Skocz do zawartości

filtry


frebert

Rekomendowane odpowiedzi

Niech ktoś się pochwali swoją wiedzą na ten temat.

Dobrze by było, gdyby prócz fachowych komentarzy dotyczących długości pasma... etc., etc. napisać, jaki typ nadaje się do określonych obiektów (np. mgławic planet., emis., refleks.,... galaktyk...) przy określonej jasności telepa. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Frebert.

Na stronie http://www.astronoce.pl/POLSKA/TESTY/TEST0...T%20FILTROW.pdf

znajdziesz częściową odpowiedź na to pytanie.

Przyznam jednak, że po przeczytaniu całego opisu zawartego w testach poszczególnych filtrów nie znalazłem podpowiedzi, który filtr do obserwacji konkretnych mgławic użyć.

Tak więc przyłączam się do Twojej propozycji, aby koledzy z dużym doświadczeniem w tym temacie podzielili się swoją wiedzą i na ten temat.

Pozdrówka.

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze to Ci ulatwi:

 

Mglawice dyfuzyjne (Laguna, Labedz) - OIII (niebo zaswietlone), DeepSky, UHC (ciemne niebo)

Mglawice planetarne (Ring, Dumbbell) - jw.

Slabe mglawice planetarne (NGC 7293, Abell 33) - OIII

Mglawice refleksyjne (Plejady, Trifid) - DeepSky

Slabe mglawice (Veil, Rozeta, Ameryka Pn.) - OIII (niebo zaswietlone), DeepSky, UHC (ciemne niebo)

Najslabsze mglawice (Kalifornia, Konski Leb) - H-Beta

Galaktyki - ZADEN

 

To tlumaczenie ze strony Lumicona. Dane dotycza obserwacji wizualnych.

Oczywiscie apertury nie przeskoczysz :-)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze to Ci ulatwi:

 

Mglawice dyfuzyjne (Laguna, Labedz) - OIII (niebo zaswietlone), DeepSky, UHC (ciemne niebo)

Mglawice planetarne (Ring, Dumbbell) - jw.

Slabe mglawice planetarne (NGC 7293, Abell 33) - OIII

Mglawice refleksyjne (Plejady, Trifid) - DeepSky

Slabe mglawice (Veil, Rozeta, Ameryka Pn.) - OIII (niebo zaswietlone), DeepSky, UHC (ciemne niebo)

Najslabsze mglawice (Kalifornia, Konski Leb) - H-Beta

Galaktyki - ZADEN

 

To tlumaczenie ze strony Lumicona. Dane dotycza obserwacji wizualnych.

Oczywiscie apertury nie przeskoczysz :-)

Pozdrawiam.

 

 

A czy przypadkiem OIII nie jest dedykowanym filtrem pod wieksze teleskopy - tak mniej wiecej od 15 - 20 cm?? Kilka razy spotkalem sie z taka opinia. Warto o tym wspomniec. :)

Wiec, czy jest mozliwe ze OIII w przypadku mglawic i mniejszych teleskopow nic ciekawego nie wniesie do obrazu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku OIII, nawet z powiększeniem nie nalezy przesadzać, jeśli telep nie jest światłosilny, po prostu słaby efekt. Mając do niedawna SOligora MT800 F:4 dopiero przy pow. 40x mogłem zobaczyć strukturę "Cirrusa" w Łabędziu, przy większych tło było zbyt ciemne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku OIII, nawet z powiększeniem nie nalezy przesadzać, jeśli telep nie jest światłosilny, po prostu słaby efekt. Mając do niedawna SOligora MT800 F:4 dopiero przy pow. 40x mogłem zobaczyć strukturę "Cirrusa" w Łabędziu, przy większych tło było zbyt ciemne.

Tak to prawda, to filtr dedykowany do jasnych dużych teleskopów. Bardzo dobre efekty widziałem przez ten filtr w teleskopie 50cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziękuję wszystkim za cenne porady. Sorry - że odpisuję dopiero po całej dekadzie, ale byłem na wyjeździe i nie mogłem wcześiej.

 

Piotrze F. Znam te testy i założyłem ten wątek, dokładnie z powodu zadanego przez Ciebie pytania :Beer:

 

Tak więc reasumując - najszersze zastosowanie ma jak widzę OIII (PN i dyfuzyjne przy kiepskim niebie), ale nadaje się tylko do dużych światłosił przy aperturach od 200mm wzwyż. Natomiast UHC (w tym chwalony Orion Ultra Block) są "jaśniejsze" i dają efekty przy mgław. dyfuzyjnych pod ciemnym niebem.

 

Mam więc dwa konkretne pytania a propos mojego telepa - może ktoś testował. Tak prosto z mostu:

(1) W Syncie 200/1200 (a docelowo w Taurus 300/1500) i dłuższych Naglerach (31 i 17) - który sprawi się lepiej? - czy 200mm przy f/6 to nie jest za ciemny na OIII?

(2) Co z galaktyczkami? Nigdzie nie znalazłem info o ZADEN. Co to takiego? Czy to rodzaj LP? Czy jedyną przeszkodą w obserwacji Gx jest jasne niebo, czy też można z Gx "wykroić" tym ZADEN takie widmo, w którym widać je najlepiej?

 

Tak prawdę mówiąc, to najbardziej kręcą mnie w astro Gx i PN (poza astro to oczywiście też mnie jeszcze coś od czasu do czasu kręci - nie jestem jeszcze znów taki stary) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(2) Co z galaktyczkami? Nigdzie nie znalazłem info o ZADEN. Co to takiego? Czy to rodzaj LP? Czy jedyną przeszkodą w obserwacji Gx jest jasne niebo, czy też można z Gx "wykroić" tym ZADEN takie widmo, w którym widać je najlepiej?

 

To japoński patent, polaris trochę przekręcił nazwę, powinno być ZA-ZEN, bo wymaga wejścia w odpowiedni stan umysłu (ZEN), dlatego do każdego filtra dołączany jest egzemplarz książki Shunryu Suzukiego "Umysł zen, umysł początkującego" i mata do praktykowania zazen.

Ale pamiętaj, że podobnie jak w znanej bajce o nowym filtrze cesarza, tylko najlepsi widzą różnicę w obrazie przy użyciu tego filtra...

Załatwić Ci jedną sztukę? A książkę chcesz w języku Mickiewicza czy Kanta?

 

I jeszcze krótka historyjka (koan) o wynalazcy tego filtra:

Historia o mistrzu Huai-janga i jego uczniu Ma-tsu:

- Wasza wielebność - spytał mistrz - co jest celem zazen?

- Jej celem jest - odrzekł Ma-tsu - stanie się buddą (osiągnięcie oświecenia).

Usłyszawszy odpowiedź, Huai-jang podniósł z ziemi płytkę, z jakich układa się podłogi, i zaczął ją polerować na kamieniu.

- Co robisz mistrzu? - spytał Ma-tsu

- Robię z niej lustro - odparł Huai-jang

- Od kiedy, polerując płytkę, można uzyskać lustro?

- Od kiedy, siedząc i medytując, można uzyskać naturę buddy?

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.