Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Jestem tutaj nowym uzytkownikiem , mieszkam w Łodzi , przeczytalem caly ten watek, obejrzalem wszystkie zdjecia praktycznie,(zajelo mi to kilka dni), a na pewno wszystkie zwiazane z Tatrami, bo uwielbiam Tatry i jestem pod wrazeniem niektorych zdjec, bo sa porazajace :) Ale do rzeczy, przewinal sie w temacie watek ogladania Tatr z Gory Kamiensk, badz jak kto woli Hałdy Belchatowskiej, otoz faktycznie jest to jak napisalscie niemozliwe raczej, aczkolwiek niepotwierdzone, bo osobiscie bylem na tej Haldzie, ale wtedy mowiac krotko pogoda do ciekawych nie nalezala, ale prawie na pewno niestety niemozliwe jest ogladanie Tatr z tej Gory, a szkoda... =

 

Witaj Magro!

 

Podziwiam i gratuluję za wytrwałość w czytaniu wątku :)

 

Jeżeli chodzi o lokalizację, z której obserwujesz, to bez dwóch zdań należy jednak do wymagających. Cięzko będzie Ci doszukać sie pewnie widowiskowych i wysokich wzniesień terenu.

 

Na Twoim miejscu skupiłbym sie na dwóch rzeczach. Po pierwsze, z Hałdy, zbadałbym dostepność Beskidzkich wzniesień, bo na Tatry oczywiście nie masz żadnych szans. I nawet to może okazac się niemozliwe przez Wyżynę Górnośląską.

 

Po drugie próbowałbym (w nocy) ustrzelić z Hałdy jakiś wysoki i migoczący szczyt budowli (konstrukcji) w Warszawie. Niektóre obiekty są tutaj na prawdę wysokie i dobrze oświetlone, więc wcale nie wykluczałbym mozliwości takich obserwacji. Choć, z drugiej strony, to prawie 150km odległości w linii prostej, czyli więcej niż miedzy nami (Katowicami) a Tatrami :/ Tym nie mniej oświetlenie może zniwelować te różnice w dostrzegalności.

 

Tak czy inaczej tajemnic masz wiele i życze powodzenia na drodze ich odkrywania. :)

 

 

Pozdrawiam,

M

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Obecnie, kiedy nasz temat przeżywa jeden z wielu krótkich zastojów, panuje sezon ogórkowy, przypomniałem sobie, że jak dotąd nie umieściłem zdjęć z mojej wyprawy na hałdę w poszukiwaniu dalekich widoków. Tak jak pisałem, pogoda nie dopisała i była to ciekawa wycieczka bez ciekawych widoków. Umieszczam kilka zdjęć.

 

1. Widok na Beskid Mały, na pierwszym planie kopalnia, elektrownia i osiedle Zofiówka.

 

9f6dcd390dae5b73m.jpg

 

 

2. Masyw Czantorii , Góra Chełm w Goleszowie.

 

ec86dc32a50cd7d1m.jpg

 

 

3. Hałda Rydułtowska.

 

f334b478049514c0m.jpg

 

 

 

4. Czantoria, Równica, Barania Góra

 

402551082f512179m.jpg

 

 

 

5. Centrum miasta, w głębi Dolina Olzy ( gdzieś tam powinna wystawać Mała Fatra)

 

8b8dfa3901acdb2dm.jpg

 

 

 

6. HDR z hałdy, po lewej w najdalszym planie, hałda kopalni Borynia. Najwyższy punkt w mieście.

 

2af95431f214a31cm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meldunek z godziny 20.10 : wiatr przywiał nową, świeżą masę powietrza, że aż widoczność wzrosła w Jastrzębiu może i nawet do 9/10. Słońce oświetla stoki uwydatniając szczegóły, zrobiło się naprawdę ładnie.

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meldunek z godziny 20.10 : wiatr przywiał nową, świeżą masę powietrza, że aż widoczność wzrosła w Jastrzębiu może i nawet do 9/10. Słońce oświetla stoki uwydatniając szczegóły, zrobiło się naprawdę ładnie.

 

Witam :Salut: ,

 

potwierdzam, na hałdzie w Jaworznie(po godz.20.00) Tatry pięknie oświetlone zachodzącym słońcem(pięknie przewiało + ochłodzenie) :D! ,postanowiłem czym prędzej wejść jeszcze na wieżę u mnie, ale to już były ostatnie tchnienia "majestatu gór"... zaszło słońce :angry: .A to była dzisiaj wielka szkoda dla mnie, ponieważ byłem o krok od Doroty...

