Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Nie do końca tak jest. Ty zapewne piszesz o górze z nadajnikiem BTS, nie wiem jak się ona nazywa. Faktycznie widoki z niej są całkiem dobre. Natomiast Góra Grojec to sąsiednie wzgórze, zalesione.

 

 

Wiem wiem, ale nie chcialem sie rozpisywac, "szczyt" jest zalesiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek K świetna panorama, przy dobrej pogodzie z pewnością dasz rade stamtąd zobaczyć el. rybnik. Zresztą podobne miejsce jest w trasie którą swego czasu bardzo często jeździłem, mianowicie na północ od Pyskowic, na trasie w kierunku Łubie, Brynek (ok 1 km od Pyskowic). Co do Góry Grojec to jak tu już kiedyś pisałem zalesiona jest tylko południowa strona / stok (rezerwat bukowy), natomiast szczyt jest łysy. A to że go nie widać, po prostu jest poniżej wysokich koron tych buków. Mimo to jest to bardzo ciekawa miejscówka. Tamte wiatraki (3) to prywatna inwestycja, trochę więcej o nich tu http://czestochowa.naszemiasto.pl/wydarzenia/629074.html

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zauważyliście ale na tej panoramce Jurka, tak mniej więcej od El Halemby, na horyzoncie po lekkim podniesieniu kontrastu, widać zarys Beskidu :) a za KWK Makoszowy wypadało by Pilsko i Tatry Zachodnie.....

 

Ten horyzont jest na wysokości Łazisk i Ramży, ale jakby była widoczność 100km to na pewno :)

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten horyzont jest na wysokości Łazisk i Ramży, ale jakby była widoczność 100km to na pewno :)

To coś wysokie to wzniesienie jak jest nieco wyższe niż Szyb Makoszowy (11) :)

 

Edit:

Jurek, czy możesz sprecyzować skąd została zrobiona ta panorka, bo piszesz G.Kalwaria 309 a ona ma 301. A więc gdzie Cię wtedy zawiało ?? :D

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek, czy możesz sprecyzować skąd została zrobiona ta panorka, bo piszesz G.Kalwaria 309 a ona ma 301. A więc gdzie Cię wtedy zawiało ?? :D

 

tu występuje pewna sprzeczność w danych na mapach (m.in. Geoportal), było o tym w postach:

Mar 28 2009, 16:26

Mar 31 2009, 22:05

Mar 31 2009, 23:54

ponieważ jest to najwyższe wzniesienie w okolicy, przychylam się do opinii NGC i patrykosa, aby pik 309.4m zwać Górą Kalwarią ;)

Edytowane przez Jurek K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie! pik 309,4m to nie jest G.Kalwaria. Kalwaria wg wszystkich dostępnych źródeł i poszczególnych powiększeń na Geoportalu znajduje się na północ od Gajowic! błędnie oznaczone są jedynie wysokości. Faktycznie wzniesienie 309 jest w okolicy najwyższe ale leży pomiędzy Gajowicami a Kotliszowicami. Oto moje dowody:

 

nr1: Kalwaria 301,9m na N od Gajowic, pik 309,4 bez nazwy.

88311015.th.jpg

nr2: Wszystkie okoliczne wzniesienia, pik 309,4 bez nazwy. Kalwaria dalej na N od Gajowic.

75425602.th.jpg

nr3: Kalwaria wciąż na północ od drogi w Gajowicach mimo że nazwa tej miejscowości widnieje nieco wyżej. Podano błędną wysokość 309.

85488361.th.jpg

 

czy możemy uznać nazwę "pik 309,4" za oficjalnie obowiązującą?

 

patrykos>> z tymi Azotami Chorzów na podpisanej przez Ciebie panoramce Jurka to chyba przesadziłeś, reszta świetna robota! :Salut: mam wątpliwości też co do Kukurdz bo z tego miejsca byłyby chyba mikroskopijne a nie bliższe niż kominy zabrzańskie :Boink:

 

a za KWK Makoszowy wypadało by Pilsko i Tatry Zachodnie.....
gdyby było widać to by zachodnich nie było raczej widać bo zachodnie to chowają się za Pilskiem właśnie.ale głowy nie dam. Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje i elegancko przedstawiłeś dowody :) Ja wcześniej wogóle nie zwróciłem uwagi że na powiększeniach okolic tamtejszych górek też występuje nazwa G. Kalwaria w innym miejscu. Sugerowałem się tylko tą mapką co posłałem wcześniej, że gdy oddaliłem mapkę pojawiła się nazwa Kalwaria i miała 309.4

 

W każdym razie, gdy ja znajdę się w tamtych rejonach, napewno będę oglądał tylko i wyłącznie z Wapiennej Góry, więc tak po prostu napiszę gdy tam pojadę i będzie to jednoznaczny opis. Poza tym gdy ktoś napisze że jedzie na Strzyżową Górę również będę wiedział że po prostu będzie tam, tylko że w takim miejscu z którego 'widać'. itd.

