Skocz do zawartości

Lustra


matrus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

Czy ktoś z kolegów zna może adresy do stron producentów luster??Chodzi mi dokladnie o producentów zagranicy, którzy produkują lustra powyżej 50cm.

 

Oczywiście jeśli jest ktoś kto takie lustra w Polsce produkuje to też byłbym wdzięczny o podanie namiarów.

 

Jednak najbardziej zależy mi na producentach zagranicznych, ponieważ przebywam teraz poza granicami Naszego kraju:)Najlepiej jacyś producenci z wysp brytyjskich.

 

Może istnieje jakiś sklep internetowy gdzie takie lustra można zakupić??

 

hmm..i może drugie pytanko: Kto w tej chwili w Polsce zajmuje się produkcją teleskopów (prosze ominąć firme z Żywca i Pana z Krakowa..ponieważ nie zamierzam czekac na teleskop cwierc wieku)

 

pozdrawiam serdecznie z Zielonej Wyspy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, hmm wątpie aby Pan Mirek podjął się takiego wyzwania, ktory siedzi w mojej głowie od dobrych paru lat, fundusze są...brakuje tylko informacji...wiem, że nie nikt nie wyprodukuje w Polsce lustro wieksze niż 61cm.

 

Ja szukam lustra 70cm i wyżej.

 

Ten post jest całkowicie poważny!!!

 

A moderatora bym poprosil o przeniesienie go do działu ATM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troszke się Panowie cenią, gdyż za same szkielko 30" zapłace 1900 euro co jest do przyjęcia, ale zrobione już tylko 7735 euro:)

 

hmmm, a w Polsce jest człowiek który podjąłby się 80cm??Może źle zadałem pytanie, czy są warunki aby takie zwierciadło wykonać??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie?? to się okaże za pare lat:)...jak dobrze wiesz rzucilem studia aby wyjechać do Irlandi aby zarobic pieniążki na spełnienie swoich marzeń.

 

Wróce prawdopodobnie za 5 lat...wiec mam nadzieje, że na działeczce w Borowej będzie stało pierwsze amatorskie obserwatorium i zmieni się miejsce zlotów:)

 

Nie będe mówil kwoty przewidzianej na ta inwestycje bo skromność jak diament szlifuje czlowieka:)

 

Czekam na odpowiedź z Viperglassu i jeśli dostane pozytywną odpowiedź w tym roku będe już posiadaczem zwierciadła 80cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyslales te 80 cm ? Okular to z 4 metry nad ziemia bedzie . Sam bym malo uzywal taka zawalidroge.

Z racji ogniskowej to cos okolo 50 cm lustro bym wybral . Do tego waga duzo mniejsza . Lustro 80 cm to min 100 kg wazy, 50 cm 23 kg. Powierzchnia 80 cm lustra jest tylko 2,56 x wieksza od 50 cm. Chyba za mala roznica aby w takie lustro inwestowac, ciemne niebo wiecej da.

Ale jak masz kase i zdajesz sobie sprawe z problemow i trudnosci w obserwacjach takim ciezarem to zycze powodzenia . Sam wybralbym mniejszy wariant. Zycie plata figle i czasem trzeba zmienic lokalizacje . Do tego zona :Boink: Dlatego cos mobilniejszego radzilbym .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

świetna idea!! popieram gorąco

Tak wydaje mi się że jeszcze 10 postów i dojdziemy do średnicy 1m!

Ale tak poważnie nie o to chciałem zapytać.

 

Jakim do tej pory sprzetem dysponujesz?

Ile lat zajmujesz się astronomią (w 2004 pisałeś że jesteś początkującym)

oczywiście że po 2 latach można sobie budować teleskop 800mm.

Ale to włąśnie doświadczenie nabywane przez lata powoduje że człowiek nie wpakuje się w inwestycje nie do końca prtzemyślana, na których utopi ciężko zarobione pieniądze.

Nie piszę tego jako użytkownik "doświadczony", ale jako osoba podchodząca realnie do niektórych rzeczy.

 

Ale jak pisałem gorąco polecam Marzenia trzeba mieć i trzeba je spełniać

życzę powodzenia, ale tak prawdę mówiąc nie traktuję Twojego postu poważnie.

Bardziej jako ciekawostkę i pretekst do dyskusji na temat dużych teleskopów

Pozdrawiam Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niejednokrotnie już na forach przewijała się myśl, że najlepszym teleskopem jest ten, który używa się najczęściej. I zapewne z tego powodu pojawiły się sceptyczne głosy co do tej inwestycji, gdyż rzeczywiście teleskop o średnicy 80 cm to już "monstrum", które nie tak łatwo okiełznać. Ciekawy jestem jaka jest planowana ogniskowa tego teleskopu i cała reszta, bo zwierciadło główne to tylko "serce" całego "organizmu".

