Skocz do zawartości

Jakie lustro


anva

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Mam zamiar kupić nowy teleskop i nurtuje mnie pewna sprawa, chodzi o lustro główne jakie wybrać czy ze zwykłego szkła czy z pyrexu.

Dlaczego warto lub nie wydać więcej kasy na lustro z pyrexu.

Jakie są ich właściwości.

A pytam dlatego że przejrzałem dużo linków na forum i niemogłem lub nieumiem odnaleźć tematu. :Boink:

Wierzę że wasze doświadczenie i wiedza pomogą mi wybrać to co dobre. :Salut:

 

Pozdrawiam ANVA

 

PS: za wszystkie informacje i porady z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Mam zamiar kupić nowy teleskop i nurtuje mnie pewna sprawa, chodzi o lustro główne jakie wybrać czy ze zwykłego szkła czy z pyrexu.

Dlaczego warto lub nie wydać więcej kasy na lustro z pyrexu.

Jakie są ich właściwości.

A pytam dlatego że przejrzałem dużo linków na forum i niemogłem lub nieumiem odnaleźć tematu. :Boink:

Wierzę że wasze doświadczenie i wiedza pomogą mi wybrać to co dobre. :Salut:

 

Pozdrawiam ANVA

 

PS: za wszystkie informacje i porady z góry dzięki.

 

Pyrex to mniejsza rozszerzalność cieplna, lustro nie będzię ci trzeszczeć na jak wyjdziesz z domu na mróz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
:Salut: Lustro z Pyrexu szybciej oddaje ciepło, dzieki temu teleskop jest szybciej gotowy do pracy. .........................................................

Z tym, co powyżej się zgadzam, ale z tym, co poniżej zgodzić się nie mogę:

................................................................................

..........Co do efektu wizualnego to nie ma różnicy.

................................................................................

........................................................

Aby takie oceny wydawać, trzeba porównać w tym samym czasie i miejscu obrazy dawane przez takiej samej średnicy lustra z obu materiałów. Moje (subiektywne) doświadczenia wskazują na to, że lustro z pyrexu daje bardziej stabilne obrazy. Jest to zapewne wynikiem mniejszej podatności tego materiału na lokalne fluktuacje temperatury w okolicach lustra. Jednak jakość obrazów z obu luster może być zbliżona do siebie, jeśli zastosujemy owiew lica lustra strumieniem powietrza.

 

Pozdrawiam

Epizod

Edytowane przez Epizod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli że poza różnicą cenową i napisie na opakowaniu niczym się nie różnią(oczywiście chodzi mi o wygląd)

pozdro ANVA <_<

 

Róznica jest w rozszerzalności termicznej. Pyrexy mniej reagują, wiec szybciej dochodzą do siebie po gwałtownej zmianie temp. otoczenia (np. z domu +25* na mróz -25*). Generalnie Pyrexowe lustro jest szybciej gotowe do walki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odcieniem szka. Jak kolor ma niebieskawy to szklo okienne.

jak wpada w zielen, nawet lekko zolto zielono o w/g mnie pyrex .

O to mi chodziło

Dzięki Zbig :Beer:

Pozdro ANVA

Ps:może ktoś z was już robił takie porównanie?

Edytowane przez anva
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.