Skocz do zawartości

Pryzmat do refraktora?


tomero

Rekomendowane odpowiedzi

Intryguje mnie kwestia pryzmatu np. bak-4 jego zalet i wad w stosunku do stosowanych np. w kątówkach luster napylanych.

Wiem iż lustra wysokiej klasy odbijają do 98% światła , a jak jest w pryzmacie?

Co składa się na skuteczność jednego i drugiego rozwiązania?

Zapraszam do podzielenia się wiedzą na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pryzmat potrafi nieco skorygowac aberracje chromatyczną obiektywu ale tylko z definicji. musi być wyosiowany bardzo dobrej jakości powierzchnie, warstwy, trzymać między płaszczyznami kąt 90st i na dodatek jeszcze ten jeden 45st. więc zrobić dobry pryzmat to jest generalnie problem więc cena.

w przypadku lustra jak sie zrobi jedną porządna płaską powierzchnię to już jest właściwie po wszystkim. reszta to już tylko własciwy montaż i ewentualnie fanaberie z dielektrykami żeby zwiększać sprawność odbicia i jednakowość sprawności dla róznych długości fal.

 

w tanim celestronie C102 dawali kiedyś pryzmat i on wydolał jakością do 50x i ludzie generalnie po zakupie zestawu odrazu wymieniali go na lustrzaną kątówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pryzmat potrafi nieco skorygowac aberracje chromatyczną obiektywu ale tylko z definicji. musi być wyosiowany bardzo dobrej jakości powierzchnie, warstwy, trzymać między płaszczyznami kąt 90st i na dodatek jeszcze ten jeden 45st. więc zrobić dobry pryzmat to jest generalnie problem więc cena.

w przypadku lustra jak sie zrobi jedną porządna płaską powierzchnię to już jest właściwie po wszystkim. reszta to już tylko własciwy montaż i ewentualnie fanaberie z dielektrykami żeby zwiększać sprawność odbicia i jednakowość sprawności dla róznych długości fal.

 

w tanim celestronie C102 dawali kiedyś pryzmat i on wydolał jakością do 50x i ludzie generalnie po zakupie zestawu odrazu wymieniali go na lustrzaną kątówkę.

OK , aczkolwiek przyjmując , oczywiście hipotetycznie , iż mamy perfekcyjny pryzmat to czego , oprócz korekcji abberacji , jeszcze możemy się spodziewać ? Oczywiście mam na myśli pozytywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niby sprawność powinna być wieksza na szkle ale w porównaniu z kątówką dielektryczną 99% to juz niewiem czego. :Boink:

 

ps. jak bys mógł to wywalaj cytaty jak odpisujesz, bo rośnie objętość forum niepotrzebnie no i sie zaciemnia kontekst (2x ten sam tekst). cytujemy jak odnosimy sie do czegos konkretnego.

 

ps2. mozemy sie spodziewać że jak pryzmatowi nie wyjdzie korekcja aberracji to ja wprowdzi :D

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intryguje mnie kwestia pryzmatu np. bak-4 jego zalet i wad w stosunku do stosowanych np. w kątówkach luster napylanych.

Wiem iż lustra wysokiej klasy odbijają do 98% światła , a jak jest w pryzmacie?

Co składa się na skuteczność jednego i drugiego rozwiązania?

Zapraszam do podzielenia się wiedzą na ten temat.

 

Z praktyczną odpowiedzią wystartuje w granicach 1 tyg. Wstrzymaj sie ok. tygodnia. testy na finiszu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.