Skocz do zawartości

Lampka - jest dobrze


Rekomendowane odpowiedzi

oprócz celu że chcemy zawojować świat ?? :banan:

:ha:

 

dzięki temu co znalazłeś na sieci

powstał Plan Bestii Toruńskiego DrimTimu

 

skoro PST jest całkowicie rozbieralny

 

pst_kawalki.jpg

 

zaznaczyłem na czerwono podstawowe elementy

od prawej

1. filtr czerwony - wlotowy

2. filtr właściwy - samo HAlpha (to można wykręcić jako osobny element :helo: )

3. filtr końcowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

No właśnie, moze cuś sie w końcu dowiem :D

 

Tak sobie na ten czerwony popatruję... "Danger" ci napisali... on to jest tam ten bomba, czy co ? :szczerbaty:

Wolałbym wiedzieć, zanim do Białej z tym "Danger" zawitasz!

 

:Beer:

 

Aaaa... w tej samej prawie sekundzie się dowiedziałem :)

A to o bombie - to w sumie cytat z "Szachisty" Łysiaka.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a sama idea oparta jest na przeróbkach innych

 

pst_pierdut.jpg

 

i istnieje spore ryzyko że to zadziała

czyli bierzemy Soligora i w przedni dekiel montujemy filtr wlotowy (później może tak jak na tym zdjątku inny filtr czerwony coby skorzystać z większej apertury)

a w wyciąg na poczatek byśmy spróbowali z samym filtrem HAlpha a nie całą skrzynką

i końcowym filtrem

 

ot i w ogromnym skrócie plan Bestii :blink:

 

 

p.s. o postępach prac i ewentualnych sukcesach bądź porażkach bezpośrednio będziemy informować tu

jak się uda zrobimy kopię wątku do działu ATM czy innego sprzętu astro coby ludziska wiedzieli jak popsuć nowiuśki sprzęt za 3k zł :ha:

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych maszynek, które działały i widziałem w necie obrazki, to chyba wszystko od złotej rurki w lewo było razem.

http://astrosurf.com/re/pstm_20060630-03.jpg

Gwóźdź programu, to zastąpienie obiektywu innym i albo, jak z Twoim deklem wsadzenie filtra ERF (filtrującego energię cieplną i UV) z Coronado na wylot, albo kupienie drogiego filtra ERF, np Baadera. Chyba, że w Coronado ERF jest pośrodku?

Co do innego filtra czerwonego, np takiego A25 jak na powyższym zdjęciu, wyczytałem, że i owszem można, ale zmniejsza to żywotność właściwego filtra.

Chyba trzeba by zastosować kombinację jakiejś szybki typu heat insulation glass z filtrem IR/UV cut umieszczonym między czarną skrzynkę a wyciąg.

Zresztą Soligor zbiera tyle światła, że może rozwiązanie deklowo-coronadowe jest optymalne i nie trzeba kombinować z innymi filtrami.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo sprytne i ciekawe. Przyznam, że bardzo jestem ciekaw efektów i trzymam oczywiścei kciuki za powodzenei projektu. Ceny Coronado jak na razie są kosmiczne i jedynie PST miesci się jeszcze w jakiś rozsądnych ramach, więc może to jest jakieś wyjście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu są tańsze niż Baadera filtry ERF. Ale z tabeli tam zamieszczonej wynika, że ten filtr z Coronado ma w miarę odpowiednią do Soligora aperturę.

http://www.daystarfilters.com/energy.htm

Z tej strony jest też informacja o starzeniu się (o ile dobrze zrozumiałem) filtrów H-alfa bez ERF-a:

"...DayStar filters can operate safely without an ERF, but the excessive heat and UV exposure will cause premature failure to your filter assembly..."

Być może to tylko "zdanie marketingowe" producenta i sprzedawcy.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zaczynamy może od wypadu do Kościółka żeby zrobić przelotkę

do całej czarnej skrzyneczki

żeby ją można było wpuścić w wyciąg??

 

pytanko tylko kiedy ??

 

czy masz inszy pomysł ??

