Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Niestety panowie byłem i mgła sie utrzymuje, miejscami jest lepiej ale ogólnie na złapanie widoków odległych ode mnie nie ma szans.

 

Mgła utrzymuje się, widoczność zerowa, może z balonu spróbować? :rolleyes:

Edytowane przez Nexus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę dziś w Skoczowie i będę miał około 40 minut wolnego czasu. Widoczności wprawdzie nie ma, ale podskocze na Kaplicówkę i zrobie Skoczów 3D. Na Kaplicówce będę w godzinach około 14:30 - 15:00. Jakby komuś te godziny pasowały to zapraszam :)

 

Wyniki wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę dziś w Skoczowie i będę miał około 40 minut wolnego czasu. Widoczności wprawdzie nie ma, ale podskocze na Kaplicówkę i zrobie Skoczów 3D. Na Kaplicówce będę w godzinach około 14:30 - 15:00. Jakby komuś te godziny pasowały to zapraszam :)

 

Wyniki wieczorem.

 

Witam :Salut: ,

Szkoda że tak późno sie dowiedziałem że byłeś w Skoczowie :rolleyes: ...

Dziś słabo góry było widać :unsure: ale pogoda dopisała .

Te panoramy mam na codzień :lol: ale fajnie że odwiedziłeś Skoczów

pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - hałda w Kostuchnie. Jest to chyba najlepsze miejsce widokowe na Beskidy (być może również Tatry, choć nie miałem szczęścia ich stamtąd dojrzeć). Babią Górę widać doskonale, oczywiście prze dobrej pogodzie. Prawy "skraj" gór widoczny z tej hałdy to Beskid Śląsko-Morawski w Czechach - gołym okiem można dostrzec wieżę na Łysej Górze. Wydaje mi się, że wcześnie rano, zimą dostrzeżenie Tatr z hałdy w Kostuchnie jest całkiem prawdopodobne. A tak na marginesie - słyszałem, że z okolic Sośniej Góry pomiędzy Mikołowem a Bujakowem można zobaczyć Sudety.

Jeśli będziesz miał problemy z odnalezieniem wejścia na tą hałdę - opiszę Ci je.

Życzę powodzenia w ambitnym zamierzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - hałda w Kostuchnie. Jest to chyba najlepsze miejsce widokowe na Beskidy (być może również Tatry, choć nie miałem szczęścia ich stamtąd dojrzeć). Babią Górę widać doskonale, oczywiście prze dobrej pogodzie. Prawy "skraj" gór widoczny z tej hałdy to Beskid Śląsko-Morawski w Czechach - gołym okiem można dostrzec wieżę na Łysej Górze. Wydaje mi się, że wcześnie rano, zimą dostrzeżenie Tatr z hałdy w Kostuchnie jest całkiem prawdopodobne. A tak na marginesie - słyszałem, że z okolic Sośniej Góry pomiędzy Mikołowem a Bujakowem można zobaczyć Sudety.

Jeśli będziesz miał problemy z odnalezieniem wejścia na tą hałdę - opiszę Ci je.

Życzę powodzenia w ambitnym zamierzeniu.

Witaj Tomku,

 

Przy tej objętości wątku to już nie takie łatwe, ale te 127 stron to właśnie opis naszych - nie raz udanych - obserwacji Tatr z tego miejsca i nie tylko. Zachęcam Cię do lektury całego wątku i wyszukania zdjęć Babiej Góry i Tatr - są one z Kostuchny a nawet z niższych Murcek. Dowiesz się także o innych miejscach, z których takie obserwacje są możliwe.

 

A co do Sośniej Góry, to wszyscy z chęcią dowiemy się czegoś więcej! Napisz skąd dokładnie.

 

Dzięki i zapraszamy do pisania w temacie,

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, jak się macie?

 

http://przewodnik.onet.pl/38,1660,1512171,0,3,artykul.html

- Jakie jeszcze inne nietypowe zjawiska miałeś okazję obserwować podczas pracy w obserwatorium?

