Skocz do zawartości

Lustrzanka i teleskop :)


CamDam

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na tym forum piszę po raz pierwszy Dotychczas robiłem zdjęcia astro za pomocą 680K i stackowałem klatki w Iris-ie. Po kilkuletniej przerwie znów przygnało mnie do teleskopu ... ale do rzeczy .. w międzyczasie nabyłem D70 i wpadł mi do głowy pomysl zaprzęgnięcia go do pracy z małym refraktoriem (Sky Lux) Powstał jednak mały problem .. i tu moje pytanie... jak radzicie sobie z opadającym lustrem w aparacie ... W moim przypadku właśnie "klepiące" lustro powoduje poruszenie większości zdjęć

Pozdrawiam CamDam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prostym i fajnym sposobem na to jest zasłonięcie obiektywu jakąś zaślepką. Czarną, wysoką na 3cm, o większej średnicy niż obiektyw cylindrem. Zasłaniasz obiektyw zaślepką, nastepnie naciskasz spust, czekasz pare sekund aż drgania wygasną, i wtedy odsłaniasz obiektyw. A jak kończysz zdjęcie to zrób tak samo i gwarantuje ci żę zdjęcie nie będzie poruszone.

Innym sposobem wyeliminowania drgań a właściwie poruszernia aparatu wy wyniku nacisniecia spustu przez twój palec jest wężyk spustowy, bardzo przydatny w astrofoto

 

Jednak musze zaznaczyć że jeszcze nie jestem astrofociarzem a to co przectawiłem jest czystą teorią :]

 

Pozdrówko :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prostym i fajnym sposobem na to jest zasłonięcie obiektywu jakąś zaślepką. Czarną, wysoką na 3cm, o większej średnicy niż obiektyw cylindrem. Zasłaniasz obiektyw zaślepką, nastepnie naciskasz spust, czekasz pare sekund aż drgania wygasną, i wtedy odsłaniasz obiektyw. A jak kończysz zdjęcie to zrób tak samo i gwarantuje ci żę zdjęcie nie będzie poruszone.

Innym sposobem wyeliminowania drgań a właściwie poruszernia aparatu wy wyniku nacisniecia spustu przez twój palec jest wężyk spustowy, bardzo przydatny w astrofoto

 

Jednak musze zaznaczyć że jeszcze nie jestem astrofociarzem a to co przectawiłem jest czystą teorią :]

 

Pozdrówko :szczerbaty:

 

 

A jak foci przez teleskop to musiałby przecież cały wlot do tubusa zakrywać, a wiadomo ze tak szczelnie sie nie da. I jeszcze potem to zdjąć najlepiej bezdotykowo :D

 

Co do węzyka to przeciez jego uzycie nic nie da - chodzi o sam ruch lustra które odsłania matrycę i powoduje drgania. Sam jestem ciekaw jak to rozwiązać. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak foci przez teleskop to musiałby przecież cały wlot do tubusa zakrywać, a wiadomo ze tak szczelnie sie nie da. I jeszcze potem to zdjąć najlepiej bezdotykowo :D

 

No z tego co ja rozumiem tę metodę to nie musi to być szczelnie dopasowane - ważne zeby zakryło całość obiektywu - fotografujemy jednak stosunkowo w ciemnych warunkach :szczerbaty: . Może to być zatem stary, filcowy kapelusz dziadka :banan:

 

Co do węzyka to przeciez jego uzycie nic nie da - chodzi o sam ruch lustra które odsłania matrycę i powoduje drgania. Sam jestem ciekaw jak to rozwiązać. :Salut:

 

W canonach można ustawić funcje "mirror lock-up". Niestety nie wiem czy w nikonach to jest. Polega to z grubsza na tym, że przy naciśnięciu wyzwalacza najpierw podnosi się lustro (2 lub 3 s) a potem otwierana jest migawka. Pozwala to na częściową eliminacje ewentualnych drgań.

 

pozdrawiam

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sie orientuje, jest w Nikonie opcja Mirror lock Up ale słuzy ona chyba tylko do podniesienia lustra w celu np. czyszczenia matrycy bo rownoczesnie otwiera sie migawwka :) Nijak a takim przypadku zdjecia zrobić sie nie da :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żarty się Was trzymają co :) .... nie o to chodzi... problem trzeba rozwwiązać ale nie kosztem zmiany systemu ;) Gdybym mial tylko aparat top co innego ale mój nikoś nie służy tylko do astrofocenia i przez czas jaki go posiadam nazbierałem całą masę szkieł i innych akcesoriów :) Tak więc opcja zmiany na Canoniere nie wchodzi w rachubę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kapelusza niechcesz używać, nikona nie zmienisz,

to w takim razie nie pozostaje Ci nic innego jak zmienić montaż pod tym skyluxem

zresztą i tak powinieneś od tego zacząć, chcąc zająć się astrofoto

 

bo tak, to zostaną Ci tylko jakieś półśrodki: próba usztywnienia nóg statywu, likwidacja luzów, jakieś mocniejsze skręcenie osi, wymiana podkładek itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapelusza używałem ale przy foceniu księżyca czas naświetlania jest relatywnie krótki i ciężko trafić :( Co do montażu to sprawa jak najbardziej w tą stronę jest otwarta, choć z drugiej strony wartość materialna a tym bardziej użytkowa refraktora za 400 zl jest znikoma, nie ma więc sensu inwestycja w solidny a co za tym idzie kosztowny montarz:) Oczywiście rozważałem już możliwosć modyfikacji mechanicznej montażu oryginalnego ale ostatnio zauważyłem że problem powstaje już na styku wyciąg tubus :( i generalnie mimo solidnego poskręcania całości delikatne luzy sa prawie wszedzie ;-) Pozdrawiam.

Edytowane przez CamDam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaz od Skyluxa nadaje się tylko do robienia zdęć słońca i księżyca

czyli krótkie czasy (ponize 1/100 s)

no chyba że masz napęd do niego :unsure:

ale nawet z napędem to raczej tylko do wizualnych obserwacji

 

mam montaż po Skyluxie i używam go jako trawelerka

(był w Turcji i robiłem nim zaćmienie Rubinarem 500/5,6 + Canon 300D)

 

jeśli chodzi o zdjęcia nocnego nieba , rozumiem że chodzi o DS'y

to potrzebujesz dużo solidniejszy - minimum np. EQ5 z napędem

(będziesz uzywał czasów powyżej 30 sek więc prowadzenie jest niezbędne)

im dłuższa ogniskowa tym lepszy montaż

az z czasem dojdziesz do guidowania :szczerbaty:

 

Rura od Skyluxa ma chyba ogniskową 700 mm ?

napisałeś że masz trochę szkła do Nikona :helo:

zapnij aparat z obiektywem wprost do montażu

zacznij od obiektywu 100 mm, 200mm potem większe

 

ostatnia rzecz; mocowanie korpusu aparatu do plastykowego wyciagu Skyluxa to błąd

:Beer:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.