Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Witam po urlopie.

Widzę, że na forum ostatnio dominują sprawy morskie, ale pozwolę sobie wrócić do gór ;) . Zapraszam do obejrzenia

tego, co przywiozłem z wakacji na tę stronę, gdzie wkrótce dorzucę dla zainteresowanych także mój program do symulacji rozchodzenia się światła w atmosferze, żeby nim nie zawracać więcej głowy Mateuszowi ;) . Na razie są tam zebrane stare rzeczy, które już pokazywałem na forum, a z nowszych widoki ze Ślęży z 13 czerwca (częściowo opracowane) i zdjęcie, moim zdaniem, najciekawsze - widok z Sarnowskiej Góry koło Toszka na Masyw Śnieżnika. Na opracowanie czekają jeszcze zdjęcia z tejże Sarnowskiej Góry na Jesioniki i Beskidy (po Babią Górę i Policę), ale potencjał obserwacyjny wzgórz leżących na północ od Toszka jest większy. Pomiędzy Babią a Policą wychodzą (w obliczeniach, warunki nie były aż tak dobre) jeszcze przynajmniej Gerlach i Wysoka, w związku z czym warto będzie to miejsce jeszcze poeksploatować, w miarę możliwości w pogodne jesienne dni.

 

Bardzo dobre te opisy widoków. Szkoda że obraz z Łomnicy jest w kiepskiej jakości. na holidayinfo.sk najlepsza kamera jest w Małej Fatrze na Snilovkim Sedle (patrz: Vratna-Chleb)

Ciekawe widoki mogą też być z kamery Jasna-Lukova (1670mnpm)

Na stronie jest archiwum obrazów z kamer, może znajdą się tam jakieś ciekawe widoki do opisania.

 

Bardzo bym prosił o opisanie tego zdjęcia: http://www.upload3r.com/serve/100809/1249940963.jpg

 

Jest to zdjęcie mojego autorstwa, robione z Buska-Zdroju. Przedstawia Beskid Sądecki, Pogórza i Beskid Niski.

 

Pozdrawiam

 

--

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to bede poprawiał na bieząco na komputerze bo edytowac juz niemoge nie wiem czemu , wiec piszcie wszystko ja na kompie bede poprawiał a potem na koniec wrzuce gotowe , albo ...moglby ktos pomoc z tym masztem??pano222.jpg planuje kupic sobie aparat jakis ale niemam jeszcze kasy , mam pytanie czym sie rozni zoom optyczny od zoomu cyfrowego??

Jak na początek ... wystarczy. Tam jak baaardzo dużo ciekawych i dość odległych obiektów, począwszy od Huty Hatowice, El Łagisza, El JawII, El JawIII, Katowice, Kosztowy, Bytków, Łaziska, Rybnik, nie wspominając już w ogóle o górach.

 

Merti >> opracujesz tą panoramę z Kopca czy mam się tym zająć ?

 

 

Benji >> świetne są te panoramy ze Skalnego! szkoda że ta "Od Huty cynku w Miasteczku śl do TVP3 w Bytkowie http://zapodaj.net/1...3c4e79.jpg.html" kończy się na Grodźcu(Dorota). Masz może jeszcze jeden kadr w prawo? Do tego miejsca w którym ta druga panorama zaczyna się od Stalexportów bo ewidentnie uciąłeś kawałek "Katowickiego" i "mojego" horyzontu stąd nie da się ich połączyć w jedną całość.

Edytowane przez vrg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jak chcecie to możecie się nią zająć, choć mam ją w większości zrobioną i leży mi nie dokończona. Wogóle to ostatnio mam inne sprawy na głowie i tylko z doskoku zabieram się za opisywanie, mimo że na wokandzie mam panorki kuby_mar, sysia i właśnie tą :kwasny: ...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarnów - Góra Św. Marcina: 21°00'58"E, 49°59'05"N (374+90mnpm)

Tarnów - Lichwin (i tu uwaga - są aż trzy maszty!):

1)20°55'42"E, 49°53'30"N (476+60mnpm)

2)20°54'41"E, 49°53'04"N (520+45mnpm), góra Wał

3)20°57'00"E, 49°52'50"N (372+?mnpm)

Tarnów-Tuchów(Radio Maryja): 21°02'55"E, 49°50'57"N (442+?mnpm)

