Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

dwa zdjęcia z Libiąża

 

Jeszcze raz gratulacje, fotki super :D .Libiąż jak i okolice Płazy okazują się bardzo ciekawym punktem.

 

I jeszcze na pytanie Tushy:

Jak przedstawia się widoczność bez użycia szkieł? Gołym okiem było widać Tatry?

odpowiem krótko: jak najbardziej :D .

 

P.S.

Kamerki pokazują w górach ładną pogodę, ogólnie zapowiada się ładny dzień.

 

Pozdrawiam :Salut:

MT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gołym okiem czy przez lornetkę widać góry lepiej niż to co wychodzi na zdjęciu, dlatego robiłem zdjęcia cz-b z czerwonym filtrem dla skontrastowania nieba i wytłumienia perspektywy powietrznej. Na zdjęciach kolorowych góry wychodziły słabo. Tylko 1 raz trafiło mi się, że zdjęcie pokazało więcej niż widać było gołym okiem. Taka sytuacja przytrafiła mi się gdy pierwszy raz sfotografowałem Tatry ze Śląska. Było to zdjęcie zrobione z wysypiska przy ul. Leopolda. Majestat gór ukazał się po manipulacjach kontrastem. We wszystkich pozostałych zdjęciach sytuacja się nie powtórzyła.

Oto to zdjęcie

Zdjęcie to zapewne większość forumowiczów już oglądała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zapraszam na Obserwacje z Gliwic

Zdjęcia mojego autorstwa.

 

Fajowe :D .A szczególnie te z wieży.

 

P.S.

Czy Wy też macie ostatnio problemy z logowanie się, czy tylko ja??

 

Pozdrawiam :Salut: ,

MT

Edytowane przez Michał Turlej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór. W ciągu ostatnich dni odbyłem 2 wycieczki do Stramberku i Ołomuńca. Szczególnie polecam tą pierwszą miejscowość. Ode mnie to 65 km autem. Śmiało mogę powiedzieć, że to jedno z najbardziej magicznych miejsc w promieniu 100 km od Jastrzębia.

 

6f0bac48aaa9eba7m.jpg

 

 

 

Przejeżdżając przez Ostrawę zainteresował mnie ciekawie podświetlony i wysoki komin znajdujący się na wielkim przemysłowym terenie nazywającym się Nova Hut. Szukając na internecie znalazłem 2 strony gdzie wymienione są najwyższe sztuczne budowle w Czechach. W końcu dowiedziałem się jakiej wysokości są kominy w Detmarovicach, które są stałem elementem krajobrazu z mojego okna.

 

8501f1c46ad7afeem.jpg

 

 

 

 

Może komuś przydadzą się informacje podane na tych stronach.

 

http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/461624...-staveb-v-cesku

 

http://www.mrakodrapy.xf.cz/objekty100m.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po dłuższej nieobecności teraz trochę podrapie tu. :Salut:

 

adams dzieki za odzew i foty o które prosiłem. Wogóle to zapoznałem się z twoją stronką dogłębnie i jestem pod wrażeniem, tym bardziej gdy zdjęcia robiłeś z filtrem.

 

Tak jak myślałem i sobie wyobrażałem widok z Płazy jest wspaniały. Na jednym zdjęciu miałeś zamek w Rudnej - to nie jest Tenczynek?

 

elcupa świetne zdjęcia z wycieczki tylko szkoda że skasowałeś w zdjęciach informacje EXIF i je przerabiałeś ACD.

 

Wczoraj wybrałem się na drugie wzniesienie w Imielinie obok Stacji uzdatniania wody.

Spodziewałem się lepszych widoków na Beskid, bo myślałem, że jak mam za sobą zadymiony Jeleń to będzie to. Nic z tego.

Nawet w kierunku na góry cała atmosfera zadymiona, a w tle zarys ledwo było widać. Jadnak przez lornetke troche więcej obszaru przed górami mogłem dojżeć - Chełm, Oświęcim.

