Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj z hałdy murckowskiej Beskidy w mgle (?) i bez szans na Tatry, ale za to pięknie było widać Babią zaśnieżoną, Pilsko sowicie zakryte białym puchem i w tym samym stanie Skrzyczne. Może pięknie to za dużo powiedziane, bo najwyższe góry dostępne były tylko w lornetce i przez szarzyznę, ale stoki wyraźnie odcinały się bielą i ukazywały bryłę szczytu, czyli to, czego tak bardzo nam z hałd brakuje. Są nadzieje na podobne lub lepsze warunki w tym tygodniu, więc nie zaśpijcie ich przy generatorach krajobrazów ;)

Hmm, mam zupełnie inne odczucia po pobycie na wysypisku - tzn. Skrzyczne nienajgorzej, wzniesienia między Babią i Pilskiem całkiem całkiem, natomiast sama Babia, Pilsko i Polica - bez szans. Może to kwestia zbyt słabej lornetki (9-27x25, niewyraźne obiekty widać przez nią gorzej niz gołym okiem).

 

Podobne warunki nic nie dadzą. Potrzeba znacznie lepszych. Co do "zaspania" - nie martw się, prawdopodobnie jestem na miejscu obserwacji najczęściej z nas wszystkich ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, mam zupełnie inne odczucia po pobycie na wysypisku - tzn. Skrzyczne nienajgorzej, wzniesienia między Babią i Pilskiem całkiem całkiem, natomiast sama Babia, Pilsko i Polica - bez szans. Może to kwestia zbyt słabej lornetki (9-27x25, niewyraźne obiekty widać przez nią gorzej niz gołym okiem).

 

Przez takie bino nie miałeś szans na Babią, już nie mówiąc o tym, co zwykle podkreślam, że na wysypisku widoczność jest jednak gorsza niż w Murckach. Razem z PPB zauważyliśmy, że dzisiaj w odległości do mniej więcej 40 km na południe widoczność była rewelacyjna - Tychów takich jak dzisiaj w binie do tej pory nie widziałem wiele razy - natomiast przed ścianą Beskidu Śląskiego unosiła się siwa maź zakrywająca góry w takim stopniu, że w lornetce (gołym okiem nie) można było zobaczyć śnieg i zabudowania miasteczek leżących przy samych stokach. Babią i Pilsko widziałem tylko w swojej lornetce, z kolei w binie Pawła jakoś nie mogłem się ich doszukać, ale to bardziej kwestia przyzwyczajenia się do swojego sprzętu. Tatry poza zasięgiem, mimo że na kamerkach świetnie widoczne z ładnie podświetlonym śniegiem na stokach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj niska wilgotność (30%), brak zachmurzenia w Kce i nad Tatrami, w miarę niska temperatura, czyli w teorii idealne warunki na góry. O 16 próbujemy z PPB raz jeszcze, po wczorajszym niepowodzeniu, zapolować na Tatry z Murcek. Gdyby przez przypadek ktoś tamtędy o tyj porze przechodził :P, to zapraszamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj niska wilgotność (30%), brak zachmurzenia w Kce i nad Tatrami, w miarę niska temperatura, czyli w teorii idealne warunki na góry. O 16 próbujemy z PPB raz jeszcze, po wczorajszym niepowodzeniu, zapolować na Tatry z Murcek. Gdyby przez przypadek ktoś tamtędy o tyj porze przechodził :P, to zapraszamy.

 

Witam :Salut: Dziś do godz. 14 pomimo wiatru i rozpogodzeń warunki były gorsze niż wczoraj,no ale teraz??Powodzenia Panowie.napiszcie o warunkach. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut: Dziś do godz. 14 pomimo wiatru i rozpogodzeń warunki były gorsze niż wczoraj,no ale teraz??Powodzenia Panowie.napiszcie o warunkach.

