Skocz do zawartości

BARLOW


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Ja porównywałem obraz z okularu 10mm(co dało pow 90x)i okularu 20mm+barlow2x(co też dało 90x)Obraz z barlowem o wiele mniej ostry i ciemniejszy(test na księżycu).Barlow dodatkowo wprowadził aberracje na brzegach:( Myśle ,że mój barlow jest poprostu do kitu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre i tanie Barlowy ma Himpol 2 i 3x. Trudno porownywac obraz z barlowem z obrazem bez, bo uzywa się wtedy dwoch diametralnie roznych okularow. Wyraznie widac strate na jasnosci i zazołcenie (tylko w przypadku barlowow z Nowosybirska i innych rosyjskich wynalazkow). Ostrosc w moim przypadku jest OK.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Ja kiedyś kupiłem w komisie barlowa 2x fotograficznego (jakiś japoński) i zdjęcia z nim wychodza średnie ale jak go wkręciłem do telepa to efekt był zaskakująco dobry - ot tak zakup z przypadku.

Faktem jest, że soczewkę on ma dosyć dużą i jest to jeden achromat.

 

ale jak testowałem z barlowem wizualnym firmy soligor to efekt był marny. Generalnie lepiej jest stosować okulary bez barlowek to chyba każdy powie.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście jestem zaskoczony jakością Soligorowskiego barlowa 2x 1,25" short focus (za raptem 95 zł). Szkła tam podejrzanie mało (cienko), za to soczewka ma stosunkowo dużą średnicę. Straty w jakości naprawdę znikome. Jak byście mieli okazję looknąć, to polecam.

Barlow 2x Meade'a jest trochę lepszy, ale nie tyle razy lepszy, co droższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jak byście mieli okazję looknąć, to polecam.

Barlow 2x Meade'a jest trochę lepszy, ale nie tyle razy lepszy, co droższy.

Meade ma/miał (?) w swojej ofercie dwa Barlow'y: krótki (tańszy) i dłuższy APO (droższy). Ten drugi jest zdecydowanie lepszy.

 

Pozdrawiam,

Czarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam Barlowa firmy TAMRON od skazanego na forumową banicję "czynnego obserwatora" i jest more than good. Ile kosztuje - nie wiem bo był w zestawie z MTO

 

Hmmm czy to napewno jest Barlow ? czy nie przypadkiem telekonwerter 2x (M42) . Jesli barlow to OK .

Polecam Balowa od TAL'a moim zdaniem jest dobry pomimo że jest dość spory ale za to nie boję się do niego wsadzić okularu a aparatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli chodzi o soczewkę to telekonwerter to też barlow :D

 

Tylko jak się mówi telekonwerter to odrazu wiadomo że na gwintach M42

 

Bo jak ktoś kupi telekonwerter do zwykłego wyciągu to będzie niespodzianka ;D

(a barlowa do aparatu zresztą też) ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po dzisiejszych obserwacjach Marsa jestem przekonany, że jednak obserwacje bez barlowa dają o wiele lepsze efekty. Nadmienię, że używam barlowa Soligor 1,25 cala. Z kolei barlow wykonany przez Astrokraka daje jednak bardzo dobre efekty ??? niestety takowego nie posiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i proste , jak sie nie wie co się kupuje to się kupuje dwa razy. Niestety Astrokrak w ulotkach pisze o tym że to Barlow fotowizualny a to jest zwykły telekonwerter . Zapomnij aby go kiedyś do teleskopu wsadzić .

Swego czasu podobnie było z podawaniem ogniskowej w MTO po Upgradzie w Astrokraku. Pan Płeszka cały czas w reklamach pisał o 1000 mm a potem wyszło że to 1400 no i z f/10 robiło się f/14 . Teraz się poprawił , ciekawe czy wprowadzi korekte dotyczącą Barlowa czy nadal będzie forum uświadamiało nabitych w butelke :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sprawdzałem różnice w obrazie używając Astrokrakowego barlowa 2" i powiem że różnic nie zauważyłem , może dlatego że mam Newtona a nie APO , bo pewnie w refraktorach FL lub ED różnice by było widać ,

wcześniej miałem różne barlowy ( nie tylko te standardowe ) od U. i tam różnice w jakości były dość spore - obraz zazółcony i przyciemniony

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.