 

- Wiele razy widziałem widmo Brockenu. Mówi się, że to zła wróżba, że oznacza to rychłą śmierć w górach. Ale to przesąd, bo ja tyle razy widziałem, a żyję. Miałem również okazję 2 razy obserwować szczyt Pradziada w Sudetach. Nikt inny nie trafił na tak wyjątkową widzialność. Do Babiej Góry w linii prostej odległość wynosi 50 km. Gdy było widać Pilsko, oznaczało to widzialność 70 km; Szyndzielnię – 120 km. Ale to wszystko było w miarę blisko. Odległość do Pradziada wynosi z Kasprowego ok. 240 km. Pradziad widziałem podczas bardzo specyficznych warunków. Było to o wschodzie słońca, gdy światło słoneczne padało na zachód. Stożek Pradziada ponad górną granicą lasu był ośnieżony.

 

pozdrawiam

m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno temu obiecywałem relacje z pobytu w Bieszczadach... Ogranicze się do kilku fotek z wejścia na Tarnice, jednego z najruchliwszych szaków, na którym dane mi było kiedykolwiek się znaleźć.

 

Tak wygląda początek niebieskiego szlaku od Wołosatego - w tle Szeroki Wierch:

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/22eb12c25c71aec7.html

 

Tutaj już na wysokości połoniny - u góry Przełęcz między Szerokim a Tarnicą:

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3765d00f601ead9d.html

 

A tak prezentuje się Szeroki z wysokości Przełęczy, czyli ok. 1290 m - grzbietem idzie czerwony szlak:

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/42075036f0d4b846.html

 

Tutaj już szczyt Tarnicy i krzyż a pod spodem tablica upamiętniająca wizytę JPII:

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7503ee42763fde7f.html

 

i

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1655bd8310379a9f.html

 

Na następnym zdjęciu Połoniny Wetlinska (bliżej) i Caryńska (dalej). Na pierwszej z nich byłem dwa dni temu, ale na Tatry zabrakło z 50 km widoczności :-)

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ddc5ab37fa356043.html

 

Ostatnie zdjęcie to Tarnica widziana z Szerokiego przy schodzeniu czerwonym szlakiem do Ustrzyk Grn:

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/94736676c22f4935.html

 

I to by było na tyle. Kto nie był - polecam. Najpiękniejsze góry w Polsce moim skromnym zdaniem, szczególnie tam z dachu Bieszczadów w stronę Ukrainy.

 

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, jak się macie?

 

http://przewodnik.onet.pl/38,1660,1512171,0,3,artykul.html

- Jakie jeszcze inne nietypowe zjawiska miałeś okazję obserwować podczas pracy w obserwatorium?

 

- Wiele razy widziałem widmo Brockenu. Mówi się, że to zła wróżba, że oznacza to rychłą śmierć w górach. Ale to przesąd, bo ja tyle razy widziałem, a żyję. Miałem również okazję 2 razy obserwować szczyt Pradziada w Sudetach. Nikt inny nie trafił na tak wyjątkową widzialność. Do Babiej Góry w linii prostej odległość wynosi 50 km. Gdy było widać Pilsko, oznaczało to widzialność 70 km; Szyndzielnię – 120 km. Ale to wszystko było w miarę blisko. Odległość do Pradziada wynosi z Kasprowego ok. 240 km. Pradziad widziałem podczas bardzo specyficznych warunków. Było to o wschodzie słońca, gdy światło słoneczne padało na zachód. Stożek Pradziada ponad górną granicą lasu był ośnieżony.

Witaj,

 

Dzięki - ciekawa informacja. Myślę, że w dobie Internetu jesteśmy w stanie się jakoś z nimi skontaktować i zapytać o fotki. Wezme to na siebie - napisze do nich maila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ponieważ wątek jest już bardo długi nowym userom niekoniecznie chce się czytać ponad sto stron, powstała koncepcja utworzenia nowej strony internetowej poświęconej tej tematyce.

 

Założenie to łatwość nawigacji i odnajdywania informacji - może jakieś inne ?

 

Poniżej pierwsza przymiarka:

http://www.astro.rav.9o.pl

 

Strona typu foto blog

Możliwość komentowania fotek

Zdjęcia podzielone na kategorie

 

Jest to bardzo ograniczona forma bo są fotki gór ale nie wiadomo z jakiego punku zrobiona jest fotka.

