Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Przeglądałem ostatnio strone "dalekie widoki" i natrafiłem tam na to zdjęcie http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=401

 

Mam pytanie, czy to nie jest jakiś fotomontaż, bo jakos dziwnie to wygląda? Jak już to było przerabiane to sorry.

 

Pozdro!

 

Witam :Salut:

Chciałbym chodż po części rozwiać wątpliwości.Proszę spojrzeć na obie opisane fotki,opisałem szczegółowo aby zwrócić uwagę na charakterystyczne punkty.fotki zostały wykonane z punktów obserwacyjnych z przeciwległych stron kulminacji o poniekąd podobnym kącie patrzenia.

Obie fotki są zrobione w specyficznych warunkach atmosferycznych które powodują znaczne "rozjechania" i deformacje kulminacji Gerlacha.

(O tych zjawiskach już tutaj na forum wspominali niektórzy koledzy)

Szanowni forumowicze proszę nie zapominać że kulminacja Gerlacha jest bardzo szeroka, tylko z Katowic wydaje się być ostrym stożkiem,im bardziej patrzymy z zachodu czy też wschodu,widzimy ją w całej rozłożystości.

 

dodaję- wykres -Gerlach względem punktów obserwacyjnych.

- opis kulminacji Gerlacha z Św.Krzyża

- opis ze szczytu Csovanyos-masyw Borzsony Węgry

Symulacja.JPG

Gerlach_z__w_krzy_a.JPG

Gerlach_z_Borzsony__Csovanyos.JPG

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Skoro taka cisza na forum (czyt. słaba widoczność) wrzucam pare fotek wykonanych w wakacje.

4. Babia z Kopca 38ba7f921e61c072m.jpg 9d5d6e65ab9430dbm.jpg

 

Pozdrawiam!

 

 

Gratuluje fotek, rewelacyjne, jak możesz podeślij te dwie fotki w oryginale na rav@poczta.fm, postaram się wyciągnąć tatry zachodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ORJ za wyjaśnienie w sprawie tego Gerlacha.

 

A tak poza tym tematem zrobiłem taką symulacje w postaci gif'a

 

Widok z hałdy przy KWK Borynia

http://img520.imageshack.us/img520/8476/sy...aruchomamo2.gif

 

:)

Edytowane przez Kosciak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ORJ za wyjaśnienie w sprawie tego Gerlacha.

 

A tak poza tym tematem zrobiłem taką symulacje w postaci gif'a

 

Widok z hałdy przy KWK Borynia

http://img520.imageshack.us/img520/8476/sy...aruchomamo2.gif

 

:)

 

Zrobiłem na szybko opis

Pozdro :lol:

Widok_z_Ha_dy_Borynia.JPG

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się już chyba wszystkimi suwakami na Irfan View i za nic komin(-y) nie chcą wyjść :) To ciekawe, bo azymut się mniej więcej zgadza.

Także pobawiłem się programami graficznymi, ale za chiny nic tam nie ma oprócz wielkiego szumu kompresji jpg :)

 

Głowy nie dam, ale na tym z lewej, na prawo od Babiej Góry chyba widać skrawek Tatr Zachodnich. Pokrywało by sie to +/- z widokiem z Wysypiska.

Co myślicie :icon_question:

Nie chciałem się wychylać ale widzę że też to widzicie :D więc potwierdziło moje przypuszczenie, że to Tatry Zachodnie.

Zrobiłem symulację z kopca w Piekarach śl. i na szybko z pomocą ORJ'a opisałem. Tu też są ciekawe widoki ...

Z_KOPCA_W_PIEKARACH_SL2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut: Witam

Taka mała obserwacja na wschód :lol:

Zrobiłem opis do fotki która dawno że tak napisze pojawiła się na naszym forum.

 

Widok na fragment Gorganów z Połoniny Wetlińskiej.

Żebym tylko posiadał dokładną mapę tego obszaru,opisałbym każdy wierzchołek,musiałem korzystać i potwierdzać z wielu żródeł.

 

Pozdro :D

Widok_na_fragment_Gorgan_w_z_Po_oniny_Wetli_skiej.JPG

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut: Witam

...

Widok na fragment Gorganów z Połoniny Wetlińskiej.

Żebym tylko posiadał dokładną mapę tego obszaru,opisałbym każdy wierzchołek,musiałem korzystać i potwierdzać z wielu żródeł.

 

Pozdro :D

 

Może tu coś znajdziesz?

http://mapy.mk.cvut.cz/list/data/Ukrajina-Ukraine

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

:helo: Witam

dziękuję za linki na pewno przydadzą się w stopniu ogólnym,ale spośród pasm zaznaczone są tylko bardziej wyraźne i główne szczyty.