 

Ale jeżeli taki sobie wymarzyłeś, to życzę powodzenia :).

 

Ja planuję w przyszłym roku zakupić dużego Newtona, ale górna granica to 500/2000. Większy teleskop to duuużo większe koszty, znacznie trudniejsza obsługa i niewielki zysk jeżeli chodzi o zasięg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie uważam że wchodzenie po drabinie do okularu do wygodnych nie należy (przerabiałem to na 60 -ce na zlocie w Bieszczadach) zważywszy to co wcześniej powiedziano, że różnica pomiędzy 50cm. średnicy a 80cm. nie jest aż tak duża, a przez ten mniejszy łatwiej obserwować, przy niewiele słabszym zasięgu, obstawał bym przy 50cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze zle miejsce na to ale musze sie spytac... Zbiq czy Ty sam budowales swoj teleskop???Z tego co widze na zdjeciu jest na paralaktyku...Czy to wymagalo wlozenia do tubusa wiekszej ilosci wreg???

Wracajac do tematu z tego co wiem to bylby najwiekszy amatorski eleskop w PL ... Juz widzialem ze ktos na dzialce ma swoje obserwatorium. Szczerze mowiac podziwiam jesli wszystko sie skonczy... Najwazniejsze to jest to, aby nie stracic zapalu...

Pozdrawiam i zycze powodzenia;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

telep to 235/1300 . Tuba z 1mm Al nitowana niestety dosc rzadko. Wregi zrobilem z pierscieni z plyty wiurowej , gorny jest z wodoodpornej , choc niepotrzebnie. Sa obsmarowane szpachlowka zywiczna do samochodow, dzieki temu sa sklejone z tuba i bardzo ja wzmacniaja .

Mam 3 wregi . 1 z gory w okolicy pajaka , 2 i 3 w okolicy obejm , tak orientacyjnie . Zaleznie do mocowania lustra mozna dac na dol 4 wrege . U mnie pierscien, na ktorym lezy lustro pelni ta role, ale jest przesuwany podczas kolimacji , ale ciasnawo w tej tubie siedzi .

Mocowanie lusterka wtornego to prowizorka, musialbym cos wiekszego dorobic ale takie elastyczne mocowanie duzych czy ciezkich lusterek polecam , Trzyma sie na gwozdziach bez glowek co przechodza przez tuleje i sa mocno obklejone silikonem tak jak lustro .

Te prety na szerokosc lusterka zalane silikonem byly przewidziane jako zabezpieczenie w razie odklejenia lustra od glownego elementu z ktorym bylo sklejone . Kiedys mocujac szukacz tracilem mocno w lusterko i sie odkleilo ale trzyma na " gwozdziach" i nie zmienia polozenia .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Dostałem kilka wiadomości od osób które także czekają na takie lustra, wiec jednak nie jestem sam:)

 

Robert przy lustrze 80cm planowana ogniskowa 3400mm.

 

Nie zamierzam gimnastykować się na drabinie...bo o tragedie łatwo:)Dlatego teleskop full automatyka, do telepa CCD wiem wiem jaki jest koszt CCD :)...mam kontakt z Panem który taką sama inwestycje realizuje już od 3 lat, widocznie ma jakiś powód aby nie wypowiadać się na forum na ten temat.

 

Doświadczenie z astronomią mam od 1998 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl genialny - sadze, ze naprawde warto sprobowac!! Taka full automatyczna armata przydalaby sie zdecydowanie w naszym tajnym stowarzyszeniu astronomow spod znaku a-f. ;)

 

Juz oczami wyobrazni widze, ze za 5 lat np na tym forum pojawi sie idea stworzenia 1,5 metrowego kolosa... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge tylko w/g siebie. przyjemnoscia jest patrzec w okular i podziwiac . Jak cos ladnego to chcialoby sie foto miec. Dla mnie patrzenie w ekran monitora to podobnie co ogladanie zdjec - takie z dystansu . Nie ma w tym emocji " odkrywcy" . :Beer:

A jak chcesz glownie poprzez ekran paptrzec co widac to kup sobie super montaz i jakis 250 mm srednicy telep i dobra kamerke . Obraz na monitorze jasnych obiektow bedziesz mial bezposrednio , a ciemnych co kilkadziesiat sekund odnawiany . Przy tego typu obserwacjach srednica lustra jest drugorzedna sprawa, czas ekspozycji to wyrownuje.

