Skocz do zawartości

Lustra


matrus

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.PegasusOptics.com

na stronie masz zwierciadła do 24" (7 k$), ale na zamówienie zrobią Ci także 40".

Ale po przeczytaniu wszystkich postów, przyznam się nie rozumiem - z jednej strony chcesz wielkiego zwierciadła, ale z drugiej piszesz tylko o zastosowaniu CCD. Nie kumam :banan:

Zwierciadło 80cm zbiera CZTERY razy więcej swiatła niz 40cm - to ma znaczenie przy obserwacjach wizualnych, które wykluczyłeś, ale przy "naświetlaniu" matrycy CCD spowoduje JEDYNIE czerokrotne skrócenie czasu naświetlania. Z jednej strony to dużo, ale z drugiej strony teleskop ze zwierciadłem 80cm bedzie ważył jakieś 6-8 razy więcej - co najmniej 100-120kg, więc nawet to czerokrotne skrócenie czasu naświetlania nie zlikwiduje konieczności posiadania SUPER montazu. No bo czasy ekspozycji nadal będą szły w GODZINY. Szczerze mówiąc chyba nie ma seryjnego montazu o takiej nośności, a customy kosztuja tyle, że trzeba by odkładać po kilka tysięcy euro miesięcznie przez kilka lat...

Więc, powtarzam, nie kumam po co telep, kosztujacy majątek, który będzie robił praktycznie to samo co cztery razy mniejszy tylko szybciej :Elefant:

Chyba, że masz nieograniczony budżet (naprawdę nieograniczony!) i chcesz mieć "największy amatorski teleskop w Polsce" (a może i w Europie)...

No ale wtedy dyskusja powinna przenieść się na inne forum (sławni i bogaci?) - to żart oczywiście :banan:

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem skłonny przyznać Jurkowi rację. Taka apertura to raczej do wizuala i raczej nie na Polskie warunki seeingowe i pogodowe ogólnie (chyba, że planujesz zamieszkać gdzie indziej, na przykład gdzieś w Stanach, nie wiem Arizona może. Tam chyba mają dobre warunki do uprawiania wielkoformatowego astro :D).

 

Jeśli do foto to zjechać ze średnicą i posadzić do na jakimś Paramouncie będzie chyba bardziej optymalnie. Napisz proszę coś więcej o twojej idei, jak sobie to wszystko wyobrażasz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jak wcześniej napisałem - Ja traktuję ten post jako ciekawy pomysł na dodatek pełen sprzeczności,

Jako przyczynek do dyskusji na temat dużych teleskopów

poniżej daję link do ciekawych NTT (New Technology Telescope)

 

http://www.jimsmobile.com/list_search.htm

http://www.jimsmobile.com/images/ntt40b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Wita ponownie!

 

Wątek umarł, ale napisze co z realizacją. Po 3 miesiącach zbierania informacji i porady naprawde życzliwych ludzi można dojść do wniosku, że wykonanie teleskopu powyżej 60cm jest praktycznie nieopłacalne. Waga lustra o średnicy 81cm to 125kg, wraz ze stelażem, innymi elementami plus pełno zaautomatyzowany montaż to waga dochodząca prawie do 800kg. Montaż zostałby wykonany przez amerykańska firme (koszt przesyłki do Polski 2500$). Poszukałem naszych kolegów Irlandczyków astromaniaków i znalazlem własnie pewnego bardzo uprzejmego Pana który posiada teleskop 70cm, naprawde wydał mnóstwo kasy a użyl go dosłownie kilka razy z kilku prostych względów:

1.seeing przy takim telepie musi być żyleta

2.sam start takiego sprzętu to prawie 2h

3.efekty takie same co przy 40cm(porownywalne oczywiscie)

4.ma montaż full automatyka sterowany z kompa, bardzo częste awarie sterowników montażu (montaż nie nadąża z takimi gabarytami...mało przemyślane)

 

Odradził mi skonstruowanie takiego monstrum jak na europejskie warunki..idealnym a zarazem optymalnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest katadrioptryk lub schmidt-cassegrain. Mam zamiar używać tylko CCD więc te dwie opcje byłyby idealnym rozwiązaniem.