Odnośnie twojego zapytania: po pierwsze dlaczego podajesz w przypadku Św. Marcina jakieś dalekie od Tarnowa współrzędne? ;) Po drugie dlaczego piszesz + 90m - z tego co mi wiadomo ze zdjęć, to nie ma tam masztu... Co do symulacji ze Św. Marcina (bez +90m) to proszę tutaj. Punkt ma swoją drogą ogromny potencjał daleko obserwacyjny... Okolice Buska-Zdroju czerwone, a zatem masz możliwość ją zobaczyć. Podobnie z Łysogór (100 km), Kamiennej Góry koło Wolbromia! (96 km), Tatry, Babia wiadomo...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra ostatecznie skonczylem niedam rady wiecej ciekaw jestem ile opiszecie jeszcze wy bo jak dobrze wiem jestescie w tym lepsi ja sie ucze jeszcze:d pozdropost-17695-125018958971_thumb.jpg

 

P.S przepraszam za 2 posty takie same obok siebie najzwykleisza pomyłka

Edytowane przez neon94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie twojego zapytania: po pierwsze dlaczego podajesz w przypadku Św. Marcina jakieś dalekie od Tarnowa współrzędne? ;) Po drugie dlaczego piszesz + 90m - z tego co mi wiadomo ze zdjęć, to nie ma tam masztu...

 

Jest maszt.

http://www.zawada.net.pl/images/0009.jpg

Edytowane przez Northwood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benji >> świetne są te panoramy ze Skalnego! szkoda że ta "Od Huty cynku w Miasteczku śl do TVP3 w Bytkowie http://zapodaj.net/1...3c4e79.jpg.html" kończy się na Grodźcu(Dorota). Masz może jeszcze jeden kadr w prawo? Do tego miejsca w którym ta druga panorama zaczyna się od Stalexportów bo ewidentnie uciąłeś kawałek "Katowickiego" i "mojego" horyzontu stąd nie da się ich połączyć w jedną całość.

 

 

vrg znalazłem dwie panoramki na prawo. Nie wiem czy oto ci chodzi.

 

 

http://zapodaj.net/f...d16dbb.jpg.html

 

http://zapodaj.net/0...88aba9.jpg.html

Edytowane przez Benji
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie twojego zapytania: po pierwsze dlaczego podajesz w przypadku Św. Marcina jakieś dalekie od Tarnowa współrzędne? ;) Po drugie dlaczego piszesz + 90m - z tego co mi wiadomo ze zdjęć, to nie ma tam masztu... Co do symulacji ze Św. Marcina (bez +90m) to proszę tutaj. Punkt ma swoją drogą ogromny potencjał daleko obserwacyjny... Okolice Buska-Zdroju czerwone, a zatem masz możliwość ją zobaczyć. Podobnie z Łysogór (100 km), Kamiennej Góry koło Wolbromia! (96 km), Tatry, Babia wiadomo...

O, moje okolice :) Góra Marcina ma potencjał, na razie maks to 116 km (Babia Góra), ale może da się wycisnąć coś więcej... Jeszcze nie byłem tam z nowym teleobiektywem ;) Niestety okolica najbliżej masztu jest stosunkowo niesprzyjająca DO (szkółka leśna, a z drugiej strony zabudowa), więc obserwacje na północ są mocno ograniczone - wstawiałem kiedyś foto prawdopodobnie Świętego Krzyża. Dobry widok na Tatry i Beskid Wyspowy jest z pola około 500m na NW od szczytu, na wysokości ok. 350 m npm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vrg znalazłem dwie panoramki na prawo. Nie wiem czy oto ci chodzi.

 

 

http://zapodaj.net/f...d16dbb.jpg.html

 

http://zapodaj.net/0...88aba9.jpg.html

 

No bardzo o to mi chodzi! :D

 

Już teraz wiem które cholerstwo mi Skalnego zasłania . . .

 

Widzę że nie ma w okolicy miejsca które by wyło wystarczająco widoczne z hałdy dlatego też do jej obserwacji wciąż skazany jestem na pobliską Dorotkę.

Kadr z powyższego:

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bardzo o to mi chodzi! :D

 

Już teraz wiem które cholerstwo mi Skalnego zasłania . . .

 

Widzę że nie ma w okolicy miejsca które by wyło wystarczająco widoczne z hałdy dlatego też do jej obserwacji wciąż skazany jestem na pobliską Dorotkę.

Kadr z powyższego:

1.jpg

 

 

vrg bloki które zaznaczyłeś na zdjęciu to nie osiedle Ogrodowa a bloki na ul. Miasta Auby - różnica w odległości niewielka ale są na wzniesieniu.

