Skocz do zawartości

Starszy Łysy z EDka x2


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Może nie na temat ale chciałbym zapytać czy wyrażenie "pełny crop"

ma sens. Crop to przycięte zdjecie. Wszystkie programy graficzne mają funkcję

"crop" do przycinania zdjęcia. Jeśli więc napiszemy "pełny crop" to jakby

"pełny wycinek" - brzmi kiepsko.

Tak przy okazji zapytam czy zdjęcie było pomniejszane dla podniesienia ostrości?

Ja z ED80 przy tele x2 i mniejszej matrycy aparatu - 6MP otrzymuję większy Księżyc.

Może był w innej odległości od ziemi?

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój "pełny corp" jest prawdziwym corp'em gdyż jest to wycinek Łysego z klatki i jest to obraz 1:1 nic nie jest zmniejszone.

 

Faktycznie skoro było więcej ciemnego obszaru, który został wycięty to mamy do czynienia z "cropem".

Nie zmienia to jednak mojego twierdzenia, że crop nie może być pełny i to zestawienie wyrazów jest

trochę niefortunne. Pełny jest tu Księżyc a nie crop. Wycinek - crop z założenia jest niepełny bo powstał

przez odcięcie czegoś od tego co wcześniej było pełne :) Ale może istnieje utarte wyrażenie "pełny crop",

którego po prostu nie znałem wcześniej.

 

Skoro Twój obraz jest 1:1 to zastanawiam się dlaczego mój 1:1 jest większy od Twojego skoro użyliśmy

tego samego obiektywu - 80ED. Mamy te same matryce 6MP więc pozostaje chyba tylko jedno

wytłumaczenie - inna odległość Księżyca od Ziemi w momencie uwieczniania.

 

Oto mój crop Księżyca z 9 kwietnia: Moon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Twój obraz jest 1:1 to zastanawiam się dlaczego mój 1:1 jest większy od Twojego skoro użyliśmy

tego samego obiektywu - 80ED. Mamy te same matryce 6MP więc pozostaje chyba tylko jedno

wytłumaczenie - inna odległość Księżyca od Ziemi w momencie uwieczniania.

 

To dziwne, ja użyłem EDka + konwerter x2 + 300D który ma 6,5Mp i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc nie zmienia rozmiarów kątowych w tak duzym zakresie ( o 1/4 średnicy) jakim różnią się obie fotki.

Sprawdziłem rozmiary łysego pod tymi datami, które wynosiły w kwietniu = 29,7', a w czerwcu 29,6' kątowo.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo jakiego wydłużacza ogniskowej używa każdy. Jeden może być typowym telekonwerterem fotograficznym, a drugi barlowem o tej samej krotności, ale odległości ich optyki od matrycy różne. Ruski telekonwerter 2x np. ma regulację ustawienia członu optycznego w przód i w tył.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc na cropie Adamo ma 1358 pixli,

rozmiar kątowy Księżyca to 29,6 arc min

eos 300D ma pixela wielkości 7,1um

przy ogniskowej 600 mm rozdzielczość kątowa, to 2,44 arc sec/pixel

ze wzorku: rozdzielczość [arc sec/pixel] = 206,265 * pixel size [mym] / focal length [mm]

( http://www.licha.de/astro_article_ccd_camera_comparison.php )

czyli z 80ED miałby 728 pixeli, ale ma 1358 pixeli, więc konwenter Adamo ma mnożnik x 1,87, a nie x2

czyli ma w bliższej odległości od matrycy, niż mogłby mieć, lub powinien był mieć, albo już taki urok tego konwentera :rolleyes:

 

Może nie na temat ale chciałbym zapytać czy wyrażenie "pełny crop"

ma sens. Crop to przycięte zdjecie. Wszystkie programy graficzne mają funkcję

"crop" do przycinania zdjęcia. Jeśli więc napiszemy "pełny crop" to jakby

"pełny wycinek" - brzmi kiepsko.

...

 

po prostu czasem się zdjęcia przycina (cropuje), a potem zmienia rozdzielczość (resize) - tego cropa

i stąd pełny crop, to wcale nie jest takie masło maślane

 

a na Twoim zdjęciu Księżyc ma 1852 pixele, więc Twój konwenter ma mnożnik x2,54, a więc jest dalej od matrycy niż być powinien :) i stąd ta różnica

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie to Sumas przeliczyłeś. Teraz rozumiem skąd te różnice w wielkości. Mój barlow ma zapisane x2,

ale jak pokazałeś nie zawsze jest to x2. Teraz już wiem jakiego naprawdę mam barlowa. Dzięki!

Dla jasności podam, że korzystam z aparatu Konica Minolta 5D.

To jeszcze na koniec zapytam o kolor Księżyca Adamo. Ja eksperymentując na pliku RAW takiego nie potrafilem uzyskać. Twój jest ładniejszy (na moje oko) dlatego spytam jak go "zrobiłeś"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrównałem poziomy w PS.

 

Dzięki. Faktycznie pomaga. Wiele detali udało się wydobyć. Prawa strona histogramu na to spokojnie pozwala. Podmieniłem poprzedni plik. Teraz wygląda to znacznie lepiej. Pewnie można by to ładniej zrobić ale nie mam teraz czasu na eksperymenty. Warto się jednak pomęczyć bo efekty są tego warte.

Dopiero zaczynam przygodę z astrofoto. Wszystko przede mną :)

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji jeszcze dopytam czy dobrze liczę powiększenie.

600 (ogniskowa) * 2,54 (barlow w moim położeniu) * 1.5 (mnożnik do przeliczenia ogniskowej dla pełnej klatki) / 50 (przyjęty odpowiednik dla powiększenia 1x dla ludzkiego oka). W moim przypadku = 45,72x

Dobrze policzone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie problem mam tylko z tym czy powinno się uwzględniać współczynnik 1.5x wynikający z użycia matrycy mniejszej niż standardowa klatka 35mm.

 

Wielkie dzięki! Ten wątek rozwiał wszelkie wątpliwosci. Muszę uważniej szukać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.