Skocz do zawartości

POTRZEBUJĘ RADY - chodzi o teleskop


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na tym szacownym forum.

Nosiłem się z zamiarem zakupu własnie teleskopu 114 mm , i dlatego pozwoliłem sobie włączyć się do dyskusji. Proszę o odpowiedź w czym lepszy jest Soligor reklamowany tutaj przez Pana Płeszkę od Bressera czy Synty dostępnej w Fotoclassicu ?

 

Bo jesli lustro jest o takich samych parametrach , statyw prawie identyczny , a akcesoria przemawiają na stronę Synty to czym jest lepszy Soligor poza reklamą na forum .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To "SWA" w przypadku tanich okularów, to taka nowa polityka handlowa niektórych firm. Fotoclassic (jako sklep) zdaje się tłumaczy na swojej stronie, że to tylko nazwa tych okularów.

W rzeczywistości SWA i UWA to dwie kosztowne w produkcji podkategorie okularów typu "extra wide angle" dotyczące pól widzenia powyżej 64°.

Aby w tani sposób osiągnąć pozorny efekt "wide angle" wystarczy usunąć z okularu diafragmę (albo radykalnie ją zmniejszyć) wprowadzając w ten sposób koszmarne wady na skraju pola widzenia. Ale samo pole jest wtedy takie, że ho ho!

Gdy już zostaną wprowadzone na rynek okulary plastikowe lub tekturowe będą zapewne określane mianem wielkiego hitu pod nową nazwą handlową "ultra light eyepiece". Półkilogramowe Naglery im nie podskoczą ;)

 

Trzeba zachować czujność, dużo czytać, zachować zimną krew i zdrowy rozsądek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RKE Soligor to zupełnie inne okulary. Do tego 2" (całkiem spore "słoiczki"). RKE to taki wynalazek - "reversed Kellner". Pola są duże, to fakt. Ale nie sztucznie powiększone, tylko wynikające z typu optycznego z trzema soczewkami w dwóch grupach (szkła mniej niż w Ploesslach, więc okulary nie dobijają ceną).

Inna rzecz, że nie trzymają parametrów nominalnych. Miałem w ręku wszystkie trzy, a na własność mam tego 32 mm. Okular 26 mm miał 26,3 mm i pole 55,1°, mój 32 mm ma 35,4 mm i pole 60,2°, a 40 mm miał ok. 43 mm i pole ok. 56°, co w porównaniu z 1,25" Ploesslami i Super Ploesslami dostępnymi na naszym rynku mającymi pola rzędu 44°-49° powinno dawać dużo do myślenia.

 

Wejdź na www.soligor.com i wybierz po lewej "catalogues", potem kliknij "digital/foto/optics..." i wybierz katalog w pdf-ie z teleskopami. U dołu pierwszej strony znajdziesz wszystkie trzy RKE Soligora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RKE to Reversed Kellner Eyepiece, to na nowo przeliczony i zoptymalizowany Kellner o odwrotnym biegu promienia co pozwoliło znacząco zwiekszyć jego użyteczne pole widzenia do 60 * i zmniejszyć jednocześnie brzegowe aberracje i nie ma tu żadnego szwindlu, podane pola są zmierzone i podane zgodnie ze stanem faktycznym a nazwa odzwierciedla w pełni ich układ optyczny, Nasza firma nie może sobie pozwolić na podobne historie jak SWA z ... ... z usuniętą diafragmą i nieostrym polem widzenia ;) ;) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puk Puk , czy kolega Uczniak to szpieg z krainy Deszczowców ? Carramba . Ja nie wstydzę się swojego imienia i nazwiska więc może by nowy kolega się ujawnił ? Pozdrawiam Jacka i Bogusława choć kichę mi sprzedali . Piotr Z.

 

Nie wiem czy to kwestia pogody we Wrocławiu, ale to samo pomyślałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no Panowie bez jaj. Co Wy tacy jesteście mili dla nowych !!

 

Mam na imię Piotr mieszkam i urodzilem się w Braniewie to już niedaleko Granicy na północnym wschodzie (zresztą zaznaczyłem to na tej fajnej mapce tutaj) , a Wy mi zaraz od jakiś szpiegów czy co . Nie ładnie , nie ładnie :(

 

Spoko Uczniak jesteś ale uważaj bo ludziska się podajżliwe zrobiły i wszedzie wietrzą szwindel i Konie Trojańskie, padłeś tylko ofiarą masowej fobii szukania winnego zaistniałego stanu rzeczy ale to chyba perzez ten nieznośny upał i zaduch, wybacz im i zostań z nami jak się już prezedstawiłeś, od tego trza było zacząć 8)

 

Ps. Czy może widziałeś te trąby powierzno wodne co nad morzem ostatnio szlały to dopiero był żywioł, pokazywali je w wiadomościach w TV, oj skóra cierpła na ich widok ;D ;D ;D

Janusz P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zdecydowanie odcinam się od waszych biernych podpowiedzi co do zakupu jakiegokolwiek 114 mm zwierciadła.