 

 

czy możemy uznać nazwę "pik 309,4" za oficjalnie obowiązującą?

 

Nie. Ja proponuję pik vrg, na cześć odkrywcy prawdy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję pik vrg, na cześć odkrywcy prawdy :)

 

 

Ja protestuję ;) już w poście z 26 marca "odkryłem" prawdę o tym wzniesieniu, wykluczając, że jest to Strzyżowa Góra i nazywając go wzniesienie 309,4.

 

Ponieważ vrq jest z Czeladzi a to moje rodzinne miasto w którym przeżyłem 90% mojego życia i jestem z nim związany emocjonalnie proponuję nazwę Wzgórze Czeladź :D,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ vrq jest z Czeladzi a to moje rodzinne miasto w którym przeżyłem 90% mojego życia i jestem z nim związany emocjonalnie proponuję nazwę Wzgórze Czeladź :D,

:banan:

 

 

 

Nie no ... słuchajcie, tak na serio to to może być np Wielka Kalwaria, albo Wielka Strzyżowa. Wielka Wapienna to już raczej nie, bo Wapienna jest dalej.

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podać szczegóły jutrzejszego wypadu na Skalny. Jedziemy na pewno na trzy auta - Athomer z Sosnowca, NGC z Gliwic i ja z Katowic. Nie chce za nikogo decydować, ale ja oferuję dojazd osobom chcącym do nas dołączyć z Katowic. Będę stał o 16.20 pod Altusem (miejsce zaznaczyłem na mapce), więc tam mogę spotkać się z osobami, które dojdą bądź dojadą i stamtąd już w grupie na Skalny. Mój numer tel: 603-798-617.

 

Umówmy się na miejscu o 17.00 pod domem kultury (na tym dużym parkingu - mapka). W tym momencie na hałdzie posiedzimy tak mniej więcej do 20 (czyli przed zachodem i tak godzinke po na nocne foty). Oczywiście każdy może dojechać i wyjechać kiedy tylko chce, podaje jedynie organizacyjnie godziny.

 

Wstepnie zainteresowani: Athomer, NGC+Kolega, Tusha, Benji, PPB, Northwood... Zapraszamy pozostałych, pogoda zapowiada się ładnie. Będzie przez co popatrzeć :)

 

Pozdrawiam i do zobaczenia,

Mateusz

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję pik vrg, na cześć odkrywcy prawdy :)

Ja też protestuję :P Nie ja to odkryłem a jedynie przedstawiłem wam jak widzę tą oczywistą dla mnie oczywistość.

 

Ponieważ vrq jest z Czeladzi a to moje rodzinne miasto w którym przeżyłem 90% mojego życia i jestem z nim związany emocjonalnie proponuję nazwę Wzgórze Czeladź :D,

Wiesz co, szczytne ale ja proponuję aby Wzgórzem Czeladź nazwać "moją" górkę przy Oberży przy DK94 dla której była już generowana symulacja. Miejsce nikomu praktycznie nie znane a jest wyższe i lepiej usytuowane niż powszechnie znana i uznawana za najwyższą Góra Borzecha w Czeladzi. Bożecha 281m a ta moja 304.3m. Przyjmijmy Wzgórze Czeladź albo Góra Oberża. Ta druga pasuje całkiem nieźle. :banan:

 

A może Gajowica, bo obok Gajowic :szczerbaty:

Mnie jednak zastanawia co innego. Czemu mają służyć te nazwy wokół tej górki: Jagodna, Na Działku, Zapłocie, Nowina.... :blink: Bo jeśli nic konkretnego to może by tak Nowina lub Jagodna, hmm.... :D

Przeglądając tak kolejne posty właśnie wpadło mi to samo do głowy że na jednym z powiększeń widnieje wyraźnie nazwa Jagodna.

48553379.jpg

 

 

 

btw:

mateusz>> obawiam się że nie będzie NA co popatrzeć. ale obym się mylił a wy mieli co fotografować :)

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam pamiątkowe zdjęcie z pimaaprilisowego spotkania na górze Siewierskiej:

 

2009-04-01%2018.12.02_9.jpg

 

A tutaj wspominane już pierwszokwietniowe góro-chmury:

 

2009-04-01%2017.57.30_2.jpg

 

I jeszcze taki obrazek:

 

2009-04-01%2018.01.02_5.jpg

 

 

 

A tutaj jeszcze zdjęcia z soboty 28 marca, także z Siewierskiej. Okazało się po silnej obróbce, że Beskidy były :D

 

2009-03-28%2012.52.16_7.jpg

 

Był widoczny także zamek w Ogrodzieńcu, ale tu już obróbka ekstremalna:

 

2009-03-28%2013.23.42_58.jpg

 

 

 

To tak na zachętę przed jutrzejszym wyjazdem B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

athomer>> GRUUUBO !! ale powiem Ci że na drugiej fotce góro-chmury wyglądały jeszcze bardziej jak góry niż u mnie... nawet bym się zastanowił nad tym :D to Gołonóg jest? jeśli tak to by nawet wychodziło że to jakieś Bieszczady są :D :D :D

 

ps: ja jutro mam wyjazd do Twardowic także Góra Siewierska musi być zaliczona po drodze, no nie ma opcji :)

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, proszę wygenerujcie kawałek panoramy ze Skalnego w kierunku 270-290. Przypominam, że jutro Słońce zachodzi w azymucie 280, a być może Słońce będzie widoczne do samego horyzontu i warto by dokładnie wiedzieć czy czegoś (czego?) należy się spodziewać na tle zachodzącej tarczy.

 

Chętnie bym to zrobił sam, ale moje mapy dem sięgają tylko do Jeseników.

 

W zasadzie to można by zrobić symulację np z kilometra znad hałdy Skalny. A nuż promienie światła sie mocniej ugną i pokaże się zarys jakichś gór spod horyzontu.

 

:)

 

 

 

 

PS, Athomer, trzecie zdjęcie od dołu - świetne !

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, proszę wygenerujcie kawałek panoramy ze Skalnego w kierunku 270-290. Przypominam, że jutro Słońce zachodzi w azymucie 280, a być może Słońce będzie widoczne do samego horyzontu i warto by dokładnie wiedzieć czy czegoś (czego?) należy się spodziewać na tle zachodzącej tarczy.

 

Chętnie bym to zrobił sam, ale moje mapy dem sięgają tylko do Jeseników.

 

W zasadzie to można by zrobić symulację np z kilometra znad hałdy Skalny. A nuż promienie światła sie mocniej ugną i pokaże się zarys jakichś gór spod horyzontu.

 

:)

 

PS, Athomer, trzecie zdjęcie od dołu - świetne !

 

 

Symulacja dnia 2009.04.04 o zachodzie słońca z wys 1000m nad hałą Skalny

215827.jpeg

 

 

Symulacja dnia 2009.04.04 o zachodzie słońca ze szczytu hałdy Skalny

215828.jpeg

 

P.S. Sprawdźcie czy zachód będzie dokładnie o tej godzinie, o której podał program..jestem ciekawy czy to się zgadza, czy jest jakieś przesunięcie +- 1h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam pamiątkowe zdjęcie z pimaaprilisowego spotkania na górze Siewierskiej (...)

No cuda się dzieją :) Z uwiecznionych obiektów 3/4 nie było w ogóle widać :) Super zdjęcia. A że z tego punktu osiągalny jest Ogrodzieniec, to już w ogóle dla mnie ciekawostka... Athomer, a która z tych fotek jest dziełem symbiozy Twojego foto i rafałowego obiektywu?

 

Ale z tą widocznością, to mnie troche dziwi. Nie dalej jak kilka dni temu byłem w drodze do Warszawy i z trasy obiekty w promieniu 20 km były tak wyraźne, że sądziłem, że widoczność sięgać będzie grubo ponad 50 km. Pod Częstochową na Sokolich Górach dało się rozróżniać rodzaje drzewostanów (pozdrowienia dla PPB :P). Tego samego dnia zauważyłem nawet efekt "lepszego" świecenia reflektorów samochodowych, tak jakby światło w ogóle nie ulegało rozproszeniu. Tymczasem w miejscach dalszego dostępu do horyzontu wszystko okazywało się nagle znikać we mgle bez względu na punkt obserwacji (tzn. "to" musiało wisieć wszędzie, nie w jednym konkretnym miejscu). Pytanie dlaczego w krótkim dystansie tak gęsta "mgła" nie dawała po sobie śladu i nagle tak mocno obcinała widoczność? To już nie pierwszy raz, kiedy obserwuję taką zależność w tym roku.

 

M.

 

PS. Rafał, jak masz ze sobą armaty, to strzelaj do nas jutro po 17 w stronę Skalnego :)

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vrg na zdjęciu z "górochmurami" to Gołonóg

 

mateusz zdjęcia 2 i 3 robione Orestegorem, ale niestety światła było już mało i zdjęcia są mało kontrastowe.

Co do Beskidów to zwracam uwagę że to była sobota 28 marca, 1 kwietnia nawet po edycji nic się nie pojawia. A jeśli chodzi o Ogrodzieniec, to też robiony w sobotę z faktycznego szczytu G.Siewierska, czyli z cz. wsch. tej z masztem. Z miejsca gdzie byliśmy na 99% zamek jest zasłonięty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.