Skocz do zawartości

Tanie cokolwiek pod tube 11"


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Mam ostatnio mały problem. Moim problem jest montaż pod 270/1200... a właściwie to jego brak.

 

Sprawa wygląda tak.

 

Normalnie krowa wisi sobie na HEQ5 i jest fajnie. Ostatnio jednak coraz bardziej pochłania mnie astro-foto. Ponieważ nie wyszedłem jeszcze (i długo jeszcze nie wyjde) z etapu nauki, to wojuję sobie z małym refraktorkiem. Poniewaz mam tylko jednego paralaktyka, fotografuje z niego małym refraktorkiem, a duży newton sobie stoi obok bezczynnie. I tu jest problem. W przyszłości mój plan zakłada odwrotną sytuacje, To duża krowa foci na HEQ5, a ja sobie małym refraktorkiem na statywie foto umilam czas pilnowania kamery. Na razie jednak, ogniskowa 1200 to jak dla mnie za dużo. Co bym chciał? Chciałbym móc w okresach "zajetości" HEQ5 do focenia, jakos polookać krową. Dopytałem już w AK o dorobienie dobsona pod moja tubę i nie stanowi to większego problemu, ale... Jak przyczepie do niej czopy, to będą mi przeszkadzać na paralaktyku, zdejmowanie ich za każdym razem w koncu doprowadzi do zdemolowania tuby. Mam work-around w postaci czepnięcia czopów do zdejmowalnej obejmy na tubie ale... może jest jakiś inny sposób a ja wyważam otwarte drzwi? Może wcale nie czopy? Może wcale nie dobson? Macie jakieś sprawdzone pomysły?

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Pomysły w stylu "kup drugi montaż paralaktyczny" wcale nie wzbudzą mojej wesołości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEq5 ma gorszy PE niz GPE co byl niedawno za 1000zl w ogloszeniach sprzedam. Smialo lekka tubke do foto na nim powiesisz i efekty beda lepsze. Pewnie gorszym ale tanszym rozwiazaniem byloby kupno np. Astro5 co z lunetka za 600 zl bylo tutaj w ofercie . Nie musi byc lozyskowane jak cos lekkiego na nim bedzie wisiec.

Roznica w kasie z firmowym Dobsonem jest nieduza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale propozycja miśka jest najsensowniejsza, czy to będzie koszyczek, czy doniczka na dobsonie, pomysł jest świetny,

na upartego też, możesz do obejm dorobić 2 dowtaile, a w dowtailach sworznie do dobsona,

o ile masz takie obejmy, które mają jakby 2 symetryczne stopki

 

jakbyś miał tubus z czegoś innego niż karton, te sworznie mogłyby być wkręcane, tzn i tak moga być ale musiałbyć w tubusie wzmocnić te miejsca i wkleić jakieś nakrętki przyspawane do jakiś blach które rozkładały by siły z osi dobsona

 

niemam Ci teraz czym tego narysować, ale chodzi o 2 kawałki jakieś blachy o krzywiźnie średnicy tubusa, jeden średn. wewn. ,drugi zewn. obie części skręcone razem przez tubus, a w środku albo nagwintowany otwór na śrube sworznia osi, albo wspawana jakaś nakrętka, i 2 takie komplety dadzą Ci możliwość wkręcania i wykręcania wałków osi dobsona

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porzuc mysli o Dobsonie , zeby wygodnie z niego korzystac to musi byc wywazony . Ciezarki bedziesz odkrecal z celi jak na paralaktyk powiesisz ?

Mozesz jeszcze samemu zrobic montaz paralaktyczny. Skoluj jakies tanie stozkowe /wazne/ lozyska o srednicy wewnetrznej min z 1" . 2 krotkie rurki dopasuj do lozysk aby do srodka wchodzily z lekkim oporem , 2 zewnetrzne aby lozyska do nich wchodzily po wytoczeniu w ich srodku gniazd. Na koncowkach z jedej strony osi natnij gwint . Zespawaj pod katem prostym tak jak potrzeba na os Dec z gory dorob uchwyt na dovetail z dolu mocowanie na pret przeciwwagi . Hamulec tez prosciutko bo to zamiast Dobsona - np nakretka M8 na zewnetrznych rurkach wkrecana w nia blokuje obracajaca os . Jak dasz do srodka jakas okladzine to plynnie bedziesz regulowal opor krecenia montazem. Napedu nie potrzeba .

Gdybys przypadkiem mial dokladna przekladnie slimakowa , zamocowal ja w RA i dorobil sprzeglo to dokladnosc prowadzenia bedzie lepsza niz tego co masz .

W lozyskowanych dobrze osiach sprzeglo moze byc dociskowe , zwiekszajace nacisk na lozyska . Prosto je zrobic.

ps. przekladnia moze byc cierna.

Montaz paralaktyczny bez napedow prosciej zrobic niz Dobsona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu jest taka baza z PE montaży: http://demeautis.christophe.free.fr/ep/pe.htm

a tu heq5: http://demeautis.christophe.free.fr/ep/heq5.htm

po "żabojadzku" ale obrazki mówią wszystko

 

Znam ta baze i uwazam ze jest ona mało wiarygodna, zresztą wystarczy spojrzeć na rozrzut osiaganych PE.

Chyba w końcu wyjdzie na to że sam sprawdze PE tego montaz jak już go zakupię :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbig, tuba teleskopu to ma chyba środek ciężkości praktycznie w tym samym miejscu, niezależnie czy wisi na paralaktyku, czy na dobsie... :huh::blink:

Zgadza sie , tylko tuba do Dobsona zwykle czopy ma nizej niz srodek ciezkosci i daja kilkukilogramowe ciezarki . Jakby zrobic wysoki montaz Dobsona tak aby czopy byly na wysokosci srodka ciezkosci to ciezarki niepotrzebne. Firmowy z Ak ma nizej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.