 

Mało powiedzieć fatalne... Nie widać nic, choć na ICM wygląda to dzisiaj obiecująco. Na górach mleko, brak Babiej i Pilska a Tatry to co najwyżej na widokówkach :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało powiedzieć fatalne... Nie widać nic, choć na ICM wygląda to dzisiaj obiecująco. Na górach mleko, brak Babiej i Pilska a Tatry to co najwyżej na widokówkach :(

 

:Salut: To dzięki za info bo przed chwilą kusiło mnie by iść na dach. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało powiedzieć fatalne... Nie widać nic, choć na ICM wygląda to dzisiaj obiecująco. Na górach mleko, brak Babiej i Pilska a Tatry to co najwyżej na widokówkach :(

Właśnie wróciłem z wysypiska. Dziś chyba było tam troche lepiej niż na hałdzie murckowskiej - standardowy od kilku dni widok - niewyraźny Beskid Mały i majaczące Skrzyczne. Ciekawe, czy w Jaworznie coś wypatrzyli <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak Babiej i Pilska

Tym razem zaprotestuję ;-P Babia piękna i ośnieżona, choć gołym okiem ledwo dostrzegalna. Pilsko co prawda za drzewami (nie chciało nam się na szczyt hałdy drałować), ale za to Romanka odważnie się wychylała zza Beskidu Małego. A Tatry pewnie były o wschodzie słońca ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzis Tatry poza (moim) zasięgiem. Natomiast Polica całkiem wyraźna, przez lornetkę cudowny widok Babiej (na tyle dobrze, że widać żleby, ale nie na tyle dobrze żeby zrobić sensowne zdjęcie - pomimo zwiększenia kontrastu Babia ledwo widoczna) i jak przestaje wiać tak, że przewraca, to widac przez lornetkę wieżę na Skrzycznem. Pilska nie widać. Takie warunki były ok 16:00.

:Salut:

ba.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzis Tatry poza (moim) zasięgiem. Natomiast Polica całkiem wyraźna, przez lornetkę cudowny widok Babiej (na tyle dobrze, że widać żleby, ale nie na tyle dobrze żeby zrobić sensowne zdjęcie - pomimo zwiększenia kontrastu Babia ledwo widoczna) i jak przestaje wiać tak, że przewraca, to widac przez lornetkę wieżę na Skrzycznem. Pilska nie widać. Takie warunki były ok 16:00.

:Salut:

 

Witam :Salut:

Zazdroszczę,czułem że są dziś warunki lepsze.Chętnie bym poszedł na dach,ale czas niestety od wczoraj głównie spędzam leżąc-ciężko niezdrowy w łóżeczku :wacko:

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

Zazdroszczę,czułem że są dziś warunki lepsze.Chętnie bym poszedł na dach,ale czas niestety od wczoraj głównie spędzam leżąc-ciężko niezdrowy w łóżeczku :wacko:

Pozdrawiam :Salut:

 

Paweł był dzisiaj z rana na hałdzie i donosił (ale nie SB) o kiepskich warunkach na południu a bardzo dobrych w innych kierunkach.

 

Kiepska sprawa z tą widocznością. Stwierdziłem już, że wnioskowanie o widzialności gór na podstawie prognoz ICM (wilgotność, wiatr, zachmurzenie) sprawdza się może w 5% przypadków, tak samo wygląd szpitala z mojego okna (to nawet lepszy prognostyk gdyby nie to, że przejrzystość powietrza, jak się okazuje, w naszym przypadku wcale nie gwarantuje gór). W zasadzie jedyna rzecz przekonująca mnie do dzisiaj, to wygląd chmur przy horyzoncie. Im dalej są one rozpoznawalne po kształcie, tym większa szansa na brak mleka pod Beskidem. Ideałem byłaby jakaś kamerka od nas (lub z Tychów) w kierunku południowym, choć aby spełniałą ona swoją rolę, musiałaby być jakości i rozdzielczości conajmniej tych z zakopane online. A może coś takiego gdzieś jest w necie...

