Jump to content

Mars 16.08.2003


Guest
 Share

Recommended Posts

Dla rozładowania napięcia na Forum, moja ostatnia fotka Marsa:

mars_2003.08.15_23h50m_ut.jpg

Nie będę pokazywał surowej klatki, bo tam poprostu gówno widać. Cały czas mam przed oczami ten filmik z Marsikiem, który był prezentowany na S&T...

Link to comment
Share on other sites

Tamten filmik był nagrywany chyba przy 30 kl/s. a więc uciekło z niego wiele informacji.Strach pomyśleć jak wyglądałyby pojedyncze klatki robione przy 5 fps :)

PS.Fota mi sie podoba :-D

Link to comment
Share on other sites

Witaj Piotrze.Dwa pytania.1-Skąd masz mapkę poglądową? 2-czemu są zamienione strony prawa z lewą? PS. SUPER foty

1. Maleńki programik "Mars Previewer II". Polecali go na stronie S&T, poszukaj proszę linku w dziale Oprogramowanie na naszym Forum, post nazywał się (chyba) "Marsjańskie programiki".

2. Strony są zamienione bo w moim talu 200K tak właśnie widać (nasadka 90°). I w swojej zarozumiałości nie pomyślałem do tej pory, że ktoś może mieć inaczej ;) Poprawię się na przyszłość.

Link to comment
Share on other sites

:) Mam nadzieję Piotrze że Cię nie uraziłem,chodziło mi bardziej o to że taka nasadka to dodatkowe straty na jakości obrazu.Nie wiem może jest ona w Tal-e niezbędna do zakresu ostrości? ??? Z góry przepraszam.
Link to comment
Share on other sites

Dlaczego fotografuję przez nasadkę - odpowiedź jest banalna:

- bez tej nasadki nie mam możliwości podczepić Vesty i ustawić ostrości. Musiałbym zamówić specjalną, 20cm chyba przedłużkę/redukcję Vesta/Tal. Wyciąg okularowy w 200K jest, nazwijmy to, nie do końca przemyślaną konstrukcją.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.