Muszę przejrzeć materiał to wtedy spróbuję coś powklejać.

 

P.S.

Ciekawe jak tam czujność u pozostałych??

 

Pozdrawiam :D

MT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak tam czujność u pozostałych??

 

No, nie uśpiona. Z Kostuchny Babia Góra widoczna chyba najlepiej od wielu miesięcy. Po prawej stronie widać najprawdopodobniej Tatry (zachodnie?)- może ktoś wie co dokładnie? Lewa strona od Babiej (Łomnica+otoczenie) niestety za mgłą/chmurami słabo widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Magro!

 

Podziwiam i gratuluję za wytrwałość w czytaniu wątku :)

 

Jeżeli chodzi o lokalizację, z której obserwujesz, to bez dwóch zdań należy jednak do wymagających. Cięzko będzie Ci doszukać sie pewnie widowiskowych i wysokich wzniesień terenu.

 

Na Twoim miejscu skupiłbym sie na dwóch rzeczach. Po pierwsze, z Hałdy, zbadałbym dostepność Beskidzkich wzniesień, bo na Tatry oczywiście nie masz żadnych szans. I nawet to może okazac się niemozliwe przez Wyżynę Górnośląską.

 

Po drugie próbowałbym (w nocy) ustrzelić z Hałdy jakiś wysoki i migoczący szczyt budowli (konstrukcji) w Warszawie. Niektóre obiekty są tutaj na prawdę wysokie i dobrze oświetlone, więc wcale nie wykluczałbym mozliwości takich obserwacji. Choć, z drugiej strony, to prawie 150km odległości w linii prostej, czyli więcej niż miedzy nami (Katowicami) a Tatrami :/ Tym nie mniej oświetlenie może zniwelować te różnice w dostrzegalności.

 

Tak czy inaczej tajemnic masz wiele i życze powodzenia na drodze ich odkrywania. :)

Pozdrawiam,

M

Heh gdybym mial mozliwosc dojechania tam w nocy , to moglbym to zrobic a tak ciezko, dlatego na razie musze skupic sie na okolicach samego miasta, w koncu od czegos trzeba zaczac, a jeszcze mam przy okazji dwa pytania dotyczace Beskidow, poniewaz na poczatku sierpnia bede na obozie w Istebnej:

Po pierwsze co moge dojrzec z gor w okolicy Istebnej i jakie tam sa szczyty-nazwy, bo nie jestem biegly w Beskidach i drugie pytanko co moge dojrzec z Szyndzielni oprocz Bielska, Skrzycznego, bo wiem ze bede wjezdzal na Szyndzielnie, pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż... spóźniłem się, trudno <_< .

Sam dojazd do mojej wieży zajął paręnaście minut a to wystarczyło, żeby... zaszło słońce.

Niestety ze zdobytego materiału nadaję się dosłownie jedno nieobrobione zdjęcie - z Jaworznickiej hałdy

bo potem było już tylko gorzej i gorzej:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6892af3e2c576419.html,

 

Jestem ciekaw co tam ORJ uwidocznił,

ponieważ dostał ode mnie info, przed wyjazdem na wieżę a "wierchy" wtedy jeszcze były widoczne??

ICM podaje, że jutro będzie chłodniej :D ...no to zobaczymy.

Może się znajdzie czas, aby odwiedzić starą, dobrą wieżyczkę p.poż. na Kosztowach??

 

@mkostuch:

o ile na lewo od Babiej to Łomnica itd.(Tatry wysokie)-jest OK, o tyle na prawo od niej czyśbyś widział Tatry??

Z jakiej wysokości robiłeś/widziałeś górki?A może posiadasz jakieś fotki, mile widziane.

 

Pozdrawiam :Salut:

MT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mkostuch:

o ile na lewo od Babiej to Łomnica itd.(Tatry wysokie)-jest OK, o tyle na prawo od niej czyśbyś widział Tatry??

Z jakiej wysokości robiłeś/widziałeś górki?A może posiadasz jakieś fotki, mile widziane.

 

Z Kostuchny... Z palcem w nosie :P Tatry Zachodnie są tam statystycznie lepiej i częściej widziane, niż Wysokie. No a obserwacje musiały/powinny ;) być dokonane z Hałdy w Kostuchnie, sądząc po lokalizacji Piszącego.

