Skocz do zawartości

Zakup okularu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam teleskop Optisan Star 900114 I ( niestety ). Jak narazie to cudo zamiast zachęcać skutecznie odstrasza mnie od obserwacji. Niektórzy mówili mi, że wymiana okularu może coś zmienić. No i mam do Was pytanie: czy jest sens kupować nowy okular ( konkretnie ten: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...00fec2e4092b53f lub ten: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...00fec2e4092b53f ), czy może zacząć już zbierać na lepszy sprzęt?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozatym faktycznie ,może lepiej by było gdybyć opisal nam co cie tak odstrasza?

Jakośc obrazów dawanych przez twój teleskop,może bys opisal na przykładzie Księżyca czy Jowisza ,a jeszcze lepiej obiektów naziemnych.Łatwiej bedzie cos doradzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jestem skazany raczej na obserwacje planetarne, gdyż mam stosunkowo jasne niebo... Teleskop mam oczywiście prawidłowo skolimowany... A co do zastrzeżeń jakie mam do jakości obrazów to pierwszym przykładem z brzegu może być praktycznie brak jakichkolwiek szczegółów na tarczy Jowisza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz jest teraz nisko na niebie, jeśli do tego trafisz na kupiasty seeing to szczegółów nie zobaczysz. Wymiana okularów chyba nie ma sensu, ja bym raczej tymi co masz zobaczył wszystko co się da a potem wymienił cały teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimowalem ( metodą hamalową ). Wydaje mi się, że dobrze to robię... Może problem tkwi w czymś innym. Otóż niedługo po otrzymaniu teleskopu dość poważnie zabrudziło mi się lustro główne. Mój kolega powiedział, że trzeba je umyć pod wodą. Tak też zrobiłem. Może nieświadomie je uszkodziłem ( nie ma na nim zadrapań czy jakichkolwiek głębokich śladów, wydaje mi się jednak, że takie lustra są pokrywane jakimiś warstwami, może właśnie zniszczyłem którąś z nich )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myjąc wodą, powłok raczej nie zniszczysz, pytanie tylko, czy optisan wogóle ma jakieś powłoki na lustrze?

a jeżeli niema, co jest możliwe, to alu mogło po prostu zmatowieć, jaka jest powierzchnia lustra?

taka hmm lustrzana? czy może wydaje się taka mleczno-matowa, zwłaszcza patrząc na nie pod kątem

jeżeli lustro jest ok, to pewnie za mocno przykręciłes śruby mocujace je do celi

puluzuj je trochę, bo być może, to efekt ściśniętej optyki powoduje taką degradację obrazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lustrem nie ma problemu - jest "lustrzane" :) Spróbuję natomiast poluzować sróbki mocujące je do celi. W nocy sprawdzę czy będą jakieś rezultaty.

 

Zanim to zrobisz, zerknij najperw przez teleskop np. na Gwiazde Polarną przy duzym powiększeniu. Rozogniskuj obraz kręcac wyciagiem w tył i w przód. Taki test moze wiele powiedzieć. Przy dobrej i skolimowanej optyce powinno byc widac koncentryczne pierścienie dyfrakcyjne. [moga drgać pod wpływem seeingu]. Jesli obraz nie będzie symetryczny, bądź trwale [niezleżnie od seeingu] zniekształcony, to albo problem z kolimacją, albo z optyką jako taką. Sciśniecie lustra chyba daje efekt trójkata, ale nie jestem pewien.

Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.