Skocz do zawartości

Mars 4.08.2003


oskar

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj po raz pierwszy miałem okazję spojrzeć na Marsa przez swój refraktor Tał 100RS, zatem dzielę się wrażeniami z tych pierwszych obserwacji.

Zbudziłem się o godzinie 4.20 i postanowiłem sprawdzić, czy z balkonu w domu widać Marsa. Jakże byłem zdziwiony, gdy przy sceptycznym nastawieniu, co do lokalizacji Marsa, okazało się, że świeci dość wysoko nad horyzontem. Wystawiłem statyw, zamontowałem teleskop i podłączyłem prowadzenie zegarowe.

Przy użyciu okularu zoom soligor 8mm (powiększenie 125x) planeta pokazała się w całej krasie. Wyraźnie widoczna była czapa polarna, bardzo biała w porównaniu do różowo-żółtej tarczy. Na planecie ponad tarczą widoczny był ciemny kształt kontynentu w postaci pasa przechodzącego w górę od lewej do prawej strony tarczy.

Następnie użyłem barlowa x2 do ogniskowej 12mm (powiększenie ok. 170x). Obraz był zaskakująco dobry, jednak nie wypatrzyłem więcej szczegółów. Po użyciu okularu 8mm z barlowem (powiększenie 250x) obraz był co prawda większy, jednak już gorszy i falował. Czapa i kształt kontynentu wyraźnie widoczne były także przy użyciu powiększenia 62 i 83x (odpowiednio zoom 16 i 12mm).

W obserwacjach przeszkadzała nieco wyraźna aberracja, spowodowana dużą jasnością planety.

Cieszę się, że w końcu widać Marsa ode mnie z balkonu, co umożliwi mi obserwowanie go właśnie w trakcie opozycji. Wcześniej obawiałem się, że będzie zbyt nisko i nie uda mi się go obserwować z miasta. Oczywiście, jak tylko będzie okazja wybiorę się również poza miasto, aby na niego popatrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lokalizacją rzecz ma się następująco. Ode mnie z balkonu widok na południe jest ograniczony a) drzewami, B) katedrą na Ostrowie Tumskim. Obawiałem się więc, że obiekty wymienione powyżej utrudnią mi obserwacje. Stąd miła niespodzianka, że świecił wysoko ponad nimi i mogłem go podziwiać z domu. Ot i tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to możesz żałować, że wystawiłeś sprzęt tak późno. To co teraz widać jest nieco uboższe niż widoki jakie były osiągalne 2-3 tygodnie temu. Kontynent w kształcie krzyża zajmujący znaczną część planety poszedł w cholerę, a jego miejsce zastąpił inny, który jest niewielkim paskiem.

 

No ale zawsze to niż nic. Może jeszcze do końca sierpnia coś ciekawszego się pojawi.

;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No niestety doba marsjańska różni się od naszej o niecałe pół godziny i dlatego przez kilkanaście nocy widzimy podobne obrazki nieco przesunięte w fazie a potem ciekawe utwory uciekaja nam na drugą półkulę i musimy poczekać ładnych parę dni aż wylezą s powrotem na naszą stronę planety 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mieszkam w Lublinie a w drugiej połowie sierpnia, losy rzucą mnie prawdopodobnie do Szczecina. W okresie Wielkiej Opozycji Marsa chętnie, mówiąc nieładnie, "PODCZEPIŁBYM SIĘ" do jakiejś grupki obserwatorów dysponujących dobrym sprzętem. Ze swej strony obiecuję, że postaram się jaknajmniej przeszkadzać :)

Czy ktoś z Forumowiczów byłby chętny przyjąć tułacza lub chociaż podpowiedzieć mi jakiś kontakt w powyższej sprawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Soligor MT-800 wystarczy to zapraszam na obserwacje.

Co do dobrego sprzętu; w Szczecinie na Politechnice jest fajny teleskop 150/2500 apochromat Zeissa z nieruchomym ogniskiem.

Niestety stoi bezużyteczny parę lat, bo się trybiki od szczeliny w kopule zepsuły i Rektor nie ma 5000PLN na naprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki Heniu za szybką i pozytywną reakcję. Skorzystam z zaproszenia jeśli tylko mój wyjazd do Szczecina dojdzie do skutku, a sprzęt jest OK. Ja dysponuję jedynie B 6x30 :'( To miłe kiedy można liczć na takie postawy Bliźnich :). Myślę, że wszyscy zgodzimy się z tym, iż w gronie takiej społeczności jak Miłościcy Astronomii to norma i innych ewentualności nie bierzemy pod uwagę.

 

Życzę wszystkim pogodnych nocy !

 

Mieczysław Sikora - Lublin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadaza sie ze na Marsie ok 2 tyg temu widac bylo wiecej szczegolow a co za tym idzie ciekawszy obiekt do obserwacji ale musze takze przyznac ze Czapa Pol. imponuje swa jaskrawoscia. Na szczescie moge obserwowac palnetke od samego wschodu ale nie do zachodu chyba ze wyjde z domku ale komu sie chce ;)

Zapraszam do Piaseczna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nad ranem nad południowo-zachodnim horyzontem Mars jest wyżej! Wystarczy wstać o 4 i poobserwować 8)

 

Oskar? No, co Ty? :)

"Najwyżej" jest w kierunku południowym, podczas górnej kulminacji. Aktualnie wypada ona kilkanaście minut przed 3:00 i z dnia na dzień jest coraz wcześniej. O 4:00 Mars jest już prawie 2° niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nad ranem nad południowo-zachodnim horyzontem Mars jest wyżej! Wystarczy wstać o 4 i poobserwować 8)

 

Oskar? No, co Ty? :)

"Najwyżej" jest w kierunku południowym, podczas górnej kulminacji. Aktualnie wypada ona kilkanaście minut przed 3:00 i z dnia na dzień jest coraz wcześniej. O 4:00 Mars jest już prawie 2° niżej.

 

Jasne, ale napisałem, że jest wyżej niż wieczorem, a nie wdawałem się w dywagacje, kiedy jest najwyżej (to oczywiste, że wtedy, kiedy przechodzi nad południkiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskarku z Tą aberracją nie jest tak źle. Ja do swojego 100 RS używam poprostu kilku diafragm na obiektyw przy obserwacjach jaśniejszych obiektów.

 

Dyskutowaliśmy już kedyś na forum na ten bolący temat. Bolący oczywiście tych posiadających achromaty. ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.