Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Na moje "nieuzbrojone" oko to jest po prostu Las Wiedeński, czyli konkretnie wzgórza zaczynające się bezpośrednio nad Dunajem zaraz za Wiedniem, min Kahlenberg i wzgórza obok Klosterneuburg.

 

Rzeczywiście może to być Wienerwald, wzgórza na zachód od Wiednia.

 

Co do obserwacji ruszam jutro w teren na Przedgórze Sudeckie. Mam nadzieję,że częste przelotne opady poprawią widoczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale numer, Panowie :) Wydaje mi się, że znalazłem na Flickru fotkę Alp Kamnickich w Słowenii z Klosterwappen :) Oczywiście ciężko to nazwać "uwiecznieniem", ale wydaje mi się, że tam są. Z resztą już wkrótce zobaczycie na DO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście może to być Wienerwald, wzgórza na zachód od Wiednia.

To musi być Wienerwald zaraz nad Wiedniem. Zwróćcie uwagę - na zdjeciu pomiędzy dwoma wzgórzami na pierwszym planie błyszczy lustro wody - to rzeka Morawa, która na tym odcinku stanowi granicę pomiedzy Słowacja a Austrią. Jeśli te wzgórza to miałby byc Schneeberg, to musiał by znajdować się znacznie dalej na lewo. Zresztą usytuowznie tych wzgórz względem Morawy i ich kształt wskazuje, że jest to ta częśc Lasu Wiedeńskiego zaczynająca sie zaraz za Dunajem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz coś z innej beczki. Pamiętacie może ożywiona dyskusję na temat zdjęcia opublikowanego na DO pt. "Panorama z Łomnicy"?. Otóż spierano tam się czy z Tatr można zobaczyć min. karpaty rumuńskie i jeśli tak to jakie. Pamiętam że na forum była nawet symulacja zdjęcia Witka, czy możnaby w tych warunkach, kiedy on tam był, dojrzeć ze Sławkowskiego góry Gutii w Rumunii (ok. 290 km.), ale okazało się,że "utopiły się" one pod inwersją. Ja ostatnio przegladałem zdjęcia Witka z jego wyprawy na Sławkowski Szczyt, ale nie te zwrócone bezp.na Wschód, ale raczej na SE, np. "Gory Bukowe ze szczytu Sławkowskiego" w nadziei wypatrzenia w oddali innego pasma - niestety bezskutecznie, bo zdjecia nie obejmowały chyba tej perspaktywy. Otóz jest w Rumunii pasmo,które można by dojrzeć z niektórych wierzchołków tatrzańskich, min. ze Sławkowskiego. Nazywają się Munti Apuseni, a konkretnie grupa Vladeasy(1836 m npm.) Ciężko powiedzieć, czy Witek mógł je dojrzeć ,mogły (i prawdopodobnie tak zrobiły mimo swej wysokości) ukryć sie pod inwersja, bo są oddalone o ponad 300 km. Zresztą na drodze promieni świetlnych staje najpierw Kralova Hola, z którego to szczytu Vladeasa powinna być już (przy sprzyjajacych warunkach) dobrze widoczna ( wg. what"s that? "wystaje" juz od poziomu 1400m npm).Popełniajac taką obserwację, mozna by za jednym zamachem upiec dwie pieczenie - dojrzeć z "naszych" karpat Rumunię i jednocześnie przekroczyć "magiczną" granicę 300 km. Przegladałem juz w sieci zdjęcia z Kralovej w kier. SE, jak i tez vice versa z Vladeasy na NW. Na razie nic, ale na pocieszenie znalazłem takie dwie foty z masywu Vladeasy, która sama w sobie jest świetnym punktem obserwacyjnym na prawie cały "łuk karpat":

http://alpinet.org/main/foto/showfoto_en_display_poze_what_punct_item_66633_idxfoto_0_vot_0.html

http://alpinet.org/main/foto/showfoto_en_display_poze_what_punct_item_54838_idxfoto_16_vot_0.html

Z drugim zdjęciem nie ma problemu - zdjęcie jest podpisane, stąd wiadomo, że to na horyzoncie to Retezat, tu widziany jako miraz inwersyjny (ponad 150 km na S).

Pierwsze zdjęcie wg. mojej analizy przedstawia spory fragment łuku karpat rumuńskich od północnego po wschodni horyzont, a te najwyższe, na górze białe, szczyty w środkowej częsci panoramy, to zapewne góry Rodniańskie.

P.S. Polecam wszystkim, a szczególnie miłosnikom karpat rumunskich, stronę www.alpinet.org. Jest tam mnóstwo panoram, niektóre z nich mogłyby być "żywcem przeniesione" na strone DO.

