Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu intrygowalo mnie pewne miejsce do DO. Dzis rano podjechalem, popatrzylem i znowu zaczalem sie natychac widokami :)

 

Ligoto, Ochojec i Wzgorze Wandy

ligota_ochojec.jpg

 

Tychy

tychy.jpg

 

Mikolow

mikolow1.jpg

 

Skalny

skalny.jpg

 

Szarlota i Czerwionka

szarlota.jpg

 

Rybnik

rybnik.jpg

 

Gliwice

gliwice3.jpg gliwice1.jpg

Co to za gorke widac za radiostacja? Czy to Sw. Anny?

 

Nowy Bytom, ponizej Wirek

n_bytom.jpg

 

Chorzow

chorzow_dorotka.jpg

Z tylu po lewej to chyba Dorotka...

 

 

Beskidy byly w chmurach - srednio widoczny tylko Niski. Slaski i Zywiecki niewidoczne. Ale na 100% to miejsce do polowania na Tatry :) Nie jestem pewny, ale jesenniki byc moze rowniez, jesli nie zaslania ich Mrowcza Gorka.

b_niski2.jpg

Kierunak na Tatry kierunek_tatry.jpg

W tym kierunku Maroko ustrzelil z Wirku Lomnice i Lodowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu intrygowalo mnie pewne miejsce do DO. Dzis rano podjechalem, popatrzylem i znowu zaczalem sie natychac widokami :)

A możesz konkretniej opisać to miejsce ?

Niech zgadnę - Kochłowice - hałda czy Góra Apostolska?

 

Gliwice

Co to za gorke widac za radiostacja? Czy to Sw. Anny?

O prosze jak się GSA ładnie prezentuje :)

 

Chorzow

Z tylu po lewej to chyba Dorotka...

No niestety to nie Dorota. To coś w kierunku Wzgórz Rogoźnickich. Dorotka zdecydowanie dalej na wschód.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech zgadnę - Kochłowice

 

Tak, Kochlowice :) Wal wokol boiska przy kopalni Slask. "Boiska" to moze za duzo powiedziane, bo to ruina.

kochlowice_mapka.jpg

 

Gdybyś faktycznie ustrzelił z tego miejsca Beskid Niski, byłby to rekord.

 

Mea culpa :) Oczywiscie mialem na mysli Maly. Sorki!

Choc czasami mi sie ckni za Chomola, Usciem Gorlicki i okolica Wysowej :)

 

Tatry są jak DTŚ-ka, doszły już do Rudy Śląskiej.

Dzis przegladajac moje ranne fotki z Kochlowic stwierdzilem, ze Tatry powinny byc osiagalne z haldy na Nowym Bytomiu. Mieszkalem kilka lat 50 metrow od niej i w swej nieswiadomosci nie mialem pojecia co z niej mozna zobaczyc :) Musze to sprawdzic. Jest wyzsza od "mojej" gorki na Wirku, a z niej widac Tatry.

n_bytom_halda.jpg

 

Z Tatrami trzeba zalozyc, ze sa jak autostrada w Gliwicach, a nie DTSka. A ich zlapanie to tylko kwestia czasu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy spontaniczny wypad o 20:30 na hałdę Kostuchna...i nowe niewiadome.

 

Co to za budka/schronisko na szczycie góry znajdującej się na pierwszym planie ?

Na drugim planie jest Polica

http://w1.fotoupload.be/4a32d10bdc10e455325048.jpg

 

I zachód słońca, co to za zabudowania na tle tarczy słońca ?

thumb_4a32d60e5e741638164521.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

I zachód słońca, co to za zabudowania na tle tarczy słońca ?

thumb_4a32d60e5e741638164521.jpg

 

Gdy patrzę na to zdjęcie przypomina mi się jeden problem. Otóż, czy nie wydaje się Wam, że bardzo trudno jest (lub niekiedy nawet niemożliwe) ustawić ostrość na zachodzącym Słońcu ??? Nieraz, gdy Słońce tuż nad horyzontem miało bardzo wyraźne kontury (okrąg) patrząc gołym okiem lub przez lornetkę (oczywiście blask był wystarczająco stłumiony przez grube warstwy atmosfery), to w aparacie był on rozmazany. I nie było to powodem prześwietlenia, gdyż nawet na mocno ściemnionych zdjęciach efekt ten występował.

 

O ile tylko nie jest to przypadłość mojego aparatu, to moim zdaniem wytłumaczenie tego jest następujące. Gdy blask Słońca jest mocno stłumiony przez atmosferę gdy jest ono bardzo nisko, w jego widmie dominuje wtedy światło podczerwone, na które jest czuła matryca aparatu. Natomiast obiektyw nie jest optymalizowany pod te długości fali, w związku z tym, występują tam bardzo duże aberracje, szczególnie sferyczna, która uniemożliwia uzyskanie ostrego obrazu czerwonej tarczy Słońca tuż nad horyzontem. Inna sprawa, to to, że kolor Słońca jest wtedy wyraźnie inny niż ten, gdy widzi sę go gołym okiem.

 

W tej chwili przyszedł mi do głowy pomysł. Można by to sprawdzić lub obalić robiąc zdjęcia z max przymkniętą przysłoną, gdyż, jak wiadomo, aberracja sferyczna maleje proporcjonalnie do przysłony (oczywiście pomijam tutaj inne efekty związane z rozdzielczością, gdyż obraz rozmyty był stosunkowo mocno).

