Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

czaki>> uprzedziłeś mnie, tak sobie pomyślałem że ustrzelę coś podczas wieczornej burzy, a piorun pomyślał natomiast że ustrzeli sobie komin EC Katowice ale ewidentnie coś w centrum Katowic bardziej go przyciągało :P

 

2.jpg 1.jpg

 

ps: merti jak tam? ponoć Chrzanów i Jaworzno zalało dzięki tej ulewie :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach luzu na L4 przyjżałem się bliżej Małej Fatrze z hałdy Szarlota i z Pogrzebienia.

Z hałdy widać większą część, ale tylko krywańską - niezależnie od wysokości od polowy w górę stożka no i pogody :)

Z Pogrzebienia widać jeszcze mniej, ale pojawiła sie górka niewidoczna z hałdy. A samo pasmo fatry przypomina leżącą kobietę :icon_lol:

Opisałem górki wg mapy i fotek z DO, bo nie zawsze mi net śmiga.

 

http://zapodaj.net/9c04b8a23adf.jpg.html

 

Opisałem też panoramkę w stronę Budryka wg Waszej pomocy

 

http://zapodaj.net/7b243b1f427b.jpg.html

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajne te Wasze błyskawice, a vrg - pełen szacunek za trafienie błyskawicy na czasie 1/15 s :notworthy: ja zawsze jak ustawię czas np 30s to piorun uderza po 32 sekundach...

Skąd ja znam ten ból... Ja musiałem zrobić 50 fotek zanim trafiłem. Ja przeważnie robie na 8sek, ISO 80, -0,3 eV, także vrg pełen szacunek :notworthy:

 

PS, zauważyliście może (lub mnie się wydaje) że możliwa wielkość załączników (ogółem) podskoczyła z 2 do 5mb? Wydawało mi się że wcześniej było 2mb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>> czaki, virgo do chwalenia się piorunami jest odpowiedni dział na Astro. Dajcie spokój z zaśmiecaniem tego już mocno zaśmieconego wątku :)....

 

A co do ulewy to faktycznie, oberwanie było porządne, a skutki dopiero dziś zobaczyłem: konkretne obsunięcie przy przejściu podziemnym łącznie z zasypaniem go warstwa ziemi...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w zeszłym tygodniu padło pytanie o widzialność ze Zdiarskich Vrchów. Nie mam wprawdzie teraz czasu na sprawdzenie wszystkich przeszkód terenowych (cóż, to nie kashmir, przeszkód szuka się ręcznie ;), ale sprawa jest raczej prosta. Zdiarske rzeczywiście wyglądają na świetne widokowo, i to prawie we wszystkich kierunkach. Poniżej podaję odległości z Pohledeckej Skaly (812 m). Rozchodzenie światła zostało obliczone w warunkach z 14.VI (Prostejov).

Do Pradziada 96.5 km, światło cały czas idzie w górę,

do Śnieżnika 86 km, światło cały czas w górę,

do Velkej Destnej 81.3 km, światło w najniższym miejscu swojej drogi schodzi na 803 m,

do Śnieżki 129.6 km, światło schodzi na 790 m,

do Boubina w Szumawie 179.7 km, światło schodzi na 519 m i to jest kierunek, w którym nie należy spodziewać się cudów, ponieważ po drodze teren zdecydowanie przekracza 700 m,

do Klosterwappen, naszego alpejskiego pupila, 204.5 km, światło schodzi na 615 m, ale teren na południe też się obniża i kto wie - skoro z Jeseników ostatnio było widać Tatry,

do Hochschwab 231 km, światło schodzi na 519 m - trochę nisko i trzeba by to było dokładniej prześledzić.

Słowem, miejsce wygląda smakowicie; jest tam wiele szczytów przekraczających 800 m, są wieże, zatem coś widokowego na pewno się znajdzie. Teraz tylko trzeba tam dotrzeć podczas odpowiednich warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w zeszłym tygodniu padło pytanie o widzialność ze Zdiarskich Vrchów. Nie mam wprawdzie teraz czasu na sprawdzenie wszystkich przeszkód terenowych (cóż, to nie kashmir, przeszkód szuka się ręcznie ;), ale sprawa jest raczej prosta. Zdiarske rzeczywiście wyglądają na świetne widokowo, i to prawie we wszystkich kierunkach.

Słowem, miejsce wygląda smakowicie; jest tam wiele szczytów przekraczających 800 m, są wieże, zatem coś widokowego na pewno się znajdzie. Teraz tylko trzeba tam dotrzeć podczas odpowiednich warunków.

Dzięki Krzysiek, o to mi właśnie chodziło. A jeszcze żeby dodać smaczku to powiem, że ze szczytu Horni Les, z którego widzialność sprawdzałem na what"s that widac też Lysą Horę w Beskidach. Byłoby to więc jedno z na pewno nielicznych miejsc, z którego przy sprzyjających warunkach widoczność sięga od Karkonoszy na N, po Lysa Horę na E i Alpy na S. Chyba wybiorę się tam w jakiś letni weekend na rekonesans (co prawda latem widocznośc bywa gorsza zwłaszcza przy takiej wilgotności jak ostatnio, ale zawsze warto mieć ścieżki przetarte na przyszłość) - w końcu z Wrocławia daleko nie mam.