 

PS. ORJ wracaj szybko do zdrowia!

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł był dzisiaj z rana na hałdzie i donosił (ale nie SB) o kiepskich warunkach na południu a bardzo dobrych w innych kierunkach.

 

Kiepska sprawa z tą widocznością. Stwierdziłem już, że wnioskowanie o pogodzie na podstawie prognoz ICM (wilgotność, wiatr, zachmurzenie) sprawdza się może w 5% przypadków, tak samo wygląd szpitala z mojego okna (to nawet lepszy prognostyk gdyby nie to, że przejrzystość powietrza, jak się okazuje, w naszym przypadku wcale nie gwarantuje gór). W zasadzie jedyna rzecz przekonująca mnie do dzisiaj, to wygląd chmur przy horyzoncie. Im dalej są one rozpoznawalne po kształcie, tym większa szansa na brak mleka pod Beskidem. Ideałem byłaby jakaś kamerka od nas (lub z Tychów) w kierunku południowym, choć aby spełniałą ona swoją rolę, musiałaby być jakości i rozdzielczości conajmniej tych z zakopane online. A może coś takiego gdzieś jest w necie...

 

:Salut: Ja często korzystam z kamer z Lysej Hory, niezmiernie przydatne przed wypadem w Beskidy. :D

ta pierwsza jest z staciji meteo(na wprost góra Smrk 1276)

druga z tarasu budynku stacji przekaźnikowej pod wieżą(na horyzoncie ładnie widać Javorniki i

dalej,w dole sztuczny zbiornik wodny-Šance)

 

http://www.abmmorava.cz/kamery/benn.jpg

http://www.lysa-hora.cz/decam.htm

 

Polecam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówiłeś przy ostatnim spotkaniu trzeba będzie zapolować na Pradziada. Żeby jednak szanse były chociaż minimalne, to wydaje mi się, że jedyna sensowna lokalizacja w tym celu jest w Kostuchnie. Nawet to może być za mało, więc sprówoałbym nowo poznaną lokalizację w Mikołowie koło masztu radiowego - ciekaw jestem czego jest ona warta. ORJ jesteś w stanie oszacować odległość od nas pod Pradziada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówiłeś przy ostatnim spotkaniu trzeba będzie zapolować na Pradziada. Żeby jednak szanse były chociaż minimalne, to wydaje mi się, że jedyna sensowna lokalizacja w tym celu jest w Kostuchnie. Nawet to może być za mało, więc sprówoałbym nowo poznaną lokalizację w Mikołowie koło masztu radiowego - ciekaw jestem czego jest ona warta. ORJ jesteś w stanie oszacować odległość od nas pod Pradziada?

 

Czesć Mateusz odległość do Pradziada z Katowic to ok.125km,wcale nie tak źle,muszę podkreslić że obserwacje może uprościć pomarańczowe niebo po zachodzie,wogóle wydaje mi się że na zachód zawsze panują lepsze warunki niż na Południe,co zresztą z PPB też zauważyłeś.Najlepej z naszego regionu udało mi się oglądać Jesioniki i G.Opawskie z Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śl.,w całej okazałości.No i ze Wzgórza Wandy z wieży triangulacyjnej ale to było wiele latek temu,gdy jeszcze stała.Polecam hałdę"Skalny"obok elektrowni Łaziska,osobiście nie byłem ale zaliczę w niedługim czasie,a na pewno jest już dostępna bo ją ugasili i nie gazuje. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut: Kolejne odległe widoki,co prawda daleko od Nas.

Karpaty Ukraińskie z Połoniny Wetlińskiej

Ps.Jeżeli ktoś rozpoznaje więcej wierzchołków z tej panoramy.-Zapraszam do uzupełnień. :Salut:

 

Acha jeszcze jedno

Jeżeli PPB fotografował Górę św.Anny z Kostuchny to Pradziad powinien być tam osiągalny. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.