Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Że też człowiek nie ma więcej samozaparcia i nie wstało o tej 6stej. :angry:

 

Ja musialem. Przed switem bylem zrobic foty w Koksowni Jadwiga. Inaczej tez bym chyba jeszcze chrapal :)

Ale nie wykluczone, ze jutro rano bedzie podobnie. Niebo czysciutkie, chlodno, wieje wiaterek...

Slonce wstaje jakos 6.20, wiec trzeba sie ustawic ze sprzetem przed 6-sta. Jak Slonce sie pojawi, gorki znikaja - przynajmniej tak bylo dzisiaj.

 

Wieczorem jade do Kochlowic polowac na Jeseniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nic się nie zanosi na dobrą widoczność - nawet się pogarsza.

Wieczorem pewnie jak zwykle zaczną palić i nic nie będzie widać, może jutro rano coś się pojawi. I fajnie jakby zostało trochę dłużej bo jutro jadę do Krakowa i pójdę może na Kopiec Piłsudskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Mieliście rano farta z tymi wierchami. Przeczuwając dobre warunki wstałem przed świtem i z dachu polowałem na Beskid, ale nic się nie pokazało zbytnio. A było się przejść na pole to bym Tatry złowił, ehh.

 

Zwiedziłem dziś (tak zupełnie przy okazji grzybobrania :lol: ) miejscówki w Twardowicach (Korzystna Góra), Toporowicach (Ostra Góra) oraz na Równej Górze w Górze Siewierskiej :)

Te dwie pierwsze jak sie okazuje ciekawe wyłącznie pod względem północnego horyzontu. Z Siewierskiej to właśnie one utrudniają obserwacje w tamtą stronę.

Mimo silnych promieni słońca Beskid majaczył nawet w środku dnia. Jutro powybieram coś i wrzucę. Muszę się wyspać najpierw - od świtu do teraz na nogach :szczerbaty:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie nie ma co prezentować bo widoczność była mniej niż marna, Beskid ledwo majaczył, no ale od przybytku głowa nie boli.

 

Góra Siewierska (PO Równa Góra, 390m npm)

panorama 35mm 180stopni od E do W:

panorama 35mm.jpg

 

panorama 70mm na południe (lekko podrasowana):

panorama 70mm_mod.jpg

 

oryginał:

panorama 70mm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wczoraj, miałem relacje z Babiej i widziałem foty... Inwersja naco najmniej 1000 - 1200, także, było widać tylko Tatry (ale za tojak!), a już nawet z Chocza tylko sam szpicek wystawał. Co dziwne, byłowidać okolice Bielska, a sam szczyt Skrzycznego był niewidoczny.

Natomiast wczoraj osobiście stawiłem sie na Babiczce, ale widoczność była mizerna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w poniedziałek na Wielkim Rozsutcu i mam problem z rozpoznaniem góry na zdjęciu

 

2.jpg Czy to może być Rycerzowa?

 

W szerszym ujęciu 1.jpg

 

 

Rycerzowa jak nic. Jakie wrażenia? Mały też padł?

 

P.S. Na zdjęciu Z Rycerzowej złapałeś też kawałek nowej drogi z Orawskiej Leśnej do Nowej Bystrzycy, polecam tą trasę, miejscami otwierają się unikalne widoki na Fatrę i Tatry.

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanie. Widzieliście takie zjawisko, że krótko (kilka minut) po Zachodzie Słońca, na chmurach(na mgle a tkaże na czystym niebie) widać jakby cienie. Są to ciemne, równoległe pasy, które rozchodzą się mniej-więcej z jednego punktu.

Czytałem gdieś ,że mogą to być cienie:

- wysoko wypiętrzonych chmur (np. cumulonimbus)

- dalekich, wysokich zabudowań miejskich.

- odległych pasm górskich.

 

Dzisiaj coś takiego widziałem u siebie, niestety nie wyszło mi zdjęcie - robiłem telefonem.

 

A na azymucie 270' mam Śląsk i Jurę Krakowsko-Częstochowską

 

Oczywiście podobne zjawisko występuje jak nisko położone słońce zajdzie za chmurę(widać cienie chmury) - ale ja mówię o przypadku gdy Słońce jest nieco poniżej horyzontu.

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanie. Widzieliście takie zjawisko, że krótko (kilka minut) po Zachodzie Słońca, na chmurach(na mgle a tkaże na czystym niebie) widać jakby cienie. Są to ciemne, równoległe pasy, które rozchodzą się mniej-więcej z jednego punktu.

Czytałem gdieś ,że mogą to być cienie:

- wysoko wypiętrzonych chmur (np. cumulonimbus)

- dalekich, wysokich zabudowań miejskich.

- odległych pasm górskich.

 

Dzisiaj coś takiego widziałem u siebie, niestety nie wyszło mi zdjęcie - robiłem telefonem.

 

A na azymucie 270' mam Śląsk i Jurę Krakowsko-Częstochowską

 

Oczywiście podobne zjawisko występuje jak nisko położone słońce zajdzie za chmurę(widać cienie chmury) - ale ja mówię o przypadku gdy Słońce jest nieco poniżej horyzontu.

 

Wielokrotnie widziałem coś takiego. Czasem rzeczywiście są to olbrzymie cienie ale ogladamy je w znacznym powiększeniu. Powstają na wskutek rozproszenia światła w wyzszych warstwach atmosfery a same nie są już rozpraszane bo dolna część atmosfery nie jest oświetlona.

Przykładowe zdj z Nepalu - tu cienie Cumulonimbusów.

83.09.30,  61.2360 Nepal.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.