Może Kategorie zmienić na miejsca obserwacji typu: hałda kostuchna, grodzisko, góra siewierska i w danej kategorii będą fotki zrobione z tego miejsca ?

 

Jeśli ktoś ma jakąś koncepcję jak strona ma wyglądać, co ma zawierać to proszę o informację, zainstaluje odpowiedni skrypt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostałem ostatnio zapytany o możliwość edycji danych do tworzenia cyfrowych modeli rzeźby terenu przy pomocą Microdema.

Przy okazji okazało się, że nie wszystkie źródła danych są nadal dostępne. Postanowiłem poszukać nowych źródeł i oto wyniki.

Otóż zasadniczo do tworzenia DEM (Digital Elevation Model) używaliśmy danych SRTM (Shuttle Radar Topography Mission).

Pisałem o tym na stronach 26 i 95 tego tematu. Dane SRTM były robione w dwóch rozdzielczościach: 1" i 3" łuku, czyli na naszych szerokościach odpowiednio 20x30 m i 60x90 m. Pakiety danych nazywają się odpowiednio SRTM-1 i SRTM-3. Pierwszy, o lepszej rozdzielczości, chyba nadal jest dostępny wyłącznie dla terenu USA. Wydaje mi się, że wcześniej udostępniany pakiet danych dla Polski na stronach Uniwersytetu Warszawskiego miał w opisie deklarację o zgodności z SRTM-1. Byłby więc z dokładnością 20x30m.

Był tu:

http://netgis.geo.uw.edu.pl/srtm/

Niestety nie ma go obecnie nigdzie w sieci. Przynajmniej ja nie mogę znaleźć. Za to dostępny jest model SRMT-3, zrobiony z dokładnością 3" kątowych czyli około 60x90 m. Ten model funkcjonuje w dwóch wersjach opracowania. Wersja druga jest poprawioną wersją pierwotną i zawiera poprawione dane dla akwenów, dobrze określone ich granice oraz poprawione błędy poszczególnych pikseli. Jednak te dane również posiadają "dziury". Pliki do tworzenia tego modelu, w pakietach 5*x5*, są nadal dostępne na stronie http://srtm.csi.cgiar.org/SELECTION/inputCoord.asp

Obie wersje SRTM-3 (pierwotna i poprawiona) w postaci plików .hgt 1*x1* (czytanych przez Microdem) są dostępne tu:

ftp://e0srp01u.ecs.nasa.gov/srtm/

A wybrane pliki dla Polski również 1*x1* z "klikowalną" mapą Polski tu:

http://opengeology.pl/index.php?act=catego...;category_id=16

Dane są do pobrania w formacie GRASS Ascii, ESRI Grid albo SURFER Grid, wszystkie w systemie WGS84

Tam też można trochę poczytać o cyfrowych modelach terenów:

http://opengeology.pl/index.php?act=catego...p;category_id=3

 

* to oczywiście stopień kątowy

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki! Śledzę wasz wątek pól roku z zapartym tchem. Fajnie, że znalazłem ludzi, którzy tęsknią za tym samym, co ja. Mieszkam na południu woj. lubuskiego (Nowa Sól) i częściej niż w ukochanych Tatrach, bywam w Sudetach, a zwłaszcza w Karkonoszach. Zadroszczę Wam, że tak blisko macie w Tatry (ja mam ponad 500 km). Uwielbiam chodzić po górach, ale wielką frajdę sprawia mi szukanie ich z daleka. Robię czasem z rodziną jednodniowe wypady w Karkonosze (130 km w linii prostej). Wielokrotnie podróżując, szukałem miejsc, z których Karkonosze już albo jeszcze widać. Udało mi się zrobić ich zdjęcia ze Wzgórz Dalkowskich (ok. 100 km). Tatry widziałem z A4 k/Krakowa, z Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego, Babiej Góry, a także z Koskowej Góry w Beskidzie Makowskim. To niesamowite, co człowiek czuje, gdy gołym okim widzi obiekty oddalone o 100 km i więcej. Wątek warto ciągnąć i ewentualnie poszerzyć go lub założyć podobny na temat Karkonoszy czy Sudetów od północy. Wszystkich wariatów (takich jak ja) pozdrawiam!