 

Jeśli chodzi o mój pomysl z 80cm, obserwatorium (budynek) połączenie montażu np z obracającym sie półotwartym dachem to koszt naprawde rzucający na kolana. Całość można byłoby zamknąć w cenie dobrego mieszkania w krakowie a za taką cene nie łatwiej kupić np. C20??:)

 

Więc wybieram póki co CGE 1400 XLT...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas jest najlepszym lekarzem na zbytni zapał. :D

Myślę że zagraniczni koledzy mają 100% rację (potwierdzili w praktyce nasze wcześniejsze opinie).

 

Napewno będziesz bardziej zadowolony z takiego C20 używanego przy każdej okazji niż z eksponatu w postaci 81cm Newtona.

 

Ktoś już kiedyś powiedział że najlepszym teleskopem jest ten którego najczęściej używamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Poszukałem naszych kolegów Irlandczyków astromaniaków i znalazlem własnie pewnego bardzo uprzejmego Pana który posiada teleskop 70cm, naprawde wydał mnóstwo kasy a użyl go dosłownie kilka razy z kilku prostych względów:

1.seeing przy takim telepie musi być żyleta

2.sam start takiego sprzętu to prawie 2h

3.efekty takie same co przy 40cm(porownywalne oczywiscie)

4.ma montaż full automatyka sterowany z kompa, bardzo częste awarie sterowników montażu (montaż nie nadąża z takimi gabarytami...mało przemyślane)

 

Odradził mi skonstruowanie takiego monstrum jak na europejskie warunki..idealnym a zarazem optymalnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest katadrioptryk lub schmidt-cassegrain. Mam zamiar używać tylko CCD więc te dwie opcje byłyby idealnym rozwiązaniem (...)

 

Ja wcześniej nie czytałem tego wątku... i jak po pierwszych 1- postach zacząłem jechać na dół by sam coś napisać dowiedziałem się z przed ostatniego, że autor wątku musiał aż Irlandczyka pytać by dowiedzieć się to co ja chciałem napisać a inni też na pewno mięli na myśli...

Znam osobiście kilka osób prywatnych w Europie lub europejczyków posiadających lub budujących teleskopy od 50 cm w górę. Tylko kilku z nich , tych z tą największą kasą, zdecydowało się na lusterka pow. 80 cm ale do nich zamówione zostały montaże na indywidualne zamówienie w zakładach inżynierskich. Największy z teleskopów o których wspominam i na którym pracowałem ma 1,25 m blanka odlewał Schott (!) a reszty dokonał Nowosybirsk. Montaż zaprojektowała Holenderska firma, która współ - projektowała montaż między innymi dla Subaru. W sumie ten teleskop to obecnie maszynka samoutrzymująca się. Inwestor w parku przylegającym do obserwatorium postawił dom a w nim umieścił działalność związaną z ekskluzywną opieką nad osobami starszymi i dom ten utrzymuje razem z mieszczącą się w budynku teleskopu (walcowaty budynek o 4 kondygnacjach) kawiarnią (środek kawiarni stanowi słup centralny na którym stoi telep) teleskop i całe obserwatorium, które uzytkują miłośnicy astronomii z okolicy.

Bajka prawda... dom i kawiarnia przynoszą takie zyski, że spokojnie po roku w nowosybirsku zamówili 4" okulary bo Naglery już im nie wystarczały. Dodam jeszcze, że jako jedna z lunet prowadzących na tym cacku zamontowana jest biała tuba z fluorytowym ripletem o średnicy 29 cm...

 

Nie pytajcie mnie ile to kosztowało bo wiem... ale mi takie sumy ciężko przechodzą przez palce...

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wita ponownie!

 

Wątek umarł, ale napisze co z realizacją. Po 3 miesiącach zbierania informacji i porady naprawde życzliwych ludzi można dojść do wniosku, że wykonanie teleskopu powyżej 60cm jest praktycznie nieopłacalne. Waga lustra o średnicy 81cm to 125kg, wraz ze stelażem, innymi elementami plus pełno zaautomatyzowany montaż to waga dochodząca prawie do 800kg. Montaż zostałby wykonany przez amerykańska firme (koszt przesyłki do Polski 2500$). Poszukałem naszych kolegów Irlandczyków astromaniaków i znalazlem własnie pewnego bardzo uprzejmego Pana który posiada teleskop 70cm, naprawde wydał mnóstwo kasy a użyl go dosłownie kilka razy z kilku prostych względów:

1.seeing przy takim telepie musi być żyleta

2.sam start takiego sprzętu to prawie 2h

3.efekty takie same co przy 40cm(porownywalne oczywiscie)

4.ma montaż full automatyka sterowany z kompa, bardzo częste awarie sterowników montażu (montaż nie nadąża z takimi gabarytami...mało przemyślane)

 

Odradził mi skonstruowanie takiego monstrum jak na europejskie warunki..idealnym a zarazem optymalnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest katadrioptryk lub schmidt-cassegrain. Mam zamiar używać tylko CCD więc te dwie opcje byłyby idealnym rozwiązaniem.