Edytowane przez luki_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symulacja z Klosterwappen pojawiala sie juz na stronie Do i forum. Wyraznie czerwone pola pojawiaja sie na Radhoscie (spore), Knehyne (mały punkcik w lesie) i to tyle na morawskim. Mozna poprosic jeszcze Rafala o zamieszczenie kashmira z radhosta na alpy - Schneeberg wystaje bardzo wyraznie przy 1000 mm, nie moze mu tylko przeszkadzac inwersja. Stad pomysl, zeby jechac tam w lecie. W taki dzien jak ostatnia widokowa niedziela kto wie, czy turysci na szczycie nieswiadomie 'ogladaja' Alpy...

 

Witam po dłuższej nieobecności!

 

Wg mnie Schneeberg to ciekawy temat. W wolnym czasie poszukałem w sieci kilka zdjęć masywu

Schneeberga, uchwyconego z nieco większej odległości (chociaż nie są to odległości rewelacyjne)...

 

z Wiednia-Aspern - 72 km

Stupava k.Bratysławy - 111 km

z Vysokiej (Małe Karpaty) - 754 m. - ok.124 km

z góry Babi lom k.Brna (Czechy) - 1 - ok.180 km

z góry Babi lom k.Brna (Czechy) - 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu Mateusz znalazł w sieci inne ciekawe zdjęcie Alp z Brna. Wziąłem je na wokandę i efekt macie poniżej

alpy_z_brna__opis_merti.jpg

Brawo Merti! Też wziąłem się jakiś czas temu za identyfikacje tych szczytów, ale jakoś ciągle czasu brakowało, żeby opisać wszystkie. Skąd wziąłeś nazwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazł ktoś w panelu możliwość wyboru skórki forum ? po wyświetleniu myślałem że pomyliłem strony ... paskudztwo <_<

 

nic tu nie działa ani nie wygląda lepiej niż wyglądało. ble.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, z tego co widzę na pierwszy rzut oka dużo rzeczy jeszcze nie działa optymalnie lub nie działa w ogóle. Ale to wiadomo - kwestia czasu i wszystko się ułoży. Gorszy jest ten przesyt informacji (ikonek, zdjęć, opcji, statusów, shoutboxów i innych takich), który nie wnosi już nic merytorycznego do forum. "Trzeba z żywymi napród iść" nawet w Internecie, ale nie bezrefleksyjnie... To chyba nowe oblicze klątwy N-K ;-)

 

Ale mniejsza o to. Jak wróci widoczność i posypią się kolejne zdjęcia szata forum odgrywać będzie drugorzędną rolę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wróci widoczność i posypią się kolejne zdjęcia szata forum odgrywać będzie drugorzędną rolę :)

I dzisiaj po raz pierwszy od dłuższego czasu pokazują się pierwsze przebłyski widoczności. Co prawda Babiej czy Pilska ze Śląska bym się dzisiaj nie spodziewał, ale chmury zaczynają nabierać kształtów i w końcu przestało być tak nieznośnie duszno (przynajmniej u nas). Jakby tak jeszcze zechciał przejść jakiś mały froncik, to powoli możemy ściągać pajęczyny z aparatów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory zapomniałem o tym. Na zdjęciach niestety zbyt wiele się nie uchwyciło, jedynie tutaj coś majaczy na horyzoncie w lewej części zdjęcia, ale i tak nie wiem czy w tym przypadku może być w ogóle mowa o Gorganach 2.jpg

 

Daje jeszcze zbliżenie na Pikuja

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po przeprowadzce, teraz obserwuje horyzont, ale puki co bez skutku. Jedyne co pozostło mi z 15 piętra to panorama którą powiesiłem w nowym mieszkaniu :)

 

Powiem wam, że robi wrażenie na każdym który nie interesuje się obserwacjami :)

- "Jak to? Photoshop? No nie gadaj ze to zdjęcie robiles sam i to jeszcze z katowic??" :D

 

1004486x.jpg

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnego masz komara nad pierwszym z prawej obrazkiem panoramy.

 

Nie byłbyś sobą gdybyś na coś takiego nie zwrócił uwagi :lol: to sie nazywają delekie obserwacje :lol:

 

 

Ale pomysł z taką panoramą na ścianie - świetny! :notworthy:

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jedno - to na bank nie jest Schneeberg. Z kolei odpowiedź na pytanie co to jest poznam dopiero jutro :)

 

Tymczasem rozgryzłem widok w kierunku Schneeberga ze Stupavy. Wcześniej "pęknął" widok na Schneeberga i Raxa z Babiego lomu. Ziarnko do ziarnka, a na Radhoście zbierze się miarka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jedno - to na bank nie jest Schneeberg. Z kolei odpowiedź na pytanie co to jest poznam dopiero jutro :)

Na moje "nieuzbrojone" oko to jest po prostu Las Wiedeński, czyli konkretnie wzgórza zaczynające się bezpośrednio nad Dunajem zaraz za Wiedniem, min Kahlenberg i wzgórza obok Klosterneuburg.

P.S. - Mateusz, jeśli chodzi o widoczność w piątek, to ze wzgórz Trzebnickich ledwo, ledwo dało się dostrzec Ślężę, tak że u nas to myślę było max.60km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.