PS. Nie umiem wrzucać fotek, ale jak ktoś chce, to wyślę. Mój mail: guitar78@o2.pl

 

Witam :Salut:

Zamieszczam opis do widoków na Karkonosze.

-część zachodnia - masyw Wlk.Szyszaka

-część wschodnia - masyw Śnieżki(na tle G.Kaczawskie)

Pozdrawiam. :D

Widok_na_Grup__Wlk.Szyszaka.JPG

Widok_na_Grup___nie_ki.JPG

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziś wrzucam fotkę - zagadkę:)

Gdzie zrobiona to wiem, ale co tam majaczy na horyzoncie tego już nie jestem pewien, a coś tam majaczy.

 

613da2011daee764m.jpg

 

a to nie są przypadkiem Mysłowice??ul. Mikołowska w dół?? klimat bardzo mi pasuje: pobocze, mur po prawej(cmentarz) chociaż nie kumam czy tam jest nowa nawierzchnia.. i dalej widok bardzo podobny.

na razie strzelam w miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

Zamieszczam opis do widoków na Karkonosze.

-część zachodnia - masyw Wlk.Szyszaka

-część wschodnia - masyw Śnieżki(na tle G.Kaczawskie)

Pozdrawiam. :D

 

Dzięki za świetny opis. Pozdrawiam forumowiczów. U mnie na razie martwy sezon, ale z przyjemnością czytam wyniki Waszych obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziś wrzucam fotkę - zagadkę:)

Gdzie zrobiona to wiem, ale co tam majaczy na horyzoncie tego już nie jestem pewien, a coś tam majaczy.

 

613da2011daee764m.jpg

 

:Salut: Witam

zamieszczam zrzut z zoomi miejsca gdzie jest zrobiona ta fotka.Michał masz rację.

poniżej wzgórz ten pomarańczowawy cieniutki poprzeczny długi pasek to estakada prowadząca z zakładu przeładunku rud do centralnej części Huty Katowice.

Miko_owska.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostałem ostatnio zapytany o możliwość edycji danych do tworzenia cyfrowych modeli rzeźby terenu przy pomocą Microdema.

 

Dziękuję ci za pomoc i przydatne linki z dobrą lekturą. Dane Tatr są pomierzone kątem 1" i wyciągnięte z map topo 25k.

 

 

Co do samego połaczenia plików o różnej dokładności, to powiem, że udało się, a sam plik wynikowy zaskoczył mnie swoim wymiarem bo aż 1,2 GB  :blink:

 

A to tylko 15 plikow N49-51 E18-22....

 

Zresztą, słowa nie wyrażą tego co już widać na horyzoncie generki z MD... (na szybko z bliżej nie określonego punktu)

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a6f19193b322380a.html

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Michale, to Mikołowska w Mysłowicach - ORJ tu dokładnie pokazał. Widać znacie te rejony i jest tam nowy asfalt:)

Jednak na horyzoncie jest tam jakieś wzniesienie.

Może fotka trochę nie ostra , bo jechałem wtedy autem i pstrykałem, ale coś tam jest.

Może to jakieś wzniesienia koło Olkusza?

 

7bf3719760ac0300m.jpg

IMGP30.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję ci za pomoc i przydatne linki z dobrą lekturą. Dane Tatr są pomierzone kątem 1" i wyciągnięte z map topo 25k.

 

Właściwie to niewiele pomogłem w kwestii łączenia danych. Sam sobie widzę poradziłeś. A przy okazji w poście odświeżyłem tylko informacje o źródłach poboru danych SRTM.

Wśród moich źródeł nie mam danych, o których piszesz (tj. tych 1" z map 25k). Czy one są gdzieś do pobrania, czy nie są publicznie dostępne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jednak na horyzoncie jest tam jakieś wzniesienie.

 

...Może to jakieś wzniesienia koło Olkusza?

 

...

 

.... to jest dalej i to już Jura. A moje typy są dwa, przy czym skłaniam się ku drugiemu.

 

Pierwszy to góra 413m bez nazwy, a druga to Świniuszka 488m.

 

Do pełni szczęścia brakowało mi zdjęcia w pełnej rozdziałce i do kompletu, to co jest na horyzoncie po lewo.

 

Ja jednak stawiam że to Świniuszka.... :Salut:

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.