Skocz do zawartości

Newton 8" czy 10" ?


Piotr F.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

 

W ostatnich dniach zauważyłem dużą obniżkę cen teleskopów Synta Sky-Watcher na dobsonie( Delta Optical oraz Teleskopy.pl).

Przymiarkę zrobiłem do modelu 10" i dowiedziałem się wczoraj, że nie warto popadać w koszty zakupu tego teleskopu. Nie warto, ponieważ przez teleskop 8" zobaczę dokładnie tyle samo. Jednak różnica w cenie jest bardzo znacząca, bo ok. 1.200 zł wydam mniej.

W związku z tym mam prośbę do Was koleżanki i koledzy, byście zechcieli wyrazić swoją opinię na ten temat. Czy rzeczywiście nie ma zauważalnej różnicy w jakości obserwacji między tymi teleskopami?

Nie chcę wydać bezsensownie ciężko zarobionych pieniędzy.

Sczególnie proszę użytkowników modeli teleskopów Synta Sky-Watcher o podzielenie się swoją opinią na temat tego sprzętu.

Z góry dziękuję.

Astro pozdrowienia.

Piotr F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Na świeżo po zlocie, powiem Ci że wg. mnie widać różnicę pomiędzy 20 i 25cm.

Używam lustra 20cm, i dość dużo patrzyłem w niebo przez swój teleskop, ale jak w Bieszczadach bezpośrednio porównałem sobie go do 25cm lustra to nie mogę powiedzieć że nie widać różnicy. Jeśli to ma być Twój pierwszys telekskop to uważam jednak że warto abyś kupił ten mniejszy (20) a resztę przeznaczył na 2 szt. dobrych okularów (np. Vixen LVW 8-13mm oraz SWAN 33mm 2")

 

Teleskop 25 cm, może Cię na samym początku przerazić swoimi rozmiarami i zniechęcić ze względu na mniejszą mobilność. Na 20-tke sie nie wykosztujesz a okularów dobrych używał będziesz z każdym kolejnym teleskopem...

 

Pozdrawiam, Piort

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć Piotr, dzięki że zechciałeś odpisać. Twoje spostrzeżenia są dla mnie cenne. Nie mam kasy na to by za jakiś czas ponownie kupować teleskop. No, wiem. Apetyt wzrastaw miarę jedzenia... Jednak to zupełnie inna sprawa. Teraz, chodzi mi o to by mieć dobry sprzęt, i na maxa go wykorzystać. Wielkość nie stanowi dla mnie przeszkody. Wiele razy miałem możliwość oglądać z bliska Syntę 10". Niestety nie miałem okazji popatrzeć w nocne niebo. Mam autko i jak sądzę bez kłopotu da się przewozić zarówno 10", jak i 8" teleskop.

Co do okularów to masz rację. Lepiej mieć dwa dobre niż kilka mizernych.

Na razie mam dwa całkiem niezłe szerokokątne, choć teleskopu jeszcze nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć Piotr, dzięki że zechciałeś odpisać. Twoje spostrzeżenia są dla mnie cenne. Nie mam kasy na to by za jakiś czas ponownie kupować teleskop. No, wiem. Apetyt wzrastaw miarę jedzenia... Jednak to zupełnie inna sprawa. Teraz, chodzi mi o to by mieć dobry sprzęt, i na maxa go wykorzystać. Wielkość nie stanowi dla mnie przeszkody. Wiele razy miałem możliwość oglądać z bliska Syntę 10". Niestety nie miałem okazji popatrzeć w nocne niebo. Mam autko i jak sądzę bez kłopotu da się przewozić zarówno 10", jak i 8" teleskop.

Co do okularów to masz rację. Lepiej mieć dwa dobre niż kilka mizernych.

Na razie mam dwa całkiem niezłe szerokokątne, choć teleskopu jeszcze nie mam.

Kup 10'' - nie będziesz żałował. Jeśli masz auto i mozliwości wyjeżdżania z nim to zrób tak.

Okulary tanieją, trafiają się okazje na astrogiełdzie...