Nie ubolewam nad złą pogodą, raczej byłem podekscytowany, że z tego wzniesienia jest lepszy widok niż z górki "Imielin 1" koło autostrady.

Jedno wiem - przy dobrej pogodzie będę tam gnał żeby nacieszyć oko. :notworthy:

 

i to tyle

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruiny zamku widoczne na moim zdjęciu leżą raczej w Rudnie wg mojej wiedzy (nie Rudnej), a nie Tenczynku, ale kłócił się nie będę. Wiadomo, że jest tam tylko jeden zamek i którejkolwiek nazwy użyjemy, wiadomo o co chodzi. Ruiny te są również na jednym ze zdjęć dotyczących autostrady.

Na mojej stronie są również zdjęcia ze wzniesienia koło Imielina. Górka ta to Golcówka. Zresztą byłem tam również gdy było widać Tatry. Nie wiem jednak czy jest to górka o której piszesz Ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruiny zamku widoczne na moim zdjęciu leżą raczej w Rudnie wg mojej wiedzy (nie Rudnej), a nie Tenczynku, ale kłócił się nie będę. Wiadomo, że jest tam tylko jeden zamek i którejkolwiek nazwy użyjemy, wiadomo o co chodzi. Ruiny te są również na jednym ze zdjęć dotyczących autostrady.

 

Powiem szczerze że nie wiedziałem iż te ruiny są w Rudnie - na ogół wszyscy mówią że jadą do Tenczynka. Więc obie informacje są właściwe - Ty masz racje a ja wiem że chodziło o te ruiny. :Boink::notworthy:

 

Na mojej stronie są również zdjęcia ze wzniesienia koło Imielina. Górka ta to Golcówka. Zresztą byłem tam również gdy było widać Tatry. Nie wiem jednak czy jest to górka o której piszesz Ty.

 

Właśnie właśnie wiem że gdzieś nazwę tego wzniesienia słyszałem ale mi wyleciała z głowy.

Tak jest chodziło o Golcówkę. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Dziś, mimo niewyraźniej pogody i wbrew wszelkim pozorom, czai się świetna widoczność. W Jastrzębiu od około 30 minut obserwuję wyrwę w chmurach na południowo-zachodnim niebie. Jest raczej ciepło (18 stopni). Wieje południowy, suchy wiatr i przynosi świetną widoczność na Beskid Śląsko-Morawski. Widoczność na przeszło 60 km (a pewnie i dalej). Daje 9 a może nawet 9,5 w naszej dziesięciostopniowej skali. Za górami wał ładnie oświetlonych chmur (coś na wzór rozbudowujących się cumulusów), daje dobry kontrast. Niebo w tym miejscu niebieskie nisko nad horyzontem. Rozpogodzenie przemieszcza się w kierunku północno-wschodnim. Jeśli dojdzie i do centrum Górnego Śląska, pewnie będziecie mieli świetną widoczność na Beskidy.

 

 

P.S. Beskid Śląski też już dobrze widoczny, pola na północnym stoku Góry Chełm w Goleszowie widoczne gołym okiem (25 km).

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Elcupa!

 

Wlasnie patrze na poludnie - dziura w chmurach. No horyzoncie idealnie widoczne i rzeczywiscie pieknie podswietlone chmury - jest dobrze. Wyskocze na Kosciuszki i zerkne czy widac Lysa. Jezeli tak, to smigam na halde.

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpogodzenie jest, ale w Kce gór nie ma :) Z Kościuszki nie ma póki co szans na Lysą, więc na hałdzie nie będzie rewelacyjnie. Trzeba przeczekać aż uciekną niskie chmury, bo po takich opadach tylko one zasłaniają nam teraz góry. Powietrze jest suche, temperatura dobra. trzeba czekać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja wciąż się modyfikuje. O 17 z Jastrzębia BARDZO dobrze widoczny Beskid Śląski, z tym że z kierunki zachodniego podążają dość ciężkie, jakby burzowe, chmury. I już są w pobliżu pasma Czantorii. Tatry faktycznie zaczynają się wyłaniać z chmur.