Edytowane przez athomer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie mały pytanie w związku z tym masztem, chyba najszybciej do Antyqjona. Czy Góra Św. Marcina stoi zaraz koło DK Kraków-Rzeszów na wysokości obwodnicy? Pytam się, bo zawsze jak tamtędy podróżuję w Bieszczady, to zastanawia mnie jak się nazywa to spore wzniesienie, a jak wracam do domu, to zapominam sprawdzić :) Zaraz załącze symulacje ze szczytu masztu, żeby zobaczyć skąd jeszcze można go zobaczyć. Gdyby się okazało, że jego widoczność sięga Śląska, to chyba padne :) Tak a propos, maszt ma światełko na samym szczycie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie mały pytanie w związku z tym masztem, chyba najszybciej do Antyqjona. Czy Góra Św. Marcina stoi zaraz koło DK Kraków-Rzeszów na wysokości obwodnicy? Pytam się, bo zawsze jak tamtędy podróżuję w Bieszczady, to zastanawia mnie jak się nazywa to spore wzniesienie, a jak wracam do domu, to zapominam sprawdzić :) Zaraz załącze symulacje ze szczytu masztu, żeby zobaczyć skąd jeszcze można go zobaczyć. Gdyby się okazało, że jego widoczność sięga Śląska, to chyba padne :) Tak a propos, maszt ma światełko na samym szczycie?

 

Stok "Marcinki" zaczyna sie zaraz przy obwodnicy, po jej prawej stronie, jadąc w stronę Rzeszowa. Z perspektywy obwodnicy góra Marcina znajduje się pomiędzy przedostatnim zjazdem do centrum Tarnowa, a połączeniem obwodnicy z wylotówką na Rzeszów. Wysokości względnej ma jakieś niecałe 200 metrów, nie licząc masztu. Na maszcie od paru lat jest bardzo jasne (!) oświetlenie diodowe, jeśli dobrze pamiętam to są dwa albo trzy światełka wzdłuż całej wysokości.

 

Załączam obiecany kawałek Gór Świętokrzyskich, wydaje mi się że majaczy gdzieś tam wieża/maszt, ale będę to musiał zweryfikować dłuższym obiektywem. Widok na północ jest w sumie tylko z małego placyku między kościołem w Zawadzie a masztem RTON, i to dość ograniczony zabudową i drzewami. Na drugim planie widać tarnowski kościół błogosławionej Karoliny Kózki.

IMG_5900.jpg

 

Z ruin zamku też jest jakiś widok na północ, niestety jest to 100 metrów niżej niż okolice masztu i nie widać stamtąd nawet Połańca, a Świętokrzyskie są zasłonięte przez szereg wzniesień na północ od Tarnowa, w okolicach Odporyszowa, Łukowej itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stok "Marcinki" zaczyna sie zaraz przy obwodnicy, po jej prawej stronie, jadąc w stronę Rzeszowa. Z perspektywy obwodnicy góra Marcina znajduje się pomiędzy przedostatnim zjazdem do centrum Tarnowa, a połączeniem obwodnicy z wylotówką na Rzeszów. Wysokości względnej ma jakieś niecałe 200 metrów, nie licząc masztu. Na maszcie od paru lat jest bardzo jasne (!) oświetlenie diodowe, jeśli dobrze pamiętam to są dwa albo trzy światełka wzdłuż całej wysokości.

 

Załączam obiecany kawałek Gór Świętokrzyskich, wydaje mi się że majaczy gdzieś tam wieża/maszt, ale będę to musiał zweryfikować dłuższym obiektywem. Widok na północ jest w sumie tylko z małego placyku między kościołem w Zawadzie a masztem RTON, i to dość ograniczony zabudową i drzewami. Na drugim planie widać tarnowski kościół błogosławionej Karoliny Kózki.

 

Z ruin zamku też jest jakiś widok na północ, niestety jest to 100 metrów niżej niż okolice masztu i nie widać stamtąd nawet Połańca, a Świętokrzyskie są zasłonięte przez szereg wzniesień na północ od Tarnowa, w okolicach Odporyszowa, Łukowej itp.

Dzięki bardzo za wyjaśnienia. Chętnie zlustruję tą fotkę, bo jakoś sobie jej nie przypominam we wcześniejszych postach, a to kawał dalekiej obserwacji. Oczywiście 'dłuższe' zdjęcie mile widziane!

 

A tutaj symulacja ze szczytu wieży. Obiecuję, że jak tylko następnym razem pojawimy się nocą w Tenczynku, to dostarczymy fotkę LEDów :) Co ciekawe masz teoretycznie jest widzialny również niedaleko miejsca, z którego robiliśmy Pradziada...