A jak piszą w innym wątku "optymalny teleskop" 270 mm czyli 11'' to najwiekszy z mobilnych i jeszcze łatwy do rozstawienia i jeszcze nie tak wrażliwy na seeing jak 16 czy 18'' - jednym słowem z tych najmniejszych najlepszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dzięki za radę. Myśl o własnym 10" teleskopie bardzo mi odpowiada. Kurcze, żeby jeszcze trochę potaniały te Synty na dobsonie, podobnie jak 8".

Ale cóż przyjemności kosztują...

Pozdrawiam serdecznie.

Piotr F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DO tylko 30 zł droższa.

W sumie na jedno wychodzi, ponieważ DO oferuje bezpłatną dostawę teleskopu (a także innych akcesoriów), którego cena przekracza 1000 zł - w AK są chyba podobne reguły dot. dostaw.

Myślę, że jak ktoś ma smykałkę handlowca, to i jakiś rabat utarguje, zwłaszcza przy większym zakupie. Czasy cen urzędowych minęły :)

pozdrawiam

Edytowane przez Emcekwadrat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację koledzy. Jutro zadzwonię tu i tam. Dowiem się na jakie rabaty mogę liczyć we wspomnianych sklepach. Może da się jeszcze coś "ugryźć".

Tak swoją drogą fajnie było by podziwiać niebo poprzez 10" lustro.

Dzięki wielkie za pomoc w podjęciu ważnej decyzji.

Pozdrawiam serdecznie. Mam nadzieję poznać Was niebawem na zlotach.

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie warto, ja mam obecnie 200mm i jestem bardzo zadowolony przy stabilnej atmosferze są takie widoki że aż nie chce się od teleskopu odchodzić (planety, Księżyc, gromady). Niestety jeśli ktoś myśli o DS. to 200mm to absolutnie za mało, ja obserwuje na moim podwórku które jest dość zaświetlone i może dlatego mam takie odczucia co do ds. niestety nie bardzo mnie to kręci nigdy jeszcze nie widziałem materii w M31, zawsze tylko mgiełka. Dlatego jak już zdecyduje się na inny sprzęt to będzie to obiektyw nie mniejszy niż 300mm a do niego koniecznie cos mniejszego chociaż by jakaś duża lorneta. Za ten tysiąc zł. Możesz dokupić sprzęt typu folia do słoneczka czy np. nowy wyciąg do synty bo ten w zestawie jest co najmniej kiepski i po pewnym czasie (doświadczeniu) zacznie cię irytować jego działanie. No i oczywiście dobry barlow to podstawa koniecznie 2” na pewno będziesz go często stosował, sporo tego jest ale warto to mieć.

 

Pozdrawiam Adam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Adam.

Twoja opinia o teleskopie, oraz spostrzeżenia są dla mnie szczególnie ważne. Jesteś bowiem użytkownikiem Synty, którą chcę kupić.

Czekałem właśnie na wiadomość od osoby takiej jak Ty, licząc na informację z pierwszej ręki.

Oczywiście opinie i zdania kolegów którzy zechcieli wyrazić przed Tobą swoje zdanie na poruszony temat są równie cenne, to nie ma to jak opinia użytkownika.

Fajnie więc, że zechciałeś napisać i podzielic się swoimi uwagami na temat sprzętu.

Miałem kiedyś okazję uczestniczyć w rozpakowaniu nowiutenkiej Synty 200/1200. Przyznam, iż wyciąg 2" zrobił na mnie dobre wrażenie. Ale dla kogoś zielonego w tych tematach wszystko mogło wydawać się super.

Tak więc fajnie że mówisz o tym wyciągu. Będę się z nim obchodzić delikatnie by jak najdłużej mi służył.

Wiesz, tak sobie już wcześniej myślałem, że nie ma co tracić forsy na soczewkę Barlowa 1,25", tylko od razu zainwestować w 2". Przy próbach obserwacji DS z pewnością widok będzie nieporównywanie lepszy.

Tu zapytam Ciebie od razu. Która będzie lepsza do DS, 2x czy 3x? Tak na dobrą sprawę to nie pamiętam nawet czy w wersji 2" jest Barlow 3x.

A skoro już o to zapytałem to podpowiedz mi proszę jakie okulary szczególnie polecasz we współpracy z tą soczewką. Pytanie może dziecinne ale jak wspomniałem jestem jeszcze zielony w tej materii.

