Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wiecżór, jak się macie?

Wątek znalazłem na forum tatrzańskim i jestem pod wielkim wrażeniem.

dla katowiczan mam być może ceną informację - otóż przy dobrej pogodzie widzę Babiąz bakonu - tak więc nie musze oglądać prognoz ani innych symulacji, by wiedzieć, czy opłaca się z domu wychodzić, czy nie.

Do osób, które potrafią się posługiwać symulatorem panoram mam prośbę - panorama z Góry Św. Anny (jestem w dalszym ciągu zaskoczony wtorkową widocznością) i z hałdy w Rydułtowach.

pozdr.

m

Cześć Hermit - witaj na astro :Beer: (my juz sie "znamy" :))

Jak przy każdej panoramie 2 prośby - możliwie dokładne współrzędne (na górę Św. Anny mam, więc podaj proszę na stożek w Rydułtowach) oraz kierunek, na który zrobić "zoom"

 

A propos microdema - jak pisał kiedyś Piotr (Lampka) po wygenerowaniu panoramy, kiedy przesuwa się wskażnikiem myszy po widocznym terenie, na mapie bazowej dla panoramy porusza się krzyzyk, a na pasku stanu wyświetlają sie informacje o współrzędnych i wysokości. Dzięki temu ustaliłem, że z wysypiska oglądałem sobie w poniedziałek Salatyński Wierch i Pachoła :) a we wtorek z Cieślara na prawo od Stożka majaczyła Velka Luka.

Gdyby dało się zrobić sensowne zdjęcia prawdopodonie dałbym ORJ trochę się pomęczyć z identyfikacją ;)

 

Zdjęcia ORJ - miodzio :) I czy tylko mnie Ślęża z Keprnika przypomina Babią z Gubałówki ?

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Obserwuję ten wątek już od dłuższego czasu, podobnie jak tożsame wątki na forach górskich. Jednak Wasz jest mi szczególnie bliski, bo skupia się szczególnie na widokach z Górnego Śląska. Ja sam mieszkam w Jastrzębiu Zdroju i wydaje mi się, że to nowe położenie może wnieść trochę wartości do waszej sprawy. W stronę gór staram się spoglądać codziennie, od kiedy mieszkam tu gdzie mieszkam. Chociaż mój blok skierowany jest w kierunku zachodnim, to nie przeszkadza mi to w stałych obserwacjach najbliższych mi pasm górskich. Mieszkam na 4 piętrze w bloku. Na osiedlu położonym na małej górce, która nazywam moreną a zwie się Boża Góra. Nie jest to najwyżej położone miejsce w mojej miejscowości, ale wyróżnia się w okolicy.

Najszersze widoki z mojego okna roztaczają się w kierunku Beskidu Śląsko-Morawskiego. Lysa Hora to u mnie częsty widok. Google Earth liczy tą odległość na 46 km, podobnie jak do Skrzycznego. Widoczność określam na podstawie kilku wypatrzonych przeze mnie punktów. I tak po kolei wypatruję szybu kopalni Doly w Czechach, której zielony neon? z nazwą bywa dobrze widoczny w nocy. Do tego miejsca mam ok 15 km. Później wypatruję najbliższych szczytów w czeskich Beskidach, które (jak wynika z Google) znajdują się w pobliżu miejscowości Hnojnik, a to już 35 km. Innym ciekawym punktem obserwacyjnym jest Góra Chełm 464 mnpm w Goleszowie ( 25 km, widzę ją przez balkon) i dalej Czantoria z wierzą widokową, aż po Skrzyczne i masyw Klimczoka. Tu moje widoki w tym kierunku się kończą. Być może najdalszym widocznym wzniesieniem jest szczyt Velky Javornik ( 49° 31’ 38’’ 18° 9’ 37’’ podając za czeską stroną www.turistika.cz ) o wysokości 917 mnpm. To już 56 km, ale jest zazwyczaj widoczny, jak tylko widoczny jest cały masyw.

Widoków na Babią Górę nie posiadam. Zasłania mi ją Szyndzielnia. Tatry są swoistym Świętym Gralem dla mnie i moich znajomych. Mamy obrane kilka miejsc skąd liczylibyśmy na szerokie widoki w ich kierunku, może za kilka postów ośmielę się poprosić o zrobienie panoramy w programie (sam z nim nie potrafiłem sobie poradzić). Posiadam też kilka ciekawych zdjęć z mojego bloku m.in. z całą czeską częścią Beskidu i kilka zoomów na Czantorię i Skrzyczne.