Wiem, ze marzenia sa, by duze lustro bylo. Potem w miare rozpoznania tematu, problemow , ograniczen i uzywalnosci, wygody wybiera sie mniejsze . Sadze, ze 250 mm lustro da Ci bez porownania wiecej satysfakcji niz 800. Sam to kiedys przerabialem . Teraz 470/2060 mam w zamysle, ale nim zaczne je polerowac to musze kafelkami wylozyc pywnice . Dla mnie jest to max srdnica . Znosna waga, jeszcze mozliwosc zabudowy na paralaktycznym montazu istnieje , mozna jeszcze zalozyc na niego przyslone z 180 mm otworem niecentrycznie i nie bedzie obstrukcji z lustra wtornego. Do tego stoleczek i w okular zajrze.

Sprzet 500 mm lustrem to DS-y . Planety ksiezyc na ogol tylko z przyslona z racji seeningu . :Beer:

Zastanow wie nad 250 czy cos w okolicy.

Lustro 800 mm jest znacznie wrazliwszena seening . Do tego 100 kg szkla godzinami chlodzic sie bedzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbig, wygląda na to, że matrus ma już przemyślaną koncepcję swojego przedsięwzięcia i teraz próbuje wcielić to w życie. W takim razie jeszcze raz wypada mu życzyć powodzenia :).

 

Z drugiej strony podchodzę do astronomii podobnie jak Ty. Dla mnie patrzenie w okular teleskopu i na ekran komputera to dwie różne bajki. Ta pierwsza ma w sobie trochę magii, a ta druga "tylko" ducha nowoczesności ;). Póki co wciąż mam ochotę na tę tajemniczość, ale zdaję sobie sprawę, że kiedyś zapewne też pójdę w przód, aby nie zatrzymać się i nie zostać w tyle.

 

Zresztą trudno mi wyobrazić sobie jak jeszcze mogą rozwinąć się niektóre dziedziny życia, a w przypadku astronomii amatorskiej pole do popisu jest jeszcze bardzo duże. Kiedyś pewnie wszystkie teleskopy będą skomputeryzowane i klikając będziemy zmieniać powiększenie, filtry, robić zdjęcia i przemieszczać się od obiektu do obiektu. Natomiast dopracowana optyka i elektronika pozwoli wydusić z 20 cm teleskopu obrazy takie jak dzisiaj z Hubble'a :)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast dopracowana optyka i elektronika pozwoli wydusić z 20 cm teleskopu obrazy takie jak dzisiaj z Hubble'a

 

:D chyba taką ze strefy 11, niestety elektroniką fizyki nie oszukamy :(

 

Życzę koledze spełnienia marzeń.

 

Jednak myśląc o elektronicznym oku jako jedynym dla telepa, aperturą teleskopu zjechałbym do 50cm ale RC a inne oszczedności zainwestował w dobry mont i elektronikę.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak myśląc o elektronicznym oku jako jedynym dla telepa, aperturą teleskopu zjechałbym do 50cm ale RC a inne oszczedności zainwestował w dobry mont i elektronikę.

 

I szczerze mówiąc też to proponowałbym Mateuszowi. Rozwiązanie chyba jest jedno... Paramount ME ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D chyba taką ze strefy 11, niestety elektroniką fizyki nie oszukamy :(

 

To był tylko skrót myślowy i uproszczenie. Chodzi mi o cały proces, od wyszukania obiektu poprzez jego rejestrację i pełną "obróbkę" obrazu. Teraz robimy to etapami. Zaś w przyszłości ... :) Teleskop Hubble'a ma tę przewagę, że "lata" sobie ponad atmosferą.

 

Fizyka, fizyką i jej nie da się oszukać, ale kto 10-15 lat temu przypuszczał, że amatorzy tak szybko będą robić takie zdjęcia, jakie robią obecnie.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poniekad jest to prawda, bo zwyczajnie w sprzedazy sa modele CCD, ktore byly uzywane na Hubble ;) wiec obrazy byly dawane takie jak na Hubble.

 

:D

 

Nie chcę odbiegać od tematu wątku, więc krótko. Niestety w stosunku do Teleskopu Hubbla obserwacje naziemne są bardzo ograniczone. Zarówno przez wszystko co związane jest z atmosferą, czy choćby przez ograniczony przez obrót Ziemi czas naświetlania (dzień-noc). Ale kto wie jak szybko pojawią się prywatne teleskopy kosmiczne. "Turyści" w kosmos już latają :)

 

A wracając do wątku, to czekam na realizację pomysłu. Wszak do Tarnowa mam niedaleko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.