 

PS. Tak! Ten szczyt zaraz na prawo od słupa tele to Św. Krzyż, nie mam co do tego wątpliwości. Dziwi jedynie brak wieży, ale możliwe, że rozmyła się na matrycy. Górki na prawo od niego to kolejno Jeleniowska i Szczytniak.

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vrg bloki które zaznaczyłeś na zdjęciu to nie osiedle Ogrodowa a bloki na ul. Miasta Auby - różnica w odległości niewielka ale są na wzniesieniu.

 

Taka różnica to nie różnica, ale faktycznie masz rację. Dzielnica ta sama, czeladzki manhatan. Specjalnie dla Ciebie poprawiłem.

 

Skoro masz tak wprawne oko w swoje stare strony to wypatrz na tych panoramkach PO Oberża bo ja nie widzę, wydaje mi się że kryją się gdzieś za Stalexportem.

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skoro masz tak wprawne oko w swoje stare strony to wypatrz na tych panoramkach PO Oberża bo ja nie widzę, wydaje mi się że kryją się gdzieś za Stalexportem.

 

Wg mnie (jeżeli dobrze zidentyfikowałem opisane budynki) Wzgórze Oberża powinno być gdzieś tam gdzie zaznaczyłem ale też go nie widzę :rolleyes: (jedynie oczami wybraźni). Opierałem się na Google Maps i wychodzi że na 100% będzie na prawo od Stalexportu i na lewo od bydynku przy Sokolskiej (tego vis a vis ING Banku).

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś byłem oczywiście na Biskupiej Kopie i warunki były bardzo dobre. Kilka ujęć po 16-tej:

 

 

Robert J. gratuluję ekstra zdjęć! :) Wyobrażam sobie, jak świetne musiały być warunki... Tak się zastanawiam, oglądając to zdj. z el.Opole co to za wzgórze widać w tle po prawej stronie.

Wybaczcie odgrzewanie już na prawde starych kotletów, ale robiąc porządki w naszym ogródku natykam się na różne pominięte pytania. W tym niniejsze Tomka.

 

Moja odpowiedź brzmi: 51° 5'30.66"N, 18°16'37.86"E w trapezie Gosław, Wojsławice, Roszkowice, Paruszowice. Po dłuższym odcinku ze wzniesieniami do 190 m npm nagle w tym miejscu na podłużnej górce (do 220 m npm) pojawia się równo przycięty las, tak jak na fotce. A więc mamy 110 km od Kopy, czyli grubo za Kluczborkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podeślij to co masz już zrobione na maila to dokończę co w mojej mocy skoro nie masz na nią czasu:)

Virgo wybacz ale za dużo czasu i serca jej poświęciłem więc nie podzielę się nią :P Proponuję ci natomiast opisać tą panorkę Benjiego ale tu prośba - zmniejsz ją o 50% to będzie lepiej się prezentowała....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie odgrzewanie już na prawde starych kotletów, ale robiąc porządki w naszym ogródku natykam się na różne pominięte pytania. W tym niniejsze Tomka.

 

Moja odpowiedź brzmi: 51° 5'30.66"N, 18°16'37.86"E w trapezie Gosław, Wojsławice, Roszkowice, Paruszowice. Po dłuższym odcinku ze wzniesieniami do 190 m npm nagle w tym miejscu na podłużnej górce (do 220 m npm) pojawia się równo przycięty las, tak jak na fotce. A więc mamy 110 km od Kopy, czyli grubo za Kluczborkiem.

No tak. Zupełnie o tym zapomniałem :( Swego czasu sprawdzałem co też na zdjęciu widać i doszedłem do podobnego wniosku jak Mateusz. Muszę się spytać siostry, która mieszka w oddalonej o 5 km Byczynie, czy to wzniesienie ma jakąś nazwę(choćby regionalną).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jest wieża na g. Św. Marcina z Buska: (z mojego balkonu)

wmarcina.th.jpg

opisana:

wmarcinaopis.th.jpg

Zza lasu wystają też jakieś bliźniacze wieże oświetlone na czerwono, ale nie mam pojęcia co to. Może jakieś wysokie (po Centertelu) maszty przy "4" bo kominy zakładów azotowych to na pewno nie są.

 

Spróbowałem samemu opisać też jedną ze swoich panoram - ta robiona jest ze skarpy k.osiedla, to będzie ok 10-15m wyżej niż poziom mojego balkonu:

panorama1g.th.jpg (40% rozmiaru)

Edytowane przez twmichal
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.