P.S. Myśle, że juz wiem, iz jednym z moich "wyprawowych" celów z aparatem bęzie Kralova Hola na Słowacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy rozstrzygnijcie. Dostałem zdjęcie, które jest nieprawidłowo podpisane i szczerze mówiąc nie wiem co przedstawia, wiem natomiast skąd było robione.

 

Może najpierw fotka:

Dolina Odry 046.jpg

 

Miejsce wykonania fotki: 51°39'11.45"N, 15°52'50.57"E

 

Pomysły? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy rozstrzygnijcie. Dostałem zdjęcie, które jest nieprawidłowo podpisane i szczerze mówiąc nie wiem co przedstawia, wiem natomiast skąd było robione.

 

Może najpierw fotka:

Dolina Odry 046.jpg

 

Miejsce wykonania fotki: 51°39'11.45"N, 15°52'50.57"E

 

Pomysły? :)

Mateusz, skąd masz pewność, że koordynaty miejsca wykonania zdjęcia sa prawidłowe? Bo na moje oko raczej na pewno nie. Miejsce, które wskazałeś znajduje się w środku Borów Dolnośląskich przy autostradzie na Berlin. Co prawda stamtąd powinno być widać Sudety (ale właciwie tylko Karkonosze i g. Izerskie), ale "pierwszy plan" na pewno kompletnie się nie zgadza (powinny być lasy, głownie sosnowe, po horyzont). Moim zdaniem to zdjęcie mogło być robione raczej z okolic Lubina?. Co ciekawe z tych rejonów teoretycznie Śnieżnik powinien być juz widoczny, ale na pewno nie w tak "okazałej" formie (w końcu to byłoby rzeczywiście 150 km). Co prawda kształt góry jest rzeczywiscie podobny do Śnieżnika, ale jeśli sie nie mylę i zdjecie było robione stamtąd, skąd myslę, to byłby to raczej Chełmiec - góra połozona nad Wałbrzychem, czyli niecałe 100 km. Ponizej, dla porównania, dwa moje ujecia Chełmca ze wzgórz Trzebnickich: pierwsze z Obornik Śl.,drugie z okolic Trzebnicy:Chełmiec1.JPGChemiec2.JPG

Edytowane przez luki_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lokalizacja jest pewna, podał ją sam autor. Z tego samego dnia i tego samego miejsca mam Karkonosze i G. Izerskie - wyglądają wyraźniej niż to "coś".

Czyżby nikt wcześniej nie zauważył tej strony - http://tev.fbk.eu/marmota/blog/mosaic/ ? To póki co druga konkurencyjna strona dla dalekich obserwatorów, z jaką do tej pory się spotkałem w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio myślałem właśnie o zrobieniu symulacji Chorwacji z Włoch, a tu masz babo... już zrobione :lol: . Piękna ta strona i jeszcze z odnośnikami do autorów na Flikerze, a tam jest dopiero co oglądać, nie to co ja pisałem w dziele Znalezione... np katalog użytkownika joe0301b

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznacie chyba, że to zdjęcie Zugspitze from Hornisgrinde wykracza daleko poza nasze dotychczasowe wyobrażenia o zjawisku soczewkowania atmosferycznego. Po pierwsze dlaczego "Zug" jest tutaj jako obraz rzeczywisty taki zakrzywiony? Po drugie z tego kąta Zug nie jest tak ostrą piramidką, tylko szeroką ścianą. I po trzecie - najdziwniejsze - czemu miraż nie jest symetryczny do głównego obiektu? Chciałbym poznać rozkład temperatur mas powietrza tego dnia nad Baden-Wurttembergiem :D

 

Na DO widzę dla niej miejsce w kategorii "z archiwum X" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lokalizacja jest pewna, podał ją sam autor. Z tego samego dnia i tego samego miejsca mam Karkonosze i G. Izerskie - wyglądają wyraźniej niż to "coś".

A mógłbyś ewentualnie załączyć te zdęcia Karkonoszy i g. Izerskich? Może wtedy dałoby się coś porównać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznacie chyba, że to zdjęcie http://www.flickr.co...N03/3269761893/ wykracza daleko poza nasze dotychczasowe wyobrażenia o zjawisku soczewkowania atmosferycznego. Po pierwsze dlaczego "Zug" jest tutaj jako obraz rzeczywisty taki zakrzywiony? Po drugie z tego kąta Zug nie jest tak ostrą piramidką, tylko szeroką ścianą. I po trzecie - najdziwniejsze - czemu miraż nie jest symetryczny do głównego obiektu? Chciałbym poznać rozkład temperatur mas powietrza tego dnia nad Baden-Wurttembergiem :D

 

Dla nas faktycznie to coś nadzwyczajnego, nie te warunki i nie te odległości dla nas.