 

Nie dziwie się, że wczoraj zaskoczyły Was dobre warunki. W Wawie też się rozpogodziło i przez moment chmury były widoczne aż po sam horyzont zachowując kontury. Widać było idealnie, choć niestety bez lornetki, mniejsze miasta i miasteczka okalające Warszawę od południa, których odległość od mojego miejsca zamieszkania przekraczała niekiedy 30km. To odległość, nawet trochę większa, niż z Murcek do Tychów, a wiem, że jak widać Tychy aż tak dobrze, to pojawiają się Tatry - stąd domysły :)

 

 

Pozdrawiam,

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :Beer:

 

W nawiązaniu do wczorajszego dnia...

Michał miał pecha bo na tarasie nic mu się nie udało ale na hołdzie także mi się udało do jego zdjęcia dodaje swoje.

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d52698161cadcb0f.html

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/be6a608d113c7e20.html

 

a teraz idę polukać bo cosik szybko chmury bigną... :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jak wracałem z Tychów ładnie było widać Łysą. A jak dziś z Tatrami ?

 

Cześć :Salut:,

 

u mnie ok.16.00 jedna wielka beznadzieja :angry: a to znaczy, że ostatnimi czasy lepiej widziałem Tatry niż dzisiaj Beskid.Zdecydowanie lepsza przejrzystość była dziś rano.Kiedy jechałem dziś o 7.00 przez Morgi, nad Beskidem utworzyło się jasne tło, które od góry stykało się z ciężkimi chmurami natomiast Beskid mocno konstrastował.Niestety nie zatrzymywałem się, czas mnie gonił.

 

Kamerki on-line jak do tej pory pokazują Tatry skąpane w chmórkach.Wątpie żeby się polepszyło...

 

P.S.

Czy ktoś ma jakieś zdjęcia z dnia wczorajszego?Warunki były przednie!

 

Pozdrawiam :D

MT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z tarasu. W Beskidzie chmury już powoli znikają więc prawdopodobnie Babią lada moment będzie bardzo dobrze widać. Co do Tatr , ponieważ mam słaby wzrok , rokuję że lada moment może być dobra widoczność, bo kamerka od dłuższego czasu pokazuje że są wysokie chmury.

więc wszyscy na straż :dobrze:

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno,

 

czekałem, aż w końcu ktoś zamieści zdjęcie z blokowisk na Brzęczkach.Super!Kurcze zazdroszczę ludziom,

że bez wychodzenia z domu mają taki "skarb" przez balkon.Zdjęcie było strzelone gdzieś końcem zimy a początkiem wiosny, widać

gołe drzewa itd.Tak jak pisałem wcześniej, mam w planach złożyć osobiście wizytę wieżyczce na Kosztowach(czy są może chętni?).

Jest znacznie wyżej niż dachy najwyższych bloków na Brzęczkach, co się musi przełożyć pozytywnie na widok Tatr.

Kto wie, może z tamtąd widać szczyty Tatr Zachodnich, jak z Kostuchny? Wiem, że jest bardziej na położona

na zachód no ale ta wysokość może się do tego przyczyni...

Warto też przy okazji bycia tam zrobić panoramkę samego Beskidu, jest tylko jeden szkopół - centralnie

przez Diablak przechodzi... maszt TV!

 

P.S.

Dzisiaj byłem poraz drugi na tarasie, po godzinie 20.00, poza tym, że Beskid lepiej się miał, niebyłem w stanie

dostrzec Tatr.

 

Pozdrawiam

MT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut:

Witam serdecznie :Salut: Widzę że powiększyła się zaloga zainteresowanych tematem :D

 

A więc właśnie:Dostałem info od Michała,czym prędzej udałem się na dach

i doslownie w ostatnim momencie udało mi się uchwycić Tatry zanim pogrążyły się w mrocznym cieniu

chmur.(chyba gdzieś około godz 20.20)

Dodaję miniaturkę niestety nie specjalnie doskonała,musiałem zmienić nieco kontrast,bo w oryginale fotka wyszła mi zbyt ciemno.