Ale znalazłem karton który obejmuje opisany przezemnie wcześniej obszar :D .

Pozdrawiam

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam świeże informacje o widoczności, wczoraj przy zachodzie słońca sięgała nawet 9 stopnia, obserwowałem ją z okolic hałdy położonej pomiędzy kopalniami Jas-Mos a Zofiówką. Cały dzień było dobrze, ale końcówka dnia zaskoczyła, świetnie było widać zachodzące słońce odbijające się od zachodnich stoków Babiej, wszystkie przykre wykarczowane połacie lasu pomiędzy Skrzycznem a Malinowską Skałą, możliwe że i Małą Fatrę (to miejsce ma taki potencjał). Panorama Jastrzębia z takim tłem potrafi nawet ładnie wyglądać ;)

A dziś deszcz ale i widoczność na poziomie 8,5-9, nosząca znamiona widoczności występujących przy halnym.

 

2e3e2f1fb62ae095m.jpg

 

1da97bbf0c7b2d98m.jpg

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam świeże informacje o widoczności, wczoraj przy zachodzie słońca sięgała nawet 9 stopnia, obserwowałem ją z okolic hałdy położonej pomiędzy kopalniami Jas-Mos a Zofiówką. Cały dzień było dobrze, ale końcówka dnia zaskoczyła, świetnie było widać zachodzące słońce odbijające się od zachodnich stoków Babiej, wszystkie przykre wykarczowane połacie lasu pomiędzy Skrzycznem a Malinowską Skałą, możliwe że i Małą Fatrę (to miejsce ma taki potencjał). Panorama Jastrzębia z takim tłem potrafi nawet ładnie wyglądać ;)

A dziś deszcz ale i widoczność na poziomie 8,5-9, nosząca znamiona widoczności występujących przy halnym.

 

2e3e2f1fb62ae095m.jpg

 

1da97bbf0c7b2d98m.jpg

Widoczność na Twoich zdjęciach wręcz rewelacyjna! Ja wczoraj o 15.00 (mniej więcej 40 min przed zachodem) przez przypadek wystawiłem głowe za okno i jak zobaczyłem chmury na południu oświetlone przez zachodzące Słońce, to nie trzeba mi było powtarzać, tylko od razu spakowałem sprzęt do auta i na hałde :) Niestety Katowice to już jest takie miasto, że w godzinach "po pracy" nie da się pokonać (w peryferyjnych dzielnicach!) dystansu 5km w miej niż pół godziny, więc zachodzące Słońce zastało mnie w połowie drogi na Kostuchne :rolleyes:

 

Zaskoczyło mnie to mocno, bo wczoraj przez cały dzień widoki nie rozpieszczały, dopiero pod wieczór się wyklarowało i z tego co widze po Twoich ujęciach warunki były fenomenalne. Co prawda niskie chmury i z Tatr pewnie nitki, ale te szczegóły na Skrzycznem miodzio :)

 

Nie rozumiem tylko Twojej wypowiedzi o dniu dzisiejszym - ja za oknem mam mżawkę i 1/10, więc skąd te 8,5-9? :)

 

Pozdrawiam,

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tylko Twojej wypowiedzi o dniu dzisiejszym - ja za oknem mam mżawkę i 1/10, więc skąd te 8,5-9? :)

 

Pozdrawiam,

Mateusz

 

Może faktycznie nie napisałem jasno, te zdjęcia które zamieściłem to zdjęcia z dzisiaj, z godziny 10. Dodaje jeszcze zdjęcie w kierunku na Beskid Śląsko-Morawski, zrobione o 12.20, takie teraz panują warunki. Kojarzą mi się one mocno, z warunkami sprzed kilku lat, kiedy to podczas lutowego halnego było widać każdy szczegół Lysej Hory, mimo pozornej miernoty widocznościowej.

 

3b5d1de307b09756m.jpg

 

i z 12.35

 

e3f7ad568cbe94e9m.jpg

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam czy ten link był już cytowany...

 

http://naszkasprowy.pl/artykuly,26,Praca_tuz_pod_niebem.html

 

Na uwagę zasługuje wypowiedź:

 

"Miałem również okazję 2 razy obserwować szczyt pradziada w Sudetach. Nikt inny nie trafił na tak wyjątkową widzialność. Do Babiej Góry w linii prostej odległość wynosi 50 km. Gdy było widać Pilsko, oznaczało to widzialność 70 km; Szyndzielnię – 120 km. Ale to wszystko było w miarę blisko. Odległość do Pradziada wynosi z Kasprowego ok. 240 km. Pradziad widziałem podczas bardzo specyficznych warunków. Było to o wschodzie słońca, gdy światło słoneczne padało na zachód. Stożek Pradziada ponad górną granicą lasu był ośnieżony."