 

P.S. Odważę się i napiszę. Polecam wyprawy na punkty widokowe. Myślę, że warto.

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś o 15 z górki mikołowskiej było świetnie widać Beskidy. Babia Góra była ledwo widoczna. Ale za to po raz pierwszy widziałem jakieś góry w kierunku Pd-zach. Niewiem jakie to były góry. Podejrzewam że coś w Czechach.

 

Pozdrawiam i życzę udanych obserwacji. Liczę na ciekawe fotki Tatr :)

Edytowane przez Tusha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciliśmy z PPB z hałdy w Murckach - piękny widok na Tatry Bielskie i Wysokie, od czasu do czasu wyłaniały się Zachodnie. Rewelacjnie Hawrań, Lodowy z widocznym śniegiem. Północne stoki Beskidu Niskiego w rozdzielczością widzenia, jakiej jeszcze wcześniej nie było. Opłacało się wyjechać i co ciekawe, właśnie o tej porze. Po 15 minutach widoczność znacznie zmalała i naszły chmury. Do tego niekorzystne oświetlenie coraz niżej świecącego Słońca. Nie ma to tamto - trafić na takie warunki, jak dzisiaj, to fart i tym razem szczęście nam dopisało :)

 

Boję się tylko myśleć co Wy widzicie ze swoich lokalizacji, skoro jak u nas jest posucha, to Wy wrzucacie tak piękne fotki. No dzisiaj chyba fotografowaliście turystów na tatrzańskich szlakach ;)

 

PS. Mówiłem z początkiem dnia, że brak Lysej... I to prawda. Bardzo ładna widoczność na wschodnie Beskidy, Śl - Morawski bez rewelacji i Lysa w chmurach. Także to na prawde było szczęście.

 

PS2. Oceniliśmy z PPB dzisiejszą widoczność na 170-180km, czyli jak na Śląsk zjawisko jednorazowe!

 

 

Pozdro i czekamy na fotki :)

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiele mogę dodać do relacji Mateusza, ot, tylko dwa fatalnej jakości zdjęcia zrobione po partyzancku przez trzymaną w dłoniach lornetkę. Choć dobrze, że chociaż tyle.

Tatry Bielskie z Muraniem, Hawraniem, Płaczliwą Skałą i czymś jeszcze, czego nie potrafię zidentyfikować. Pomocy! ;-)

Grupa Łomnicy z Kieżmarskim, Widłami, Durnym i samą Łomnicą.

 

Na tak świetne warunki nigdy wcześniej nie udało nam się trafić. Dzięki nisko świecącemu Słońcu wszystkie góry nabrały głębi przestrzennej, a przejrzystość powietrza była wręcz zadziwiająca. Co ciekwe, tak dobre warunki były tylko w kierunku południowym i południowo-wschodnim. Zachód wydawał się tonąć w lekkiej mgle, choć podejrzewam, że po zachodzie Słońca można się było pokusić o znalezienie Pradziada - oczywiście z innej lokalizacji.

 

Mam nadzieję, że w Zagłębiu warunki nie były gorsze i że udało się też coś upolować :-)

Edytowane przez PPB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaskakuje, pomimo tak partyzanckich metod robienia tych zdjęć, głębia 3D Tatr, z tymi żlebami wypełnionymi śniegiem. Do prawdy warunki były idealne, gdyby nie nachodzące (i widoczne!) na Wierchy co chwilę chmury, to widok Tatr byłby tam tak "oczywisty", jakby stały one 10 km od Policy i widoczne były z częstotliwością Skrzycznego.

 

Jutro odbieram w końcu lornetkę i wcale nie obraziłbym się na powrót tak wspaniałych warunków. Przy powiększeniu 25x można już co nieco popodziwiać :)

 

 

Mateo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.