 

-od komina na lewo grupa Lodowego i Łomnicy

-za kominem Staroleśna

-na prawo od komina ponad wierzchołkiem Urwanicy-Gerlach.

tatry_z_dachu.JPG1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh jak ja Wam zazdroszczę takich widoków z domu. Ja muszę przejechać conajmniej 20km do Tychów żeby zobaczyć Tatry a i tak nie ma tam takiej panoramy. Żeby dojechać na Wasze punkty widokowe to potrzebuje conajmniej godziny i mogę nie zdążyć. Na szczęście już w poniedziałek jadę w Tatry i będę mógł nacieszyć się ich widokiem :banan:

 

PS Dziś na kamerkach internetowych Tatry dość dobrze widoczne. Ciekawe jak jest od Was. Może znowu dacie jakieś fajne foty:)

 

Widok z Mysłowic faktycznie jest przepiękny. Nawet w Tatry jeździć nie trzeba. Widok porównywalny z tym spod Nowego Targu :D

Edytowane przez Tusha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak...

 

Michał - Zauważyłeś, że Beskidy tak słabo widoczne i, jak to fajnie okresliłeś, ostatnimi czasy lepiej było widać Tatry. Tak sobie przy tej okazji przypomniałem, że rok temu - baa pół roku temu - widoczność była prawie codziennie tak zła, że nie dość, że nie było widać Beskidów (cały czas mówię o lokalizacjach Murcki, Kostuchna), to zdarzało się nawet, że Tychy były stamtąd prawie nie widoczne.

 

Także jestem osobiście zaskoczony (pozytywnie oczywiście), że tak często piszecie o dobrych warunkach i że robicie tak świetne fotki Tatr, bo jeszcze niedawno można było takich ze świeczką szukać.

 

A skoro już o zdjęciach mowa, to fotka z cytowanego przez mlodysta forum jest masakryczna :))) Po raz kolejny zaskakuje mnie brak przesłaniających Tatr Beskidów (chyba tylko w Katowicach występuje ten problem ;)).

 

 

Pozdrawiam,

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

Dodaję zdjecie lotnicze które mogę zaprezentować dzięki mojemu znajomemu,który wykonał je z wysokości około 300m w listopadzie 2006 ponad Katowicami-Szopienicami.

Na pierwszy rzut oka wydawało mi się że ponad Skrzycznem i pasmem Klimczoka widać ośnieżoną Małą Fatrę,no ale niestety to tylko chmury.Faktycznie to żeby ją zobaczyć ,musiałby lecieć chyba jeszcze kilkaset metrów wyżej,ale myslę że była by mniej więcej właśnie w tym miejscu.

 

(Ps.niestety pomimo moich starań i wielkiej pomocy PPB w nauczeniu mnie Microdema nie udało mi się zrobić jak na razie udanej symulacji )

Dlatego proszę specjalistów w miare mozliwości o sprawdzenie,z jakiej wysokości Mała Fatra ukazała by się z nad Beskidów obserwując z ponad Katowic. :D

 

W przygotowaniu mam opis szczytów i obiektów do tej fotki.

 

Pozdrawiam :D:Salut:

 

Link

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/87aabaa23b6eb007.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut:

Witam serdecznie :Salut: Widzę że powiększyła się zaloga zainteresowanych tematem :D

 

A więc właśnie:Dostałem info od Michała,czym prędzej udałem się na dach

i doslownie w ostatnim momencie udało mi się uchwycić Tatry zanim pogrążyły się w mrocznym cieniu

chmur.(chyba gdzieś około godz 20.20)

 

Cześć ORJ,

 

widzę, że reakcja była błyskawiczna z wejściem na dach i uchwyceniem resztek gór.No szkoda, bo była wielka okazja,

gdybym tylko o tym wiedział wcześniej.

 

Ja mam od przyszego tygodnia dłuuugi urlop, także będzie można poświęcić więcej czasu na obserwacje.

Planuję też odwiedzić tereny górzyste, ale to tak na marginesie mówiąc.

 

Mateusz, pamiętam że byłeś na maszcie TV na Kosztowach, czy posiadasz jakieś foty właśnie z tamtąd, niekoniecznie górek.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziś miałem okazję być w okolicach Pszczyny i jadąc w stronę Żor w miejscowości Wisła Wielka uchwyciłem takie oto widoczki Beskidów

dsc00029ux3.jpg

 

dsc00030ic4.jpg

 

dsc00031ml0.jpg

 

 

Gdyby ktoś miał chęć opisać widoczne góry to byłbym bardzo wdzięczny.

Jakość zdjęć nie jest najlepsza ale zdjęcia wykonałem telefonem komórkowym.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.