Poza tym na tej stronie to w jaki sposób edytowane są zdjęcia i w jaki sposób są przedstawiane również pokazuje że wiele sie jeszcze możemy uczyć.

Swoją drogą osobiście mnie to jakoś nie przekonuje kiedy muszę się dokładnie wpatrywać co na zdjęciu jest symulacją a co rzeczywistym zdjęciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto one:

Dolina Odry 046.jpg

Dolina Odry 043.jpg

Pierwsze zdjecie zamieściłeś to samo, co poprzednio, chyba ,że to faktycznie Góry Izerskie, na pierwszym planie Grzbiet Kamienicy, a dalej Wysoki Grzbiet??? Ale sądząc po zdjeciu Karkonoszy, to raczej nie to.

Ja dalej obstaję przy swoim, że koordynaty miejsca podane były nieprawidłowo, chyba, że oba zdjecia autor robił z innej lokalizacji. Z lokalizacji, którą podałeś, mozna dostrzec w zasadzie tylko Karkonosze i Izerskie właśnie (g. Sowie, a tym bardziej Śnieżnik stąd są niemozliwe), a jeżeli autor przysłał Ci jeszcze zdjęcie g. Izerskich, a te nie przypominają tych z pierwszej fotografii, no to co to może być? Tym bardziej, że zdj. sa podpisane "Wzg. Dalkowskie i dolina Odry" - czyli wskazywałoby to, że były robione z jakiegoś miejsca dość daleko na wsch. od Borów Dolnośląskich. Innymi słowy - te koordynaty pasują mi tylko do pierwszego zdjęcia i jesli jest jeszcze to "trzecie" zdj. gór Izerskich - to załącz je także please.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzisiaj, po długiej przerwie, mamy godną widoczność, w porywach 8,5 i powiedziałby że to są już warunki na Tatry. Chmury robią dobry kontrast z Beskidem, kontury mocno zarysowane.

 

d5d6fa5552a0d8d9m.jpg

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzisiaj, po długiej przerwie, mamy godną widoczność, w porywach 8,5 i powiedziałby że to są już warunki na Tatry. Chmury robią dobry kontrast z Beskidem, kontury mocno zarysowane.

 

potwierdzam,

z Gliwic widzę Babią & Policę, Beskid Śląski & Morawski oraz Jesenniki, wszystko nieco zamglone, ale widać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto one:

Dolina Odry 046.jpg

Dolina Odry 043.jpg

Acha, nasunęła mi się jescze jedna wersja, że koordynaty miejsca, skąd robione było zdjecie są prawidłowe, a fota przedstawia niemiłosiernie zzoomowane wzgórza na krawędzi Sudetów pomiędzy Złotoryją i Jaworem. Muszę jednak sprawdzić dziś w domu, korzystając z map, czy hipoteza ta w ogóle ma "ręce i nogi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znakomita widoczność pojawiła się u mnie po przejściu dość gwałtownej burzy ok 19 i nie trwała więcej jak 30 min kiedy to przyszła kolejna burza. Wyrazistość Babiej i całego Beskidu dawała nadzieje na widoczność rzędu 100-110 km - a więc Panowie nadchodzą lepsze czasy :)

 

Jeśli nad ranem będzie pogodnie wybiorę się zapolować na pierwsze wakacyjne wierchy.

 

a może komuś udało się coś jeszcze złapać w tym okienku widocznościowym?:P

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś około 6 rano widoczność na 100km (Bieszczady widoczne), niestety tradycyjnie widok na zachód dużo gorszy. Po około godzinie coraz więcej chmur od zachodu i pogorszenie widoczności. Teraz (8.00) już całkiem kiepsko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może pokusić się o jakąś prognozę widoczności na sobotni i niedzielny poranek? Bo jak tak patrze na meteogram to średnio to widzę, chyba że sobotnie burze znów poprawią widoczność jak wczoraj.

Niegowonice i Górę Zborów mogę po drodze zaliczyć jeśli warunki będą jakkolwiek zadowalające :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, wczoraj między kolejnymi falami ulewy czyściło się na wspomniane 100 km spokojnie, jednak niskie chmury zapewniły nas, że nie ruszając się z domu nic nie tracimy. Czuć w powietrzu, że jeszcze przejdą gwałtowne deszcze, z resztą mówi się o tym od kilku dni w kontekście nowych powodzi w cały kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.