Również kilka panoram górskich własnej roboty m.in. z Wielkiego Rozsudźca, Sławkowskiego Szczytu i Krywania (dla mnie najbardziej ,,merytoryczna"). Mogę się nimi podzielić, jak tylko zajdzie potrzeba i nauczę się wstawiać zdjęcia.

Podczas najlepszego dnia obserwacyjnego od czasów powstania tego tematu ( 30.04.2007) miałem przyjemność być w Tatrach na Starorobociańskim Wierchu, zrobiłem też panoramę ze szczytu.

Tatry tego dnia były szczególne, chociaż chwilami trochę bardziej zachmurzone. Wysokie widoczne bardzo dobrze. Rano jeszcze częściowo tonęły w niskich chmurach. Po południu, tak koło 14-15, było już bardzo słoneczne.Tatry były widoczne jeszcze bardzo długo. W Namestovie i Oravskiej Polhorze jak na dłoni. W Polsce widoki na Babią z wyraźnie zarysowanymi żlebami aż po samo Bielsko, później koło miejscowości Jaworze świetnie widoczny był Beskid Morawsko-Śląski. To był szczególny dzień.

 

Może już skończę. Mam nadzieję, że udało Wam się dotrwać do końca postu. Służę pomocą. Mogę na bieżąco informować o widoczności z mojego domu.

 

P.S. Dziś widoczność marna, ale systematycznie się poprawia. Czantoria ledwo widoczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po weekendzie :-)

Ciągle mam w pamięci widoki z hałdy sprzed tygodnia. Wygląda jednak na to, że byłem tam ciut za wcześnie. Z opisów Mateusza i Michała (mlodysta) wynika, że po południu Tatry Zachodnie były dostępne bez większych trudów dla nieuzbrojonego oka. Ja patrzyłem około 13. i musiałem nieźle wytężyć wzrok przez lornetkę, żeby je dostrzec. Z tego też powodu zdjęcia nie będą takie, jakie powinny być. Ale po kolei.

 

Najpierw Beskid Śląsko-Morawski. Tak dobrze widoczny bywa niezwykle rzadko. Na Lysej Horze przez lornetkę widziałem wieżę widokową.

04ebd85b87fc54d5m.jpg

75f18752a7364e3cm.jpg

 

Nieopodal zza płaskiego horyzontu Bramy Morawskiej wystawały dwa kominy elektrowni w czeskich Detmarovicach. Po prawej stronie zdjęcia dachy bloków w Żorach.

9d0c5cb4fd91ae25m.jpg

 

Wypatrywanie Pradziada nic nie dało. Nie mogłem za to nie ustrzelić ponownie Góry Św. Anny i elektrowni Halemba.

fabed25bde13e8e4m.jpg

 

W Beskidach Babia i Pilsko wznosiły się wyraźnie i ze szczegółami.

1e5ef721bf84e341m.jpg

548cf3b96902766dm.jpg

 

I w koncu Tatry Zachodnie i Wysokie. Żeby były widoczne konieczna była ekstremalna obróbka.

eb3cf9451b8a1ca2m.jpg

903873cb71436e7bm.jpg

 

Wygląda na to, że na dobre zdjęcia Tatr z Katowic przyjdzie mi jeszcze trochę poczekać ;-)

 

--- --- --- --- ---

 

Elcupa, witaj na forum :-)

Jeśli podasz współrzędne swojego punktu obserwacyjnego, to zrobię panoramkę. Nie mogę się doczekać tych zdjęć ze Starorobociańskiego :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Z opisów Mateusza i Michała (mlodysta) (...)

Rzuc okiem na moją sygnaturkę ;)

 

Z wysypiska Tatry Zachodnie nieuzbrojonym okiem były widoczne jako wyraźne rozjaśnienie na horyzoncie (za słabo wystają nad Beskidami). Przez lornetkę rewelacyjnie.

 

Kapitalne zdjęcia. Wilekie dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również witam PPB. Kominy elektrowni w Detmarovicach mam przed oczyma nawet teraz, w końcu to tylko 10 km. Podobnie widoczna jest ,,blokowiskowa,, część miasta Orlova.