 

 

Jeśli chodzi o mój pomysl z 80cm, obserwatorium (budynek) połączenie montażu np z obracającym sie półotwartym dachem to koszt naprawde rzucający na kolana. Całość można byłoby zamknąć w cenie dobrego mieszkania w krakowie a za taką cene nie łatwiej kupić np. C20??:)

 

Więc wybieram póki co CGE 1400 XLT...

 

Z takim ogromnym telepem to dużo zachodu. Trzeba wybrać miejsce na obserwatorium najlepiej od razu z mieszkaniem :szczerbaty: i to najlepiej na jakiejś otwartej przestrzeni i na wzgórzu. Zresztą nie rozumiem po co taki telep, jeżeli bez obserwacji wizualnych tylko na ekranie komputera. Na ekranie komputera to chyba lepiej sobie zobaczyć np. zdjęcia z Hubbla, bo żaden amatorski teleskop go nie przebije.

A więcej satysfakcji dało mi zobaczenie na własne oczy malutkiego Saturna w moim 60 mm refraktorze niż najlepsze zdjęcia z sondy Cassini.

Analogicznie, chyba lepiej zobaczyć na własne oczy Tatry niż Himalaje na komputerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie chce mi się wieżyć żeby obrazy z teleskopu 1m były porównywalne do tych z teleskopu 40cm. Wiem że tak olbrzymie lustro jest bardziej podatne na seing ale one i tak pokaże wszystkie obiekty jaśniejsze i z większą ilością detalu. Ale tak jak mówię nigdy nie miałem styczności z takim dużym lustrem ale mam nadzieję że kiedyś sam będe takie posiadał i wtedy sam będe mógł się przekonać.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie chce mi się wieżyć żeby obrazy z teleskopu 1m były porównywalne do tych z teleskopu 40cm. Wiem że tak olbrzymie lustro jest bardziej podatne na seing ale one i tak pokaże wszystkie obiekty jaśniejsze i z większą ilością detalu.

 

Też tak sądzę. W końcu to tak, jakby porównać teleskop o średnicy 8 cm i 20 cm. To jest spora różnica zasięgu, a więc jasności obiektów i widoczności szczegółów. Oczywiście w przypadku tych dużych luster musi być podobnie, ale dotyczyć to będzie obiektów DS. Natomiast w przypadku planet liczy się przede wszystkim jakość optyki, a warunki europejskie to góra 20 cm średnicy (seeing). Nie wspominając o tym, że metrowy telep chłodzi się pewnie od wieczora do rana ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mało znam ludzi szalonych jak Matrus :D . Rzucać studia aby zrealizować swe marzenia... kurde... nie mogę wyjść z podziwu. Tylko czy Ty masz zamiar wrócić do Polski? Czy ten sprzęt wraz z Tobą pozostanie na wyspach? Jak wiesz w Polsce bez studiów to lipa straszna... a i we wczesnych okresach po studiach zarobki też są żenująco niskie.

 

Mam w okolicy hobbystę szaleńca inwestującego w sprzęt krótkofalarski... jeździł bidulek Fiatem 125p :ha: a w domu stały 2 piękne radia po 10tysPLN każde + małoznaczące 2 szt po 3tys PLN...

 

Powodzenia w realizacji marzeń!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz tutaj

 

http://www.reginato.it/Mirror.html

 

to co prawda nie Wyspy, ale wciąż Europa.

 

 

Reginato jest tylko pośrednikiem, blanki produkowane są w USA.

Jednak Reginato ma wyłączność na sprzedaż w Europie (takie mam informacje).

Są to jednak lustra które jakościowo przewyższają, wszystko co jest dostępne w naszym kraju.

 

Parabolizację, napylenie i wykonanie LW można wykonać w Polsce.

 

Sam wykonałem projekt teleskopu 30" wraz z obliczeniami inżynierskimi.

Projekt wykonany w technice 3D.

 

2ddb2398cd022047.jpg

Edytowane przez telwal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.