Jeśli znajdziesz czas by trochę napisać jeszcze o użytkowaniu tego teleskopu, to będę wdzięczny. Być może jutro już będę mieć go w domu. Ale na razie to nic pewnego.

Pozdrawiam i dziękuję za ważne dla mnie uwagi.

Pozdrowienia.

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, nie jestem jakimś mistrzem DS. ale pewne doświadczenie mam. Co do barlowa to zdecydowanie x2 tu ważne jest pole widzenia powiększenia stosuje się stosunkowo małe dlatego proponuje taki okular http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ba1b52d8e5bab59 i taki barlow http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=230 do planet może być x3 np. ten http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ba1b52d8e5bab59 w szczególności jeśli muślisz o foceniu. Co do wyciągu to faktycznie na pierwszy rzut oka wygląda na porządną robotę, ale tak nie jest, dzisiaj rozebrałem swojego na części pierwsze w celu poprawienia jego sprawności. Da się to zrobić ale w znikomym stopniu, po prostu jest to tandetnie wykonane (malo precyzyjnie). Ale mogę cię pocieszyć, na początku nie będzie ci to przeszkadzało, ta wybredność przychodzi z czasem, więc nie przejmuj się tym zbytnio. Na zakończenie chciałbym polecić ci moim zdaniem świetną stronę z której dowiesz się sporo na temat okularów i soczewek barlowa (dział testy) zajrzyj koniecznie. http://www.astronoce.pl/POLSKA/testy.htm

 

Pozdrowiona Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilekroć wchodziłem na strony internetowe sklepów z astrosprzętem, tyle razy oglądałem właśnie tę soczewkę Barlowa. A więc myślałem dobrze.

Co do okularu, to nie powiem, kosztuje sporo, choć bywają znacznie droższe. Ale masz rację, Kolega Piort który wcześniej zabrał głos w tej kwestii również mówił o tym by zafundować sobie solidne okulary. Od ich jakości, zależeć będzie jakość obrazów.

Wielkie dzięki za podpowiedź, co w niedalekiej przyszłości dokupić, by w pełni cieszyć się sprzętem.

Od dziś jestem również użytkownikiem Synty 200/1200. Nie muszę Wam mówić koledzy i koleżanki jak bardzo się cieszę. Teleskop już testowałem na obiektach naziemnych na razie. Wszystko ok. Dziś pogoda była piękna ale lekki wiatr sprawiał, że powietrze falowało i obraz na dalekich obiektach na horyzoncie był rozedrgany.

Teraz czekam aż zrobi się ciemno, by luknąć w niebo.

Teleskop już stoi na balkonie (niestety tylko tak będę miał dzisiaj okazję pobieżnie popatrzeć). Jutro wyjadę daleko poza miasto. Tam będą wyśmienite warunki do nocnych obserwacji. Mam nadzieję, że pogoda i czyste niebo będzie "dostępna na życzenie".

Wiesz Adam, Marka Wąsalskiego i Macieja Dominika ( twórców i administratorów strony Astronoce.pl) miałem okazję poznać osobiście na zaćmieniu w marcu. Wówczas to hurtownia Foto Classic wystawiła sprzęt na poznańskiej Cytadeli pod Dzwonem Pokoju. Była więc okazja aby porozmawiać. Szczególnie z Markiem miałem okazję dłużej pogadać. Rozmowa ta dała mi badzo wiele, bowiem Marek jest ekspertem w dziedzinie sprzętu i obserwacji nieba.

Tak więc od marcowego spotkania kilka razy zaglądałem na ich stronę.

Kochani, wreszcie mam teleskop! Radość moja jest ogromna. Wszystkim Wam serdecznie dziękuję, za pomoc i rady, które zechcieliście zamieścić na forum. Okazały się one bardzo dla mnie pomocne.

Mam nadzieję, że to nie koniec tego tematu, że inni użytkownicy tego sprzętu podzielą się tutaj swoimi uwagami.

Relację co udało mi się dzisiejszej nocy zobaczyć zamieszczę niebawem.

Pozdrawiam wszystkich.

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.