebieska strzalka . Z napedu wychodzi zebatka .

Ten naped wkladasz na gruby bolec co jest z boku montazu Skyluxa , cienka dluga sprezynka jest mocowana o srubke wkrecona nad slimakiem . mala zebatka napedu zazebia o duza montazu . :Beer:

W moim montazu prawie identycznie jest tylko z drugiej strony , bo pierwotny naped mialem z obrotami w 1 strone .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Na zdjeciu jest naped i montaz EQ1. http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=7295.0

Musisz miec taki naped jak na zdjeciu z niebieska strzalka . Z napedu wychodzi zebatka .

Ten naped wkladasz na gruby bolec co jest z boku montazu Skyluxa , cienka dluga sprezynka jest mocowana o srubke wkrecona nad slimakiem . mala zebatka napedu zazebia o duza montazu . :Beer:

W moim montazu prawie identycznie jest tylko z drugiej strony , bo pierwotny naped mialem z obrotami w 1 strone .

Zbig - dzięki stokrotne!!! Nic więcej nie trzeba :)

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.