 

p.s. zrobić to na zwyklastym reflektorku to wyzwanie :banan:

już widzę oczyma wyobraźni jak to będzie wyglądało z tubą summarycznie ... :ha:

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem do dyspozycji. Tylko musisz wiedzieć jak dokładnie ta przelotka powinna wyglądać. A najlepiej jakby popróbować bez przelotki i zobaczyć, jaka powinna być jej długość, żeby łapać ostrość przy pomocy wyciągu. Może zresztą to będzie niemożliwe. Black box jest dosyć duży i nie wiadomo jak ognisko wypadnie. W tym TAK-u, przelotka jest bardzo wąska, a wyciąg schowany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbować nie zawadzi - mamy dwa miejsca

prosta końcówka z średnicą 1,25 wkręcana zamiast złotej tubki

redukcja po wykręceniu końcówki wyciągu - krótsze toto będzie wtedy

je też mam troszkę wolnego czasu

tak więc możemy nawet dziś po robocie

problem tylko jak zamontujemy filtr wlotowy na dekiel

sam dekiel też ma jeden feler - plajstik się wyrobił i luźny jest jak cholera

 

i oczywiście jak piszesz

możemy wyjść na skautów i być poza ogniskiem bez ostrości etc

stąd też moja pomysła coby użyć tylko filtrów bez blekboxa :Salut:

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możemy dzisiaj po robocie.

Tak sobie myślę, że jak by ognisko źle wypadło, to może trzeba będzie jakiegoś barlowa gdzieś po drodze wsadzić. Ważne, żeby trzymać się okolic f/30. Bez barlowa i z aperturą 40 mm (filtr Coronado) Twój Soligor miałby coś koło f/18. Nie mówię, że to źle. Może nawet przez to dało by się krótsze czasy przy zdjęciach ustawiać, ale do wizuala może być za jasne.

Jakiej średnicy jest dekiel? 150 mm + trochę?

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PST dziś rano sprawdziłem i działa

poszedłem krok dalej i pozbyłem się gwarancji na PSt w USA :blink:

ztuningowałem śrubę główną głównego filtra :ha:

a wygląda to tak

 

] unscrew the lens barrel, complete with the tuning collar containing the etalon, from the base unit.

2] Expose a single Philips screwhead by rolling back the rubber gaiter over the etalon housing being sure to avoid touching the rear lens.

3] Screw the lens barrel back onto the base unit and mount PST on tripod to view sun.

3a] Remove the security tag over the Philips screwhead with the finger nails.

 

image005.jpg

image006.jpg

 

tu widać pod śrubką że jest 5 supportów żeby samemu ustawić sobie w którym momencie ma łapać widmo HAlpha

 

4] Remove the 12mm screw and slide aside the tuning collar to expose a series of threaded holes in a 90 degree recessed arc.

 

5] Mark the hole that the screw came from for reference.

 

6] Replace the screw into a hole two or three removed from the reference hole.

 

7] Turn the tuning collar the full range via the screwhead until the H-alpha features come into view in the eyepiece.

 

8] If no improvement repeat 7 above by moving the screw even further from the reference hole. Note: I had to use a hole 5 removed [anti-clockwise viewed from OG end] from the reference hole to get H-alpha viewing central in the tuning arc.

 

8a] Replace tuning collar and secure the Philips screw in the new selected position [eg reverse of item 4 above].

 

9] Remove lens barrel, replace rubber gaiter over tuning collar and replace lens barrel in base unit. Job complete!

 

 

 

ustawiłem całość że HAlpha łapie na środku pokrętła tuningowego a nie na końcu

wydaje mi się - a pewnie uległem złudzeniu aptecznemu :ha: że na środku jak mam ustawiony tuning filtra

lepiej widać tarczę i protuberancje na raz a nie lekko kręcąc dla tarczy a inaczej dla protuberancji

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobaczymy co z tego wyniknie

jakby cóś to sklonujem wątek (znaczy się administratory to zrobią )

do ATMu i Sprzętu

:Salut:

 

p.s. ja bym po prostu poczekał na jakieś wyniki

a w sumie z tego co już jest kroi się recenzja Coronado PST

od razu z tutorialem co i jak :helo:

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jestemy po pierwszych testach z Saywiehu

popieściliśmy oczy w PST

potem go rozkręciliśmy

 

niestety wynik tego experymentu z Newtonem nie wypadł pomyślnie

Saywiehu widział słonko ale metoda na dwóch ludzi trzymających poszczególne elementy w jednej osi

optycznej - cóż sami wiecie czym się to kończy <_<

 

na pewno się nie poddamy a docelowo mamy tu parę refraktorków

ups właśnie z jednego sama odkręciła się śrubka

ups druga

:ha:

 

o postępach oczywiście wasi spesjalni wysłannicy doniosą w stosownym czasie

jak mawiają prawnicy

bez zbędnej zwłoki :helo:

 

AstroPozdro z Białej :banan::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.