Skocz do zawartości

Chyba widzialem Mayall II


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

Andromeda jest wysoko wiec jest to dobra pora na probe dostrzerzenia Mayall II ....mi sie chyba udalo ..na brzegu po prawej stronie (w teleskopie po lewej) biala mgielka ..pierwsze wrazenie to M110 ale przeciez ona jest w stosunku do dysku andromedy w innym miejscu :)

 

tak wiec podejrzewam ze jest to Mayall II ..teraz szukam mapek co by zweryfikowac prawdziwosc podejrzen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy miałes powiększenie conajmniej 300x i ten punkcik przypominał cząsteczkę H2O?

Jesli nie to raczej, to nie był Mayal II. Przy 160x jest jeszcze gwiazdowy.

Mayal II jest ze 2-3 stopnie za M31. Żadnej mgławicy nie widać w niej.

 

Jesli na końcu M31 ( w stronę M32) widziałeś pojasnienie, to był to NGC206.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie to NGC 206..czyli trzeba widziec H2O ...dobrze wiedziec :)

 

Kiedyś przez dłuższy czas rozpracowywałem M31 przez telelskop 40cm.

 

Udało mi się tam zidentyfikować kilkanaście obiektów - gromad kulistych i otwartych. Mam gdzieś zapiski, ale wydaje mi się że był także widoczne mgławice.

 

Kilka lat temu w Sky and Telescope ukazał się wspaniały artykuł o skarbach w M31. To właśnie na jego podstawie prowadziłem obserwacje. Polecam go każdemu kto się do tego przymierza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś przez dłuższy czas rozpracowywałem M31 przez telelskop 40cm.

 

Udało mi się tam zidentyfikować kilkanaście obiektów - gromad kulistych i otwartych. Mam gdzieś zapiski, ale wydaje mi się że był także widoczne mgławice.

 

Kilka lat temu w Sky and Telescope ukazał się wspaniały artykuł o skarbach w M31. To właśnie na jego podstawie prowadziłem obserwacje. Polecam go każdemu kto się do tego przymierza.

 

mozna gdzies zamowic ta gazete ? ....wiesz moze jaki to byl numer ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andromeda jest wysoko wiec jest to dobra pora na probe dostrzerzenia Mayall II ....mi sie chyba udalo ..na brzegu po prawej stronie (w teleskopie po lewej) biala mgielka ..pierwsze wrazenie to M110 ale przeciez ona jest w stosunku do dysku andromedy w innym miejscu :)

 

tak wiec podejrzewam ze jest to Mayall II ..teraz szukam mapek co by zweryfikowac prawdziwosc podejrzen

 

Tutaj sprawdź: http://www.perezmedia.net/beltofvenus/archives/000512.html

Oczywiscie Wielki Teha scharakteryzował ten obiekt bez pudła...

 

 

warunków jak w Jodłowie'06

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atlasy bardzo dobre są na

http://nedwww.ipac.caltech.edu/level5/catalogs.html

ATLAS OF THE ANDROMEDA GALAXY - Paul Hodge (1981)

(ale akurat Mayall jest tak daleko, że się nie załapał)

 

z innych perełek to

ATLAS OF PECULIAR GALAXIES - Halton Arp (1966)

THE ATLAS AND CATALOGUE OF INTERACTING GALAXIES - B.A. Vorontsov-Velyaminov (1959)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.