Skocz do zawartości

Zagadka na weekend


Heniek

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie zrobiłem wczoraj (5/10) około 23. Filtr H-alfa pokazał swoją moc. Księżyc świecił w fazie 0.97 i całe niebo było rozświetlone, a mimo to można było zarejestrować słabe mgławice. Ta nie grzeszy jasnością. Zrobiłem ekspozycje 5-cio i 7-mio minutowe o łącznym czasie ponad godzinę, a i tak nie jest zbyt wyraźna.

Ostatnio poszło Wam dość sprawnie. Ciekawi mnie jak pójdzie z tą. Odpowiedzi na priva.

Rozwiązanie podam w poniedziałek. :)

 

 

b2345.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest poniedziałek, więc czas na rozwiązanie. Powyższa mgławica figuruje pod numerem 101 w katalogu Sharplessa lub, jak kto woli 168 w Lynds Bright Nebulae, albo bardziej swojsko "Tulipan". Umiejscowiona jest niecały stopień od gwiazdy Eta Cygnii. Czytałam raporty o obserwacjach tego obiektu, jednak użyto dużych Newtonów (17,5") z filtrem UHC.

Zaskoczyła mnie ilość odpowiedzi, co prawda nie wszystkim się powiodło, ale liczą się chęci.

Prawidłowych odpowiedzi w chronologicznym porządku udzielili:

Radek Grochowski

Bistii

qbanos

wlad

polaris

Wojtek

teha

Paula

 

Wszystkim, którzy wysłali odpowiedź, bardzo dziękuję, a osobom wymienionym gratuluję udanego śledztwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładam suplement do zdjęcia mgławicy. Gdyby czip był nieco większy, to zaznaczony obiekt załapałby się w jednym kadrze. O ile mgławica nie jest dostępna do obserwacji dla wszystkich, to ten obiekt można obserwować przez najprostszą lornetkę.

 

cygnus_x1.jpg

 

Zaznaczony obiekt to Cygnus X-1, silne źródło promieni X. Cyg X1 jest układem podwójnym składającym się z widocznego nadolbrzyma i niewidocznego sąsiada, który jest czarną dziurą. Promienie X pochodzą z dysku akrecyjnego wsysanego przez czarną dziurę, a zasilanego przez nadolbrzyma. Widoczny składnik ma jasność 8,9m i nie powinien sprawić trudności w obserwacji. Oznaczenie katalogowe HD226868.

Patrząc na tą gwiazdę trzeba zdać sobie sprawę, że części docierającemu światłu udało się umknąć przed czeluścią czarnej dziury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.