 

Druga rzecz, daje to możliwość sfotografowania Słońca nawet wtedy, gdy nie jest ono już widoczne gołym okiem ! ! ! !.

Bardzo dobry przykład - tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile tylko nie jest to przypadłość mojego aparatu (...)

Raczej nie jest. Nie wiem jak lustrzanki ale kompakty mają właśnie duży problem z czerwienią, szczególnie mój jak i inne Kodaki.

Ale troche cierpliwości i czasem uda sie uchwycić dosyć wyraźną tarcze.

 

 

ISO64, przesłona 4.8

100_6511.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy patrzę na to zdjęcie przypomina mi się jeden problem. Otóż, czy nie wydaje się Wam, że bardzo trudno jest (lub niekiedy nawet niemożliwe) ustawić ostrość na zachodzącym Słońcu ??? Nieraz, gdy Słońce tuż nad horyzontem miało bardzo wyraźne kontury (okrąg) patrząc gołym okiem lub przez lornetkę (oczywiście blask był wystarczająco stłumiony przez grube warstwy atmosfery), to w aparacie był on rozmazany. I nie było to powodem prześwietlenia, gdyż nawet na mocno ściemnionych zdjęciach efekt ten występował.

 

O ile tylko nie jest to przypadłość mojego aparatu, to moim zdaniem wytłumaczenie tego jest następujące. Gdy blask Słońca jest mocno stłumiony przez atmosferę gdy jest ono bardzo nisko, w jego widmie dominuje wtedy światło podczerwone, na które jest czuła matryca aparatu. Natomiast obiektyw nie jest optymalizowany pod te długości fali, w związku z tym, występują tam bardzo duże aberracje, szczególnie sferyczna, która uniemożliwia uzyskanie ostrego obrazu czerwonej tarczy Słońca tuż nad horyzontem. Inna sprawa, to to, że kolor Słońca jest wtedy wyraźnie inny niż ten, gdy widzi sę go gołym okiem.

 

W tej chwili przyszedł mi do głowy pomysł. Można by to sprawdzić lub obalić robiąc zdjęcia z max przymkniętą przysłoną, gdyż, jak wiadomo, aberracja sferyczna maleje proporcjonalnie do przysłony (oczywiście pomijam tutaj inne efekty związane z rozdzielczością, gdyż obraz rozmyty był stosunkowo mocno).

 

Druga rzecz, daje to możliwość sfotografowania Słońca nawet wtedy, gdy nie jest ono już widoczne gołym okiem ! ! ! !.

Bardzo dobry przykład - tutaj.

 

 

Tylko jak wyciąć pozostałe pasmo aby focić słońce tylko w podczerwieni ? Sprawdzałem pilotem, mój aparat rejestruje podczerwień, ale nigdy nie spotkałem się z sytuacją aby słońce pojawiło się za chmurami na fotografii podczas gdy nie było widoczne gołym okiem. Moim zdaniem słaba ostrość wynika:

 

1: długie naświetlanie to była 1/100s przy obiektywie 500mm zdjęcie nieporuszone powinno wyjść przy 2x długości ogniskowej czyli 1/1000s.

2: wada obiektywu aberracje

3: prześwietlone zdjęcie

 

Tutaj to samo zdjęcie ale mocno przyciemnione z RAW-a

thumb_4a339e427d5ff511525515.jpg

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce nic mówić ale warunki sie znacząco poprawiają. Z dachu wyraźnie pokazało sie Skrzyczne, Czantoria i Lysa. Reszta nie wiem,ale kamera w Opolu daje nadzieje na wieczorne Jesieniki. Ktoś chętny na meeting na Oberży w Czeladzi albo na Dorocie ? jak coś to kontakt w profilu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza widoczność jest wyjątkowo dobra (chociaż nie wiem czy pobije tą z przed kilku dni). Mimo to Jesieniki, Śnieżnik i reszta tej ekipy doskonale widoczna jest z obwodnicy Lublińca. Troszkę zdjęć zrobiłem, ale najciekawsze będzie wieczorem (czyżby złapałem Beskidy !?!). Tym czasem załączam fotkę 2 kominów, tego z Kalet jestem na 100% pewny, natomiast ten drugi - myślę że to z kombinatu Huty Katowice. Jeśli się mylę to proszę poprawcie mnie.

Huta_Katowice.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie! Trzymać kciuki... Jedziemy do Olkusza po Pradziada :) Warunki na zachód są miodne, przed paroma minutami wróciłem z Liberca. Rejon Karkonoszy i Gór Jesztedzkich nawiedziła dziś tak wspaniała widoczność, że ciężko powiedzieć co tam było widoczne, tak dużo gór. Coś mi się wydaje, że Chłopaki z Dolnego Śląska zasypią nas jutro fotkami :)

 

Życzę Wszytkim powodzenia i w drogę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jejku... jakie są piekne warunki na Sudety.. (obraz z kamer z godz.20:45)

 

kamera w Opolu

fullsize.jpg

 

kamera w Oleśnicy k.Wrocławia (całkiem po lewo)

ole_nica.jpg

 

Zobaczymy więc, co przywiezie ekipa z Olkusza ;-)

 

W środkowej Polsce dzisiaj cały dzień leje a widoczność bardzo słaba ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem się dzisiaj na wycieczkę rowerem na most nad A4 koło Bojkowa. Pradziad pięknie widoczny! Również bardzo ładnie Śląsko - Morawski, Śląski, widoczne było Pilsko i Babia, zbiegiem okoliczności na moście poznałem kolegę NGC7841 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.