Skocz do zawartości

Kosmiczny bąbel


Heniek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wreszcie uporałem się z materiałem. Pogoda dopisywała to i materiału się nazbierało. :)

Zdjęcie przedstawia mgławicę NGC7635 w Kasjopei. Najjaśniejsza gwiazda w części kulistej mgławicy jest bardzo masywną i gorącą gwiazdą Wolfa-Rayeta. To właśnie ona rozdymała takiego bąbla swoim wiatrem. Asymetryczność względem gwiazdy wynika prawdopodobnie z różnej koncentracji gazu. BD+60 2522 jest kolejną kandydatką na supernową. Będzie ładne widowisko, ale niegroźne. Odległość jest znaczna i wynosi 7800 lat świetlnych.

Parametry zdjęcia:

Kamera Artemis 285, Soligor MT-800, Vixen GPDx, guiding Rubinar 5,6/500 + telekonwertorx2 + Vesta SC3

Luminancja filtr Ha ekspozycje 3 i 5 min łączny czas 104 min 1x1, RGB 6x3min 2x2

 

NGC7635_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj już pisałem, co o takich fotkach myślę :Boink:

 

:Beer:

 

P.S. Heniek... czy na saywiehu@wp.pl mógłbyś przesłać "Bąbela" w ciut większej rozdzielczości ? Przy okazji wydrukowałbym sobie w większym formacie, na ścianę. To jeden z najfajniejszych obiektów na naszym niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca masz rację. Widziałem rysunek tej mgławicy. Gość obserwował ją newtonem 400mm z filtrem UHC. Masz po prostu za małą rurkę. ;):lol:

Heniek- ja tylko żartowałem- bardziej o kolorki mi chodziło i szczególiki przeróżne, których żadnym amatorskim sprzęciorem się wizualnie nie zobaczy ;)

Znaczy się- nie o to, że moją Syncią nie zobaczę- wiem, jakie ma ograniczenia. Nawet 400, czy 1500 mm nie da tak klarownego obrazu, jak z foty- to jasne jak słoneczko bez filtra w okularze :D

 

Ale i tak jestem oczarowany tym, co udaje mi się zobaczyć. Nie ma ci u mnie żadnej frustracji, zwątpienia, czy zastanawiania się. Syncia jak dla mnie jest naprawdę sprzętem, który pozwala mi się "wyżyć".

Jeszcze tylko parę następnych okularków i będzie zupełnie OK... przynajmniej do czasu zastanawiania się nad filterkami, platformą :D

 

Odpowiem przy okazji Rafalizatorowi. Poznałem Heńka i jego sprzęt w Białej. Wiem, na czym to polega. Po prostu: na latach doświadczeń, długotrwałym kombinowaniu odpowiedniego sprzętu, potężnie dużej dawce wiedzy, cierpliwości ... i pewnemu ;) wkładowi finansowemu. Jedna noc nie starczyła na wysłuchanie tego, co Heniek potrafi opowiedzieć o swoim sprzęcie, bez wnikania w tajniki wykonywania samych fotek :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.