 

Do Śnieżki jest ok. 130 km dalej... Jeżeli mówi to osoba, która zjadła zęby na Kasprowym, to można z dużą pewnością stwierdzić, że Karkonosze będą już poza zasięgiem. Właśnie będę wrzucał na Dalekie Obserwacje fotke Przemka_P, która dawno dawno temu pojawiła się na forum - to Jeseniki i G. Opawskie (chyba...) złapane z Babiej Góry, czyli 174,5 km. Biorąc pod uwagę dodatkowo tą dyskusje:

 

http://www.beskidzkie.fora.pl/ogolne-dysku...ilska,1206.html

 

możemy uznać temat Śnieżki za zamknięty :)

 

Pozdrawiam,

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możemy uznać temat Śnieżki za zamknięty :)

 

Pozdrawiam,

Mateusz

 

Bawiłem się widocznością z najwyższych gór w naszym regionie i wyszło, że 300km to jest MAX!!

 

Z Gerlacha najdalszym widocznym szczytem jest Virful Rotunzilor - Romania 290km

Sprawdzałem też Śnieżkę z Gerlacha i niestety ale nie tylko Jeseniki ale krzywizna kuli ziemskiej przeszkadza.

 

thumb_4931a167e2d5c943889854.jpgthumb_4931a168b7a30331851980.jpg

 

 

P.S. Alpy se Śnieżki to też fikcja (bez inwersji ;-P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

Powracając do tematu Góry św. Anny, znalazłem ciekawe zdjęcie zrobione z polany w stronę południowo zachodnią, na zdjęciu jest widoczna drewniana wieża

http://www.panoramio.com/photo/3244042

:Salut:

Wg Michała z Sudety.it to jest jakaś ambona myśliwska - bardzo możliwe, że atrakcyjne miejsce do dalekich obserwacji. Póki co czekamy na pogodę, żeby był sens tam jechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Miałem również okazję 2 razy obserwować szczyt pradziada w Sudetach.... "

Jeżeli mówi to osoba, która zjadła zęby na Kasprowym, to można z dużą pewnością stwierdzić, że Karkonosze będą już poza zasięgiem. Biorąc pod uwagę dodatkowo tą dyskusje:

 

http://www.beskidzkie.fora.pl/ogolne-dysku...ilska,1206.html

 

możemy uznać temat Śnieżki za zamknięty :)

No cóz, zakończyłem właśnie męczyć MicroDema :) i z pełną świadomościa mogę potwierdzić słowa przedmówców:

Nie ma możliwości zobaczyć Śnieżkę z Tatr ani na odwrót, chociaż....

 

Sprawdzałem też Śnieżkę z Gerlacha i niestety ale nie tylko Jeseniki ale krzywizna kuli ziemskiej przeszkadza.

 

thumb_4931a167e2d5c943889854.jpg

Jedyne "ale" w tym przypadku to właśnie Jeseniki. Gdyby ich nie było po drodze to Śnieżkę dostrzegł by obserwator w Tatrach.

 

P.S. Alpy se Śnieżki to też fikcja (bez inwersji ;-P)

Tu się niestety wszystko zgadza B)

 

... ale widzę że wróciliście do tematu Anny, więc sie odmeldowuję :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, ode mnie z domu nie widzę wprawdzie Babiej ani Pilska, bo są zasłonięte przez Szyndzielnię i Klimczoka. Tak więc do tych gór co widzę mam jakieś 20 - 30km. Ale piszę o tym teraz dlatego, że widać je teraz tak jakby wogóle nie było atmosfery. Odległość wprawdzie niewielka ale w tym kawałku widzialność prawdopodobnie najlepsza w roku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cyklu znalezione w sieci

 

http://onephoto.net/info.php3?id=407975#

 

Jak było to sorry :)

Znamy, było Kosciaczku, było...

 

Chłopaki, ode mnie z domu nie widzę wprawdzie Babiej ani Pilska, bo są zasłonięte przez Szyndzielnię i Klimczoka. Tak więc do tych gór co widzę mam jakieś 20 - 30km. Ale piszę o tym teraz dlatego, że widać je teraz tak jakby wogóle nie było atmosfery. Odległość wprawdzie niewielka ale w tym kawałku widzialność prawdopodobnie najlepsza w roku :)

Potwierdzam, Skrzyczne widoczne jak by nie było atmosfery :)

 

A tutaj kilka porannych zdjęć

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7d9107957ba09bdb.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ecc7931fa835819d.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4317def828e2b1aa.html

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.