 

Ponawiam moje zdanie, że 114 mm to totalne minimum i tak naprawde nie warto się rozwidzić nad tym czy to Synta czy Soligor czy inne 114 mm gówno. :P :P :P :P :P

 

Nawet będąc początkującym miłośnikiem uważam, że 114 mm ograniczy na tyle zasięg aby bardzo szybko obserwacje stały się poprostu nudne i mało odkrywcze.

 

Lepiej 900 PLN wydać na sprzęt znacznie bardziej przydatny niż 114 mm reflektor.

 

Ale jeśli już zdecydowałeś, że 114 mm to właśnie to, polecam Soligora lub Synte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów podpadne ale niech mi tam . Miałem pewien czas Bressera DS 114 i był to bardzo udany teleskop i pisze to z pełną odpowiedzialnością . Nauczył mnie szukania obiektów na niebie i dał wiele radości a dodatkowo miał GoTo i strasznie go lubiłem .

Oczywiście nie mozna porównywac tego z tym co mam obecnie ale nadal twierdze i pisze to już poraz kolejny taki teleskop nie jest wcale do niczego !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam ale kosztował chyba 1300 zł i za niewiele mniej go sprzedałem , ale nie pamiętam a nie chce wprowadzać w błąd nikogo. Oczywiście że jego cena musiała być wyższa bo miał napęd 2 silniki i Autostara !!

 

P.S.

Chciałem sprawdzic cene ale już go dawno nie ma w ofercie ani na www.bresser.de ani w fotoclassicu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki wszystkim za zainteresowanie problemem i udzielone mi rady. Poszukam teraz informacji o MT 910 Soligor, o którym piszą Janusz_P i Martel; tak jak radzicie, zapominam o Pluto. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MT 910 Soligor prezentuje się ciekawie. W Astrokrak'u chcą za niego 1100 pln - to trochę więcej niż chciałem wydać, ale do zaakceptowania. Gdzieś w toku dyskusji Uczniak zadał pytanie, na czym polega wyższość Soligora nad np. Synthą? - wiem już, że ma (wg Janusza_P) solidniejszy montaż. Czy jest coś jeszcze? Czy ktoś jest w stanie powiedzieć coś więcej o wadach i zaletach tego teleskopu? Być może go polecić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż Soligora jest najlepszy z tch tanszych teleskopow. Poza tym sa to sprawdzone teleskopy, ktore ciesza sie dobrą opinią wsrod uzytkownikow.

 

Niemniej jest pewien feler: soligory w astrokraku są sprzedawane bez okularów, i musisz lizyc sie z wydatkami z tym związanymi. Koszt kupna dwoch okularów to minimum 200PLN.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe 200 pln na okulary, o których mówi Malek zwiększa cenę teleskopu do 1300 pln - dla mnie to już trochę za dużo. W podobnej cenie (1350pln) jest w FotoClassic w promocji Bresser Optick Reflektor LXD 114 NT/500 - Czy ktoś może wie jak ów teleskop ma się do MT 910 Soligor? Nadal kusi mnie też oferta FotoClassic na wspomnianą już wcześniej przeze mnie SYNTĘ SkyWatcher model 114/900 - kosztuje tylko 880 pln i ma montaż paralaktyczny EQ-3 (to chyba solidny i stabilny montaż - czy może się mylę?). Forumowicze, potrzebuję stanowczej rady. Zdaję się na wasze doświadczenie. Czy myślicie, że Synta byłaby dobrym zakupem (cena jest naprawdę atrakcyjna)? Czy powinienem jednak dozbierać pieniędzy i zainwestować w któryś z w/w modeli? Jeśli tak, to w który - LXD BresserO czy Soligor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syntę 114/900 ma kolega Michau, moze on się wypowie na jej temat. Raczej jest zadowolony.

 

Jednak montaż Synty wygląda na mniej masywyny i stabilny niż Soligorowski czy tez LXD (prawdopodobnie jeszcze lepszy niż montaż Soligora).

 

Masz niezły dylemat, poczekaj aż ludzie wrócą z Kudłaczy, bo teraz na forum są pustki i nie ma za wielu ludzi którzy wiedzieli by co Tobie doradzić.pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem montaż Soligora jest naprawdę dobry w stosunku do ceny teleskopu. Co do okularów to i tak się nie łudź, że te z zestawu w Syncie Ci wystarczą. Zawsze będziesz chciał lepsze jakościowo albo o innych parametrach. Może właśnie brak okularów w zestawie jest zaletą, a nie wadą, bo pozwoli Ci kupić lepsze niż standardowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.