Jump to content

Kudłacze 2003 krótka relacja


Guest
 Share

Recommended Posts

Na Kudłaczach wczoraj byłem, a teraz jestem w Poznaniu.

Zjechało wczoraj juz parę osób i parę sprzętów. Osobiście najwięcej czasu przesiedziałem przy 500mm TUR-a. Nareszcie było niewiele osób i można było spokojnie popatrzeć. Najlepiej wychodziły cirrusy z filtrem OIII, miodzio. Generalnie pogoda była taka se. Seeing raczej kiepski jakieś 3/10 około drugiej czasu kudłacze poprawiło sie nieznacznie na 4/10. Pogadaliśmy takze troszkę o dupie Maryni. Generalnie fajnie było kto się jeszcze wacha to niech wskakuje w pojazd i na Kudłacze szykuje sie fajna impreza. Niestety o 6.30 musiałem sie ewakuować z rodziną do Poznania.

Link to comment
Share on other sites

Takiemu to dobrze, chociaż na jeden dzień sobie wyskoczył. A my ludzie pracy siedzimy, każdy w swoim zakątku Polski i budujemy dla innych wzrost gospodarczy. Ale trudno, ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś :(

 

Cholera ale patos, ale już lepiej tak niż siedzieć i się wkurzać, że nie można było się wybrać na Kudłacze.

Link to comment
Share on other sites

Hej,

 

Niezdecydowanych zachęcam gorąco do wyjazdu ! Wczoraj przyjechał Paweł Łańcucki z Takiem 100/800 mm + goto Mel Bartels oraz Andreas (?) z Węgier - ze swojej produkcji montażem G41 + Apo TMB 100/800 mm. Wielu miłośników nocnego nieba się tam oblizuje na widok montażu G41 ;D

 

Widok M33 z ramionami spiralnymi oraz mgławicami wodorowymi przez Newtona 50cm jest równie przedni jak Cirrus przez OIII.

 

Czym prędzej na Kudłacze !

 

Pozdrawiam

Paweł

Link to comment
Share on other sites

Pytanko:Kto będzie w weekend 29-31VIII? Wybieram sie właśnie wtedy, biorę tylko lornetki, bo jadę pociągiem/PKS. Mam nadzieje, że ktoś będzie ze sprzętem grubszego kalibru... Pozdrawiam

-Jarosław

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.