Skocz do zawartości

Okulary a powiększenie


Jazz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

starałem się znaleźć na forum wzoru do wyliczania powiększeń (średnica lustra, długość telpa, okular np. 4,5,6 mm). Czy mógłby mi ktoś podac taki wzór. Chciałbym dokupić sobie okular (mam 200/1000 z napedem na jedną oś i std okulary 10 mm i 25 mm) Co radzicie dokupić. Niestety stać mnie tylko średniej klasy okular (chciałem x-Cel 5 mm ale doczytałem że porażka).

 

Pzdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam podobny problem poszukuję okularu w miare odpowiedniego do synty 130/900 mam 10mm i 25 mm co polecacie dokupic? aby ładnie się wszystko zgrało :) a powiększenie to ogniskowa dzielona przez okular np u mnie 900/10 =powiększenie 90 razy chyba się nie myle :)

 

dyspa mnie uprzedził :)

Edytowane przez alfonso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może to wam pomoże: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12342 ?

pozdrowienia

 

Sumas pls,

jest 23.45 i ledwo zyje a chciałbym zamówić dzisiaj okular bo jutro wysyłaja mi telpa Synta 200/1000 na EQ5, 2". Prosze pomóz i doradź dwa okulary (jeden do planet drugi do DS) tak żeby było OK. Czytałem Twój temat ale to wymaga czystego unysłu.

 

Bądź litościwy.

 

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LV 5 mm jak moze z 5 mm xcel byc porazka. :Boink:

Tak powazniej nie zgodze sie z ta opinia mam tylko 12,5 xcel . Co prawda trudno oko w takiej odleglosci trzymac aby cale pole ciagle bylo widoczne ale obraz maja dobry . Sa bardziej czule na zly sprzet , nie w osi .

Tak na serio jak masz 10 mm plosla to 2" barlow projektowany do swiatlosilnych telepow x2 barlow np. soligor czy z Ak bedzie dobry.

Nawet extra okulary moga miec feler czy ktos je rozbieral i ......

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nic nie poradzę, że w pl nie można kupić naglerów,

 

tak na szybko to vixen LV 6mm i hmm długi, to zależy czy masz ciemne niebo, dobre oczy, kupe kasy, ale albo SWANA 33mm, ale lepiej 25mm, może LVW 22mm jak Ci starczy

tylko na szybko to nie powinieneś kupować, zwłaszcza okularów

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko na dobrą sprawe dostajesz z tym teleskopem 2 okulary 25 i 10 mm

więc na początek powinny Ci starczyć,

z zakupów to zamów folie baadera do obserwacji Słońca,

i może najpierw kup dobego barlowa?

a okulary zawsze zdążysz,

długi na początek Ci starczy, zobaczysz czy przez niego tło nie bedzie zbyt jasne, jak nie bedzie, to możesz mysleć o dłuższym, a jak będzie, to tylko o "szerszym" czyli jakimś szerokokątnym

to samo z 10mm, teraz za bardzo niema co z planet obserwować, więc z krótkim niemasz sie co spieszyć

 

także kase możesz spokojnie przeznaczyć np. na napęd, w paralaktyku jest on nieomal niezbędny, szalenie ułatwia obserwację, a do synty wydasz tyle co na taki krótkoogniskowy okular

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nierozumien po co ci na sam początek aż 4 okulary.?? Poczekaj dostaniesz teleskop zerkniesz przez to co dostałeł i będziesz mógl sobie sam odpowiedzieć czego ci brakuje. Jeśli cie te okulary jakie masz w zestawie niezadowolą to wtedy będzie czeba je wymienić na lepsze. Powoli, pośpiech przy kupnie sprzętu astronomicznego to zły doradca. Lepiej mieć jeden czy dwa okulary ale dobre niż 5 kiepskiej jakości!!!

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wlasnie dzisiaj odebralem Vixena LV 7mm ..jeszcze nie moglem go dobrze potestowac ale mizar przy 340x z Vixenem i barlowem 2x jest boski :)...rozdzielalem tez M15 w Pegazie ale dzisiejsza pogoda jest tragiczna wiec moglem obraz z Vixena porownac tylko do obrazu z Plossla i nie dosc ze Vixen LV najwiecej powiekszyl to jeszcze dal najbardziej kontrastowy obraz :)

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.