30.04. podczas mojej nieobecności, mój tata obserwował hale Beskidu Śląskiego jak i budynki na Lysej Horze gołym okiem.

Zdjęcia ze Starorobociańskiego zamieszczę, jak tylko uda mi się zalogować w fotosiku. Jednak prócz czystogórskich widoków tego dnia obserwacja np. Babiej Góry nie była szczególnie widowiskowa. Pomiędzy Babią a Pilskiem wisiał szary wyglądający jak smog wał brudniejszego powietrza. Być może najlepsze widoki ominęły mnie z powodu pory, w której znajdowałem się na szczycie. Godzina 12 to jednak nie najlepszy moment na obserwacje. Choć przy podejściu pod Ornak czuć było w powietrzu, że z widocznością jest dobrze, kiedy tylko raz po raz zaczęły się wynurzać szczyty Tatr Wysokich. Panorama ze szczytu zajmuje 8 MB, mam nadzieję, że z tego powodu nie będzie problemów z umieszczeniem jej tu.

 

Moje współrzędne to (według google) 49° 57’ 26’’ 18° 34’ 06’’ + 15 metrów, a dane jednego z miejsc które mnie ciekawi to 49° 57’ 08’’ 18° 36’ 28’’ + 30 metrów

 

 

P.S. Jak uczynić miniaturki umieszczane przez was większymi? Dla mnie to duża zagadka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podejścia na Ornak, widok w stronę Tomanowego Wierchu i Czerwonych Wierchów, godzina 8.56

 

fbd43bc5fe12b091m.jpg

 

Panorama ze Szczytu, 12.10

 

605277d0305cd412m.jpg

 

 

Z Suchego Wierchu Ornaczańskiego, godzina 9.20

 

17bc723d2ee1f84fm.jpg

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Próbowałem wyszukać więcej informacji na temat samej elektrowni Detmarovice jak i jej kominów, ale do tej pory takiej informacji nie znalazłem. Na moje oko wyglądają na ponad 200 metrów, ale pewnie nie o taką informację Ci chodziło.

 

Umieszczam jeszcze kilka zdjęć, próbka możliwości obserwacyjnych z mojego mieszkania.

 

1 i 2. Widok z okna w kierunku Lysej Hory:

 

 

aba82e8f0eee5542m.jpg

 

68c7f2f3c7341e22m.jpg

 

 

3. Widok z balkonu w kierunku Równicy i Góry Chełm

 

 

bae4bf83163acaebm.jpg

 

 

4 i 5. Skrzyczne i pasmo Baraniej Góry

 

 

0b512451d5b77c24m.jpg

 

50b0412b7f294cf3m.jpg

 

 

6. Kopalnia Doly

 

323ec8479a86fa95m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Jak uczynić miniaturki umieszczane przez was większymi? Dla mnie to duża zagadka.

Klikaj w IMG na początku linku ;-) Ewentualniee, kiedy wyświetli Ci się miniatura, to usuń ostatnią literę 'm' w adresie.

 

Z pierwszej lokalizacji którą podałeś powinno być widać nawet Małą Fatrę (jeśli tylko drzewa nie zasłonią). Na Tatry nie ma co liczyć, ale na osłodę pozostaje Babia. Jest też szansa na Jesioniki.

961e67172a603abam.jpg

Drugą lokalizację zrobię jutro.

 

Piękne te zdjęcia z Tatr. Widać, że śmiało można zacząć sezon w Tatrach Zachodnich :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie o taką, kiedyś sam je mierzyłem , wyszło mi 245m i chciałbym to zweryfikować :lol:

 

Witam :Salut:

Ja kiedyś gdzieś czytałem że mają 300m,byłem kiedyś przy samej elektrowni ale wówczas był tylko jeden komin (zwężający sie ku górze),drugi wybudowano w latach 90' :Salut:

 

Ps.w środę też widziałem je z Biskupiej Kopy ale na zdjeciu mi nie wyszły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klikaj w IMG na początku linku ;-) Ewentualniee, kiedy wyświetli Ci się miniatura, to usuń ostatnią literę 'm' w adresie.

 

Dzięki za instrukcje już udało mi się obejrzeć Twoje zdjęcia.

To rzeczywiście były warunki roku.Brawo :brawo:,cos musi w tym być ze najczęściej Tatry widać od Nas w maju. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pierwszej lokalizacji którą podałeś powinno być widać nawet Małą Fatrę (jeśli tylko drzewa nie zasłonią). Na Tatry nie ma co liczyć, ale na osłodę pozostaje Babia. Jest też szansa na Jesioniki.

961e67172a603abam.jpg

Drugą lokalizację zrobię jutro.

 

Piękne te zdjęcia z Tatr. Widać, że śmiało można zacząć sezon w Tatrach Zachodnich :-)

 

:Salut: W tej symulacji Mała Fatra jest widoczna od 158 do 162 stopnia a Pradziad na 279 :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej chłopaki, właśnie sobie uświadomiłem że jak oglądałem ostatnio (w czwartek wieczorem) zachód Słońca z górki z Pierśćca (około 6km na NE od Skoczowa) to widziałem wtedy Pradziada :helo:

 

:Salut: Fotki Pradziada

Ze wsi Lubrza koło Prudnika i z okolic Krapkowic :Salut:

Pradziad_Lubrza.JPG

Pradziad_z_okolic_Krapkowic.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mateusz

w internecie znalzłem położenie hałdy rydułtowskiej okreśłone na 50°3'50"N 18°26'28"E. Gorzej jest z wysokością, ale przyjmując, że ma 120 metrów wysokości (najczęście jspotykana informacja), to spokojnie można założyć, że jej wierzchołek sięga 400 m n.p.m. Jest naprawdę wielka - tak ją było widać 01 maja z G. Św. Anny:

halda.jpg

Ja mieszkam w Sosnowcu - Zagórzu (dobra nazwa, prawda?) i z balkonu wiele nie widze, bo po pierwsze blok położony w niższej części osiedla, a na dodatek parter <_< Żeby zobaczyć coś wiecej musze się udać na wzgórze na ulicy Lenartowicza, ale czy warto, moge sprawdzić w domu - i tak np. 30 kwietnia było warto:

zbalkonu.jpg

"punkt obserwacyjny" to w przybliżeniu 50°17'30''N 19°11'40''E, 320 m n.p.m. horyzont niezasłonięty od NW po S (widać Skrzyczne, dalej na SW zasłaniają bloki, ale znam inne dobre miejsca w Sosnowcu, gdzie cały południowy horyzont jest czysty)

A ponieważ Was bardzo lubię i nie mogę znieść ciszy w wwątu, to żebyście się nie nudzili taki link zapodam: http://www.skyscrapercity.com/showthread.p...493&page=17 (i strona wcześniejsza)

(nieskromnie zwrócę uwage na pociętą, zamieszczoną przeze mnie panoramę z kopca - Kolega ORJ będzie miał nieczęstą okazję poprawić błędy przy cyferkach i pouzuzpełniać panoramę). Enjoy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mateusz

w internecie znalzłem położenie hałdy rydułtowskiej okreśłone na 50°3'50"N 18°26'28"E. Gorzej jest z wysokością, ale przyjmując, że ma 120 metrów wysokości (najczęście jspotykana informacja), to spokojnie można założyć, że jej wierzchołek sięga 400 m n.p.m. Jest naprawdę wielka - tak ją było widać 01 maja z G. Św. Anny:

 

Żartujesz, że to foto było robione z Góry Świętej Anny :o Jaka to jest odległość w linni prostej? (a może tylko tak na pierwszy rzut oka wydaje mi się daleko :/) Kształt z tej perspektywy ma ciekawy :) i rzeczywiście widać, że ma trochę metrów wysokości...

 

Swoją drogą pojawia się pytanie, skąd jeszcze można ją zobaczyć? ;)

 

EDIT: Sorry, źle przeczytałem na początku. Myślałem, że to G. Kamieńsk i jakoś jej gabaryty i wysokość oraz kształt (a co najważniejsze odległość) mi nie pasowały do zrobionego zdjęcia. Do Kamieńska z Góry Św. Anny jest mniej więcej 100km, więc i gabaryty musiałyby być mniejsze.

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem Stożek rydułtowski w czwartek z autostrady obok G Św.Anny El.Rybnik i B.Morawskoslaski ale strasznie mdły.(jak wracałem z wycieczki)

 

Stozek rydułtowski ma 406mnpm. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.